print header

איך אתם ישנים ומה זה אומר על הזוגיות שלכם?

"מילותיו של האדם מושכות בדרך כלל תשומת לב רבה יותר מתנועותיו,
ותנועותיו מושכות תשומת לב רבה יותר מתנוחותיו." (גבריאל רעם).

 

עוד יום עבר לו, אתם מותשים ועייפים, כל מה שבא לכם זה להכנס למיטה הרכה והנעימה שלכם, להתכרבל בין הכריות המלטפות, להתחבק עם השמיכה החמימה. זחילה לתוך מצעים נעימים בסופו של יום, זה אחד הדברים המענגים ביותר לעשות. זמן של מנוחה, זמן של רגיעה. הזמן הזה אפילו משתבח עוד יותר כאשר אתם נכנסים עם אהוב ליבכם למיטה המרגיעה, חותמים את היום שניכם יחד, נרדמים זה בזרועות האחר...

המיטה משמשת כמקום אינטימי בו ניתן להרפות את הגוף והנפש מאירועי היום. בעת שהגוף במצב רפוי, שכוב בתנוחה נוחה כלשהי, הוא מספר לנו סיפור, מגלה לנו סוד. הטבעיות שבתנוחה מצביעה על קשר עם התת מודע, קשר עם מאווי הלב.

המחשבה על העניין הזה העסיקה אותי אתמול בלילה בעת שנכנסתי למיטה עם בן זוגי. הוא חיבק אותי בחמימות, העניק לי תחושה מדהימה של קרבה, אהבה. התחושה הזו חתמה את היום שלי ונותרה בראשי עת שנרדמתי. בבוקר החלטתי שמעניין לבדוק עם מומחים מה התנוחות האלה אומרות עלינו, מה הסיבה לתנוחה זו או אחרת במהלך השינה עם בן הזוג? מה המשמעות, מה התת מודע שלנו מנסה להגיד לנו מבלי שנשים לב...

חיפשתי אחר תשובה שתספק אותי, עד שנתקלתי בסיפרה של אוואני תומאס,"השפה הסודית של השינה". אוואני מציעה עולם ומלואו של פרשנות מדוקדקת לתנוחות השינה במיטה. בספר מוצגות לראווה 39 תנוחות זוגיות, שלכל אחת מהן פרשנות נסתרת אחרת. במקביל לאותה פרשנות, מוצעים בספר דרכים וטיפים להטיב את השינה ולשפר את הזוגיות בעזרת תנוחות השינה. מצויים שם טיפים להגדלת האפקטיביות של התנוחות הזוגיות במיטה וכמובן דרכים לשיפור איכות השינה של שני בני הזוג, כמו דרכים להתמודדות עם נחירות ונדודי שינה.

        

אוואני התעלתה על עצמה ואף יצרה נישה באתר הבית של ספרה, בו ניתן לערוך מבחן אישיות קטן, שתוצאתו תגלה לכם את תנוחת השינה המומלצת עבורכם.
כדאי לנסות -  
/http://www.evany.com/sleeptest 

גבריאל רעם, מומחה לתקשורת לא מילולית, מסכים את הקו המנחה של אוואני. הוא אף הוסיף ותיאר אנשים שנוטים להסביר לעצמם את המשמעות הנסתרת של תנוחות השינה שלהם. הוא סיפר שרבים הם האנשים הפונים אליו בטענה שהם אוהבים את בני זוגם, אך ישנים רחוק מהם כי זה נוח להם. מבחינה פסכולוגית הוא טוען שלנוחות אין כל משמעות בכל הנוגע לעומקה של נשמה, לסודותיו של הלב, "נוחות זה עניין פסיכולוגי, אל תשטו בעצמכם, הגוף לא יודע לשקר...שימו לב לגוף של בן או בת הזוג, הוא יועץ הנישואין הכי טוב שיש" (גבריאל רעם).
 

לפניכם מספר תנוחות שינה והמשמעויות שלהם, שנבחרו בקפידה על פי שכיחותן:

תנוחת הכפיות הרומנטית - תנוחה נוחה בה שעונים על הצד, בעוד גבו של האחד פונה לחזיתו של השני, כך שהשניים יוכלו להתחבק במצב אופקי. תנוחה זו מזכירה את צורת הכפיות השעונות זו על זו, כשהחלק הקמור נכנס בדיוק לחלקה הקעור של הכפית מאחור.

מבחינה פסיכולוגית, תנוחה זו מעידה על קרבה, על קשר אינטימי אוהב. זוגות מאוהבים נוהגים לישון בתנוחה זו בעיקר בתחילת דרכם הזוגית, בעת בה הצורך הפיזי מוגבר ביותר. הפיזיות שבתנוחה הזו הינה מרבית, בגלל שרוב חלקי הגוף נוגעים זה בזה. אוואני מסבירה בספרה כי תנוחה זו מעידה על חלוקת התפקידים בקשר, על יחסים של שולט ונשלט, לא במובן השלילי כמובן. בן הזוג המחבק הינו בתפקיד ה'שולט', בעוד המחובק מצוי בנישת ה'נשלט'. הגוף המחבק והנצמד, היד העוטפת שמגוננת ושומרת, מעידים על בן הזוג המחובק כאקטיבי פחות. הוא בגופו, בחסותו של האחר. ייתכן כי המחבק הינו הדומיננטי יותר בקשר, האקטיבי יותר. אי לכך, לרוב המחבקים יהיו הגברים, גם מפאת גודל הגוף והנוחות - בעוד הוא השולט, האישה היא הנשלטת.

תנוחת הנשיקה - תנוחה שנקראת גם "ירח הדבש", בגלל שהיא רומנטית מאוד, אך מסתיימת מהר, כמו ירח הדבש שאורך רק חודש אחד בחיים. זו תנוחה שאינה מוגדרת כנוחה,  מאחר שהיא מקשה על הנשימה הפתוחה. בתנוחה זו שני בני הזוג שוכבים מחובקים, עם הפנים זה לכיוון זו, כשהשפתיים קרובות.

מבחינה פסיכולוגית, התנוחה מעידה על קשר בתחילת דרכו, אז ההשקעה הזוגית אחד בשני מתעלה על הכל. זו תנוחה המתארת הלכי רוח של תקופה ראשונית בקשר, בה כל אחד מבני הזוג מנסה להוכיח את עצמו, נכון להקריב את הנוחות של עצמו למען עוד קצת קרבה ואינטימיות עם הצד השני. זו תנוחה בה הנשימה של האחר מורגשת מאוד. האהבה והצורך להכיל את האחר מנצחת את הגוף.

 

תנוחת הכתף האוהבת - קרויה גם בשם "תנוחת הרעפים". תנוחה אינטימית ונוחה, בה האחד שכוב על גבו, בעוד בן הזוג השני שם ראשו על כתפו, ממש כמו רעפים. זו תנוחה בה הראשים של שני בני הזוג תומכים אחד בשני, קרובים מאוד. בן הזוג השכוב על גופו עוטף בחיבוק את השני, תוך הצמדה לגוף, קרבה מקסימלית.

כמו בתנוחת הכפיות וברוב תנוחות השינה הזוגיות, הגבר הינו השולט והאישה נשלטת. לרוב בן הזוג השכוב על גבו יהיה הגבר, בעוד המחובקת הינה האישה. מבחינה פסיכולוגית, הדבר מצביע על הצורך הנשי בתמיכה גברית ועל הצורך של הגבר לגונן על האישה שלו, משוואה המוכרת לנו לכל אורך ההיסטוריה הבין - מינית. בתנוחת הכתף האוהבת האישה מתרפקת על חזהו של בן זוגה, דווקא תנוחה זו מצביעה על האישה כדומיננטית ואקטיבית, בעוד הגבר פסיבי, בעודו שכוב על גבו וידו האחת מחבקת. האישה מחפשת בהתרפקות על גוף הגבר שלה הגנה, קרבה, כמו ילד צעיר ותמים המתחבא מאחורי יד אימו. תנוחה זו עלולה להעיד על יחסים לא סימטריים, בה בן זוג אחד צריך קרבה יותר מהאחר, אך יש בה קרבה ואינטימיות שמלמדת על אהבה בקשר וצורך להיות יחד.
 

תנוחת העריסה - תנוחה בה לרוב הגבר שכוב על גבו, בעוד האישה מחבקת אותו ומניחה את פניה קרוב לצווארו, כמו מנסה לנשק אותו. זו תנוחה נוחה מאוד להרדם בה. זוגות רבים יכולים לישון בתנוחה זו שעות מרובות מאחר והיא קרובה, אינטימית מאוד וגם נוחה מאוד לשני בני הזוג. גם אם בני הזוג נפרדים מתנוחה זו במהלך השינה, קל מאוד לחזור אליה, גם מבלי משים.

מבחינה פסיכולוגית, תנוחה זו מעידה על צורך בקרבה ואהבה ועל אי סימטריה בצורכי בני הזוג, ממש כמו בתנוחת הכתף.

 

תנוחת חיבוק הרגל - תנוחה בה שני בני הזוג שוכבים אחד לצד השני ללא מגע, בעוד אחת מן הרגליים מחבקת את גופו
של ה
אחר. זו תנוחה בה כפות הרגליים או הרגל כולה נוגעת כמו בטעות ברגלו של בן הזוג.

מבחינה פסיכולוגית מגע "מקרי" כזה מתפרש כצורך לרמוז דבר מה לבן הזוג שלך. זה מלמד על אהבה גדולה, שספגה מכה קטנה, ריב או ויכוח, חוסר באינטימיות. מאידך, זה יכול להתפרש כאחווה בריאה בני הזוג, שכן כל אחד מצא את התנוחה הנוחה לו, שמלווה עם הצורך לחוש את הצד השני ללא הפסקה.

 

תנוחת ה"כמעט"- תנוחה בה אחד מבני הזוג מפנה גבו אל האחר, אך משאיר את הרגל, היד או האגן קרובים לבן הזוג השני.

הדבר מתאר צורך בלתי מודע בהתקרבות מצידו של בן הזוג. האגן, הרגל או היד שנותרים מאחורי הגב, למגע מינימלי עם בן הזוג, מאותת ומעניק פתח להתקרב. תנוחה זו מתארת לרוב מצב מבולבל או אי וודאות ביחסים זוגיים. בן הזוג שמפנה את גבו, מגונן על עצמו מדבר מה, מעדיף עצמאות בה הוא יוכל להרגיש חזק יותר ומוגן. התקרבות הגוף שלו, באורח מינמלי לכיוון בן הזוג השני, מצביעה על שיחה שצריכה להעשות, מצביעה על צורך פיזי, אך הירתעות ממנו מסיבה כלשהי.

נסו לברר עם בן או בת הזוג שלכם אם יש משהו שמפריע להם והם לא אומרים. אם יש אישהו חשש או פחד שהם חשים במערכת היחסים.

 

תנוחת המרדף - תנוחה בה בן זוג אחד מפנה את גבו לבן הזוג האחר. זה נראה כמו סוג של מרדף בין השניים, שכן האחד פונה לכיוון אחר, בעוד השני מנסה לתפוס אותו בעת שהוא שוכב עם פניו לעבר גבו ומחפש מגע עם היד או הרגל.

מבחינת משמעות, זו תנוחה המעידה על חוסר איזון בין הרצונות של השניים. האחד מעוניין בקרבה, במגע ובאינטימיות רגשית. בעוד השני רוצה את המקום שלו במיטה, את העצמאות. כאשר בן הזוג שמעוניין בקרבה לא מקבל את זה, הוא מתקרב בכל זאת מתוך חוסר השלמה עם המצב. הוא מנסה בכל דרך, מבלי לשים לב, להתקרב לבן הזוג שלו, עם היד שמחבקת מאחור, או הרגל השעונה על האחר.

מבחינה זוגית, התנוחה הזו מרמזת שמומלץ לדבר על דברים, חשוב להבין מדוע הצורך בעצמאות של אחד מבני הזוג נכנס למיטה הזוגית. ייתכן כי קיימת איזשהי סוגייה שמפריעה למהלך הקשר, דברים שלא נאמרו, מחשבות טורדניות.


תנוחת גב אל גב - קרויה גם בשם, "תנוחת המצוק". תנוחת התרחקות, בה כל אחד מבני הזוג מחפש את המקום שלו בקצה של המיטה, רחוק מבן הזוג שלו. תנוחה זו מאופיינת בגב המופנה לכיוון השכיבה של בן הזוג השני, מתוך צורך במקום ובנוחות כביכול.

תנוחה זו מצביעה על צורך בהתרחקות, ב"ספייס". זו תנוחת שינה זוגית המתרחשת בעיקר לאחר מריבה או ויכוח, אך גם במקרים של תשישות פיזית וחוסר חשק או לחלופין תשישות מהזוגיות - זוגות שנשואים הרבה שנים והקשר הזוגי שלהם הפך להיות חלק משגרה מתישה, יבחרו בתנוחה זו. כמו כן, נמצא שהורים שעומלים כל היום סביב ילדיהם, הבית והפרנסה, יחפשו גם הם את התנוחה הזו. הסיבה לכך טמונה בצורך האנושי שלהם בקצת זמן לעצמם, לבדם. 

הבעיה מתעוררת כאשר שינה זוגית בתנוחה זו הופכת להיות קבועה. שינה זוגית מסוג זה באורח קבע מצביעה, מבחינה פסיכולוגית, על שבר ביחסים. הגוף והתת מודע מתעוררים בזעקה ומנסים להגיד לכם דרך הגוף שמשהו לא בסדר ביחסים, שמשהו גרם ועודנו גורם, לנתק ביחסים, שבא לידי ביטוי במיטה. כדאי שתשבו ותנסו להבין, מדוע הצורך להתנתק? מדוע כל אחד מעדיף את השקט והפינה שלו? מה קרה לאינטימיות ביחסים הזוגיים שלכם?


"משהו בנו רואה את האותות, רואה את הסימנים, אך לא מבחין או לא מיחס לזה משמעות, עובר על סדר היום. למעשה האמת מסתכלת לנו בעיניים, אך אנו, מחמת בורות, הרגל, או נוחות, לומדים להתעלם." (גבריאל רעם)

מילה לקוראים: המאמר הזה נכתב עבורכם על בסיס מחקרים ובדיקות פסיכולוגיות שטובי החוקרים ערכו בעולם. רבים מכם וודאי יקראו את המאמר הזה ויכריעו את דינו. ינסו לספר לעצמם שזו שטות, שבסך הכל כולנו ישנים בתנוחה הנוחה לנו, לפי איך שבא ומסתדר. אך כפי שוודאי למדתם במהלך חייכם - לכל דבר יש סיבה, כל איתות של הגוף שלנו מצביע על משהו. ההחלטה האם להקשיב לו נתונה בידיכם בלבד. שינה ערבה.

כתבה וערכה: חן שאול. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו