maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

אפליקציה חינמית לזיהוי והכרת החי והצומח בישראל

בעידן שבו הצילום והתיעוד של כל פעולה יומיומית הפכו לקלים כל כך, רבים מאיתנו משתמשים בסמארטפון כתחליף למצלמה ומאחסנים בו כמות גדולה של תמונות. גם כאשר אנחנו יוצאים לחיק הטבע, אנחנו נהנים מאוד לצלם את כל מה שנגלה לעיניינו, אולם פעמים רבות איננו בטוחים לגבי סוג הפרח שצילמנו או שמו של בעל החיים שהופיע בדרכנו. האפליקציה החינמית הבאה תפתור לכם את הבעיה, ותעזור לכם לזהות את צמחי הבר וחיות הבר שתיתקלו בהם, כבר ברגע הצילום.

מגדיר צמחים
 
Cnature היא אפליקציה חינמית לזיהוי והכרה של החי והצומח בישראל. האפליקציה מאפשרת לחובבי טבע, משפחות וילדים לזהות בקלות מגוון רחב של בעלי חיים וצמחים בעזרת מגדיר אלקטרוני מקיף. באמצעות מספר לחיצות תוכלו לגלות מה צילמתם, ללמוד עוד אודותיו, לשתף את תמונתו עם אחרים ולעזור גם לצלמים נוספים ללמוד על מה שתיעדו.
 
 
מדריך לשימוש באפליקציה

1. הורידו את האפליקציה למכשירכם

לחצו על הקישור המתאים בהתאם לסוג מכשירכם, על מנת לעבור לחנות האפליקציות ולהוריד את האפליקציה ללא עלות.
 
להורדה ל:

אנדרואיד

להורדה ל:

אייפון

 

 • מגדר צמחיםלאחר ההורדה, התקינו את האפליקציה על מכשירכם והפעילו אותה באמצעות לחיצה על צלמית Cnature שהופיעה ברשימת האפליקציות שלכם. 
 • כעת תגיעו אל מסך הפתיחה של האפליקציה, שמחולק ל-6 קטגוריות שונות: צלם והגדר, מה בסביבה, מגדיר צמחי הבר, מגדיר חיות הבר, עזרו להגדיר והגן שלי. בסעיפים הבאים תוכלו ללמוד מה מכילה כל קטגוריה וכיצד תוכלו להשתמש בה להנאתכם. 
 

2. מסך 'מה בסביבה'

מגדיר צמחים

 
יצאתם לטייל ואתם מעוניינים לדעת אילו צמחי בר ובעלי חיים תוכלו לפגוש באזור? לחיצה על "מה בסביבה" תאפשר לאפליקציה לאתר את מיקומכם ולעדכן אתכם בכל הנוגע לסוגי החי והצומח שבסביבתכם.
 
 • על מנת לראות את המינים שבסביבתם ודאו כי ה-GPS במכשירכם דולק. אם הוא מכובה, האפליקציה תתריע בפניכם על כך ותבקש מכם לנסות שנית.
   
 • לאחר שהאפליקציה תזהה את מיקומכם המדויק, היא תציג בפניכם את כל חיות הבר וצמחי הבר שתוכלו לגלות, בחלוקה לפי זוחלים, יונקים, ציפורים ופרחים.
 

3. מסך 'צלם והגדר'

נתקלתם בבעל חיים או בצמח בר מעניין שאינכם מכירים? המסך הבא יאפשר לכם לצלם ולזהות אותו בקלות באמצעות מספר שאלות פשוטות! 

מגדיר צמחים

 • לחיצה על המסך תעביר אתכם ישירות אל המצלמה, ותאפשר לכם לצלם את החי או הצומח שלפניכם. 
 • בשלב הבא תישאלו מספר שאלות אודות החיה או הצמח שצילמתם, על מנת לצמצם את התוצאות האפשרויות. עם כל שאלה תוכלו לשים לב שכמות התוצאות הולכת וקטנה.
 • על מנת להפוך את תהליך ההגדרה לפשוט, יוצגו בתוצאות רק צמחים ובעלי חיים אשר חיים באזור בו התמונה צולמה, לכן חשוב שה-GPS יישאר פעיל גם בשלב זה. 
 • שימו לב שהדגש הוא על למידת מידע חדש אודות בעלי חיים וצמחים לא מוכרים, כך שצמחי נוי או בעלי חיים מבויתים לא קיימים כרגע במאגר, ויתווספו אליו בהמשך. 
 

 

מגדיר צמחים

 • לאחר שעניתם על כל השאלות, תציג בפניכם המערכת את אפשרויות ההתאמה, אז עליכם לבחור את הצמח שמזכיר ביותר את הצמח שצילמתם.
 • רוצים לשנות חלק מהתשובות או לקרוא אותן שוב? על ידי לחיצה על החץ בצידו הימני העליון של המסך תוכלו לחזור ולשנות את התשובות שלכם, אם גיליתם שטעיתם או אם אינכם בטוחים בתשובה. 
 

4. מסך 'מגדיר חיות הבר'

מגדיר היונקים
לחיצה על צלמית זו תאפשר לכם ללמוד עוד על חיות הבר בארצנו, בחלוקה לפי יונקים, ציפורים וזוחלים.
 
 • בחרו את הסוג שמעניין אתכם, ותוכלו לחפש את בעל החיים לפי שם, או לעבור בין התמונות והשמות הקיימים ברשימה. 
 • לחיצה על אחת התמונות תאפשר לכם לקרוא אודות בעל החיים בו בחרתם ולקבל פרטים על שמו המדעי והעברי, המשפחה אליה הוא משתייך, וגם לעבור בנוחות לערך לגביו בויקיפדיה. 
 

5. מסך 'מגדיר צמחי הבר'

מגדיר צמחים

 
לחיצה על צלמית זו תאפשר לכם, בדיוק כמו בסעיף הקודם, ללמוד עוד על צמחי הבר שמקשטים את ארצנו.
 
 • תוכלו לחפש את הצמח שמעניין אתכם לפי שמו, או להתרשם מהגלריה במגדיר המקיף שקיים באפליקציה. 
 • לחיצה על שם הצמח תעביר אתכם אל המסך המוצג בצד שמאל, ותאפשר לכם לקרוא עוד לגבי שמו העברי, המדעי והמשפחה אליה הוא משתייך, ואם תרצו להרחיב תוכלו לעשות זאת על ידי לחיצה על "קראו עוד בצמח השדה"
 

6. מסך 'שיתוף הידע'

מגדיר בעלי חייםמסך זה יאפשר לכם לעזור לצלמים וחובבי טבע אחרים לזהות את בעלי החיים או הצומח שצילמו! על ידי לחיצה על צלמית זו תגיעו לעמוד בו תוכלו לעבור בין תמונות שצילמו משתמשים אחרים ולהציע את עזרתכם. בין הקטגוריות האפשרויות תוכלו לסייע בהגדרת ציפורים, צמחים, יונקים וזוחלים.

 • זיהיתם את האובייקט שבתמונה? תוכלו ללחוץ על התמונה על מנת לכתוב את שמו.
 • אם אינכם בטוחים בתשובה אבל עדיין מעוניינים לעזור, תוכלו להסתייע באשף העזרה. השאף ישאל אתכם מספר שאלות וינסה לצמצם את התוצאות האפשרויות. 

 

מגדיר בעלי חיים

 

 • בדוגמה של הציפור הבאה, תוכלו לעזור להעריך את גודלה של הציפור, צורת המקור שלה וכדומה. ככל שתתקדמו לאורך השאלות, כמות הציפורים תלך ותצטמצם עד שהאפליקציה תאתר את הציפור המתאימה ביותר.
 • בשלב האחרון האפליקציה תציג בפניכם את כל הציפורים שלדעתה מתאימות לתיאור שהזנתם, כך שתוכלו לבחור אחת מביניהן.

7. מסך 'הגן שלי'

המסך האחרון הוא למעשה אלבום התמונות שלכם. מדובר בעמוד אישי, שלחיצה עליו תציג בפניכם את כל התמונות שצילמתם באמצעות האפליקציה ואת התמונות שהגדרתם, אותן תוכלו לשתף בנוחות. כיוון שכל תמונה שניסיתם להגדיר נשמרת במסך זה, תוכלו לחזור אליו בכל עת ולנסות להגדיר את התמונות שוב אם מסיבה כלשהיא לא השלמתם את התהליך. 
 
כעת רק נותר לבחור את היעד הבא לטיול!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: