print header

6 סרטים מומלצים בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה בנטפליקס

זיכרון השואה ואירועי הזוועה של מלחמת העולם השנייה הם דברים שחשוב לשמר בעוצמה בתודעתו של העם היהודי לדורתיו קדימה, וגם בתודעת העולם כולו – כדי שלא נשכח ולא נסלח על זוועת הנאצים, ולנצח נדע ש"לעולם לא עוד!". להעלאת ושימור הזיכרון הזה יש כמה וכמה צורות, כשאחת מן הוותיקות בהן היא יצירת סרטים העוסקים בהתרחשויות שונות ובסיפורים שחלקם מובססים על מקרים אמיתיים. כיום, אחת הדרכים הנגישות ביותר לצפות בתוכן החשוב הזה היא דרך שירות נטפליקס, שבו שורה של סרטים העוסקים בשואה ובמלחמת העולם השנייה מכל מיני זוויות. אז אספנו כאן לפניכם 6 סרטים, עלילתיים ודוקומנטריים גם יחד, מתחום זה הזמינים בנטפליקס – ואנו ממליצים לכם לצפות בהם, בין אם ביום השואה ובין אם בכל יום אחר.

1. ריפאגן הבלתי פגיע (Riphagen)

הסרט ההולנדי הזה מתאר את מעלליו של איש העולם התחתון והפושע אנדריס ריפאגן, שלא רק הונה יהודים מקומיים בימי מלחמת העולם השנייה אלא גם הסגיר אותם לגסטפו והיה אחראי למותם. מפרוץ המלחמה והכיבוש הגרמני של הולנד החל ריפאגן לשתף פעולה עם המשטר הנאצי הכובש – כשמשימתו, יחד עם עמיתיו מן העולם התחתון ההולנדי, הייתה לחשוף ולמצוא רכוש יהודי כדי שהנאצים יוכלו לבזוז אותו ולהחרימו. קורבונותיו של ריפאגן, היהודים שאותם שיכנע שהוא יכול לסייע להם ובסוף בגד בהם, מוצגים גם כן בסרט הזה – והנקמה שלהם בפושע הבוגדני בוא תבוא.

2. רואה החשבון של אושוויץ (The Accountant Of Auschwitz)

הסרט התיעודי הזה עוסק באזרח גרמני בשם אוסקר גרנינג, ש-70 שנה לאחר סוף המלחמה הועמד למשפט בחשד שהיה "רואה החשבון של אושוויץ" – האיש שהיה אחראי על הכספים ופריטי הערך שנבזזו מן האסירים היהודיים שהגיעו למחנה ההשמדה הנוראי הזה. יותר ממיליון בני אדם נרצחו באושוויץ, וגורינג על פי החשד - גם אם לא היה אחראי ישירות על הקטל - היה האיש שניהל את הכספים של מחנה הדמים הזה, ולכן פשעו חמור ביותר. רק מעטים מאלפי השומרים ובעלי התפקידים הנאצים באושוויץ הועמדו לדין, כך שמעניין לראות בסרט הזה את ההתמודדות של גרמניה הנוכחית עם פשעי העבר הנוראיים שלה ועם האנשים שביצעו אותם ועדיין נותרו בחיים עד היום.

3. הבנקאי של המחתרת (The Resistance Banker)

סרט הולנדי נוסף שעוסק בתקופת מלחמת העולם השנייה וניתן למצוא בנטפליקס הוא "הבנקאי של המחתרת". הסרט מתמקד בדמותו של בנקאי הולנדי בשם וולרבן ואן הול, שבזמן הכיבוש הגרמני על הולנד חובר למחתרת המקומית הנלחמת כנגד הנאצים, ובעזרת אחיו טווה רשת בטוחה של הלוואות מזויפות שנועדו לממן את לוחמת הגרילה כנגד הגרמנים ולסייע למורדים שהוגלו. תחת אפם של הנאצים, מצליחים האחים ואן הול לייצר "הונאת מיליונים" מתוחכמת, ישירות מן הבנק ההולנדי – שמטרתה אחת: לסלק את הכובש הנאצי מאדמות הולנד דרך חיזוק המחתרת הלוחמת. "הבנקאי של המחתרת" זכה להיות הסרט ההולנדי הנצפה ביותר בשנת 2018, והוא אכן מספר סיפור מרתק.

4. הצלם של מטהאוזן (The Photographer Of Mauthausen)

הסרט הספרדי הזה מביא בפנינו את סיפורו של הצלם פרנסיסקו בויס – שבמלחמת האזרחים בספרד נלחם בצבא הרפובליקני כנגד הכוחות הפשיסטיים, ובמהלך מלחמת העולם השנייה נתפס על ידי הנאצים ונכלא במחנה הריכוז מאוטהאוזן באוסטריה. על אף תנאי החיים הנוראיים שבהם הוא הוחזק, בויס לא מוותר על האפשרות לתעד את זוועות הנאצים, והוא משתמש בעבודתו במעבדת הצילום של האס.אס במחנה כדי להסתיר תשלילים המוכחים את פשעי המלחמה וההתעללויות של הגרמנים באסירים ובאנשי האזורים הכפריים סביב המחנה. את תמונותיו המחתרתיות המרשיעות הציג לאחר מכן בויס במשפטי נירנברג שנערכו כנגד פושעי המלחמה הנאציים.

Hitler, A Career .5

כדי להבין את מקורות הרשע הנאצי, אנחנו צריכים ללכת אל האדם שעמד בראש הפירמידה, הגה את הרעיון ואחראי על ביצועו בפועל: אדולף היטלר. הסרט התיעודי הזה מציג את השלכות התאווה לכוח הנוראיות שהצורר הגרמני לקה בה והובילה לעקירתם ורציחתם של מיליונים, להתרחשותה של אחת מהמלחמות האכזריות שידעה האנושות ולפשע הבלתי אנושי הקרוי השואה. הדגש בסרט הזה הוא על הדרך שבה היטלר ניצל את כוחו המוחלט על גרמניה כדי לעשות בה כרצונו; אפילו העובדה כי הוא שכר להקת צלמים שתלווה אותו לכל מקום ותארגן תמונות מחמיאות שלו כדי לקדם את התעמולה שלו, מראה לנו את מהותו ואת שפלות רוחו. הסרט כולל תיעודיים נדירים וקטעים מנאומיו השקריים והמכריעים, שנכנסו לדברי ימי ההיסטוריה של הרוע.

6. מבצע פינאלה (Operation Finale)

בשנת 1961, כאשר נפתח בירושלים משפטו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן – היה זה אירוע היסטורי בכל קנה מידה, ואחת מן הפעמים הראשונות שבה ניצולי הזוועה הזו עמדו אל מול הרוע בהתגלמותו, סיפרו את סיפוריהם וביקשו צדק. כל זאת לא היה מתאפשר כמובן ללא הפעולה המיוחדת שקיים המוסד הישראלי ללכידתו של אייכמן בבואנוס איירס שבארגנטינה, לשם ברח בתום מלחמת העולם השנייה. את סיפורה של הפעולה החשובה הזו, מבצע פינאלה הנועז, מגולל הסרט המרתק הבא, שמבוסס על הספר "אייכמן בידיי" של הסופר פיטר מלקין,  שתמצאו בו שורה של שחקנים הוליוודים מוכרים כדוגמת אוסקר אייזק, בן קינגסלי,  מלאני לורן, ניק קרול – ואף השחקן הישראלי ליאור רז, שאולי מוכר לכם מסדרת האקשן "פאודה".

 

מקור תמונה ראשית: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.