print header

רוצים לנצח בכל וויכוח? היזהרו מ-7 הטיות ההיגיון האלו

אם מדי פעם אתם מרגישים שאתם מפסידים בוויכוחים או בדיונים למרות שאתם בטוחים לחלוטין בצדקתכם, סביר להניח שזה משום שנפלתם קורבן למעשה מרמה לוגי מסוג שחשוב לזהות ולדעת להפריך. זה אולי לא נשמע לכם נורמלי, אבל תתארו לעצמכם מצב שבו האדם שאיתו אתם מדברים לא מסכים לשנות את דעתו למרות חוסר ההיגיון שבה. לפתע, הוא "שולף" טיעון שאי אפשר להתווכח איתו או כזה שאתם לא יודעים כיצד לסתור אותו ומרגישים שהשיחה הגיעה לסיומה, אך למעשה רוב הסיכויים הם שמדובר בטיעון עם הטיה מכוונת או כזה שנשען על כללים שגויים. אחרי שתכירו את מגנוני ההטעיה והכשלים האלו אף אחד כבר לא יוכל להתווכח עם הטיעונים וההיגיון שלכם!
 
הטיות לוגיות שחשוב לזהות: צלליות של שני גברים מדברים מול שולחן

1. איש הקש

כשלאנשים מסוימים אין דרך לסתור את הטענות שלכם או להתווכח איתן, הם ינסו לתקוף אותן בעזרת הגזמות וחוסר הבנה מכוון של הדברים שאמרתם. הסיבה לכך שהשיטה הזו מכונה "איש הקש" היא שכל מטרתה היא להסיח את דעתכם, להפחיד אתכם ולגרור את הדיון למקום אחר שבו לאדם שאיתו אתם מדברים יהיה יתרון. הכללות, מתקפות אישיות, הגזמות, ביטול עובדות וכלים דומים הם כולם סימן לכך שמישהו מנסה להתחמק מהדיון שעל הפרק. אל תתנו לו להצליח והישארו ממוקדים בנושא השיחה שבו אתם בטוחים בטענותיכם.
 

2. המדרון החלקלק

המושג "מדרון חלקלק" כנראה מוכר לכולכם, ואמנם יש מקרים שבהם הוא אכן תקף במציאות, אך הם לא רבים כפי שאתם חושבים. מצד אחד, בהחלט ניתן להגיד שאדם שפרץ לבית נמצא על מדרון חלקלק שכן הוא עלול להתדרדר לפשעים יותר חמורים, אך מהצד השני זה ברור לחלוטין שלתת לילדים סוכריות לא מעמיד אותם בסכנה להתמכרות מסוכנת לסמים. המדרון החלקלק משפיע על המציאות רק במקרים שבהם יש דמיון וקרבה משמעותיים בין המצב הנוכחי או המשוער לעתיד הלא רצוי. בכל מצב אחר הטיעון הזה נטול כל היגיון והאדם שמשתמש בו כנראה מודע לכך שאין לו שום דרך אחרת לנסות לשכנע אחרים בדבריו.
הטיות לוגיות שחשוב לזהות: אדם גולש במורד מדרון סקי תלול

3. שחור ולבן

כל מי שכבר צבר ניסיון חיים ברמה כזו או אחרת יודע שהעולם הוא לא רק שחור ולבן, אך בכל זאת יהיו אנשים שינסו לשכנע אותנו בכך כאשר זה משרת את האינטרסים שלהם. למשל, סוכן ביטוח ינסה לגרום לכם לחשוב שאם לא תרכשו את התוכנית היקרה שהוא מציע, לא תהיו מוגנים ומכוסים אם תהיו מעורבים בתאונה. במצבים שכאלה אתם חייבים לזכור, תמיד יכול להיות שיש תוכנית ביטוח אחרת שתגן עליכם במידה מספקת ותהיה זולה יותר. יכול להיות שהסוכן לא מציע לכם אותה כי הוא לא עובד עם החברה שעומדת מאחוריה או שהוא רוצה לקבל עמלות גבוהות יותר, אך זה לא באמת משנה לכם. כל מה שעליכם לזכור הוא שגם אם אנשים אומרים לכם שיש רק 2 אפשרויות, רוב הסיכויים הם שמדובר בהטיית היגיון מכוונת שעליכם להתעלם ממנה.

4. האנקדוטה האישית

כפי שנאמר בסעיף הקודם, לכולנו יש ניסיון חיים שעל פיו אנו מחליטים החלטות, אך כאשר אחרים מייעצים לנו לפעול על פי ניסיון החיים שלהם או כאשר אנו עושים זאת, יש לקחת בחשבון שאולי מדובר בטעות או בכשל לוגי. הסיבה לכך היא שלא כל ניסיון חיים הוא אישי או מוכח, לדוגמה, רק בגלל שדיאטה מסוימת לא הייתה יעילה עבור חברה של חבר מהעבודה, זה לא אומר שהיא לא תעזור לכם לרדת המשקל. אם ההורים של מישהו עישנו ושתו בלי הפסקה אבל חיו עד גיל 90, זה לא אומר שגם הוא יזכה בגורל דומה. עם כל הכבוד לניסיון האישי שלכם, של האנשים שמסביבכם וגם לכל הסיפורים ששמעתם בעבר, ראיות מוכחות והיגיון בריא תמיד צריכים להיות טיעון חזק יותר מהאנקדוטה האישית.
הטיות לוגיות שחשוב לזהות: גבר ואישה מדברים
 

5. הרוב קובע

זהו טיעון נטול היגיון שבדרך כלל יעשה בו שימוש נגדכם כאשר האדם שבצד השני נואש או פשוט חושב שניתן לעבוד עליכם בקלות. נכון, לרוב יש כוח ואם כמות מסוימת של אנשים עושה דבר מה זה בהחלט מעיד על משהו, אבל לא בהכרח על העובדה שהם צודקים. בעבר רוב האנשים חשבו שכדור הארץ הוא שטוח, כיום רוב האנשים לא מקפידים על תזונה מספיק מאוזנת ולא ישנים מספיק בליליות – האם זה אומר שהם צודקים? התשובה היא כמובן לא, ואם האדם שמולכם ממשיך להתעקש ולהשתמש ב"היגיון" הזה למרות שאתם תפסלו אותו עם טיעונים שכאלה, הרי שהוא בעצם מודה בכך שאין לו שום טיעון חזק יותר והוא הפסיד בדיון.

6. השאלה המכוונת

כששואלים אדם מדוע לדעתו מותג X הוא הטוב ביותר בתחומו, בעצם מפעילים עליו "טריק" פסיכולוגי פשוט שאנשים רבים לא בהכרח מזהים באופן מידי. בבסיס השאלה הזאת מסתתרת הטיה מכוונת ש-X הוא אכן הטוב ביותר בתחומו, אך איש לא הסביר או הוכיח את המצב הזה לאדם שאליו הופנתה השאלה. למרות שהדחף הטבעי שלנו הוא לענות על שאלות שכאלו במהלך שיחה או דיון, יש לעצור את השיחה אם אתם נשאלים שאלה שכזאת ולהתייחס לנושא מבלי להתייחס לשינוי התודעתי ששואל השאלה רוצה לכפות עליכם.
הטיות לוגיות שחשוב לזהות: סימני שאלה

7. קשר מזויף

הכשל הלוגי הזה מתחפש לטיעון הגיוני, וזה בדיוק מה שהופך אותו למסוכן ומטעה כל כך. כשמישהו תוקף אתכם או את הטענות והדעות שלכם עם טקטיקה שכזו, עליכם לנתק את קשר הסיבה והתוצאה הרופף שהוא מנסה לייצר ולהחליף אותו באמת. למשל: בן או בת זוגכם טוענים שכדאי לקנות חבילת ערוצים מורחבת כדי לשפר את זמן האיכות המשפחתי. זה לא משנה אם הם באמת מאמינים בטענה הזאת או לא, עליכם להבהיר ולהזכיר שהמשפחה שלכם לא צופה בטלוויזיה ביחד ולכן הדברים היחידים שחבילת ערוצים מורחבת תקדם הוא הוצאה כספית ומחלוקת. לפעמים יהיה לכם קשה מאוד לשכנע אנשים שהקשר שהם מנסים לייצר לא באמת קיים, אבל לכל הפחות אתם יכולים לזהות אותו ולהיזהר ממנו כדי שלא תשתכנעו לעשות דברים שעליהם תתחרטו במועד מאוחר יותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.