maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כיצד להיפטר מחיידקים בבית

משחר ההיסטוריה, האדם בנה לעצמו בית על מנת להגן על עצמו מגורמים מזיקים כמו חיות מסוכנות וגורמי טבע, אך מה עושים כשהאויב פולש לתוך הבית? בביתינו מסתובבים מליוני חיידקים, חלקם מזיקים יותר, חלקם פחות, אך יש דרך להיפתר מאלה שמסוכנים לנו ובאים איתנו במגע באופן יומיומי. בעזרת הכתבה הבאה תגלו איפה תוכלו למצוא חיידקים מסוכנים בביתכם, וכיצד להיפתר מהם.

כפות עץ

בעץ קיימות נקבוביות רבות, להבדיל מפלסטיק או מתכת, מה שהופך אותו לסביבה נוחה יותר עבור חיידקים ובקטריות, כך מסביר ג'ון אוקספורד, פרופסור לוירולוגיה בבית החולים בלונדון. החיידק הנפוץ ביותר במטבח הוא חיידק מסוג אי-קולי, הנמצא בד"כ בבשר נא או אצל ילדים עם הרגלי היגיינה רעים, מה שעלול להוביל להרעלת מזון חמורה.

אל תניחו כפות עץ במדיח, בייחוד לא על בסיס קבוע, בו הן עלולות להסדק ולהיות חשופות לחיידקים. במקום זאת, השרו אותן בתערובת 50/50 של מים וחומץ למשך 5 דקות לצורך חיטוי, ולאחר מכן שטפו במים רותחים וסבון.

תדירות תחלופה: לאחר חמש שנים, אבל יתכן שעוד קודם לכן במידה וקיימים סדקים בעץ או אם חלק מסויים הופך לרך או כהה, מה שמעיד על רקבון העץ והמצאות חיידקים.

תמונות חיידקים
Alan Levine

מברשת שיניים

מחקרים מראים מגוון בעיות בריאותיות רציניות, כולל מחלות לב, שבץ, דלקת פרקים ודלקות כרוניות הקשורות למברשת שיניים לא היגיינית. מחקר שנערך באוניברסיטת מנצ'סטר גילה כי מברשת שיניים ממוצעת מכילה כעשרה מיליון חיידקים, כולל אחוז גבוה של חיידקים עם פוטנציאל קטלני משמעותי דוגמת הסטרפטוקוקוס, האי-קולי והקנדידה.

"אתה לא יכול לראות הצטברות חיידקים, אבל אתה יכול לראות את הסיבים המעוותים והשבורים שמהווים מקלטם של החיידקים", מסביר רופא השיניים ד"ר צ'ארלס פרבר.

תדירות תחלופה: כל שלושה חודשים.
תמונות חיידקים
William Warby

מגבות למקלחת

יש צורך לשטוף מגבות למקלחת פעם בשבוע בטמפרטורה של 90 מעלות ויותר כדי להכחיד בקטריות העלולות לעבור מהמגבת אל העור המנוגב.
החשש המרכזי מגיע מהאפשרות לזיהום פצע פתוח הבא במגע עם מגבת הנגועה בסטרפטוקוקוס, מה שנכון גם לגבי משטחים יבשים.

תדירות תחלופה: ללא הגבלת זמן, כל עוד המגבת נשטפת אחת לשבוע בטמפרטורה גבוהה ולא נגרם לה נזק.

תמונות חיידקים
Colin Davis

כריות ושמיכות

הבעיה בכריות ושמיכות היא לא האבק, אלא העכביש המיקרוסקופי שנמצא בתוכו - קרדיט אבק הבית. כרית חדשה מכפילה את משקלה פי 3, בזכות שרידים של קרדית האבק שהצטברו בה. ע"פ פרופסור ג'ין אמברלין, מצב כזה עלול להחמיר מקרי אסטמה, אקזמה או שפעת חריפה, בשל העובדה שפנינו נוגעות בכרית ואף האוויר אותו אנו נושמים מסונן דרכה.

קרדית אבק הבית אף גורמת לאנשים לחולשת יתר לנזלת וסינוסיטיס. לכבס את הכרית יעזור, בתדירות של אחת לכמה חודשים בטמפרטורה של 60 מעלות, לפחות למשך 20 דק'. במקרים של חולי אסטמה או אלרגיה, יש לקנות כריות היפואלרגניות, אשר עשויות בד"כ מקצף.

השמיכות מאפשרות מעבר חיידקים באותה המידה. במקרה שנערך ע"י אוניברסיטת ווסטר, נבדקו 10 סוגי שמיכות פופולריות שנתגלו כמכילות עד 20,000 קרדיות האבק, יחד עם חיידקים אחרים ופטריות. יש לרחוץ אותן אחת לחצי שנה.

תדירות תחלופה: כריות - אחת לשנתיים. שמיכות - כל חמש שנים.

תמונות חיידקים
Darci

מברשת שיער

זקיק אחד על מברשת השיער שלכם עשוי להכיל 50,000 חיידקים. מברשות אף נוטות לאסוף שאריות של מוצרי שיער אשר דביקותם מושכת אליהם לכלוך רב. "יש לנו המון חיידקים על העור, ומה שעלול להשפיע על אדם אחד לא ישפיע על האחר", מוסיף הדרמטולוג ד"ר אנדרו רייט, רופא עור ויועץ בבית החולים ברדפורד.

כך קורה שמחלות כמו סעפת או מחלות עור, אשר מייצרות שלפוחיות או פצעים על הצוואר, הידיים והפנים, יכולות להתפשט מאדם אחד למשנהו ע"י שיתוף מברשת שיער. מברשות יש לשטוף במים חמים וסבון בכל שבוע ולהשאירן לייבוש.

תדירות תחלופה: כל ארבע שנים, אך עוד קודם במידה והזקיקים פגועים, בייחוד במצב בו הם שורטים את הקרקפת, מצב פוטנציאלי לזיהום.
תמונות חיידקים
Klaus Post

קרש חיתוך מפלסטיק

על קרש החיתוך הממוצע נמצאים פי 50 יותר חיידקים מאשר על מושב האסלה, לדברי המועצה האמריקאית להיגיינה. הסיבה לכך טמונה בתפיסה האנושית שמושב אסלה זקוק לניקוי לעיתים תכופות וקרש חיתוך לא מקבל יחס דומה, אומר פרופסור אוקספורד.

יש לנקות את קרש החיתוך באמצעות שפיכת מים רותחים ולהפריד בין קרש חיתוך המיועד לבשר ועופות לבין כזה המיועד לפירות וירקות, כדי להמנע מחיידקי אי-קולי מלהתפשט בסלטים, שלא מבושלים בטמפרטורה גבוהה כמו הבשר ממנו הוא מגיע. במידה וקרש החיתוך מראה סימנים עמוקים עליו, כתוצאה מחיתוך בסכין, הגיע הזמן להחליפו, שכן שם נמצא מושבם של החיידקים.

תדירות תחלופה: שלוש שנים.
תמונות חיידקים
Klara

מזרונים

לא פחות מחצי ליטר של לחות מופרשת מהאדם הממוצע בלילה, זה בנוסף לתחלופת קשקשי העור שמגיעים למזרן ומספקים גם הם מקור גידול לקרדית אבק הבית.

מיטה ממוצעת מכילה יותר מ-10,000 חיידקי קרדית אבק הבית, כך שגם אם אתם לא סובלים מאלרגיה כרונית, קשר מתמיד עם כמות כזו של חיידקים עשוי לפתח אחת כזו, במיוחד אם יש היסטוריה של אלרגיות במשפחה. שמרו על המזרונים נקיים ע"י הסרת הציפה ושאיבת אבק ממנו.

תדירות תחלופה: בכל חמש שנים, ובמידה ואתם מקפידים על שאיבת אבק - ניתן להחליף גם בכל עשר שנים.
תמונות חיידקים
ryan bieber

מברשת בית שימוש

לא הפריט שהכי נעים לשים תחת מיקרוסקופ, אך מברשת עם סיבים מרוטים או כזו שמראה סימני בלאי, לא תהיה יעילה בניקוי האסלה ברמה שתעלים חיידקים ממנה, מסביר פרופסור אוקספורד. 
סיבים בלויים גם עשויים להתיז מים מלוכלכים אל האסלה ולגרום יותר נזק מתועלת.

תדירות תחלופה: בין שישה חודשים לשנה.
תמונות חיידקים
James Bell

ספוג מטבח
 
סביבתם החמה והרכבם הנקבובי של הספוגים במטבח יוצרים קרקע פורייה ואידיאלית לחיידקים. בתנאים אלו יכול חיידק אחד להתרבות לכדי יותר מארבעה מיליון בתוך 8 שעות. זוהי התרבות הגבוהה פי 200 מזו המצוייה בחדר השירותים! ע"פ מחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה נמצא כי רוב הספוגים במטבח מחזיקים מספר גבוה של חיידקי אי-קולי וסלמונלה.

הספוגים האלה גם עתידים לפזר חיידקים ברחבי הבית, כשהם נעים ממשטח למשטח.
השתדלו להפריד בין ספוגים שונים למטלות שונות, אחת עבור מטלות הבית ואחת לשטיפת כלים. שטפו אותם במדיח בטמפרטורה של 90 מעלות, מה שיועיל בהשמדת הבקטריות.

 

הספוגים צריכים להיות שרויים כל הזמן במים רותחים, כאלה שבלתי אפשרי עבור אדם להכניס את ידו פנימה, כדי לשמור עליהם נקיים. דרך נוספת להשמדת החיידקים מהספוג היא חימומו במיקרוגל. מחקרים באוניברסיטת פלורידה מראים כי 2 דק' במיקרוגל על העוצמה הגבוהה ביותר - השמידו 99% מהחיידקים שהיו קיימים על הספוג.

לדברי החוקרים, החום ולא הקרינה הוא הגורם להשמדת החיידקים, כך שעדיף להניח ספוג רטוב במיקרו אשר המים בו יגיעו למצב רתיחה ויתאדו בזמן שהם משמידים את החיידקים.

תדירות תחלופה: מדי חודש.
תמונות חיידקים
Horia Varlan
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו