print header

הסכנות השונות שטמונות באפליקציות של הילדים שלכם

בעבר הלא רחוק, טלפונים סלולריים שימשו אותנו לצורך אחד בלבד, ביצוע שיחות. היום המצב שונה מאוד והם התפתחו לכלי הרבה יותר מתקדם ושימושי שמאפשר לנו לעשות הרבה מאוד דברים, אבל יכול גם לגרום להרבה מאוד נזק, במיוחד לילדים הקטנים שלנו. רבות כבר נאמר על הסכנות של הקרינה הסלולרית ועל ההשפעות השונות, חיוביות ושליליות כאחד, שיש למכשירים כמו הסמארטפון על המצב הגופני והנפשי של ילדינו הקטנים, אך הסכנה המיידית, ואולי גם החמורה ביותר, היא כנראה זו שאתם כלל לא מודעים אליה...
 
בואו נעשה מבחן קטן...
 
חוץ מאפליקציות הפייסבוק והוואטסאפ שכולנו מכירים, האם אתם יודעים אילו עוד רשתות חברתיות ואפליקציות שיתופיות מותקנות על הטלפון הסלולרי של הילדים שלכם? ובמקרה שאתם יודעים, האם בדקתם לעומק את השימוש שניתן לעשות בעזרתן וניהלתם שיחה עם הילדים על הדרכים הנכונות והבטוחות להשתמש בכלים האלו? הסיבות לחשיבות מידע זה הן רבות מאוד, ובהחלט ייתכן שאתם תופתעו לגלות כמה נזק אפשר למנוע בעזרת הכרתו. לכן כדאי שתתוודעו לכמה מהאפליקציות הפופולריות ביותר כיום בקרב ילדים ובני נוער, כדי שתוכלו ללמד אותם על השימוש הנכון בהן ותגנו עליהם מפני סכנות אפשריות.
 
אזהרות על אפליקציות
 

חוקי הבסיס לשימוש בטוח באפליקציות שונות

הרבה מאוד אפליקציות עלולות להוות סיכון אם ילדים לא יודעים כיצד להגדיר לעצמם חשבון פרטי או שהם בוחרים להשתמש ברשתות חברתיות ושירותים שמיועדים לבני 18 ומעלה, אבל לפני שנתחיל לדבר עליהן חשוב שאתם וילדיכם תכירו את חוקי הבסיס הבאים:
 
  • אל תאפשרו לילדים שלכם גישה לאינטרנט הסלולרי בגיל מוקדם מדי. בשל המצב במדינת ישראל (ביטחוני ותרבותי כאחד) ילדים רבים מקבלים טלפונים סלולריים בגיל צעיר מאוד ויחד איתם גם גישה בלתי מוגבלת לעולם האינטרנט והאפליקציות השונות. חשוב שתדעו שלפי מומחים רבים, וגם על פי החוק האמריקאי להגנה ושמירה על פרטיות ילדים באינטרנט (COPPA), הגיל המומלץ להתחלת השימוש ברשתות החברתיות והכלים המקוונים השונים הוא 13. כמובן שיתכנו מקרים שבהם הילדים שלכם יהיו מוכנים להיכנס לעולם הזה בגיל צעיר יותר, אך לרוב עדיף להגביל את אפשרויות השימוש באינטרנט של הילדים הקטנים בטלפונים הסלולריים שלהם.
  • בצעו שיחת "קווים אדומים" שבמהלכה תציגו בפני הילדים שלכם את כל המקרים, ההודעות והאירועים השונים שעליהם להביא לידיעתכם. בדיוק כפי שבכיתה א' אמרתם לילדים לגשת למורה אם הם מרגישים לא טוב, כך גם מוטלת עליכם האחריות להסביר להם שאם מישהו (חבר לכיתה או זר) אומר להם שאסור לו לספר לכם משהו, ההפך הוא למעשה הנכון. קווים אדומים נוספים יכולים להיות תמונות לא ראויות שנשלחות לילדים או בקשה לקבלת מידע מסוים, הצקות בלתי פוסקות ועוד מקרים אחרים שיכולים להתרחש בעת השימוש באפליקציות השונות, עליהן עוד יפורט בהמשך.
אזהרות על אפליקציות
  • חשוב מאוד שתפתחו גם אתם פרופיל ברשתות החברתיות ובאפליקציות שבהן הילדים שלכם משתמשים ותעקבו אחריהם. פיקחו עין על תיוגים בתמונות, ריבוי פרסומים, ירידה חדה בכמות החברים/עוקבים וכדומה. אם מדובר בילדים קטנים פתחו אתם בעצמכם את פרופיל המשתמש שלהם, על מנת שתוכלו לשלוט במתרחש, וכן לדעת את שם המשתמש והסיסמה שלהם כדי שתוכלו לפקוח עין מקרוב במידת הצורך. שימו לב שהתנהלות שכזו תתקבל בהתנגדות עזה מאוד בקרב בני נוער וילדים בעלי תחושת עצמאות, ולכן במקרים האלו היא אינה מומלצת.
  • עודדו את הילדים לשתף אתכם סיפורים ותכנים שקשורים לרשתות החברתיות ולאפליקציות השונות שבהן הם משתמשים. בהתחלה זה אולי יהיה עבורם קשה ולא טבעי, אבל אם תפתחו בשיחה בעזרת שאלות כמו "אחרי איזה דף/אישיות כדאי לי לעקוב?" או "שלחו לך / ראית משהו מצחיק היום?" תצרו אט אט אווירת אמון ושיתוף שתעזור לילדים שלכם לפנות אליכם במקרה שהם יתקלו בבעיות כאלו ואחרות. 
  • אם זו הפעם הראשונה שהילד שלכם פותח חשבון ברשת חברתית או באפליקציה, התייחסו אל המצב כמו לשיעור שחייה ראשון; לוו אותו בתהליך יצירת המשתמש והבהירו לו שתחילה עליו להשתמש באפליקציה רק כשאתם לידו. בעזרת התנהלות שכזאת תוכלו להסביר לילדים את המשמעות האמתית של ההתנהלות במרחב הווירטואלי ואת הדרך הנכונה להתייחס לנעשה ברשתות החברתיות השונות.
אזהרות על אפליקציות
אחרי ששוחחתם עם הילדים שלכם על נושא הבטיחות ושימוש נכון בכלים השונים שניתן למצוא באינטרנט וברשתות החברתיות, הגיע הזמן להכיר מספר אפליקציות פופולריות בקרב ילדים ובני נוער. בניגוד לפייסבוק או וואטסאפ שאתם וודאי מכירים וכנראה משתמשים בהם בעצמכם, סביר להניח שאתם כלל לא יודעים מה הילדים שלכם עושים כשהם משתמשים באפליקציות האלו, לאילו סכנות הם חשופים וכיצד ניתן להגן עליהם.

סנאפצ'ט (Snapchat)

אזהרות על אפליקציות
סנאפצ'ט היא אפליקציה לשיתוף הודעות, תמונות וקטעי וידאו בקרב אנשי קשר וקבוצות חברים שמקושרים לפרופיל אותו יוצר המשתמש. האפליקציה הזו מאפשרת לשתף תכנים באופן פומבי ולשלוח הודעות פרטיות המיועדות לנמענים מסוימים בלבד, כאשר השוני העיקרי בינה לבין אפליקציות אחרות הוא שההודעה שנשלחת דרכה באופן פרטי נמחקת לאחר מספר שניות מרגע קריאתה, ותמונה או סרטון שהמשתמשים משתפים נעלמים לאחר יממה. במילים אחרות, לאפליקציה הזו אין היסטוריה ארוכה שמלווה את המשתמש מהרגע שהוא פותח בה חשבון, בניגוד לפייסבוק למשל. כתוצאה מכך, אנשים רבים מרגישים בטוחים לעשות שימוש בסנאפצ'ט כדי לשלוח ולשתף מסרים גסים ומעליבים, תמונות פוגעניות, תכנים חושפניים, מסרים בעלי אופי מיני וכדומה.
 
מרבית הקהל שמשתמש בסנאפצ'ט הוא צעיר מאוד ונע בין הגילאים 13-23 (רק לשם ההשוואה, הגיל הממוצע של משתמשי פייסבוק הוא כ-40). האפליקציה מציעה לילדים מעטה מדומה של הגנה משום שלכאורה התכנים שנשלחים בה נמחקים לאחר מספר שניות, אך למעשה התמונות והמידע האישי שהילדים שלכם עלולים לשלוח נשמרים בזיכרון של שרתי האפליקציה, ולפעמים גם על גבי המכשיר שלהם. משמעות הדבר היא שאם אחד משני מקומות האחסון האלו ייפרץ (ובעבר כבר היו פריצות והדלפות של מידע משרתי סנאפצ'ט) התמונות והמידע שהילדים שלכם רצו להסתיר יהפכו לגלויים לכל העולם.

אינסטגרם (Instagram)

אזהרות על אפליקציות
 
אפליקציית אינסטרגם קיימת כבר שנים רבות והיא משמשת בעיקר לצורך צילום ועריכה של תמונות וסרטונים קצרים, אותם משתפים גם ברשתות חברתיות שונות לרבות מעגל החברים והעוקבים של המשתמש באפליקציה עצמה. לכאורה זוהי אפליקציה מאוד פשוטה לשימוש בטוח ללא סיכונים נראים לעין, אך כמו בהרבה מאוד מקרים דומים, כאן בדיוק טמונה הבעיה. רבים יודעים שיש ברשתות חברתיות שונות, כמו פייסבוק למשל, הגדרות פרטיות שקובעות אילו משתמשים יוכלו לצפות במידע המוצג בפרופיל האישי (זרים, חברים של חברים, רק חברים וכדומה). גם באינסטגרם יש הגדרות פרטיות דומות, וכדאי מאוד שתשבו לרגע עם הילדים שלכם, תבדקו יחד איתם אילו הגדרות נקבעו לחשבון שלהם, ותשנו אותן בהתאם לצורך.
 
נקודה נוספת שחשוב להדגיש: חלק גדול מהתמונות באינסטגרם ערוכות בצורה כזו או אחרת במטרה לגרום לאנשים המצולמים להיראות טוב יותר, והדבר עלול לגרום לילדים ולבני נוער כאחד להאמין שכך אותם האנשים נראים במציאות ולפתח ציפיות לא הגיוניות כלפי עצמם. בעיה זו קיימת אמנם כמעט בכל אפליקציה או רשת חברתית, אך בשל הקלות הרבה שבה ניתן "לרטש" תמונה (לשנות ולתקן במטרה לייפות אותה בצורה שאינה נאמנה למציאות) באינסטגרם, הסיכוי שהתפיסה הזו תשתרש אצל ילדיכם בעת שימוש באפליקציה הוא הרבה יותר גדול.

טינדר (Tinder)

אזהרות על אפליקציות
טינדר היא אפליקציית היכרויות שפועלת באמצעות מידע מפרופיל הפייסבוק של המשתמש (למשל תמונות), מידע על מיקומו שמתקבל ממערכת ה-GPS של הסמארטפון והגדרות שונות לסינון כגון גיל. למרות שהאפליקציה מיועדת לגילאי 18 ומעלה בלבד, יש סיכוי גדול מאוד שהדבר כלל לא מפריע לילדים שלכם, ושהם משתמשים בה מתוך סקרנות או לצורך היכרויות. לא משנה מה הסיבה לכך, השימוש בטינדר עלול להיות מסוכן מאוד לילדים צעירים ולבני נוער בגלל מספר רב של סיבות. העיקרית שבהן היא כמובן העובדה שמדובר באפליקציית היכרויות, כשאחוז גבוה מאוד מהמשתמשים בה מחפש סטוצים ולא קשרים משמעותיים וארוכי טווח.
 
אם ילדיכם משתמשים בטינדר יש סיכוי גבוה מאוד שהם יקבלו הצעות מגונות, ייחשפו לתמונות עירום, ובמקרים מסוימים גם יקבלו הצעות למפגשים אינטימיים פנים אל מול פנים. במקרה של האפליקציה הזו ההמלצה היא מאוד פשוטה: אל תאפשרו לילדים קטנים להשתמש בה ואם אתם רואים שהיא מותקנת על מכשיר הסמארטפון שלהם רצוי שתמחקו אותו ותנהלו איתם שיחה על הסכנות שבכניסה מוקדמת מדי לעולם ההיכרויות דרך אמצעים אלקטרוניים שכאלה. הבהירו להם שאתם עושים זאת רק כדי להגן עליהם, ושדרך אפליקציית טינדר הם עלולים להיחשף לתמונות ולתכנים שיפגעו בהם ולאנשים שינסו לנצל אותם.

בליינדספוט (Blindspot)

אזהרות על אפליקציות
אנונימיות תמיד הייתה מצרך מבוקש באינטרנט וברשתות החברתיות, ובזכות בליינדספוט כל אחד יכול ליהנות ממנה, אך למרבה הצער גם לנצל אותה לרעה. האפליקציה מציעה למשתמשים אפשרות לשלוח הודעות מבלי להזדהות ובכך היא למעשה פותחת ערוץ לבריונות ולהצקות וירטואליות. אמנם ניתן לעשות שימוש בכלי הזה למען מטרות חיוביות, אבל על פי תגובות ועדויות רבות השימוש העיקרי בה הוא שלילי וממוקד בעלבונות ותכנים פוגעניים.
 
בליינדספוט עוררה דיון סוער בכל אמצעי התקשורת וקמו לה הרבה מאוד מתנגדים, אך היא עדיין זמינה להורדה בחינם ונעשה בה שימוש רחב בקרב ילדים ובני נוער. בדומה לטינדר גם כאן הטיפול הטוב ביותר בבעיה הוא לבקש מהילדים להסיר את האפליקציה, ולדבר איתם על הסיכונים והנזקים שיכולים להיגרם בשל השימוש בה, גם להם וגם לילדים אחרים שעלולים להיפגע מדברים שנכתבו אודותיהם. 

אפליקציות שיחה עם זרים (Chatroulette, Omegle)

אזהרות על אפליקציות
אחד מהיתרונות הגדולים ביותר של העולם הדיגיטלי הוא העובדה שמדובר במקום נטול גבולות שבו אפשר לדבר כמעט עם כל אדם מכל מקום. אפליקציות ואתרי שיחה עם זרים כמו Omegle ,Chatroulette ואחרים, עושים שימוש בתכונה הזו ומציעים למשתמשים בהם לנהל שיחות וידאו וטקסט עם אנשים זרים שנבחרים באופן אקראי. המטרה של האפליקציות האלו היא להציע דרך מסקרנת ומפתיעה להכיר אנשים חדשים, אך כמו באפליקציות אחרות שכבר תוארו קודם לכן, השימוש העיקרי שנעשה בפועל הוא הרבה פחות חיובי. אחוז גדול מאוד מהמשתמשים באפליקציות האלו מחפש בעיקר שיחות על נושאים אינטימיים ומבצע מתיחות שונות ומשונות שהילדים שלכם לא בהכרח ידעו כיצד להתייחס אליהן.
 
אם אתם יודעים שהילדים שלכם עושים שימוש באפליקציות שכאלו הקפידו שהם יעקבו אחר מספר חוקים בסיסיים: לעולם לא להשתמש במצלמה של המחשב או הטלפון הסלולרי לצורך שיחות אקראיות וגם לא לאפשר לאחרים להציג בפניהם תמונות או תכני וידאו. לעולם לא לתת פרטים מזהים לאנשים שפוגשים דרך אפליקציות שכאלה ולהתייחס בספקנות רבה מאוד לכל דבר שנאמר להם. במידת האפשר נסו להיות ליד הילדים שלכם כאשר הם משתמשים באפליקציות או באתרי אינטרנט שכאלה, שכן אין צורך לאסור לחלוטין על השימוש בהם, אבל בהחלט עדיף שהדבר ייעשה כשיש מבוגר אחראי באזור.
 

מקור התמונות: GemeinfreiTomwsulcerDave ParkerBrayan D.D, צילומי מסך

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.