print header

אלו הם בעלי החיים המהירים ביותר בעולם

הטבע המופלא שלנו, על שלל המינים החיים בו, יכול לספק לנו שיאים רבים ומגוונים, אבל אחד המעניינים והתחרותיים שבהם הוא שיא המהירות, כשהשאלה העומדת בפנינו פשוטה: מהו בעל החיים שיכול להגיע אל המהירות הגבוהה ביותר? חלקנו ישיבו בקלילות: צ'יטה, אחרים אולי יבחרו באריה או בעוף דורס כזה או אחר, אך בדיקות ומדידות שנעשו על ידי חוקרי טבע שונים הוכיחו את התשובה באופן חד משמעי. אז על מנת לספק את סקרנותכם ולענות על השאלה הזו אחת ולתמיד, העמדנו ל"תחרות" את בעלי החיים השונים שטוענים לכתר המהירות, והתוצאות כאן לפניכם.

האריה הוא אמנם מלך החיות, אך מתברר שכוחו בריצה צנוע ביותר באופן יחסי, כשבמהירות מירבית של 80 קמ"ש הוא נשאר הרחק מאחורי כמה וכמה בעלי חיים מהירים ממנו.

בעלי החיים המהירים בעולם: אריה
 

דווקא שני מיני בעלי קרניים, הדלגן והאנטילוקפרה, שנחשבים לאלו שניצודים בדרך כלל על ידי טורפים כדוגמת אריות, עוקפים את מלך החיות בריצתם ומסוגלים להגיע למהירות של 88 קמ"ש.

בעלי החיים המהירים בעולם: דלגן ואנטילוקפרה

גם בעלי כנף, כדוגמת יונק הדבש הזעיר והיען גדולת המימדים, מסוגלים להגיע למהירויות גבוהות ביותר של עד 96 קמ"ש.

בעלי החיים המהירים בעולם: יונק דבש ויען

נרד לרגע אל מתחת למים, אל עולמם של הדגים, שם דג המפרשן, או מרלין כפי שנהוג לכנותו, בעל האף דמוי החרב, הוא אחד מן המהירים ביותר מבין בעלי הסנפירים, כשמהירות שחייתו יכולה להגיע לכ-108 קמ"ש.

בעלי החיים המהירים בעולם: דגי מפרשן

הצ'יטה, הנחשבת לרוב כסמל לכוח מתפרץ ומהירות בלתי נשלטת, יכולה להגיע בריצתה למהירות של מכונית ממוצעת על כביש מהיר: 120 קמ"ש. זה הופך אותה ליונק ההולך על 4 המהיר ביותר, אך אם תמשיכו הלאה בתוצאות "התחרות" שלנו, תגלו שישנו יונק מהיר ממנו.

בעלי החיים המהירים בעולם: צ'יטה

מעולמם של ההולכים על 4 נמריא שנית אל עבר השמיים, שם נוכל למצוא כמה מבעלי החיים המהירים ביותר שיש. למשל עוף הים אלבטרוס, והעוף הדורס בז ארקטי ,שתפוצתו בעיקר בחלקו הצפוני של העולם – שני אלו מסוגלים לדאות על פני הרקיע במהירות של לא פחות מ-130 קמ"ש.

בעלי החיים המהירים בעולם: אלבטרוס ובז ארקטי

אך ההפתעה האמיתית שמסתתרת בשמיים מגיעה דווקא מבעל כנף שנראה כה שלו ורגוע כשהוא על הקרקע, אולם באוויר מפתיע במהירותו העצומה – זהו האווז מקורנן הכנף, שנע במהלך טיסתו במהירות  של 141 קמ"ש.

בעלי החיים המהירים בעולם: אווז מקורנן כנף
 

תהיתם פעם כיצד היונים העומדות להן על הכביש, מתחמקות כל כך מהר מהמכוניות שלנו ממש רגע לפני שהן פוגעות בהן? אז דעו לכם שמהירותה העצומה של היונה, שיכולה להגיע לכ-148 קמ"ש, כנראה עוזרת לה בזה. גם הפרגטה, סוג של עוף ים הנפוץ בעיקר באזור הים הקריבי, מגיע למהירות דומה של 152 קמ"ש.

בעלי החיים המהירים בעולם: יונה ופרגטה

ועכשיו, גבירותי ורבותיי, קבלו אותו – היונק המהיר ביותר על כדור הארץ, עטלף מסוג אשף מקסיקני, המגיע למהירות בלתי נתפסת של 159 קמ"ש במעופו! מין זה, הניזון בעיקר מחרקים, חי בנחילים של מיליונים באזור יבשת אמריקה, ולכן לשמחתכם או לצערכם, לא תזכו לראות מפגן תעופתי שלו כאן בארץ.

בעלי החיים המהירים בעולם: עטלפים מזן אשף מקסיקני

מכאן ואילך נשארו בתחרות שלנו רק העופות המולכים בשמים, ששני מינים מהם: ההובי והסיסיים, תופסים את המקום השלישי עם דאייה במהירות אדירה של 160 קמ"ש.

בעלי החיים המהירים בעולם: הובי וסיס

אך את שיאי המהירויות האמיתיים, בפער גדול במיוחד מכל השאר, תופסים העופות הדורסים. העיט הזהוב, המגיע אל המקום השני, משייט בשמים כשהוא משאיר כמעט את כל המתחרים מאחור, כשבדאייתו הוא יכול להגיע ל-321 קמ"ש. בארץ קיימים 5-7 זוגות של עיטים זהובים החיים בין מזרח השומרון להר הנגב, ואם תתפסו אותם מסתובבים שם בשמים תוכלו אולי לקבל תצוגת תכלית.

בעלי החיים המהירים בעולם: עיט זהוב

אבל את המקום הראשון, באופן בלתי מעורער, תופס הבז הנודד – עוף דורס בעל תפוצה רחבה ביותר, כשמהירותו בעת שהוא צולל לתפוס את טרפו עומדת על לא פחות מ-389 קילומטר לשעה! זוהי המהירות הגבוהה ביותר שנמדדה אי פעם מבעל חיים כלשהו, ועל כן הוא ללא ספק מקבל מאיתנו את מדליית הזהב. אם תרצו לתפוס הצצה על העוף המרהיב הזה, תוכלו למצוא אותו מקנן בהמוניו על גגות גורדי השחקים של ניו יורק.

בעלי החיים המהירים בעולם: בז נודד

ואיפה אנחנו, בני האדם, עומדים "בתחרות" הזאת? אז רק לשם השוואה – יוסיין בולט, אלוף העולם לשעבר בריצה ל-100 ו-200 מטרים, ששבר את כל שיאי העולם האפשריים בתחום, הגיע בשיאו למהירות של 45 קמ"ש "בסך הכל". זה כמעט חצי מהמהירות שאריה מגיע אליה, אבל ככל הנראה ההישג של בולט עדיין גבוה יותר ממה שכל אדם אחר הגיע אליו.  

בעלי החיים המהירים בעולם: יוסיין בולט

מקור התמונות: Fernando Frazo/Agncia Brasil,Chad RosenthalRuth HaraD.FletcherDerek KeatsDavid BrossardU.S. Fish and Wildlife Service HeadquartersBirdwatching BarcelonaKen Billington

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.