print header

עוף שחור טעמתם? רשימת מאכלים נדירים שטרם הגיעו לכם לצלחת

מתי יצא לכם לאכול עוף שחור או קוויאר של דג לבקן' והאם הייתם מוכנים לשלם בעדם ואיזה סכום? מסתבר שכשזה נוגע למאכלים יקרים ונחשקים, תגלו שפגמים גנטיים הם יתרון, הפרשות גוף אינן טאבו, וחריגות היא עדיפה. המסע אחר הקפה האיכותי ביותר, הפטרייה החבויה ביותר והסטייק הרך ביותר מביא סקרנים, אניני טעם ובעלי אמצעים לתור בעולם אחר מוצרי המזון הנדירים ביותר, ולשלם עליהם בהתאם. הכירו חלק ממוצרי המזון היקרים והאקזוטיים ביותר בעולם, וגלו למה הם עולים כל כך הרבה.

 

1. עוף מתרנגול שחור (האים קמאני)

הזן הנדיר של תרנגולי "האים קמאני", מגיע מאינדונזיה והוא תולדה של גן דומיננטי הגורם לעודף פיגמנטציה והופך את איבריהם ועצמותיהם לשחורים, כולל נוצות כרבולת ומקור. בשל ייחודיותו, העוף קיבל מעמד מיסטי במולדתו, ונעשה בו שימוש בטקסים דתיים, אך למרות זאת, היות והוא נפוץ יותר באינדונזיה, מחירו איננו גבוה יותר ממחירם של עופות רגילים. בניגוד לכך, עלותו בשוק השחור לייצוא החלה להאמיר, בעיקר מכיוון שייצוא העוף הוגבל מחשש לשפעת העופות, והוא נמכר החל ממחיר של 200$ ועד לסכום של אלפי דולרים ליחידה, שמשולמים על ידי בעלי אמצעים וסקרנים. באשר לטעם, העדויות מהשטח גורסות כי לעוף האסייתי הנדיר יש את אותו הטעם כמו של עוף רגיל.
 
עוף מבושל מזן תרנגול שחור
 

2. פולי קפה לוואק

הקפה היקר בעולם עובר דרך ארוכה במיוחד כדי להגיע אל הספל, למעשה, פולי הקפה עוברים דרך הקיבה של חיה דמויות חתול בשם גחן דקלים אסייתי או לוואק בלועזית, שאוכל את הפולים ומפריש אותם לבסוף בצואתו. היתרון בדרך הפתלתלה הזו היא שבמהלך התסיסה במערכת העיכול של הלוואק, פולי הקפה מאבדים את המרירות שלהם והופכים על פי הסברה לאיכותיים יותר. הקפה המיוצר באינדונזיה נמכר במחירים גבוהים שנעים בין 100-600$ לחצי קילו, תוצר של תהליך ההפקה הארוך שפולי הקפה צריכים לעבור דרך קיבת החיה בטבע, איסופם וניקויים. בניסיון לצמצם עלויות, ישנם אזורים באינדונזיה בהם החלו לכלוא את הלוואק ולהאכילו באופן כפוי.
 
פולי קפה לוואק על מגש
 
 

3. קוויאר בלוגה (חדקן) לבקן

הקוויאר הוא מעדן יוקרה ידוע העשוי מביצי דגים ועינג לאורך ההיסטוריה את חיכם של מלכים וקיסרים. הקוויאר היקר בעולם בימינו מגיע דווקא מדג הבלוגה הלבקן שחי בים הכספי, סמוך לחופי פרס. נדירותו של דג זה נובעת מפגם גנטי שגורם לו ללבקנות ולכן גם הביצים שהוא מטיל - לבנות. הקושי בהשגתו נובע לא רק מהגנטיקה המיוחדת שלו, אלא גם בצורך ללכוד דגי בלוגה בוגרים, שמרקם וטעם הביצים שלהם הם יותר איכותיים. אם טעמו של הקוויאר הלבן מסקרן אתכם, יש מי שמדווחים כי הוא "אגוזי וקטיפתי". למקרה שתרצו לטעום אותו בעצמכם, תצטרכו להחליט בין הקוויאר הלבקן לרכב חדש, היות וקילו של בלוגה לבקן יכול להגיע למחיר הבלתי נתפס של 25,000$, ולא בכדי המוצר נקרא "יהלומים" על ידי אחת מהחברות העיקריות שמוכרות אותו.
 
קוויאר בלוגה לבקן, בקופסה

4. מרק קן ציפורי סיס

אם מישהו היה מציע לכם לאכול מרק מריר של ציפורים ולשלם על כך מחיר מופקע, סביר להניח שהייתם מסרבים להצעה. אך כנראה שעל טעם ועל ריח אין מה להתווכח, כי יש מי שמוכנים לאכול מרק המורכב מריר ציפורים במחיר של 30-100$ למנה. המתכון הסיני בעל ההיסטוריה של 400 שנה מורכב מקן ציפורי הסיס, אותו הציפורים בונות מהריר המזין שלהן, המכיל ברזל, סידן מגנזיום ואשלגן. הקן עצמו קשיח בעת שנלקח מבין סלעי מערות, אך מקבל מרקם דמוי ג'לי בעת בישולו במרק. ההסבר למחיר הגבוה של "כיח הציפורים" טמון במשימת איסוף הקנים מגובה רב ובסיכון הגבוה הכרוך בכך.
 
קערת מרק מקן ציפורי סיס

5. זעפרן

תבלין החוטים הכתומים שייתכן וכבר התגנב לכם לצלחת, הוא כה חמקמק ונדיר שאת הפרח ממנו הוא מופק ניתן לקטוף רק פעם אחת בשנה. חוט הזעפרן הוא למעשה צלקת של פרח ממשפחת האירוסיים, אותו אפשר לקטוף באופן ידני בלבד, כאשר כל פרח מכיל רק 3 חוטים. משמע, כדי להפיק קילוגרם אחד של התבלין יש לקטוף מאות אלפי פרחים ומכאן מגיע גם מחירו היקר שנע בין 1,000-10,000$ לקילוגרם. אם הצלחתם להשיג מעט זעפרן איכותי – התענגו עליו בשילובו בתבשילים ומרקים או השתמשו בסגולות המרפא שלו.   
 
חוטי תבלין זעפרן

6. פטריית כמהין לבנה

פטריות הכמהין ידועות בתור מאכל מותרות ששמור לבעלי ממון ואניני טעם שרוצים ליהנות מטעמה הייחודי של פטריה שתהליך איתורה וליקוטה קשה מהרגיל. זן נדיר ויקר במיוחד של פטריות הכמהין הוא פטריות הכמהין הלבנות מאזור פיאדמונט שבצפון איטליה אשר זמינות לליקוט רק במשך חודשיים בשנה. את פטריית הכמהין מלקטים בעזרת חזירים מאולפים מיוחדים שיודעים לזהות את ריח הפטרייה הצומחת מתחת לפני האדמה. לפטריית הכמהין הלבנה יש ריח ייחודי שמזכיר את ריחו של לא פחות מחדר מלתחות, ובכל זאת היא נחשבת לאהובת השפים ומחירה מאמיר לכ-2,000$ לחצי קילו.   
 
פטריית כמהין לבנה

7. סטייק מבקר ואגיו יפני

אם תחשבו על אזור הידוע בבשרים המשובחים שלו, וודאי תדמיינו את ארגנטינה או ברזיל, אך מסתבר שהסטייקים האיכותיים בעולם לפי דעת רבים, מגיעים דווקא מארץ השמש העולה – יפן. סטייקים יפנים עשויים מבשר בקר המכונה "קובה ביף" שגדל במחוז היוגו, ולזן ייחודי של בשר זה, הקרוי ואגיו, יצא שם למרחוק בקרב קרניבורים אניני טעם. בשר הואגיו הוא בשר של פרות שגדלות בתנאי מחייה שונים ויש שיאמרו מפנקים יותר משל פרות רגילות, הכוללים בין היתר עיסוי של גבן, השקייתן בבירה והאכלתן בתזונה עשירה ומוקפדת. שיטת הגידול המסורתית והקפדנית הזאת מצריכה השקעה כלכלית מרובה, ומניבה בשר רך ומשויש יותר מהבשר "הרגיל", ובהתאם לכך גם מחירו שמגיע לכ-50$ ל-100 גרם.
 
חתיכות סטייק מבקר ואגיו יפני

8. גבינת אייל קורא (מוס)

גבינת האייל הקורא המוכר כמוס האמריקאי בעל הקרניים האימתניות, היא כה נדירה בעיקר מכיוון שחסרים בתעשייה שלה "עובדים". בעולם קיימות רק 3 נקבות אייל קורא מניקות המסוגלות להפיק חלב וכולן נמצאות בשוודיה. נקבות האייל הקורא הן כה רגישות, שללא שקט מוחלט לא ניתן לחלוב אותן ולהגיע לתפוקה הקטנטונת של 30 ליטרים ליום לנקבה במשך עונת חליבה קצרצרה. זו הסיבה שכחצי קילו של גבינת מוס תעלה בסביבות ה-400$. אם קיבלתם חשק לנסות עוד גבינות יקרות ונדירות, תוכלו לנסות גם את גבינת הפיול המופקת מחלב של אתונות בלקניות מסרביה.
 
כדור גבינת אייל קורא חתוכה

9. אבטיח שחור יפני (דנסקה)

אם תשיגו לעצמכם את האבטיח השחור הנדיר מזן "דנסקה", אל תיקחו אותו לים עם גבינה בולגרית. האבטיח שגדל רק באזור הוקאידו ביפן - שידועה במחירי הפירות הגבוהים שלה - נמכר בעלויות שמגיעות ל-6,000$ ליחידה. חקלאי יפני שניסה את האבטיח המיוחד, טען שיש לו "רמת מתיקות שונה", אם זה שווה את הסכום הגבוה או שמא מדובר בגימיק - אתם תחליטו. פנים האבטיח נראה כאבטיח רגיל ומה שמעניק לו את מחירו הגבוה הם בעיקר מקור הגידול הייחודי והאסיף הקצר שלו.
 
אבטיח שחור מזן "דנסקה"

10. תפוחי אדמה צרפתיים "לה בונוט"

תפוחי האדמה "לה בונוט", הנחשבים למעדן קולינרי ומכונים "מלך התפודים", נמכרים במחיר שמגיע עד ל-700$ לקילוגרם בודד. נדירותם של התפודים מגיעה בין היתר מכך שהם גדלים באי צרפתי בשם איל דל נוארמוטייה, שסך כל שטחו הוא כ-50 קילומטרים רבועים. התפודים נקטפים אחד אחד, באופן ידני ובמשך שבוע אחד בלבד במהלך השנה. באותו שבוע נאספים לא פחות מ- 2,500 עובדי קטיף שאוספים מן האדמה את התפודים בעלי הטעם הייחודי הנובע מקרבתם לים, וספיגת ריח האצות והמליחות ממנו.
 
תפוחי אדמה מזן "לה בונוט".
 

11. טונה כחולת סנפיר

טונה כחולת סנפיר שונה מאוד מהטונה שאנו נוהגים לרכוש בקופסת השימורים בסופרמרקט. זן הטונה הייחודי, ושכיחותה הפוחתת בים האטלנטי, הביאה אותה להימכר בסכומי שיא בלתי נתפסים. בערב השנה החדשה של שנת 2017, שילם בעל רשת סושיות יפני, מחיר שערורייתי של 632,000$ עבור טונה כחולת סנפיר במשקל של 211 קילוגרם, במסגרת מכירה פומבית. סכנת ההכחדה של זן הטונה כחולת הסנפיר, יחד עם הדרישה הגוברת לסושי באיי יפן הביאה לכך שמחירו של הדג הידוע כבעל בשר שומני במיוחד, ימשיך להרקיע שחקים.
 
דג טונה כחולת סנפיר תלויה ליד דייגים בחוף

12. תה פנדה

מה שנחשב כטאבו בתרבויות מסוימות, איננו כזה בתרבויות אחרות – זו אולי הסיבה שהתרבות היפנית מייצרת את אחד מזני התה היקרים והמוזרים בעולם שעשוי מתה ירוק שמעובד עם גללי פנדה. התה שהומצא רק בשנת 2011 על ידי מורה יפני בשם אן יאנשי, מבוסס על העובדה שלפנדה יש מערכת עיכול חלשה שמעכלת רק כ-30% מענפי הבמבוק שהיא צורכת – והם עיקר מזונה. המשמעות של זה היא שהצואה של הפנדה מלאה בסיבים תזונתיים ורכיבים אנטי סרטניים שיש מי שחשב לרתום אותם לטובת התה הירוק. עלות התה המורכב להפקה מגיעה ל-35,000$ לחצי קילו, והטעם, לפי יאנשי הוא "בוגר ואגוזי".
 
עלי תה ירוק מעובד עם גללי פנדה, מוחזקים בכפות ידיים

13. פטריית מטסוטקה

פטריית המטסוקה היא התשובה היפנית לפטריית הכמהין ובעלת מעמד מיתי במדינה האסייתית לאחר שתפסה את מקומה כפטרייה המסמלת אריכות ימים. מחירה של הפטריה עלה עם השנים בעקבות נזקי חרקים שהרסו עצים, תחתם צומחת המטסוטקה, וגרמו לירידה בשכיחותה. בתרבות היפנית נהוג לתת את הפטרייה כמתנה יקרה לשותפים עיסקיים ומחירה מגיע לכ-1,000$ לקילוגרם. אף שהמטסוקה נמצאת בתזונה היפנית מעל 1000 שנה לא הצליחו לתרבת את הפטריה הנדירה, והיא עדיין מלוקטת ביד. באשר לטעמה של המטסוקה הוא פירותי, מתובל ומזכיר את טעמו של הקינמון.
 
פטריית מטסוטקה בטבע
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.