print header

האם נשים מעדיפות את הגבר שלהן בכיין?

האם גברים מעדיפים את האישה שלהם שמחה או עצובה? האם ייתכן שנשים מעדיפות את הגבר שלהן "בכיין"? ומה כל זה קשור לאמפתיה? מחקר חדש שפורסם על ידי איגוד הפסיכולוגים האמריקני מצא כי שביעות רצון ממערכת זוגית היא עניין של השקפה.

המחקר, שנערך לאחרונה על ידי חוקרים מבית הספר לרפואה בהרווארד, כלל מדגם רחב של 156 זוגות הטרוסקסואליים מרחבי ארה"ב, ומצא כי האופן בו גברים ונשים מפרשים את האמפתיה של הפרטנרים שלהם, קשורה למידת שביעות הרצון מהיחסים עצמם, אבל באופן אחר...

זוג

לצורך המחקר, גייסו החוקרים 156 זוגות לניסוי; 102 מהם היו צעירים, עירוניים, שנמצאים בקשר מחייב (לא בהכרח נשואים), שנבדלים אלה מאלה מבחינה אתנית וכלכלית. כמו-כן, בניסיון לשקף דרכים מגוונות בהן זוגות פותרים סכסוכים, החוקרים חיפשו זוגות עם עבר של אלימות במשפחה או התעללות מינית בילדות. 54 הזוגות הנותרים היו זוגות מבוגרים יותר, מהפריפריה וממעמד בינוני גבוה, המקיימים קשרים הדוקים עם הקהילה. בסך הכול, 56% מהזוגות היו נשואים כשלוש שנים וחצי, בממוצע.

כל משתתף התבקש לתאר תקרית שהתרחשה עם בן או בת זוג בחודשים האחרונים, שהייתה מתסכלת במיוחד, מאכזבת או מרגיזה. החוקרים הקליטו באודיו כל אחד מבני הזוג מסכם את התקרית ואת התגובה של הפרטנר במשפט אחד. לאחר מכן, הם כינסו את שני בני הזוג בחדר והשמיעו להם את ההקלטות. הזוגות התבקשו להגיע להבנה טובה יותר של התקרית; הם קיבלו 10 דקות לדבר זה עם זו על התקרית בזמן שהחוקרים צילמו אותם בוידאו.

אחרי השיחה, הזוגות צפו בקלטות, ובמקביל דירגו את הרגשות השליליים או החיוביים שלהם, תוך שימוש במכשיר אלקטרוני מיוחד שמאפשר לדרג את טווח הרגשות בין 11 רמות - מ"תחושה שלילית מאוד", דרך "ניטרלית" ועד "תחושה חיובית מאוד". באמצעות הדירוגים הללו, החוקרים ערכו לכל זוג קליפ של 30 שניות, המדגיש את הרגשות השליליים ביותר או הרגשות החיוביים ביותר של כל אחד מבני הזוג.

בשלב האחרון, החוקרים הראו לזוגות את הקליפ המקוצר והם נדרשו להשלים שאלונים על תחושותיהם במהלך הצפייה, כמו גם על תפיסתם את רגשות הפרטנר והמאמץ שזה הפגין כדי להבין אותם במהלך השיחה. החוקרים מדדו את מידת שביעות הרצון הכללית של הזוגות כלפי מערכת היחסים שלהם ואת המאמץ של כל  אחד מבני הזוג להיות אמפתי כלפי הצד האחר.

ניתוח הממצאים הצביע על מגמה ברורה לפיה מידת שביעות הרצון של הגברים הייתה קשורה באופן ישיר ליכולת שלהם לקרוא רגשות חיוביים של בת הזוג בצורה נכונה. כלומר, אם הגבר זיהה כי האישה שלו מרוצה, הוא היה מרוצה בעצמו. כאשר הגברים הבינו שבת הזוג שלהם כועסת או נסערת, הם לא היו מרוצים ממערכת היחסים.

לעומת זאת, ובניגוד לציפיות החוקרים, מידת שביעות הרצון של הנשים נטתה להיות גבוהה יותר כאשר הצליחו לקרוא רגשות שליליים של בן הזוג בצורה נכונה, מאשר אם זיהו רגשות חיוביים שלו. כלומר, אם האישה זיהתה שהגבר שלה מתוסכל או מצוברח, היא הייתה מרוצה יותר ממערכת היחסים.

החוקרים מסבירים כי ייתכן מאוד שנשים מגלות אמפתיה כלפי רגשות שליליים של הגבר כיוון שהן רואות בהן מידה של מעורבות רגשית, פתיחות וכנות ולכן מעידות על שביעות רצון גבוהה יותר מהקשר הזוגי. גברים לעומת זאת, עשויים לראות ברגשות השליליים של האישה, איום על מערכת היחסים ולכן מידת שביעות הרצון שלהם נמוכה יותר.

למרות ההבדלים במידת שביעות הרצון, הממצאים מראים שגם גברים וגם נשים מנסים להיות אמפתיים אלה כלפי אלה. העניין הוא שבעוד שהאישה מעדיפה שהגבר שלה יהיה "בכיין" (כלומר, ישתף בכאב שלו) ויבין את "הבכיינות" שלה (כלומר, יבין את הכאב שלה), הגבר היה מעדיף שהאישה שלו תהיה "שמחה" (כלומר, תביע רגש חיובי) ותבין את "השמחה" שלו (כלומר, תעורר בו רגש חיובי).

את הפער בין "בכיינות" "לשמחה" רק אמפתיה יכולה לצמצם.

מקור תמונות: David Castillo Dominici

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.