print header

7 טיפים מנצחים להקמת גינה בקיץ – מאת הגנן הנדיב

הקמת גינה פרטית מאפשרת לנו ליהנות מנווה מדבר קטן משלנו, שבו אנחנו יכולים להתרווח וליהנות מהאוויר הצח. במדינה הקטנה שלנו העונה הדומיננטית ביותר היא הקיץ, שנמשך חודשים ארוכים - מה שעלול להקשות על הקמת גינה. אם אתם מתכננים להקים גינה בעונה החמה של השנה, חשוב שתעשו זאת באופן מדויק. הטיפים הבאים להקמת גינה בקיץ יעזרו לכם במשימה, כך שתוכלו ליהנות מנווה מדבר מוריק ופורח – גם כשחם בחוץ.

גינון בקיץ: איש מבוגר בגינה

טיפים להקמת גינה בקיץ: מה חשוב לעשות?

בעת הקמת גינה בקיץ, חשוב להיות מאורגנים, והטיפים הבאים יעזרו לכם לעשות זאת:

1. בחרו אזור שמתאים לשתילה 

למרות שאנחנו חיים במדינה קטנה, יש בה אזורי אקלים שונים מן הקצה אל הקצה. בזמן ההכנות להקמת גינת הקיץ שלכם, בחרו אזור שבו תוכלו להקים גינה שתגדל באופן מיטבי. מלבד אזור האקלים הספציפי שלכם, חשוב גם לבחור אזור מוצל יחסית, עם שעות מועטות של שמש מלאה, לפי כיוון האוויר של הגינה. חשיפה לכיווני אוויר שונים משפיעה במידה ניכרת על התוצאה הסופית, ולכן חשוב לדעת באיזה כיוון נמצאת הגינה שלכם, ולא רק מה האקלים באזור הגיאוגרפי שלכם.

2. בחרו את הצמחים המתאימים לשתילה בהתאם למיקום הגינה

ומה בנוגע לצמחים? לאחר שתבחרו אזור שמתאים להקמת גינה בקיץ, מגיע הזמן לבחור את הצמחים, הפרחים והירקות שמתאימים לגידול בעונה חמה. הצמחים שמתאימים לשתילה בקיץ הם: חרצית, סיגלית אוסטרלית, גרניום, עגבניות, פלפלים מתוקים, מלפפון, קישוא, וצמחים וירקות אחרים. מומלץ לשתול שתילים מוכנים ולא זרעים, בייחוד אם אין לכם ניסיון רב בגינון, כדי שהגינה תצמח יחסית מהר ולא תצטרכו לחכות שבועות ארוכים עד שתראו תוצאות.

3. הכינו את הקרקע

הכנת הקרקע לקראת זריעה ושתילה בקיץ היא חיונית; ראשית כל, עליכם לדעת איזה סוג אדמה יש לכם, ורק לאחר מכן להתחיל במלאכת ההכנה שלה עבור שתילה וזריעה. כדי לשפר את איכות הקרקע בגינה שלכם, מומלץ לשלב בה דשן איכותי שיעשיר אותה בנוטריינטים מזינים עבור הצמחים שתשתלו. לפני שתתחילו, פנו מהדרך חצץ, צמחים שוטים וגורמים אחרים שיפריעו למלאכת השתילה. "הפכו" את האדמה באמצעות כלים מתאימים ושלבו בה חומר דשן, או חומרים אורגניים אחרים, כדי שתהיה מוכנה לשתילה, וקנחו עם השקיה בכמות המים הנכונה.

4. שתלו את הצמחים במועד הנכון

בעונת הקיץ בישראל בימים הם ארוכים וחמים. לכן, חשוב להקים גינה בשעות שבהן עדיין נעים יחסית. שעות הבוקר הן הזמן המומלץ לשתילה בקיץ, שכן יש אור שיאפשר לכם לראות מה אתם עושים, בלי החום המעיק. מומלץ להתחיל במלאכה מוקדם, או לבצע הכנה של הקרקע יום לפני השתילה, ורק לאחר מכן להתחיל בביסוס של השתילים והזרעים שלכם.

5. הקפידו על השקיה נאותה

השקיה היא המפתח לטיפוח של צמחים בכל עונה, בייחוד בעונת הקיץ החמה. המים באדמה מתאדים במהירות בשעות החמות, ולכן חשוב להקפיד על השקיה נאותה של הצמחים. מומלץ להשקות את הגינה בשעות הבוקר המוקדמות, או שעות אחר הצהריים, שבהן השמש עדינה יחסית. בשעות האלו המים יוכלו להיספג באדמה כמו שצריך ולהגיע לשורשי הצמחים, בלי להתאדות במהירות. בנוסף, חשוב להקפיד על השקיה בתדירות הנכונה, לפי סוג הצמחים שלכם. מערכת השקיה חכמה תוכל לעשות זאת עבורכם, והיא תעשה את המשימה במקומכם, בלי תירוצים ובלי לשכוח.

6. טפלו במזיקים בהקדם האפשרי

מזיקים מסוגים שונים, כולל פטריות, חרקים, כנימות ומזיקים אחרים הם בעיה כלל-שנתית. אולם, בגלל החום הקיצי, מזיקים משגשגים אף יותר בקיץ. לכן טיפול במזיקים הוא חיוני בעונה הזו, לפני, תוך כדי ואחרי הקמת הגינה. לפני שאתם מקימים את הגינה הקיצית שלכם, מומלץ לבצע טיפול מקדים באדמה נגד מזיקים. לאחר מכן, אם אתם מבחינים במזיקים תוך כדי הקמת הגינה או אחריה, עצרו רגע. בדקו באילו מזיקים מדובר, והשתמשו בטיפול המתאים נגד המזיקים, במינון הנכון. מומלץ לבחור בשיטות הדברה ירוקות וידידותיות לסביבה, שכן במקרים רבים טיפולים כימיים מזיקים לא רק למזיקים עצמם, אלא גם לצמחים.

7. "האכילו" את הגינה שלכם

דישון לפני פיתוח והקמת גינות הוא חשוב, אך זה לא השלב היחיד שבו הצמחים זקוקים לנוטריינטים. ככל שהגינה שלכם תשגשג, מלאי הנוטריינטים ההתחלתי יתמעט, לכן חשוב לא להזניח את הנושא הזה ולהעשיר את הגינה שלכם גם אחרי הקמתה. תוכלו לעשות זאת באמצעות שילוב ושימוש לסירוגין בחומרי דשן נוזליים ומוצקים. יש לעקוב בקפידה אחר ההוראות על חומרי הדישון, ולהקפיד לא להשתמש ביותר מדי או פחות מדי דשן. כמות נכונה של דשן תבטיח ששורשי הצמחים והצמחים עצמם יהיו חזקים ועמידים, וייצרו את הגינה שחלמתם עליה.

הקמת גינה קיצית משגשגת עם הכלים הנכונים

הקמת גינה היא לא תמיד פשוטה, בייחוד בעונה החמה של השנה. בישראל יש לא מעט ימים חמים, ולכן אין תמיד ברירה אלא להקים גינה בתקופה הזאת. במקרים רבים מדובר במשימה מאתגרת, שכן אין לרובנו את הידע והכלים הנכונים לבצע את המשימה. הקמת גינה "על הדרך" או בצורה לא נכונה עלולה לגרום לתוצאות שליליות, כמו התייבשות של הצמחים והתרבות של מזיקים שונים. אם אתם רוצים ליהנות מגינה משגשגת, גם בקיץ החם, מומלץ להשאיר את המלאכה בידיהם של המקצוענים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.