print header

10 דברים שאתם חייבים לדעת על נגיד הבנק

 
מאת: ערן הילדסהיים, אתר הכלכלה האמיתית
 
באחת התגובות של שר האוצר שלשום על בחירת הנגיד החדש, סיפר יאיר לפיד לרזי ברקאי סיפור מדהים, שמשום מה עבר מתחת לראדר של הציבור: "הרבה אנשים ניגשו אלי ושאלו מי יהיה הנגיד. עניתי להם, "אני אשיב לך אחרי שתגיד לי מה עושה הנגיד". אתה יודע מה ענו לי? כלום, כי אף אחד באמת לא יודע מה עושה הנגיד". 
מסתבר ששר האוצר שלנו זקוק לעזרה. הוא לא יודע מה בדיוק הנגיד עושה ולכן החלטנו להעביר לו קורס מזורז עם 10 דברים, שקצת יטלטלו אותו, על מה באמת הנגיד עושה.
 
נגיד בנק ישראל יעקב פרנקל
 
1. הנגיד בראש ובראשונה תפקידו ליצר אינפלציה
אדוני שר האוצר, אתה טוען שתלחם באינפלציה אבל חבל שסתם תתאמץ כי אם תבדוק מה הגדרת תפקידו של הנגיד, תגלה שהוא בכלל זה שאחראי על האינפלציה בישראל על פי חוק בנק ישראל. ולא רק זה, על פי יעד האינפלציה המפורסם באתר בנק ישראל, הנגיד מתכוון לגרום לעלייה ממוצעת במחירים במשק לשנה הקרובה ב 1%-3%. נגידי הבנק לדורותיהם אגב ייצרו אינפלציה בכל קדנציה שהיו בתפקיד וזאת מאז שהוקם בנק ישראל באמצע שנות ה50.
 
2. הנגיד מעביר מאות מיליוני שקלים לחמאס כדי לשמור על יציבות מערכת הבנקאות ב... עזה.
כבוד שר האוצר מכיר את החמאס? אותו גוף טרור שבגללו העברת מיליארדים רבים מהתקציב לצבא כדי להגן עלינו מפניו? אז מסתבר שמאחורי גבך בהוראת הנגיד יועברו עוד מיליונים רבים לחמאס. לא למלחמה בחמאס. לחמאס עצמו.לא מאמין? גם אנחנו לא האמנו עד שקראנו את העובדות:
 
כך כתב ערוץ 7 ב-2008:
"בדצמבר נכנעה ישראל ושר הביטחון אישר העברת 100 מיליון שקל ימים ספורים לפני תום הרגיעה. להצדקת מעשיו חשף אז שר הביטחון כי עשה זאת לבקשתו של נגיד בנק ישראל הד"ר סטנלי פישר - רבים בישראל תוהים מדוע מתערב כל כך הנגיד בנושא זה (כאילו שאין לו נושאים אחרים לדאוג להם במערכת הבנקאות הישראלית), אך הנגיד הוציא הודעה שהוא רק מממש את מדיניות הממשלה - הודעה אשר הוכחשה על-ידי דובר שר הביטחון, ואז נאלץ בנק ישראל להודות שהוא לוקח תחת אחריותו את יציבות מערכת הבנקאות בעזה "משום שזוהי מערכת שקלית"
 
והנה הסיבה להעברות הכספים כפי שנחשפה בynet:
"למרות שבנק ישראל מכחיש שהוא מעורב בקביעת מדיניות העברת השקלים לעזה, בחוגים כלכליים נפוץ הסבר לפיו הוא מרוויח מכך."
 
3. הנגיד מנפח בועות. 
פרנקל למשל עשה את זה בהיותו נגיד ב1994 בשוק המניות ופישר,כפי שתאר רק היום, עשה את אותו הדבר בשוק הנדלן בשנים האחרונות. בשני המיקרים עודדו הנגידים מתן אשראי זול על ידי הורדה חדה בריבית- פעם אחת ב94 זה נעשה לצורך רכישת מניות ופעם שניה ב2009 לרכישת נדל"ן.
 
4. הוא מדפיס כסף שהמדינה משלמת עליו ריבית
אדוני שר האוצר, מי כמוך יודע עד כמה הממשלה זקוקה לכסף בעקבות הגרעון הגדול שלה? אבל רגע, היחידי שמחליט כמה כסף יהיה במשק זה לא אתה. נחש מי? נכון, הנגיד. הוא יכול לעשות זאת על ידי משחק בשער בריבית או על ידי הדפסת כסף. אסור לך להתערב בשיקולי הנגיד. במקרה הטוב תוכל רק ללוות את הכסף שהנגיד מדפיס ולשלם לו ריבית על כך,כמו שעושה הממשלה מאז 2009.
 
כך נכתב בYnet ב-2009:
לדברי שלמה מעוז, החלטת הממשלה מ-1985 אסרה על הדפסת כסף, במסגרת התכנית לבלימת האינפלציה התלת-ספרתית. אלא שלטענתו, הבנק המרכזי מנצל פירצה בהחלטה, שמאפשרת לו לרכוש את האג"ח הממשלתיות ולעקוף אותה.
 
כיום המדינה משלמת ריבית לבנק ישראל על ההלוואות בגובה 14.4 מיליארד ש"ח שנתן לה הבנק. אגב הריבית המשולמת לא חוזרת למדינה אלא משמשת לכיסוי הפסדי בנק ישראל.
 
5. הנגיד מחלץ בנקים הנמצאים בקשיים מכספי ציבור
אדוני שר האוצר, כשאתה תרצה להזרים כסף כדי להציל בנק או גוף פיננסי אחר שנמצא בסכנה של פשיטת רגל, תצטרך לעמוד בפני ביקורת ציבורית נוקבת. תראה כמה פשוטים היו חייך רק אם היית נגיד: הנגיד יכול להזרים כסף ציבורי לבנקים או לכל גוף פיננסי שיבחר מתי שירצה מבלי לקבל אישור מאף אחד (כפי שעשה מ-2009). האישור הזה נמצא בחוק בנק ישראל - צריך רק לפתוח ולקרא בסעיף 36/3-5*. 
 
כך זה עובד כבוד השר: בנק ישראל מאפשר לבנקים הגדולים לקחת הלוואות על בסיס ריבית בנק ישראל, המכונה ריבית פריים. הם בתורם מלווים הלאה את הכסף לציבור בריבית גבוהה יותר. מעבר לכך מ-2009 בנק ישראל איפשר לבנקים הפרטיים להפקיד אצלו פיקדונות יומיים, עליהם הם מקבלים ריבית ביום העסקים הבא - מדובר במיליארדי שקלים שבנק ישראל מעביר לבנקים במסגרת יום-יומית.
 
6. הנגיד משמר את כוחם של קרטל הבנקים
אדוני שר האוצר, דיברת כל הזמן על התחרותיות במשק כולל בתחום הבנקאי אבל לא לקחת בחשבון משהו קטן שכנראה יותר חזק ממך. שכחת את הנגיד, שמטרתו לסכל כל תחרות אפשרית בתחום הבנקאי. כבר עשרות רבות של שנים לא קם נגיד שניסה להסיר את החסמים מהקמת בנקים חדשים בישראל. תקרא למשל איך פישר סיכל את התחרות:
  • הנגיד פישר מנע הקמת בנק אינטרנטי
  • הנגיד פישר מנע יוזמה ממשלתית להפוך את בנק הדואר לבנק חברתי
  • הנגיד פישר מנע את יוזמת משרד האוצר לבצע חלוקת מניות בנק לאומי לציבור
 
ולפי פישר מי שרוצה להכניס תחרות במערכת הבנקאית, נחש איך מכנים אותו? "פופוליסט". מסתבר שלא אתה המצאת את הכינוי הזה. כך אמר הנגיד ב-2012:
”אסור לנו לחשוב את החשיבה הפופוליסטית שניתן להמשיך ולהוזיל את עלויות הבנקאות עד אין סוף בלי שיהיו לכך השלכות על יציבות המערכת”.
 
7. הנגיד מונע את ירידת מחירי הנדל"ן
אדוני שר האוצר, אתה כל כך עמל על הקמת ועדות ותכנונים להוריד את מחירי הדירות אבל אולי כדאי שתקשיב לנגיד שלך. הוא על פי חוק בנק ישראל אחראי על הטיפול ביציבות המחירים וגם ניתנו לו את הכלים לעשות זאת. הוא מסתבר נגד הורדת מחירי הנדל"ן. למשל כשמחירי הנדל"ן החלו לרדת הנגיד ביקש מהממשלה שתפחית את היצע הקרקעות בשוק כדי למנוע את הירידות. אז נכון, זאת היתה מדיניותו של פישר אבל הוא רמז רק אתמול שזה גם ימשך עם הנגיד החדש.
 
8. הנגיד דואג להוריד את ערך השקל גם אם זה אומר שנהיה יותר עניים בעתיד
אדוני שר האוצר, אתה מודאג מכמות החובות והפסדי העתק של בנק ישראל כתוצאה מרכישות הדולרים והנסיונות להחליש את השקל? כנראה מה שנותר לך זה רק לדאוג, כי על פי החוק אסור לך להתערב ברכישות מטבע החוץ של הנגיד ואתה גם לא יכול להגביל את כמות הרכישות. כל זה למרות שאחיך העבדים יצטרכו לממן את הפסדי הבנק על כך בעתיד.
 
9. הוא לא מעודד את האשראי לעסקים קטנים
אדוני שר האוצר, מעוניין להפחית את חוסר השיוויון במתן האשראי הבנקאי בין עסקים גדולים לקטנים? מסתבר שאתה לא יכול לעשות דבר. מי כן? נו בוודאי כבר אתה מנחש: זה הנגיד שמחליט באופן בלעדי במדינה על פי החוק כמה הבנקים ילוו ולמי. לפי התפלגות האשראי במדינה לא נראה כי הפער במתן האשראי משתנה.
 
10. הנגיד מפנק את עובדיו במשכורות עתק ובזמן שקורא לנו להצטמצם
תקציב בנק ישראל רק עולה כל הזמן דרמטית והיום כבר קרוב ל800 מיליון ש"ח.
 
אדוני שר האוצר, הנה הכסף, אמנם לא הרבה, אבל גם זה סכום יפה.
 

*הנגיד אמנם זקוק לאישור הועדה המוניטרית לצורך חילוץ חברות פיננסיות, אך הוכחנו כבר בעבר שהועדה הזו היא בסך הכל ועדת בובות של הנגיד.

 מקור תמונה: Juda Engelmayer

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.