print header

6 מחקרים חדשים שחושפים מידע חשוב

בכל יום נערכים מחקרים שונים ברחבי העולם, שתפקידם הוא לגלות מה הם הדברים שמזיקים ביותר לנו ולסביבתנו וכיצד ניתן למנוע אותם. כבר לפני עשורים רבים למדנו שעשן הסיגריות מזיק לבריאותנו, ולאחרונה נחשפנו להשפעות השליליות של הישיבה הממושכת המאפיינת את תקופתנו לבריאות הגוף שלנו, אך את ממצאי 6 המחקרים הבאים יתכן כי אינכם מכירים, שכן אלו מחקרים שתוצאותיהם נחשפו רק לאחרונה. תוצאות המחקרים האלה מדאיגות למדי, אך כל עוד תכירו אותם ואת ממצאיהם תוכלו למנוע מעצמכם ומיקיריכם את הנזקים שהם מתריעים לגביהם. 

 

1. ג'ינג'ר יעיל הרבה יותר מכימותרפיה בריפוי סרטן

מחקרים חדשים

סרטן היא אחת המחלות הנוראיות ביותר בהן אנו יכולים לחלות, וטיפול הכימותרפיה נוראי אף הוא לא פחות, אך ממחקר שפורסם במגזין המדע והרפואה פלוס אחד (PLOS ONE) עולה כי ג'ינג'ר, או יותר נכון החומר שמצוי בו אשר נקרא 6-Shogaol, יעיל פי כמה אלפים יותר מטיפולי הכימותרפיה בכל הנוגע לריפוי תאי הגזע הסרטניים שגורמים לגידול הממאיר בסרטן השד. למרות שמדובר בתאים שתופסים רק 0.2-1% מתוך שטח כל הגידול עצמו, יש להם את היכולת לחדש את עצמם ולהתבדל מהתאים האחרים שכולל הגידול, ועל כן הם חסינים לתרופות הכימותרפיה הקונבנציונליות. בנוסף, הם יכולים ליצור גידולים חדשים, כך שגם אם הטיפול הכימותרפי עזר למטופל, עדיין קיים חשש שיתפתחו בגופו גידולים סרטניים נוספים בשל הימצאותם.

במחקר נמצא שהמרכיב 6-Shogaol, אשר מצוי בשורש ג'ינג'ר מיובש או מבושל, יכול להשמיד את התאים האלו עוד כשהם נמצאים בשלב שאינו מסכן את הבריאות או ניתן לגילוי כהתפתחות מחלת הסרטן. מכאן עולה שצריכת ג'ינג'ר באופן קבוע עשויה להגן על הגוף באופן יעיל הרבה יותר מהטיפול שמתקבל לאחר התפרצות המחלה, אשר גם הוא בעצמו נחשב למזיק לגוף האדם.

2. להכאת הילד יש השפעות שליליות מרחיקות לכת על עתידו

מחקרים חדשים
flash.pro

יתכן שאינכם רואים כל נזק ב"פליק" קטן בישבן של ילד שלא מתנהג כנדרש ממנו, אך לפני שאתם מרימים את ידכם למכה קטנה ולא מזיקה שכזו, חשוב שתדעו כי היא אכן מזיקה בדרכים שלא היינו מעלים על דעתנו. בניתוח מחקרי שנערך בשנת 2013 אשר בדק את תוצאות 88 מחקרים שונים על השפעותיו של העונש במלקות לילדים נמצא כי הכאת הילד ברמה שחלק יחשיבו כ"סבירה" עשויה לגרום לילד להפוך לצייתן בטווח הקצר, אולם לצד השפעה זעירה זו, המלקות גם מגבירות את התוקפנות של הילד כלפי ילדים אחרים, גורמת ליחסים שליליים בינו לבין ההורים ופוגמת בבריאות הנפשית שלו, וכל אלה הן רק ההשפעות שבטווח הקצר.

לפי אותו ניתוח מחקרי, להלקאת הילד אין שום יתרונות בטווח הארוך, אולם ההשפעות השליליות נשארות ומתחזקות. הילד, שעתה הפך לבוגר, הוא בעל סיכוי גבוה מאוד להיות אדם תוקפני בעל נטייה לפשיעה, לסבול מבעיות נפשיות שכוללות דכאון, חרדה והידרדרות לשימוש בסמים, וכן להפוך לבעל מכה שמגיב לילדיו באותה המידה שהוריו הגיבו אליו. המשמעות של הדבר היא שאותו ילד מוכה אכן יהפוך למבוגר מכה, ולמרות שלהוריו היה קצת שקט בזמן גידולו, עתידו של הילד עלול להיהרס בעקבות אותו "אקט חינוכי". אין ספק שבשל ממצאי הניתוח המחקרי הזה עלינו לשמור על יחסים שלווים יותר עם ילדינו ולצמצם את הענישה הגופנית לאפס, עבור בריאותו הנפשית ועתידו של הילד, וכן עבור היחסים הבריאים ביננו כהורים לבינו ובינו לבין אשתו וילדיו. 

שיטות שנמצאו כיעילות יותר לחינוך הילד ומועילות יותר עבורו הן: 

  • מתן פסק זמן – העמדת את הילד בפינה או הפסקת מתן יחס לילד לזמן מוגבל.
  • הגבלת מותרות– לקיחת צעצועים או הגבלת אפשרות הצפייה בטלוויזיה.
  • הסברה מילולית – שמירה על רוגע מצד ההורה ומתן בחירה לילד בין האפשרות הרצויה לאיום אזהרה.
  • חיזוק חיובי להתנהגות טובה – זיהוי התנהגות טובה ורצויה וחיזוקה באמצעות פרס ויחס חיובי כלפי הילד.
  • הצבת חוקים וגבולות ברורים – הבהרה בנוגע לציפיות שלכם מהילד, וידוא שהילד מבין את אותן הציפיות ומתן חיזוק חיובי או עונש בהתאם לפעולות של הילד.

3. צפייה מרובה ורצופה בטלוויזיה עלולה להרוג אתכם

מחקרים חדשים
 

כשאנחנו חוזרים הביתה אחרי יום עבודה מפרך ומשכיבים את הילדים לישון, אחד הדברים שנשמח לעשות יותר מכל זה לשבת מול הטלוויזיה ולהירגע מול התוכניות האהובות עלינו. אין דבר רע בכך, אולם אם אתם נוהגים לבלות על הספה במשך רוב היום וצופים שעות על גבי שעות בטלוויזיה, אתם מזיקים לעצמכם בדרכים שלא הייתם מעלים על דעתכם. ממחקר שנערך ביפן בקרב יותר מ-86,000 אנשים במשך 18 שנה ופורסם בשנת 2015 נמצא כי אלו שצפו בטלוויזיה 5 שעות ומעלה מדי יום היו בעלי סיכוי כפול לפתח תסחיף ריאתי קטלני ביחס לאלו שצפו בטלוויזיה רק שעתיים וחצי בכל יום, ובעלי סיכוי גדול פי 6 לפתח אותו ביחס לאלו שצפו פחות משעתיים וחצי בטלוויזיה בכל יום.

תסחיף ריאתי הוא מצב שבו העורק הראשי של הריאה או אחד מסעיפיו נחסמים על ידי תסחיף שומני או קריש דם. הסכנה עולה עם הגיל ולכן אנשים בין הגילאים 40-59 נמצאים בסכנה גדולה עוד יותר לפתח תסחיף ריאתי שכזה. במהלך המחקר עצמו, שנערך בקרב גברים ונשים שבין הגילאים 40-79, נפטרו 59 משתתפים כתוצאה מתסחיף ריאתי, וממצאי המחקר התייחסו גם להיסטוריה רפואית, הרגלי עישון ושתיית אלכוהול, המצאות מחלת הסוכרת ומדד מסת גוף (BMI), כך שאלו נשארו גורמים שאינם קשורים לתוצאותיו.

גם אם אינכם צופים בטלוויזיה במשך שעות ארוכות בכל יום, רובנו מבלים זמן רב בישיבה מול המחשב, מצב שאינו שונה בהרבה מצפייה בטלוויזיה. על כן מומלץ להכיר את אותם הממצאים המדאיגים ולהגביל את הזמן שבו אנו מבלים בישיבה מול מסכים מכל סוג שהוא. 

4. יתכן כי סתימות לא מסייעות במניעת בעיות בשיניים

מחקרים חדשים

אם אתם נוהגים כבר מגיל קטן לצחצח את השיניים בכל בוקר וערב, להשתמש בחוט דנטלי אחרי כל ארוחה ולשמור על בריאות חלל הפה באופן כללי, כנראה שאין לכם סיבה לדאגה, אך אם אינכם שומרים על השיניים שלכם כמו שצריך ומשאירים לרופא השיניים את האחריות על סתימתם, יתכן שאתם מסכנים את עצמכם יותר ממה שהייתם חושבים. על פי ממצאיו של מחקר שפורסם בשנת 2015 במגזין רפואת השיניים הבריטי, מתברר כי סתימות בשיניים מעלות את הסיכוי של השיניים השכנות לסבול מחורים בעצמן, ואף לא ממעיטות את הנזק שעלול להיגרם לשן שקיבלה טיפול. 

המחקר כלל 700 משתתפים שקיבלו טיפול סתימה באחת השיניים, ועקב אחרי בריאות השיניים האחרות שלהם במשך 5 שנים. לאחר תקופת המחקר נמצא כי רק 40% מהשיניים השכנות לשן המטופלת בסתימה אכן נשארו בריאות ולא סבלו מריקבון, וכ-60% מהמשתתפים חוו ריקבון בשכבת האמייל שעוטפת את השן וברקמת הדנטין הפנימית של השן. בקרב 40% מאלו שכבר היה קיים אצלם ריקבון בשיניים השכנות לשן שקיבלה טיפול סתימה, נמצא כי הריקבון המשיך להתעצם ברקמת הדנטין, גם של השן המטופלת. תוצאות המחקר מעידות על כך שאלא אם כן תטפלו בגורמים שהובילו אתכם לקבלת הסתימה, יתכן שתחוו החמרה בבריאות השן המטופלת ושכנותיה. 

כיום סתימה היא הטיפול היעיל ביותר שידוע לנו לטיפול בריקבון בשן ועל כן מומלץ שלא לוותר עליה במידת הצורך, אך כדי למנוע בעיות שכאלה עוד לפני שהן נוצרות עליכם להקפיד על צחצוח השיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי ובמי שטיפת פה לאחר כל צחצוח ושימוש בחוט דנטלי. כמובן שמומלץ גם להפחית בצריכת מזונות ומשקאות מתוקים, אשר נחשבים למזיקים במיוחד לבריאות השן.

5. תכשירים קוסמטיים עלולים לסכן את ילדכם העתידי באוטיזם

מחקרים חדשים

זה לא סוד שנשים רווקות רבות משתמשות באיפור כדי להעלות את סיכוייהן למצוא חן בעיני גברים, ואף נשים נשואות משתמשות בתכשירי קוסמטיקה שונים כדי לשפר את המראה הכללי שלהן, אך אם אתן מתכננות להביא בקרוב ילד לעולם, מומלץ שתכירו את המחקר הבא שפורסם במגזין האירופאי למדעי המוח בשנת 2015. החוקרים גילו שקיים קשר ישיר בין כימיקלים שנעשה בהם שימוש במוצרי קוסמטיקה לבין הגברת הסיכוי להולדת ילדים שסובלים מאוטיזם. עורכת המחקר, פרופסור דורוטה קראופורד, מציינת כי קרמים קוסמטיים שנשים משתמשות בהם באופן יומיומי מכילים כימיקלים שכאלה. הכימיקלים המדוברים משבשים את תהליך ייצור מולקולות הליפידים שנקראים פרוסטגלנדין E2, אשר חשובים מאוד להתפתחות התקנית של המוח ולתפקודו. הכימיקלים האלה, שנספגים בעור הגוף של הנשים, חודרים לתוך המוח של העובר שעדיין לא פיתח את שכבת הדם המגנה על מוחו מפני נזקים שכאלה. 

אם אתן מתכננות להביא ילדים לעולם או כבר הרות, מומלץ שתפסיקו להשתמש בקרמים קוסמטיים שנספגים בעור, זאת לשם הגנה על בריאות העובר והתפתחותו. בנוסף, על פי תוצאות המחקר, מומלץ כמובן להיחשף גם לכמה שפחות עשן סיגריות, שכן גם לו יש השפעה דומה על התפתחות העובר.

6. אנשים שמעשנים פוגעים בבריאות חיות המחמד שלהם

מחקרים חדשים

ידוע שעישון סיגריות מוביל לסדרת מחלות שפוגעות בבריאותנו, ואחראי למוות של 1 מתוך כל 5 אנשים בעולם בכל שנה, אך לפי מחקר שנערך במחלקת הבריאות הסביבתית שבאוניברסיטת קולורדו מתברר שגם חיות המחמד שלנו סובלות מהעישון שלנו. כבר בשנת 1964 התגלה כי 2.5 מיליון תושבים בארה"ב שאינם מעשנים נפטרו כתוצאה ממחלות שקשורות לעישון פאסיבי, וכעת אנו מגלים שבריאותן של חיות המחמד שלנו מושפעת גם היא מעישון פאסיבי, אך בצורה הרבה יותר חמורה.

במחקר המשך שנערך בשנת 2015 באוניברסיטת גלאזגו שבסקוטלנד נבדקו רמות הניקוטין בפרווה של חיות מחמד, ונשאלה השאלה האם יש קשר בינם לבין הבעיות הבריאותיות שמהן חוו. בהשוואה לחיות מחמד שחיו בבתים שבהם לא עישנו סיגריות, נמצא כי אותם בעלי חיים בעלי רמות ניקוטין גבוהות בפרוותם היו בעלי סכנה גבוהה יותר לסבול מנזק בתאי הגוף, סוגים שונים של סרטן ועלייה במשקל. חתולים נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ביחס לכלבים משום שהם "צורכים" יותר מהניקוטין שבעשן, כנראה כתוצאה מליקוק פרוותם. כשחוקרי המחקר בדקו את בריאות האשכים של כלבי מחמד בבתים של מעשנים, נמצא גן שמייצג סימנים של נזק לתאים אשר קשור למחלת הסרטן.

למרות כל הממצאים המדאיגים, במחקר התגלה גם ממצא מעודד מאוד: הפסקת העישון בתוך הבית מפחיתה באופן משמעותי את כל הנזקים הנ"ל. עם זאת, הפחתת כמויות העישון לא עזרו במידה רבה להשגת אותה התוצאה, ועל כן בכדי להגן על חיות המחמד שלכם מעישון פאסיבי עליכם להפסיק לעשן לגמרי, או לפחות לא לעשן בתוך הסביבה הביתית.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.