print header

הנאצים האכזריים ביותר - חובה לכל יהודי

בהקשר של יום השואה, תמיד מדובר על המנגנון הנאצי או המכונה הנאצית. אבל הביטויים הללו מטעים, כיוון שלא היה מנגנון או מכונה, אלא אנשים. מי שהיו לברגים הכי חשובים של המכונה, הם אנשים מעוותים, רשעים וחסרי מוסר אנושי בסיסי. השמות הכי מפורסמים הם כמובן היטלר, אייכמן, מנגלה ועוד כמה בולטים, אבל בתהליך שהוביל לשואה היו מעורבות ידיהם של עוד רבים ואכזרים, אם כי פחות מוכרים.

פושעים נאצים לאורך השנים טענו שהם בורג, שהם רק ביצעו פקודות, שהם היו חלק שולי. הטענות החצופות הללו נשמעו מפי אלה שבנו את הבסיס הפיזי והפסיכולוגי שאיפשר את רצח העם שלנו באירופה כולה. הרשע לא חייב לבוא לידי ביטוי בהרג. אנשים שהיו חברי המפלגה הנאצית למשל, נושאים בדיוק באותו כובד אחריות למעשי הזוועה. למרבה הצער, רבים הצליחו להימלט מעונש וחיו כאנשים חופשיים לאחר המלחמה. לכן, ראוי וחשוב להכיר וללמוד כמה שיותר על המרצחים הנתעבים, כדי שהזמן לא יסתיר את חטאיהם.

הנה רשימה של כמה מהדמויות שאולי לא הכרתם, וגם כמה שמות יותר מפורסמים.

הרמן גרינג
הרייכסמרשל שהיה מפקד הלופטוואפה, חיל האוויר הגרמני, היה גם מייסד הגסטפו הידוע לשמצה. אחרי נפילת צרפת, הוא גנב מיהודים חפצי אמנות בשווי מיליוני דולרים, כדי לצבור הון אנושי. סימנים ראשונים להיותו חלאת המין האנושי נראו כבר ב-1923, כאשר השתתף בפוטש בית הבירה. כתוצאה מפציעתו בפוטש, הוא התמכר למורפיום לשארית חייו. בשנת 1940 הורה גרינג להפציץ מרכזי מגורים בבריטניה וכמובן שהיה ממתכנני השואה. הוא היה הבכיר שבמשפטי נירנברג ונידון למוות בתלייה, אך התאבד בתאו לילה לפני הוצאתו להורג. בשורה התחתונה, מדובר בגנב, מכור לסמים, רוצח נשים וילדים, שהיה פחדן מכדי להתמודד עם מעשיו.

נאצים
   
   
אילזה קוך
מוכרת בכינוי "הכלבה מבוכנוואלד" בשל אכזריותה כלפי האסירים. הרשע היה אלמנט מרכזי בחייה, שכן הייתה נשואה לסדיסט בפני עצמו, איש האס.אס, קארל אוטו קוך. אולם היא נחשבה ליותר אכזרית אף ממנו, בשל שחיתות מוסרית, חוסר אנושיות והתעלמות מחשיבות החיים, שהפכו לסימן ההיכר שלה. היא הייתה עד כדי כך חסרת מוסר עצמי, שנהגה להסתובב עירומה עם שוט במחנה. כל אסיר שרק הזיז את עיניו לכיוונה, נורה במקום. אחד הפשעים היותר נבזיים המיוחסים לה הוא הקעקועים, ולא מדובר על מספרי היד. היא הייתה בוחרת אסירים עם קעקועים שמצאו חן בעיניה, מביאה להריגתם, רק כדי להכין מעורם המקועקע אהילים למנורות ביתה. למרבה הצער לא נותרו עדויות מאותם "חפצי נוי". לאחר המלחמה היא נעצרה ובילתה בבתי הכלא עד 1967, אז התאבדה בתאה. הסיבה, כפי הנראה, הייתה נקיפות מצפון ואשמה שאכלו אותה לאט לאט, אבל אם אכן היו אלה נקיפות מצפון, הן הגיעו הרבה אחרי המועד, אז יכולה הייתה להימנע ממעשיה.
נאצים
   
   
יוזף גבלס
לעיתים נאמר שמילה יכולה לפגוע יותר מנשק. יוזף גבלס לא דחף אנשים למשרפות, כנראה לא ירה באיש ולא הצית אף אחד באש, אבל הוא המחרשה העיקרית שעדרה את הקרקע בה נבטו זרעי השנאה. שר התעמולה הנאצי היה נואם מוכשר מאין כמותו ונאומיו חוצבי הלהבות, הם אלה שהביאו את העם הגרמני לעמידה מנגד לרצח העם הגדול ביותר בהיסטוריה ואף להצדקתו. הוא חתום בעצם על קמפיין התעמולה האפקטיבי ביותר שידעה האנושות: בעולם הפרסום והתעמולה, קשה מאוד לבסס קשר ישיר בין פעולות התעמולה לשינוי בדעות והתנהגות האנשים. אולם במקרה של גבלס, אין מקום לספק שכל נאום שלו התבטא בפועל בהשפעה על דעת הקהל והקמפיין הארוך כולו, התבטא בפריצת מלחמת העולם השנייה והשואה בפרט. כל כך חזק הקשר בין תעמולתו של גבלס למעשים בפועל, שהוא הצליח לשכנע את הגרמנים להילחם, הרבה אחרי שהפסידו את המלחמה. אפילו כשברלין כבר הפכה לערימת אבק לאחר הפצצות בלתי פוסקות ובעלות הברית כבר היו בשערי העיר, לחמו גרמנים רבים לשווא בקרבות אבודים מראש, הכל בגלל תעמולתו של גבלס. כמו הרבה מאלה שיודעים לדבר הרבה, היה גבלס פחדן ומוג לב שהתאבד תוך שהוא לוקח את אישתו וששת בניו איתו, ממש רגע לפני שהגיעו בעלות הברית למסתורו.
נאצים
   
   
פרנץ שטנגל
כמו היטלר, גם שטנגל הינו יליד אוסטריה. כמו היטלר, גם הוא היה נאצי נלהב. שטנגל פיקד על המחנות סוביבור וטרבלינקה, שם התבצעו מעשים שהמין האנושי לא ידע במשך אלפי שנות קיומו. הוא מייצג את אחת מההתרחשויות המקוממות ביותר במלחמת העולם השנייה, כשב-1940 מונה למפקח הכללי בתכנית T-4 במכון אותונסיה. תכנית זו הוקמה כדי להיפטר מאנשים מוגבלים מנטלית, שכלית ופיזית ובמסגרתה הם פשוט נרצחו בהמוניהם. קל היה לו לבצע את פעולותיו האכזריות שכן ראה באסירים כמטען ולא כבני אדם. הוא צוטט פעם כאומר: "אני זוכר שעמדתי שם פעם, לפני הבור המלא בגופות שחורות-כחולות... מישהו אמר 'מה נעשה עם זבל מרקיב?' זה גרם לי להתחיל לחשוב עליהם כמטען". שטנגל נמלט מגרמניה לאחר המלחמה ונעצר רק ב-1967 בברזיל. הוא נשפט על רציחתם של כ-900,000 בני אדם. שטנגל הודה במעשים המוחסים לו, אך טען כי: "המצפון שלי נקי. פשוט מילאתי אחר חובותי". הוא מת מהתקף לב ב-1971 בזמן שריצה מאסר עולם. קצת אירוני לומר שמצפונך נקי - ולמות מהתקף לב...
נאצים
   
   
פאול בלובל
אחד הפעילים המרכזיים בחזית המזרח. לאחר שהורמאכט, צבא גרמניה, פלש לברית המועצות, נוצר מצב בו יש כמויות גדולות של יהודים, בשטח שהיה חדש בשליטת גרמניה. הנאצים פיתחו תכניות להשמדה שיטתית של יהודי חזית המזרח ובלובל היה במוקד התכניות הללו. הוא פיקד על יחידות האיינזצגרופן, שתפקידן היה לעבור אחרי הצבא הגרמני במדינות הכבושות ולחסל את היהודים שחיו בשטחן. בנוסף לכך, הוא פיקד על יחידות הזונדרקומנדו, אלה שטיפלו בשריפה המאסיבית של גופות הנרצחים, כדי להשמיד את הראיות. הטבח בבאבייאר אשר באוקראינה, הוא יציר כפיו של בלובל ומדובר במבצע ההשמדה הגדול ביותר ביחס לפרק הזמן שלקח לבצע אותו - 33,771 יהודים נרצחו ביומיים. הוא נשפט בנירנברג במה שמכונה "משפטי האיינזצגרופן" ונתלה ב-
1951. אם הנאצים ראו בהשמדת היהודים כחובה ולא כפשע, מדוע היה צורך לטשטש את עקבותיהם? כנראה שבלובל וחבר מרעיו ידעו היטב את קנה המידה של פשעיהם, כי אחרי שעמד בראש יחידות הרצח, עמד בראש יחידות השמדת הראיות.
נאצים
   
   
יוזף קרמר
"החיה מבלזן", היה השם שהדביקו האסירים למפקד המחנה בו שהו, ברגן בלזן. הוא נאצי ידוע לשמצה ואחראי ישיר לרציחתם של אלפי בני אדם. בדרך לפיקוד על ברגן בלזן, עבר קרמר באושוויץ, שם היה אחראי על תאי הגזים והמשרפות, לכן לא פלא שלא ייחס חשיבות לחיי אדם. ביחד עם אירמה גרס, הוא הטיל אימה על אסירי ברגן בלזן ולמרות שלא היו שם תאי גזים, מתו שם כ-300 אנשים מדי יום, רק ממחלות. עד כדי כך היה קר-רוח וחסר אנושיות, שכשהבריטים הגיעו למחנה, הוא נשאר שם ואף ערך להם סיור בין הקברים ההמוניים והגופות המרקיבות. במשפטו הסביר את אדישותו לחיי אדם בכך שהוא "רק מילא פקודות". הטיעון הנבוב והציני הזה, לא עזר לו מול אלברט פיירפוינט, התליין הבריטי הנודע שהוציא אותו להורג.
נאצים
   
   
ארנסט קלטנברונר
קלטנברונר היה אוסטרי ואף נולד באותה עיירה בה נולד היטלר. הוא שימש כמפקד המשרד לביטחון הרייך, תפקיד שמילא ריינהרד היידריך לפניו. משרד זה היה אחראי על צייד וחיסול של מתנגדי הרייך מבפנים. אדם זה היה שורש הרוע ואפילו מראהו החיצוני היה מרושע, עם הצלקות שהיו על פניו. מלבד תפקידו במשרד לביטחון הרייך, היה קלטנברונר גם באס.אס וכן שימש כגנרל המשטרה. בשלב מסויים, הרחיב את מעגלי כוחו ושם ידו כמעט בכל פשע אפשרי שהתבצע בשואה, כולל רציחת יהודים, שבויי מלחמה, הקמת מחנות ריכוז והשמדה, גירוש, עבודות כפייה, הוצאה להורג של אזרחים על פשעים שביצעו קרוביהם או שכניהם והרשימה עוד ארוכה להחריד. בשל התברגותו בתפקיד ששימש כציר כה מרכזי, הוא הפך למרכז מגוון של יוזמה ופשיעה בתוך המשטר הנאצי. הוא נתלה ב-1946 לאחר משפטי נירנברג והיה החייל בעל הדרגה הגבוהה ביותר שהוצא להורג מקרב האס.אס. עד כדי כך היה מטיל אימה, שאפילו מפקדו הימלר פחד ממנו.
נאצים
   
   
פרידריך ג'קלן
ג'קלן עמד בראש אחת מיחידות האיינזצגרופן הגדולות ביותר שפעלו בשטחי ברית המועצות. בכפוף להוראותיו, נרצחו מעל 100,000 יהודים ובני עמים נוספים, שלא עמדו בקריטריונים של הרייך השלישי. הוא היה כה אכזר, שפיתח שיטה מיוחדת משלו להשמדת מספר גדול של אנשים, שנקראה על שמו - "שיטת ג'קלן". בשיטה זו השתמשו בטבח באבייאר ורומבלה והיא מורכבת מ- 8 שלבים, החל מאיסוף היהודים בגטו ועד לכיסוי הבור מעל הגופות. הוא נתלה על ידי הרוסים בריגה, בתום המלחמה. אם יש מישהו שמייצג את השיטתיות והיעילות הגרמנית בהרג, הרי זהו ג'קלן.
נאצים
   
   
אוסקר דירלוואנגר
עמד בראש אחד הגדודים היותר מפוקפקים שידעה המלחמה. הגדוד שנקרא על שמו, הורכב מעבריינים האכזריים והחולניים ביותר ברייך. מתאים מאוד לאדם שאנס שתי ילדות בנות 13 בשני מקרים שונים בשנות ה-30. על מעשה זה נשלל לו תואר הד"ר בו החזיק, אך הושב לו לאחר שהשתתף במלחמת האזרחים בספרד. הוא התנדב לאס.אס בתחילת מלחמת העולם השנייה וקיבל את הגדוד האכזרי, איתו יצא להילחם בפרטיזנים בברית המועצות. הוא וחיילי הגדוד עינו, אנסו ורצחו אזרחים, כולל ילדים. אכזריותו לא ידעה קץ והיא הרקיע לשיאים, כשהיה מכריח נשים לבלוע רעל מסוג סטריכנין, לצורך בידור חייליו, שהיו צופים בהן מתות בייסורים. דירלוואגנר נתפס בידי הצרפתים לאחר שנלחם בחזית והועבר לפולנים. אלה עינו אותו במשך ימים, עד שמת. סוף מתבקש והולם לאדם סדיסט שראה ברצח אזרחים כבידור ושעשוע.
נאצים
   
   
אודילו גלובוקניק
גלובוקניק גם הוא היה ממוצא אוסטרי, תפס תפקיד פיקודי באס.אס. הוא בין האנשים עם האחריות הגדולה ביותר לרצח המיליונים בשואה. גלובוקניק פיקד על חיסול גטו ורשה, שהכיל כחצי מיליון יהודים, הקהילה היהודית השנייה בגודלה בעולם, אחרי ניו יורק. הוא אחראי גם לחיסול גטו ביאליסטוק, אשר כמו ורשה, ידוע בהתנגדותו העזה למשטר הגרמני. גם תכנית לובלין הייתה תחת פיקוחו, במסגרתה הוקמו מחנות סביב העיר הפולנית, כמו בלז'ץ, סוביבור ומאיידנק, שם נרצחו ועבדו בכפייה כ-140,000 יהודים. זמן קצר לאחר תפיסתו, התאבד בציאניד. למרות הצלחתו בחיסולי הגטאות, צריך לזכור את הגבורה היהודית שלחמה בעוז כנגד רשעים מסוגו.
נאצים
   
   
אדולף אייכמן
אם לא היה איך להוביל את היהודים למחנות ההשמדה, יכול להיות שהשואה לא הייתה מקבלת את מימדיה הפלצתיים. אבל לגרמנים היה את אייכמן, שניצח על מבצע הובלת היהודים אל מחנות השמדה של מזרח אירופה. בן טיפוחיו של היידריך מכונה "האדריכל של השואה", מה שמלמד על תפקידו המרכזי במערכת. אייכמן היה יסודי בצורה מעוררת פלצות. הוא למד כל מה שקשור ביהודים ואפילו עברית, במטרה להפעיל עליהם מניפולציות שיביאו אותם לעזוב את ארצות מוצאם ורכושם, לטובת חיים טובים יותר בגטו. לקראת סוף המלחמה הוא ביצע את מעלליו המפלצתיים גם על יהודי הונגריה ורק תודות להתערבותו של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג, מספר היהודים שנרצחו בשואה לא גדל עוד יותר. סופו הידוע בבריחה לדרום אמריקה, רק כדי להילכד על ידי המוסד. הוא הוצא להורג בישראל בשנת 1962 והוא היחיד שקיבל עונש כזה. במדינה שרואה בחיים ערך עליון, עדיין הוחלט לשים קץ לחייו, מה שממחיש את הרוע המיוחס לו. אגב נקודה מעניינת היא לכידתו דווקא בידי המוסד, גוף עתיר תחבולות ומניפולציות משל עצמו.
נאצים
   
   
יוזף מנגלה
ידוע בעיקר כבורר מי לעבודות כפייה ומי למוות. אך ביצע פשעים חמורים לא פחות בדמות ניסויים רפואיים בלתי אנושיים, אשר העניקו לו את הכינוי "מלאך המוות". פשעיו אכזריים ורבים, כמו למשל סיפור על בלוק אסירות שהתגלו בו כינים. מנגלה הורה להשמיד בגז את כל 750 האסירות, כדי להיפטר מהכינים. ניסויי התאומים והנשים בהריון הם כנראה הדברים האכזריים ביותר שהתרחשו בהיסטוריה, מתוך מחשבה מתוכננת. קטיעת איברים, הזרקות כימיקלים לעיני ילדים, ניסיונות השתלה של עיניים באחורי הראש ועוד מגוון רעיונות מעוותים של מוח פסיכוטי. למרות מצוד נרחב, הוא הצליח להתחמק לדרום אמריקה ונעלם לשארית חייו. סדיסט חסר תקנה שמייצג את קנה המידה של הרוע האנושי והנאצי בפרט.
נאצים
   
   
ריינהרד היידריך
לא כינוי אחד קיבל, אלא 3: "הקצב מפראג", "המפלצת הבלונדינית" ו-"התליין". עוד בטרם המלחמה, אירגן את הפוגרום ביהודי גרמניה המוכנה "ליל הבדולח". בהמשך, היה אחראי לביומן של פעולות אלימות פולניות לכאורה, כדי שישמשו תירוץ לפלוש לפולין. הוא עמד בראש המשרד לביטחון הרייך השלישי, שם החל לתכנן את גירושם ורציחתם של היהודים בארצות הכיבוש הנאצי. בהמשך שימש היידריך כיושב ראש ועידת ואנזה בינואר 1942, בה נהגה הפיתרון הסופי. זה הופך אותו בגדול למוח של השואה, למתכנן הראשי של רצח העם השיטתי הנרחב ביותר בהיסטוריה. הוא דאג לתאם, ביעילות מפחידה, בין כל הגופים הגרמניים שלקחו חלק בשואה, שכן מדובר בפעולות בקנה מידה אדיר, המצריכות שיתוף פעולה בין-משרדי ותיאום לוגיסטי שרק היידריך ידע לספק. במאי של אותה שנה התנקשו פרטיזנים צ'כים בחייו, 4 חודשים מאוחר מדי.
נאצים
   
   
אדולף היטלר
מילים לא יכולות לתאר את השפעתו ההרסנית של מנהיג זה על העולם, גם עשרות וכנראה מאות שנים אחריו. מחרחר המלחמה הנוראה ביותר בהיסטוריה האנושית, אחראי ישיר לא רק לרצח של מיליוני יהודים, אלא גם למותם של מיליוני חיילים ואזרחים, בני עמו ובני עמים אחרים. אפשר לומר שהוא הרוצח הגדול ביותר שאי פעם הילך על פני כדור הארץ. כשהוא מונע משנאה ויצר הרס, הוביל היטלר את עמו להתנער מכל חוש מוסר ולשתף פעולה עם הפשע הגדול ביותר שבוצע בהיסטוריה האנושית. אותה שנאה ויצר הרס, בסופו של דבר הביאו גם לעצירתו, כשכבר החל לקבל החלטות צבאיות כושלות בזו אחר זו. למרבה הצער, כל ניסיונות ההתנקשות בו נכשלו והעולם נשאר להתמודד עם פצעים שלא יגלידו לעולם.
נאצים
   
   
היינריך הימלר
הארכיטקט של רצח העם היהודי. לולא קיומו של הימלר, השואה כנראה לא הייתה יוצאת לפועל, לפחות לא בצורה האכזרית בה היא התרחשה. ניסיונו ליצור גזע שליט של ארים, הוא שהביא למסקנה שיש גזעים אחרים נחותים, אשר להם לא מגיע להתקיים. לולא היטלר פעל בפזיזות, היה להימלר את הכוח להוציא לפועל את תכניתו הזדונית ליצור עם נבחר, אשר שאר העמים ישועבדו לו, אם ישרדו את הסינון הגזעי. קשה להסביר את תפקידו המדוייק ברצח העם, כיוון שהוא היה זה שייצר תפקידים לאחרים. הוא בישל את רעיון הרייך השלישי, הגזע הארי ובסופו של דבר גם את תהליך השמדת היהודים כולו. כשנתפס, הוא היה בהלם מהעובדה שהוא הולך להישפט כפושע מלחמה, מה שמראה כי הוא באמת האמין ברעיונותיו ההזויים. כמו שאר פחדני הרייך, הוא התאבד עם גלולות ציאניד. ראוי לציין שהימלר היה עובד אלילים שהתעניין בתורות הנסתר וניסה להחיות מחדש את השבטים הנורדים מפעם. לא להאמין איך אדם הזוי שכמותו, הצליח להשפיע על מהלך ההיסטוריה בצורה כה נחרצת.
נאצים
   
   במשטר הנאצי היו עוד מפלצות אין ספור, בכל מיני תפקידים מומצאים שנרקחו לצורך ההשמדה. אסור לשכוח גם את העמים שסייעו לנאצים, כמו פולנים רבים, אוקראינים ועוד, שאחריותם זהה לזו של הנאצים. מעשי זוועה שכאלה, אסור שיטשטשו בחסדי הזמן וראוי לכל אזרח ישראלי, לכל יהודי ולכל אדם בכלל, ללמוד, להכיר ולהבין את מה שהפך להתגלמות הרוע על פני האדמה.

 

עריכה: בועז מזרחי

מקור: listverse.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.