print header

10 יצירות הנבל היפות בכל הזמנים ו-6 גרסאות נבל ללהיטים עכשוויים

כאשר אנו מדמיינים מלאכים בשמיים, לא אחת נתאר אותם כמחזיקים בידם כלי נגינה מיוחד במינו – הנבל – ופורטים עליו צלילים שמימיים להנאת העולם. הדימוי הזה טבוע בתרבות הקלאסית וניתן לראות אותו בציורים רבים, ואף על דוד המלך נאמר בתנ"ך כי הוא פרט בפני שאול המלך על נבל קשתי (לירה, או כינור דוד כפי שהוא מכונה) על מנת להרגיעו ולהסיר ממנו רוח רעה. אין ספק שכלי המיתר העתיק וגדול הממדים הזה, המפיק צלילי מרגליות, הוא אחד האהובים ביותר שיש, והיום אנחנו יכולים לראות אותו הן במופעי תזמורת שונים והן במופעי יחיד באירועים כאלו ואחרים. כדי לענג אתכם בצליליו המופתיים של הנבל, שירגשו כל לב, אספנו כאן בפניכם את 10 המנגינות הקלאסיות הטובות ביותר לטעמנו שנכתבו לכלי הזה או בוצעו עליו בגרסאות מיוחדות, ותוכלו להאזין להן בנעימים וגם לקרוא וללמוד מעט מידע מעניין עליהן. בנוסף, כבונוס גם ליקטנו עבורכם 6 ביצועי נבל לשירים אהובים עכשוויים.


 

1. קונצ'רטו לחליל, נבל ותזמורת מאת וולפגנג אמדאוס מוצרט

זוהי היצירה היחידה שנכתבה על ידי מוצרט עבור נבל – ובאופן לא מפתיע בכלל עבור המלחין המהולל הזה, זו כמובן יצירת מופת שאין שנייה לה. נגינת הנבל היצירתית הזו מגלה וחושפת לקהל את הפוטנציאל הרב הטמון בכלי הנפלא, כאשר הוא מנוגן אל מול תזמורת רבת משתתפים. בגרסה שתראו כאן מיד מנוגנת התנועה השנייה מתוך היצירה הזו, על ידי נגנית נבל צעירה ומוכשרת במיוחד מן הקונסרבטוריון של סנט פטרסבורג.

2. ריקוד ספרדי מס' 1 מאת מנואל דה פאיה

הקטע הקצר הזה לקוח מתוך האופרה "החיים קצרים" La Vida Breve)) של מנואל דה פאיה, אחד מחשובי המלחינים הספרדים במאה ה-20. הקטע עצמו נכתב לכל מיני סוגים של כלים מוזיקליים, אך כמובן שגרסת הנבל היא המועדפת עלינו, וכאן תראו את רביעיית הנבל של שיקגו מבצעת אותה בכישרון ובמלודיה רבת חן.

3. קונצ'רטו לנבל מאת גאורג פרידריך הנדל

במשך זמן רב האמינו שהקונצ'רטו הזה נכתב במקור עבור עוגב, אך חוקרי מוזיקה בדקו זאת והסיקו שהכלי שבו היצירה מיועדת לניגון סולו הוא הנבל האהוב. מדובר באחד מעמודי התווך ברפרטואר העשיר של הנדל, וצריך להיות לו מקום של כבוד ברשימת הנגינה של כל נגן נבל באשר הוא. כאן תראו את התזמורת הפילהרמונית של קטאר, עם הנגנית ג'ולי סגארו, מנגנת את התנועה הראשונה מתוכו.

4. סולו נבל מתוך האופרה לוצ'יה דה למרמור מאת גאטנו דוניצטי

אצלנו אתם אולי מכירים את האופרה "למרמור" מהמערכון המפורסם של חבורת "לול" (שם היא הוצגה כמאת 'פרלש' – שם מומצא של מלחין בדוי) אך למעשה זוהי אופרה טרגית מפורסמת הנחשבת לטובה ביותר שכתב המלחין האיטלקי גאטנו דוניצטי. אחד הקטעים המוזיקליים שהכי תופסים את תשומת הלב במהלכה הוא סולו הנבל - יצירה נהדרת הנותנת את הכבוד הראוי לכלי שלעיתים יכול להיות חבוי בתוך התזמורת. כאן תראו אותו בניגונה היפה של הנגנית דנאילה סקאף.

5. וריאציות על תמה של מוצרט מאת מיכאיל גלינקה

מיכאיל גלינקה, מחלוצי המוזיקה הקלאסית הרוסית, הסתמך על פשטותן הגאונית של המלודיות של מוצרט כדי ליצור קטע לנבל שפשוט שובה את האוזן. זוהי יצירה יפהפייה שמאפשרת למבצע שלה לחקור מספר סגנונות נגינה בבת אחת. לשומע היא מאפשרת להניח את רגליו מעלה זו על זה וליהנות מהאזנה נהדרת לצליל המלאכים של הנבל – כמו למשל בביצועה הנהדר של הנגנית לין קוצ'ניצקה שתראו ותשמעו בקטע הבא.

6. "צפייה בחיטה" מאת ג'ון תומאס

אי אפשר לחגוג באמת את היצירות הגדולות שנכתבו לנבל מבלי ללכת לשורשיו הקלטיים של הכלי הנהדר הזה, ואת זה אפשר לעשות באמצעות האזנה ל"צפייה בחיטה" – יצירה קלאסית המגיעה אלינו מוויילס שבאי הבריטי. אם אתם מחשפים מנגינה קסומה ומרשימה שלוכדת את האוזן ועושה פלאים – אז כאן מצאתם את מבוקשכם. האזינו לה בביצוע חי, עם תזמורת ומול קהל, של הנגנית רוזה דיאז קוטאן.

7. "ולטאבה" מתוך "מולדתי" מאת בדז'יך סמטנה

אם צלילים מסוימים מתוך היצירה הזו נשמעים לכם מוכרים – זה לא סתם, מכיוון שהיא השפיעה על הלחנתו של ההמנון הלאומי שלנו "התקווה", אשר מכיל מוטיבים מוזיקליים דומים מאוד ממנה. במקור הלחין אותה המלחין הצ'כי, בדז'יך סמטנה, עבור תזמורת, אבל גרסת הנבל שלה מדגימה לנו באמת עד כמה רבגוני הוא הכלי הזה, שיכול לגרום לנו לשכוח ממקור היצירה ומכל הכלים האחרים שאליהם נכתבה. כאן אתם מוזמנים לראות אותה בביצוע הנגנית ג'אנה בוסקובה.

8. אלתורים לנבל מאת ויליאם מתיאס

היצירה הזו, שנכתבה במקור בשלוש תנועות, חוקרת בצורה מרתקת את כל מה שקשור למגוון המנעדים, הגוונים והטונים שהנבל יכול להגיע אליהם. נגני נבל המחפשים להכניס יצירה קלאסית-מודרנית שנכתבה במאה ה-20 לרפרטואר שלהם ישמחו ללמוד לנגן את הקטע הנפלא הזה, שנכתב על ידי המלחין הוולשי, ויליאם מתיאס. כל השאר פשוט יתענגו מהאזנה נעימה לביצוע היפהפייה הזה של הנגנית נסט ג'נקינס.

9. פסקליה מאת גאורג פרידריך הנדל

כמו כמה וכמה יצירות אחרות כאן – גם הפסקליה של הנדל לא נכתבה ישירות לנבל, אלא דווקא לכלי המקלדת דמוי הפסנתר, צ'מבלו. אך כמובן שגם כאן, הגרסה הרומנטית שיצירת הבארוק האייקונית הזו מקבלת כאשר היא מנוגנת על נבל מעלימה ומשכיחה כל זכר לגרסאות האחרות שלה, ופשוט שובה את האוזן בשפע צלילים שאי אפשר לקבל משום כלי אחר. אז הישענו לאחור והאזינו לנגנית ונסה סונדסטראפ פורטת אותה מכל הנשמה והלב ממש.

10. "וייחו זורטזיקו" מאת חסוס גורידי

השורשים הספרדיים-באסקיים של המלחין והנגן חסוס גורידי - שהיה מאנשי המפתח של המוזיקה הקלאסית הספרדית והבאסקית במאה ה-20 – נוכחים ביצירה הנהדרת הזו לכל אורכה. עם פתיחה שהיא כמעט ג'זית באופייה, הקטע הנהדר הזה הוא מאלו שאין אלא להיעמד אחריהם ולמחוא כפיים לנגן המוצלח שביצע את היצירה הזו בכישרון אין קץ. במקרה שלנו מדובר בנגנית שחורת השיער אירינה פג'סוקה, שללא ספק מרגשת בנגינתה המלאכית.

בונוס: 6 גרסאות נבל ללהיטים עכשוויים

1. A Thousand Years של כריטסינה פרי

הזמרת האמריקאית כריטסינה פרי הקליטה את "אלף שנים" (A Thousand Years) עבור פס הקול של הסרט "דמדומים" בשנת 2011, אך השיר קיבל הכרה כלהיט ענק רק כמה שנים לאחר מכן. זוהי בלדה רומנטית נפלאה ועוצמתית, שבביצוע על נבל בהחלט מקבלת את הכבוד המגיע לה.

 2. Perfect של אד שירן

"מושלם" (Perfect) של אד שירן, מהזמרים-יוצרים הבריטיים המצליחים ביותר בעולם בעשור האחרון, יצא בשנת 2017 וכבש את המצעדים – כשהיה במקום הראשון במצעד הבילבורד האמריקאי הנחשב. גרסת הנבל שלו, בביצוע אנלי קנטו, רק מדגישה עוד יותר את ההרמוניה הרומנטית הנהדרת שלו.   

3. Can't Help Falling In Love של אלביס פרסלי

קלאסיקת הרומנטיקה הזו של מלך הרוקנרול היא ללא ספק משירי האהבה האייקוניים שנותרו לנו משנות ה-60'. הוא כמובן זכה לאינספור גרסאות כיסוי לאורך השנים, אך גרסת הנבל שלו בביצוע הנגנית כריסטי לין היא ללא ספק מהמרגשות ומעוררות האהבה ששמענו.

4. Beauty and The Beast של סלין דיון ופיבו ברייסון

כפי שאולי אפשר לנחש, השיר "היפה והחיה" לקוח ישירות מפס הקול של הסרט המצויר המפורסם מבית דיסני. השיר הזה גם נכלל באלבום הפריצה של סלין דיון הענקית והפך לאחת הקלאסיקות המזוהות עימה. גרסת הנבל השמימית שלו, שצולמה בטירה המזכירה לנו את הסרט הקלאסי, בוצעה על ידי הנגנית אמי טורק.

5. Wonderwall של אואזיס

להקת הרוק הבריטית אואזיס כנראה לא האמינה לעולם שאחד מלהיטיה הגדולים ביותר, Wonderwall שהתפרסם בשנת 1995, יקבל גרסה המנוגנת לא בגיטרה, אלא בנבל, אך יותר מ-20 שנה אחרי זה קרה וזה נהדר. הביצוע כאן, בשחור לבן, הוא של הנגן ראיין וילאמור.

6. Halo של ביונסה

בשנת 2009 שחררה ביונסה, מהזמרות המצליחות בעולם, את הבלדה הנהדרת Halo (הילה) שהפכה ללהיט אדיר ואהוב ולשיר הנצפה ביותר של ביונסה ביוטיוב עם מעל ל-100 מיליון צפיות בקליפ שלו. הגרסה הבאה, עם נבל ושירה, שבוצעה על ידי אמנית בשם ג'ואנה אוולד בתוכנית הכישרונות The Voice בגרמניה, אולי לא תשתווה לביצוע המקור מבחינת השירה, אך גם היא יפה ושובה את האוזן.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.