print header

9 סגנונות מנהיגות וסביבות העבודה שמתאימות להם

יכולת מנהיגות היא דבר שחשוב מאוד לכל אחד שמעוניין להיות מקודם בעבודתו ולהגיע לעמדת מפתח, וגם למי שרוצה להגשים את חלומותיו וליצור לעצמו הצלחה, מכיוון שסביר שיהיה עליו לרתום אנשים עם יכולות שונות שיעזרו להרים אותו לשם. אך לא כל מנהיג הוא זהה ויש למעשה 9 סגנונות מנהיגות שונים, שכל אחד מהם מתאים לסביבות עבודה, צוותים ומטרות שונים. איזה סגנון מתאים לכם? הנה כולם כאן לפניכם, ותוכלו כעת לגלות מה היתרונות והחסרונות של כל אחד, כך שתוכלו לשנות את סגנון המנהיגות שלכם בהתאם לצורך ולהישגים שאתם מייעדים לכם ולצוות שלכם.
 

1. המפקד

סגנון המנהיגות הזה מספק הדרכה ברורה והחלטית לצוות, מה שיכול להיות יעיל במיוחד במצבים שדורשים קבלת החלטות מהירה ויד חזקה. כל חברי הצוות מחכים להוראותיו של המנהיג, וזה נדרש בעיקר בסביבת עבודה שבה יש רמת לחץ גבוהה, למשל בשירותי הצלה, בצבא או בתאגיד שבו נעשים תהליכי שינוי וארגון מחדש. 
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: מפקד מול חייל
איך להיות מנהיג שכזה: עליכם לפתח יכולות תקשורת טובות ולספק הדרכה בצורה ברורה, מקיפה ותמציתית שלא משתמעת לשתי פנים, כמו גם לקבל החלטות מהירות תחת לחץ ולספק לצוות שלכם תחושת ביטחון בזכות נוכחות בולטת שלכם.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: בסביבות שבהן נדרשים שיתוף פעולה או הפעלת יצירתיות, הסגנון הזה עלול לפגוע במטרות, להפחית את המורל של הצוות וליצור סביבה מרתיעה ומלחיצה שלא לצורך.

2. משתף הפעולה 

המנהיג הזה מאופיין  בכך שהוא משתף את חברי הצוות שלו בתהליך קבלת ההחלטות,  כי הוא רוצה לעודד תחושת מחויבות לפרויקט ולמטרה המשותפים. הסגנון הזה מתאים בעיקר לתחומי שיווק, עיצוב ופיתוח תוכנה, בהם חדשנות, שיתוף פעולה ויכולת פתירת בעיות הם קריטיים. 
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: אישה מנהלת ישיבת צוות
איך להיות מנהיג שכזה: עליכם לעודד את הצוות שלכם להביע את דעתו ולהשתתף בתהליכי קבלת ההחלטות, כמו גם ליצור סביבה בטוחה שבה כל רעיון מבורך. עם זאת, עליכם ללמוד גם כיצד לנהל דיונים בצורה יעילה כדי להימנע מעיכוב בתהליכי קבלת ההחלטות, ויעזור מאוד לקבוע דד-ליינים כדי לשמור על יעילות.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: כל פרויקט או סביבה שדורשים החלטות מהירות עלולים לא להתאים לסגנון המנהיגות הזה, מכיוון שתהליכי קבלת ההחלטות אורכים זמן מה.

3. הבוטח

בשפה המקצועית סגנון המנהיגות הזה נקרא ״לסה פר״ – מונח צרפתי שמשמעותו ״תנו לעשות, תנו לעבור״, והוא מדגיש את העצמת הצוות על ידי מתן אמון מלא בחבריו ומתן תחומי אחריות משמעותיים. זה סגנון שמתאים לסביבות עבודה שבהן נדרשים כישורים מיוחדים, למשל במחקר ופיתוח, באקדמיה ובפרויקטים טכנולוגיים מתקדמים. זה מאפשר למומחים שבצוות לקבל את החופש שנדרש להם לשיפור תהליכי העבודה, מה שמוביל ליצרנות וחדשנות ברמות גבוהות.
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: כלי משחק עם חצים שמכוונים אחד לעבר השני
איך להיות מנהיג שכזה: עליכם לסמוך על הצוות שלכם, לפתח סביבת עבודה עצמאית ולבדוק את עבודתו של כל איש צוות מבלי ליפול למיקרו-ניהול.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: בסביבות שבהן חברי הצוות פחות מיומנים ונדרשת השגחה קבועה וקרובה, הסגנון הזה עלול ליצור בלבול וחוסר יעילות, מאחר שהוא לא מספק הדרכה ברורה.

4. בעל החזון

הסגנון הזה שואף לתת השראה ולעודד חדשנות בקרב חברי הצוות, מה שהופך אותו למהותי במיוחד בסטארט-אפים טכנולוגיים, מוסדות חינוך וארגונים ללא מטרות רווח. מנהיגים בתחומים שכאלה משגשגים בזכות צוות שמונע קדימה על ידי חזון משותף ועידוד להתפתחות אישית ומקצועית, שמעצב את התוצאות בהתאם לכך.
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: אנשים עומדים במעגל ומחזיקים חתיכות פאזל
איך להיות מנהיג שכזה: עודדו את הצוות לראות את החזון המשותף לכולם, וצרו סביבה שמעודדת את התפתחותו האישית והמקצועית של כל חבר בצוות בדרך למטרה זו.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: יהיה לכם קשה לשים לב לפרטים הקטנים ולמטלות השגרתיות שנעשות בכל יום עבודה, ולכן אם זה נדרש מכם, סגנון שכזה לא יהיה מתאים לכם.

5. התומך

המנהיג התומך הוא אחד שמתרכז ברווחת הצוות או הקהילה שלהם הוא משתייך. זה מתאים בעיקר בסביבות שבהן ישנו אלמנט של מתן שירות, למשל במוסדות רפואיים, כמו גם מוסדי חינוך מסוימים וארגונים ללא מטרות רווח. הדגש הוא בסיפוק תמיכה לחברי הצוות בדרך שתשפר את תפקודם ורווחתם.
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: מנהלת מדברת עם העובדת שלה
איך להיות מנהיג שכזה: רווחת הצוות צריכה להיות בראש מעיינכם, ועליכם גם לפתח יכולות אמפתיה ולדעת להקשיב לכל חבר צוות. בה בעת עליכם להיות אסרטיביים ולקבל החלטות קשות אחרי זיהוי מדויק של הרגע הנכון לעשות זאת ביחס לכל עובד ומצב.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: הסגנון הזה לא מתאים לסביבת עבודה תחרותית, מכיוון שהדאגה לרווחתו של כל חבר צוות עלולה להיות קשה מאוד, והיא גם מחייבת מנהיג תקיף במידה מסוימת כדי לשמור על רמת ביצוע מיטבית.

6. הממריץ

מנהיג בסגנון שכזה דורש תפקוד גבוה מהצוות שלו, אך בו זמנית מספק דוגמה אישית מובהקת. זה מועיל בסביבות שבהן נדרשות תוצאות מהירות, כמו לדוגמה מכירות ותחום הפיננסים. המנהיג צריך לדרוש תוצאות איכותיות ברמה גבוהה ללא הרף, להראות כיצד להשיג אותן ולספק מוטיבציה לצוות שלו.
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: מנהיג הולך ראשון מול הצוות שלו
איך להיות מנהיג שכזה: עליכם בראש ובראשונה לשמש דוגמה אישית לצוות, ולהדגיש להם את הצורך בהשגת תוצאות מהירות. בה בעת, אתם צריכים לתמוך בצוות, לזהות מצבים של שחיקה ולמנוע זאת.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: בסביבה שבה נדרשת תוכנית אימונים, למידה והתפתחות בתפקיד, הציפיות הגבוהות והמיידיות שתציבו בפני הצוות עלולים להכביד עליהם מאוד ולהוריד להם את המוטיבציה.

7. המאמן

מנהיגות בסגנון שכזה מתרכזת בפיתוח יכולותיו הכלליות של הצוות, וזאת בזכות עידוד והדרכה. הסגנון הזה מתאים לסביבות שבהן נדרשת התפתחות אישית אשר מקושרת להצלחת הארגון כולו, לדוגמה בקבוצות ספורט, אך גם במוסדות חינוך. המנהיג המאמן צריך להיות בראש ובראשונה מדריך שמראה לצוות כיצד להגיע לתוצאות גבוהות ולהתפתח ללא הרף.
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: מאמנת מדברת עם הקבוצה שלה
איך להיות מנהיג שכזה: עליכם להנהיג כל חבר צוות באופן אישי על ידי פיתוח יכולת ההוראה שלכם, ולחלק את הזמן שלכם נכון בין משימות שדורשות מתן תשומת לב אישית לבין מחויבויות שדורשות ראייה כללית יותר. בנוסף, אתם צריכים לעודד רצון ומוטיבציה להתפתחות תמידית בקרב חברי הצוות.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: בתחומים שבהם נדרשות תוצאות מהירות ומיידיות הסגנון הזה לא ממש מתאים, מכיוון שההתקדמות שהיא שואפת לעודד בקרב כל חבר צוות היא אישית, הדרגתית ואיטית.

8. הבירוקרט

המנהיג הזה שם דגש על ציות לכללים ולסדר מסוים של תהליכים, זאת למען שמירה על עקביות, בטיחות ותוצאות צפויות. זה נדרש למשל בגופים ממשלתיים, בתחום החינוך ובמפעלי תעשייה, בהם בטיחות וציות לכללים קודמים לכל. תפקידו של המנהיג זה לוודא שהתהליכים מתבצעים באופן הנכון לצורך שלום העובדים, תקינות תהליך העבודה והפרויקט בכללותו.
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: מנהלת בוחנת מסמכים
איך להיות מנהיג שכזה: ראשית עליכם לציית בעצמכם לחוקים שאתם דורשים, ולוודא שכל תהליך שמתבצע יהיה מוסדר וקבוע, ובעל תוצאות ברורות. בה בעת עליכם ללמוד איפה אתם יכולים להיות גמישים למען חברי הצוות שלכם.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: בסביבות עבודה שדורשות חדשנות או בתחומים שמשתנים באופן תדיר, הסגנון הזה עלול להיות נוקשה מדי, מה שיפגע ביכולותיו של הצוות להסתגל לשינויים ולהעלות פתרונות יצירתיים.

9. האסטרטג

האסטרטג חושב בראש ובראשונה על הטווח הארוך, ולכן נדרשים ממנו תכנון וחלוקת משאבים שמטרתם להשיג את התוצאות הרצויות בעתיד. זה מתאים במיוחד למנהלים בכירים בתאגידים, בהם יכולת קבלת ההחלטות של המנהיג עשויה לשנות את עתיד הארגון כולו. המנהיג האסטרטג יכול להועיל לכל ארגון שדורש תכנון לטווח הארוך.
איזה סגנון מנהיגות מתאים למקצוע שלך: איש משחק שחמט
איך להיות מנהיג שכזה: עליכם להתרכז בטווח הארוך, לדעת כיצד לחלק נכון את המשאבים שלרשותכם בהתאם לכך ולשמור על מודעות לתהליכים שמתרחשים כעת כך שתוכלו לוודא שהם אכן תורמים למטרה הסופית.
 
בעיות צפויות בסביבה שאינה מתאימה: בסביבה שבה נדרשים גמישות ושינויים מהירים, סגנון המנהיגות הזה עלול לגרום לארגון לפספס הזדמנויות שעשויות להיות חשובות לטווח הקצר והארוך גם יחד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.