print header

המצאות ופיתוחים ישראליים מדהימים לאורך השנים

  אי אפשר להאמין שבמהלך 71 שנים בלבד, הפכה ישראל משממה קטנה למדינה פורחת ומשגשגת בתחומים רבים כמו ביטחון, הייטק חקלאות ועוד. המוצרים והפיתוחים הישראליים הם מושא להערצה בקרב מדינות ועמים רבים, אך יותר מכל הם מקור לגאווה לאומית שכל אזרח במדינה יכול להתפאר בה. לכבוד שנת העצמאות ה-71 למדינתנו האהובה, ליקטנו עבורכם כמה מההמצאות והפיתוחים המשמעותיים ביותר שראוי לציין מכל רחבי שנות קיומה של מדינת ישראל, מתת-מקלע עוזי דרך עגבניות השרי ועד למערכת הניווט וויז, ובתקווה שנצליח למלא גם את השנים הבאות בחידושים שיגרמו לתחושת גאווה לאומית מתמשכת.
 

1948-1958

תת מקלע – עוזי

המצאות ישראליות: תת מקלע – עוזי
בתקופת הקמתה של מדינת ישראל, האוכלוסייה היהודית בארץ נאלצה להתמודד עם תקיפות אלימות מצד שכניה הערבים. המחסור בציוד הגנתי והתקפי הניעו את ראשי המדינה הצעירה לחפש פתרון מהיר שבעזרתו יוכלו לשמור ולהגן על האזרחים. בשל כך הוחלט על פיתוח של כלי נשק מתוצרת מקומית שיעמוד בתקציב הדל של אותה העת, ולאחר בדיקת פיתוחים שונים של תתי מקלע מתוצרת ישראלית נבחר העוזי. נשק זה שתוכנן על ידי עוזי גל (עוזיאל גלאס) הומצא בשנת 1949, עבר סדרת תיקונים ושיפורים, ונכנס לשימוש צבאי בשנת 1955. מחיר ייצורו של עוזי עמד על 14 לירות ארצישראליות ליחידה, ומאז ועד היום הוא אף נמכר לצבאות רבים ברחבי העולם.

דוד שמש

המצאות ישראליות: דודי שמש
לפעמים אין צורך להמציא את הגלגל מחדש, וכל מה שנחוץ הוא לשדרג ולשפר רעיון קיים, כפי שעשה דוקטור צבי תבור, כשלקח את רעיון תנור השמש של בוטנאי שוויצרי ופיתח בעקבותיו את דוד השמש בשנת 1955. המוצר המופלא הזה שיפר פלאים את אורח חייהם של מיליוני אנשים בישראל ובעולם כולו, והעניק פתרון הולם למצוקת המים הקרים בשעת הרחצה. דוד השמש מורכב מ-2 חלקים עיקריים: קולט שמש ומכל מים, אשר אליו נכנסים מים קרים שעוברים דרך הקולטים וחוזרים חמים אל תוך הדוד ומשם אלינו לברזים. בתחילה הערימה ממשלת ישראל קשיים על הפרויקט, אך כעבור מספר שנים הוחלט שכמעט בכל בית יהיה דוד שמש. 

1958-1968

טפטפת

המצאות ישראליות: טפטפת
ארץ ישראל ידועה במזג האוויר הקייצי שמושך לכאן תיירים רבים, אך עבור חקלאים מדובר בבעיה גדולה שפוגעת ביכולתם לגדל צמחים ביעילות. בעקבות המצב הזה פיתח בשנת 1959 שמחה בלאס, המהנדס הראשי של היישוב העברי בעבר, את שיטת ההשקיה בטפטפות אשר מעבירות טיפות מים ודשן ישירות אל שורשי הצמח וכך המים לא מתבזבזים על האדמה החמה שמסביב ומתאדים. השינוי העצום שעשתה ההמצאה הזו בחקלאות הישראלית אפשר השקיה יעילה של אזורים מדבריים והציב את מדינת ישראל בראש רשימת המדינות שניצחו את המדבר. כיום ישראל מייצאת טפטפות לכל העולם ובכך מסייעת לחקלאות העולמית ולמאבק במחסור במזון.

1968-1978

מלון גליה

המצאות ישראליות: מלון גליה
אם בעבר ישראל נודעה בפירות ההדר הטעימים והעסיסיים שלה, אלה עם המדבקה יפו (Jaffa) שהיו מעטרים בגאווה כל תפוז במדינות שונות בעולם, כדאי שתדעו שיש מגוון פיתוחים חקלאיים מעולים שיכולים להמשיך את הגאווה הישראלית. מלון גליה, שפותח על ידי דוקטור צבי קרחי בשנת 1973 ונקרא על שמה של בתו, הוא אחד כזה. מלון זה הוא תוצאת הכלאה של שני זנים שונים שיוצרים פרי מתוק, עסיסי ובעל ניחוח ארומטי, הנמכר למדינות רבות בעולם. זן המלון הזה נוח לגידול ובשל כך היקף צריכתו עומד על 300-500 טונות לשנה.

טיל גבריאל

המצאות ישראליות: טיל גבריאל
בשנות השישים ספינות הצי של חיל הים הישראלי היו חשופות לפגיעות של טילים ימיים מצד המצרים, לכן הוחלט בתעשייה האווירית לפתח כלי נשק שאפתני של טיל ים-ים ישראלי שייתן מענה לחיילנו הנמצאים בלב ים על מנת שיוכלו להגן על עצמם מפני תקיפות כאלה ואחרות. לקראת אמצע שנות ה-50 הוטל על חמ"ד, רפא"ל לימים, לבצע את המשימה. לאחר פיתוחים שונים ושימוש בטכנולוגיה ישנה יוצרו מספר אמצעי לחימה שלא עמדו בקריטריונים, ורק בשנת 1969, בעזרת מומחי ייצור כלי נשק ישראליים מהדרגה הראשונה, הושלמה המשימה ובחיל הים הישראלי הוכנסו לשירות טילים מונחים כפי שדרשו בצה"ל, ועבורם נעשה שימוש בטכנולוגיה החדישה ביותר באותה העת.

1978-1988

מטוס הלביא

המצאות ישראליות: 1978-1988 מטוס הלביא
חיל האוויר הישראלי הוא לדעת רבים המרכיב העוצמתי המרכזי בצה"ל, והמערך האווירי שבו הוא מהחזקים והמתקדמים ביותר במזרח התיכון. את מרב מטוסי התקיפה שלה רוכשת ישראל בכסף רב במשך שנים רבות ומשדרגת את אמצעי הלחימה הקיימים בהם, לכן בשנת 1980 חשבו ראשי המדינה על פתרון יעיל שיוזיל עלויות, ובמקביל יענה על צורכי החיל. לשם כך גויסו מיטב המוחות הישראלים, ובתעשייה האווירית של ישראל פיתחו מודל של מטוס שאכן ענה על כל הצרכים של חיל האוויר ואף יותר מכך.
 
האב טיפוס שנבנה בעקבות המודל היה של מטוס חד מנועי שמשקלו נמוך בכ-66% ממטוס 16-F ועלותו נמוכה ממנו בכ-70% - דגם זה קיבל את השם "לביא". מעבר לעלות ייצורו הנמוכה, הלביא היה למטוס המתקדם ביותר באותה תקופה והיהלום שבכתר ההישגים הטכנולוגיים של ישראל. בכל מהלך שנות הפיתוח יוצרו רק 3 אביי טיפוס של המטוס, שלצערנו מעולם לא נכנסו לשירות בחיל האוויר, ופיתוחו הופסק בשל שיקולים מדיניים ולחצים מצד האמריקאים, שהיו מהמממנים העיקריים של הפרויקט. הרעיון של מטוס קרב בפיתוח ישראלי נגנז בשנת 1987 ועימו נגוז החלום לעת עתה.

משחק הטאקי

המצאות ישראליות: משחק טאקי
הרבה לפני הרשתות החברתיות ומשחקי המחשב המשותפים, היו הילדים משחקים מחוץ לבית במהלך שעות היום. את הזמן בתוך הבית הם העבירו בעזרת משחקי קופסא, כפי שנהגו לכנותם אז, שכללו לרוב לוח קרטון, חיילי משחק וקוביות או קלפים. בשנת 1983, פיתח חיים שפיר משחק קלפים המשלב זיכרון, אבחנה, תכנון וחישוב סיכויים בשם "טאקי". מטרתם הסופית של השחקנים במשחק הייתה להיפטר מכל הקלפים שבידם - הראשון שנפטר מהקלפים שבידו הוא המנצח. עם צאתו לאור של הטאקי, הפך המשחק לרב מכר בארץ ובעולם, והוא נמכר עד היום ומתחדש בקלפים נוספים ומיוחדים בכל פעם.

1988-1998

איי. סי. קיו. (icq)

המצאות ישראליות: ICQ
היום רבים מבני הנוער והמבוגרים מדברים עם חברים ובני משפחה ברשתות החברתיות כמו פייסבוק, טוויטר וכדומה. מה שמצריך לעורר גאווה זה הידיעה כי הרשת החברתית הראשונה הייתה פיתוח ישראלי ונקראה "אי . סי . קיו." (ICQ) שנשמעת כמו: I Seek You - אני מחפש אותך. עם השקתה בשנת 1996, היו לאיי. סי. קיו. כ-100,000 מנויים, וההצלחה הרבה שנרשמה לתוכנת המסרים החברתית הביאה לקניית חברת הסטרט-אפ הישראלית בשנת 1998 על ידי חברה אמריקאית בסכום כולל של 407 מיליון דולר, סכום עתק במונחי ההייטק דאז.

עגבניות שרי

המצאות ישראליות: עגבניות שרי
לפעמים נדמה כאילו שעגבניות השרי היו קיימות מאז ומעולם, אך מה שרבים אינם יודעים זה את העובדה כי הזן הנפוץ כיום הוא פיתוח ישראלי של פרופסור חיים רבינוביץ' ופרופסור נחום קידר מהפקולטה לחקלאות של אוניברסיטת רחובות. העגבנייה הזו פותחה כתחליף לחטיפים הלא בריאים שאנו נוהגים לצרוך מול המסך, ועל כן שונה גודלה המקורי של העגבנייה למעט גדול יותר מדובדבן, ומכאן שמה - Cherry.

1998-2008

דיסק און קי

המצאות ישראליות: דיסק און קי
המבוגרים שבינינו זוכרים כיצד בעבר, כאשר היינו צריכים לשמור קבצים חשובים, נאלצנו להשתמש בדיסקטים בעלי נפח זיכרון קטן ביותר. עם השתכללות התוכנות וההתקדמות הטכנולוגית, גודל נפח הקבצים לשמירה גדל והצורך בשמירת המידע בצורה מהירה ופחות מסורבלת הביא לפיתוח ההמצאה הישראלית הגאונית, שמוכרת כיום בתור דיסק און קי. בשנת 1999, דב מורן מנכ"ל חברת M SYSTEM הישראלית, הוציא לשוק את ההחסנים הניידים, כפי שהם מכונים בפי האקדמיה ללשון העברית, שהיו בעלי קיבולת של בין 8-32 מגהבייט. עם השנים התפתחה טכנולוגיה זו במהירות וכיום ניתן לרכוש התקנים ניידים בעלי נפחים גדולים בהרבה, אפילו עד למספר טרהבייט.

2008-2018

קינקט

המצאות ישראליות: קינקט
אם בעבר היה קם אדם ואומר לנו שנוכל לשחק מול מסך הטלוויזיה בלי שלט, ג'ויסטיק או מקלדת, היינו חושבים שהוא השתגע ואולי לא תזיק לו קצת מנוחה כי הוא הוזה. אף על פי כן, חברת פריימנסנס הישראלית לקחה את הרעיון המופרח כביכול צעד אחד קדימה לכדי מעשה ויצרה את הקינקט. הפיתוח המדהים הזה כולל מערכת חיישנים המזהה תנועה מול המכשיר, ומתרגמת אותה לתנועה על המסך בצורה מדויקת להפליא. אז בפעם הבאה כאשר תשחקו טניס, גולף או כל משחק אחר שלא מצריך חיבור למעט מערכת גילוי תנועה במכשיר ה-XBox, תזכרו שהפלא הזה הוא פיתוח ישראלי.

וויז (waze)

המצאות ישראליות: וויז (waze)
 לכל אחד יש מספר תאריכים שהוא לעולם לא ישכח, כמו ימי הולדת, ימי נישואין וכדומה, אך כשמדובר בתאריך כלל עולמי פורץ דרך, ראוי לציין את ההשקה של וויז בשנת 2008 כאחד החשובים בהיסטוריה האנושית. השינוי הגלובלי שיצרה תוכנת הניווט הישראלית הזו, גרמה לאנשים רבים ברחבי העולם לזנוח את המפות שהיו לאורים ותומים בקרב כל נהג, תייר או אזרח מן השורה, ולהסתמך על המפות הווירטואליות שהפכו זמינות בכל מקום שבו קיימת קליטה סלולרית. היתרון הגדול הנוסף באפליקציה זו, שבעקבותיה נזנחו גם רבות מתוכנות הניווט האחרות שהיו קיימות באותה תקופה, היא היכולת לתקשר עם נהגים אחרים בכל מקום ובזמן אמת ולעדכן אונליין את המשתמשים על שינויי התנועה, פקקים, שוטרים או סתם לשוחח.

מקור לתמונות: waze coorporation, James Pfaff, Bukvoed, fir0002, flagstaffotos.com.au, Clandestine Immigration and Navy Museom, Haifa

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.