print header

בתים מדהימים עם טכנולוגיה ירוקה

הטרנד הירוק כבר כאן וכולנו מרגישים אותו, אבל יש כאלה שחיים אותו, או יותר נכון, בתוכו. אדריכלות ירוקה היא תחום שתופס תאוצה, אך עדיין נדיר למצוא בתי מגורים כאלה.

אלה הם כמה חלוצים בתחום, שבנו בתים ידידותיים לסביבה. מה זה אומר? התחומים רבים, אך העיקריים שבהם הם אנרגיה חסכונית, ניצול משאבים טבעיים ועיצוב שאינו פוגע בנוף. עיצוב שכזה מציב אתגר גדול בפני האדריכל, אך המוחות היצירתיים שתיכננו את הבתים שתראו, הצליחו להתגבר על המכשולים תוך עיצוב יוקרתי ושובה עין.

הבית המדברי - אריזונה, ארה"ב

בית זה הוא ניסיוני והוא נבנה כדי להגיב לנוף ולסביבה. הוא מיוחד, אקספרסיבי וגם ראוי למגורים כמובן. בשל התנאים המדבריים, הבית מיועד להסתמך על שטח אווירי פתוח. הוא נבנה כחלק מפרוייקט של בית ספר לאדריכלות ועשוי ברובו מחומרים שנאספו בסביבה ושיירי גרוטאות מתכת ובטון.

המבנה המרכזי עשוי מאבנים שנאספו בסביבה והגג הוא יריעת בד המתוחה בעזרת מוטות. לפרוייקט, שהיה משוחרר ממגבלות של בנייה רגילה, אין צורך בקירות מלאים, חלונות ודלתות. הבית נראה כמו הכלאה בין פרויקט קונספטואלי לבין אתר קמפינג משוכלל. מרחוק הבית נעלם בסביבה ולא שובר את הנוף.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 

"מאורת סמים" - צפון קרולינה, ארה"ב

האדם שבנה את הבית הזה, עשה זאת בשביל הבת שלו שרגישה מאוד לכימיקלים, מה שהגביל אותו בחומרים בהם הוא יכול היה להשתמש. השימוש בקנביס (צמח המשמש להפקת סם המריחואנה), נעשה לצורך בידוד הקירות וסינון האוויר. החומר סופג את הפחמן הדו חמצני, מסנן חלקיקים ומבודד מחום. גם הציפוי החיצוני של הקירות הוא ידידותי לסביבה ועשוי מנייר דמוי קרטון ממוחזר ולא מטיח רגיל.

בניית הבית הייתה זולה ופשוטה בטווח הקרוב, מה גם שבטווח הרחוק, החומרים מתכלים או ניתנים למיחזור.

בתים ירוקים
 
 
 
בתים ירוקים
 
 
 
בתים ירוקים
 
 

ניתוב קרני השמש - אוסטרליה

רעיון גאוני בפשטותו, שכולנו מכירים. הבית הזה למעשה כולו מכוסה בתריסים. המעצב שלו השתמש בתוכנת מחשב בכדי לעקוב אחר תנועת השמש מהזריחה ועד השקיעה, ובסופו של דבר תיכנן מעטה העשוי מלוחות עץ. המונחים באופן שמווסת את קרני השמש בתוך ומחוץ לבית.

בנוסף, הבית נבנה עם שיפועים וזווית על פי תנועת השמש כך שההצללה באה משני מקורות שונים. שני האפקטים הללו כמובן יוצרים חיסכון עצום באנרגיה. בנוסף, דאגו לכך שהמראה המיוחד יאוזן במרפסות וצמחייה כך שתהיה תחושת מרחב בשכונת מגורים צפופה.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 
 
בתים ירוקים
 
 

עץ ממוחזר- וויט רוק, קנדה

זהו בית עץ, אך לא במובן הקלאסי. לבית זה אין יומרות להיות עתיק, מסתורי ומיושן. הוא מודרני לחלוטין, רק שהוא עשוי מגזעי עצי ענק ממוחזרים.
המבנה המרכזי עשוי מקורות עץ גדולות במיוחד, ומנגד בבטון. גם החנייה והמשטחים הנוספים בנויים מהעץ המאסיבי.

השימוש הרב בעץ נותן תחושה שהבית כאילו צומח מתוך הקרקע. הכהות והחיספוס שלו מאוזנים על ידי צביעה מודרנית ומוצרי חשמל טכנולוגיים וזה הייחוד הגדול שלו. המעצב של בית זה הוא ישראלי לשעבר בשם עומר ארבל.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 

אוויר פתוח - סינגפור

לעומדים בתוך הבית ומחוצה לו, אין שום בעיה לראות את היער שמסביב, כיוון שהוא מתחם פתוח. יש לו גגות ירוקים, מרפסות פנימיות, דקים יוקרתיים ובריכה עם קירות שקופים. החצר המרכזית באה לאזן את המרחב הפנימי של בית המגורים; היא מלאה בצמחיה הנמצאת על הקירות התומכים ובכלל בחצר. החומה ההיקפית בנויה מאבנים לצורך פרטיות והכניסה לחנייה מענפי במבוק.

המפלס העליון משמש לחדרי שינה ולסלון, ומוקף בעצים המשמשים לפרטיות וסינון אור השמש. מתחם נוסף נמצא במרתף, שם קיר זכוכית מעניק אור ומי הבריכה מוסיפים אפקט מדהים של תאורה פנימית. השימוש בשטח פתוח והצללה טבעית יוצרים אקלים פנימי טבעי ונוח, החוסך שימוש באמצעים מלאכותיים.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 

בית סולארי - סינגפור

חדרי מגורים מוגבהים, בריכה מעוצבת וגג גלי, כל אלה הופכים את הבית הזה לסוג של דירת נופש, אך בתוך העיצוב המרשים הזה מסתתרות אסטרטגיות ירוקות.

הגג הוא ירוק וסולארי וצורתו הגלית מאפשרת ניצול של אנרגיה טבעית הקיימת בסמוך לחוף הים. הבניה המוגבהת מאפשרת זרימת אוויר וצינון, כמו גם השטח הפתוח של הבריכה. הפאנלים הסולארים מעוצבים באופן שלא יראה מלאכותי, אלא כחלק אינטגרלי מהגג, שהוא עצמו נמתח אל מעבר לשטח החדרים ויוצר הצללה עליהם וגם על אזור הבריכה. בנוסף יש קירות זכוכית המאפשרים להנות מהנוף המדהים לים.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 


עוקב אחרי השמש - גרמניה

פיסת גאונות זו היא פרי יצירתו של ארכיטקט מבריק. המבנה הוא מעין צילינדר עליו יש פאנלים סולאריים. המבנה מסוגל לנוע על צירו ולעקוב אחר תנועת השמש כדי לנצל את אורה הטבעי. כל מכשירי החשמל, כולל תנועת הבית עצמו, מונעים מהכוח שמייצר הבית. למעשה, באופן מדהים, הוא מייצר יותר כוח ממה שהוא צורך.

אך זה לא הסוף. הבית הזה גם מתאים עצמו לעונות השנה ונחשף ליותר שמש בחורף ופחות בקיץ. הגדר המקיפה את הגג עשויה מצינורות המשמשים לחימום מים באופן טבעי. בנוסף לבית יכולת חימום גיאוטרמית ומתקן מיחזור אשפה.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 

בית הג'ונגל - סינגפור

זהו בית מיוחד במינו, כיוון שצומחים בתוכו עצים. העצים הקיימים בכל החדרים מטשטשים את ההבדלים בין פנים לחוץ, אך שימוש בבטון וזכוכית מאזן את המראה הטבעי לקצת יותר מעשה ידי אדם. בחלק מהחדרים ישנם עצים צומחים, ובחלק מהקירות עצמם מורכבים מצמחים.

כך, מצד אחד צומח עץ בתוך המטבח ומצד שני הקיר שמאחורי המיטה הוא ממש חי. הבית הזה כל כך מושפע מהצמחיה עד שמיקרו מערכות אקלים נוצרות בתוכו, תלוי בדחיסות וכמות הצמחים.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 

בית הגשר - יוון

מתחם המגורים המדהים הזה עוצב בצניעות כדי לא לפגום בנוף. הוא מלבני ומשתלב בשתי הגבעות ביניהן הוא נמצא. כמובן שיש לו גם מערכות ידידותיות לסביבה כמו ניצול אור וחום השמש, כמו גם קירור על בסיס זרימת אוויר טבעית.

החול והצמחיה ממשיכים באופן טבעי מהמדרון אל הגג בעוד שחלון קיר מאפשר כניסת אור לבית. קירות הבית הגובלים בגבעות נראים כאילו נקברו שם עם הזמן ולא כאילו נבנו לאחרונה. מרכיב אחרון הוא תחושת החיבור בין הטבע לבית, מתקבלת מגלישת המדרון אל תוך הסלון.
 

בתים ירוקים
 
 
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 

כיפת עץ - צרפת

הבית המוזר למראה יכול לנוע על צירו. כאן המטרה היא לייעל את ניצול האור וחום השמש וכן לווסת את הטמפרטורה. כל הבית בנוי סביב ציר מרכזי. מדהים כמה שקט הוא בזמן התנועה.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 


בית מגולף - שוודיה

מעבר לגילוף בעץ, השימוש בחומרים טבעיים וההתמזגות בנוף, לבית הזה שני מרכיבים ירוקים נוספים. ראשית, אין בו חשמל, טלפון או מים, כך שכל האנרגיה והצרכים שלו הם טבעיים. בנוסף, יש לו חדר על מסילה שיכול לצאת החוצה.

הבית החל כבקתת דיג, מה שכפוף לתקנות בנייה מחמירות מבחינת מרחב. לכן נבנה חדר שלא פוגע במרחב הסביבתי, ויכול "לסגת" אל תוך הבית כאשר אין בו צורך.

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 


הפרח - אנגליה


זהו מבנה שנמצא רק בתכנון, אך כל הסובב אותו מחייב אותנו להתייחס אליו. ראשית, זהו לא סתם תיכנון של מעצב יצירתי לצורך תערוכה כלשהי. הבית הזה אמור להיבנות בבריטניה עבור גארי נוויל, כוכב הכדורגל האגדי שפרש לאחרונה ממועדון הפאר מנצ'סטר יונייטד.

מלמעלה ניתן להבחין בבירור בצורתו הייחודית של הבית, אך מהקרקע הוא כמעט בלתי נראה ולא שובר את הנוף כיוון שהוא בנוי מתחת לפני השטח. בנוסף לכך שזהו אתגר ארכיטקטואלי, זהו גם אתגר ירוק כיוון שהבית אמור להיות נקי מפחמן, כלומר לא ליצור זיהום בכלל. זהו הבית הראשון מסוגו באנגליה.

הבניה תיעשה על ידי שימוש בחומרים מקומיים שיפחיתו את הצורך בתחבורה מזהמת להובלה. כמו כן, מערכת חימום גיאותרמית, גג סולארי וטורבינות אוויר ייצרו אנרגיה ירוקה.

זהו כנראה הפרוייקט הירוק הנועז ביותר שתוכנן עד היום ולפעמים צריך מישהו נועז, עם הכסף והכוח כדי להביא לפיתוחים ידידותיים לסביבה.
 

בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
בתים ירוקים
 
 

 

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

מקור: שחר אפלבאום
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.