print header

סיפורו ונופיו של האי נורפוק

 האי נורפוק הוא אחד מעשר הטריטוריות של מדינת אוסטרליה. הוא ממוקם אלפי קילומטרים מזרחית לה והוא ללא ספק אחד האיים המבודדים ביותר בעולם - אז אל תופתעו אם מעולם לא שמעתם עליו... אך מתברר שגם במקום הרחוק והזניח הזה קרו דברים מרתקים אך מצמררים לאורך ההיסטוריה, ויש בו מראות נהדרים לצד עולם חי מגוון. בכתבה הבאה נחשוף בפניכם בקצרה את סיפורו של האי הייחודי הזה, שעל אף נופיו הפסטורליים והמרגיעים שימש בעברו בית לפושעים הגדולים ביותר בעולם...

הפיכת האי למושבת עונשין

הראשונים שהתיישבו באי נורפוק היו ספנים פולינזים שראו בו מקום מנוחה שמאפשר להם לאגור כוחות לקראת המשך מסעותיהם הימיים. בשנת 1774, זרועותיה הארוכות של האימפריה הבריטית הצליחו להגיע גם לשם, לגרש את המקומיים ולהפוך את האי הקטנטן למושבת עונשין, כחלק ממאמצה למנוע את התבססות צרפת באזור. התנאים הרעים ששררו במקום, שכללו רוחות עזות, חולדות וחרקים שפגעו ביבול, הפכו את התנאים באי לבלתי נסבלים וגרמו לבריטים להתחרט על החלטתם ולעזוב את האי.

הנוף הנשקף מחופיו הצפוניים של נורפוק

סיפור של האי נורפוק: הנוף הנשקף מחופיו הצפוניים של נורפוק

מראה מעונן טיפוסי

סיפור של האי נורפוק: מראה מעונן טיפוסי באי

תצפית "קפטן קוק"

סיפור של האי נורפוק: תצפית "קפטן קוק"

המקום בו הפך עונש המוות למבוקש

בשנת 1824 גמלה בלבם של הבריטים ההחלטה לשוב לנורפוק ולהקים מחדש את מושבת העונשין, אך הפעם עבור "הפושעים הגדולים ביותר", להגדרתם. האסירים, שהתקשו להתמודד עם התנאים הרעים ששררו באי, שכללו איכות מזון ירודה, מגורים מטונפים ויחס בלתי אנושי מצד הסוהרים שכלל התעללויות ומכות, פצחו במרד שדוכא במהירות על ידי השלטון הבריטי ועונש מוות הוטל על חלק מהמורדים. לאחר המרד הגיע אל האי כומר כדי לנחם את הנידונים למוות, אך היה מופתע לגלות שהם היו שמחים על גזר דינם ושהאסירים שלא נידונו למוות העדיפו לקבל על עצמם את העונש מאשר להמשיך לשאת את החיים באי.

הבסיס הצבאי הישן בעיר הבירה קינגסטון

סיפור של האי נורפוק: הבסיס הצבאי הישן בעיר הבירה קינגסטון

שרידי הכלא של האי

סיפור של האי נורפוק: שרידי הכלא של האי

ממושבת עונשין למקום מגורים

העדויות על הזוועות שחווים האסירים בנורפוק הובילו את הממשל הבריטי לערוך שינויים בנוגע להתנהלות באי ולבצע רפורמה הנוגעת לתנאי האסירים בו. מעט מאוד מהאסירים נטו לספר על מה שעבר עליהם באי, אך לרוב הם נהגו להדגיש את אכזריותם של הסוהרים. בשנת 1847 חדל האי מלהיות מושבת עונשין, כאשר האסירים האחרונים בו נשלחו לאי טסמניה ומאוחר יותר הגיעו קבוצה של גולים למקום שהפכו במרוצת השנים לתושבי קבע. כיום מתגוררים באי כ-1,748 בני אדם בלבד (נכון לשנת 2016) ששפתם העיקרית היא אנגלית ונורפוקית - שילוב בין אנגלית של המאה ה-18 לשפה הטהיטית, שהיא ניב של השפה הפולינזית השגורה בפי מקומיים רבים באיי אוקיאניה.

מפרץ אמילי, המקום היחיד הבטוח לשחייה באי, בזכות שונית אלמוגים סמוכה

סיפור של האי נורפוק: מפרץ אמילי, המקום הבטוח ביותר לשחייה בזכות שונית האלמוגים שבו

בית הממשל

סיפורו של האי נורפוק: בית הממשל באי נורפוק

בית הספר המרכזי

סיפורו של האי נורפוק: בית הספר המרכזי באי נורפוק

דגלו הרשמי של האי נורפוק

סיפור של האי נורפוק: דגל האי נורפוק

טבע עוצר נשימה

כמו רוב האיים הזעירים באוקיאניה, גם נורפוק הוא אי מרוחק ומבודד, דבר שהפך את הטבע שלו למיוחד במינו - באי תוכלו למצוא כמה מינים של ציפורים וכ-40 מינים של חלזונות שהם אנדמיים, כלומר, שאזור תפוצתם מוגבל כמעט רק לאי הזה. כמו כן, תוכלו למצוא בו גם יונקים נפוצים כגון חולדות, חתולים, חזירים ועזים, וגם מינים מסוימים של ציפורים שנפוצים בניו זילנד ובאוסטרליה. אם יום אחד יזדמן לכם להגיע אל האי הקסום הזה ודאי תבחינו בעצי אראוקריה רמה המחטניים הרבים, שנחשבים אנדמיים למקום, מופיעים על דגלו הרשמי של האי ומעטרים כמעט כל חלקה בו. עד אז, אתם יכולים לפחות להתרשם מהם בתמונות הבאות...

ציפור מסוג סולה אוסטרלית

סיפור של האי נורפוק: ציפור מסוג סולה אוסטרלית
סולת המסיכה באי נורפוק
סיפור של האי נורפוק: סולת המסיכה באי נורפוק
עצי אראוקריה רמה
סיפור של האי נורפוק: עצי אראוקריה רמה

מקור תמונות: Thinboyfatter, Peter James McNally, Steve Daggar (1,2,3,4,5,6,7)

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.