print header

התנהגות צרכנית תלויה ביחס בין המינים


מה עושה גבר שנמצא בחזקת מיעוט? מבזבז כסף! ומה עושה אישה שנמצאת בחזקת רוב? מצפה מהגבר לבזבז! מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מינסוטה, מצא כי גברים נהיים פחות חסכניים והרבה יותר אימפולסיביים, כאשר הם נמצאים בקהילה בה יש מיעוט של נשים.

גברים

"הכלכלה מלמדת אותנו שבני אדם, בניגוד לבעלי חיים, מקבלים החלטות תוך הפעלה של שיקול דעת" אומר ד"ר ולאדאס גריסקויציוס, פרופסור לשיווק באוניברסיטת מינסוטה והעורך הראשי של המחקר, "אך מתברר שיש לנו הרבה מן המשותף עם בעלי החיים, שכן חלק מההתנהגויות שלנו הן הרבה יותר רפלקסיביות ולא מודעות".

בטבע, כאשר נקבות נמצאות בחזקת מיעוט, הזכרים הופכים תחרותיים יותר ומתחרים על הנקבה. אצל בני האדם, כך מסתבר, המצב לא שונה בהרבה. כאשר נשים נמצאות בחזקת מיעוט, גברים "מתחרים" על האישה באמצעות כסף, מעמד ומוצרים.

המחקר בדק את הקשר בין יחס המינים לבין ההחלטות הפיננסיות שמבצעים גברים ונשים בנפרד. תחילה, נאספו משתתפים ממין זכר והתבקשו לקרוא ידיעות חדשותיות שתיארו אוכלוסיות מקומיות בהן יחס הגברים היה גדול יותר מיחס הנשים, או להפך. לאחר מכן, המשתתפים התבקשו לציין כמה כסף הם מתכננים לחסוך מדי חודש מהמשכורת, כמו גם כמה כסף יהיו מוכנים ללוות מחברת האשראי עבור הוצאה מיידית.

כאשר הגברים הונחו לחשוב כי כמות הנשים נמוכה, שיעור החיסכון של גברים ירד ב-42% וגברים היו מוכנים ללוות 84% יותר כסף בכל חודש.

במבדק אחר, המשתתפים נחשפו לסדרת תמונות של גברים ונשים, כאשר בחלק מהתמונות הופיע רוב של גברים, בחלק אחר היה רוב של נשים ובחלק, היחס בין גברים ונשים בתמונות היה זהה. גם מבדק זה העיד על אותה התנהגות פיננסית של גברים; לאחר התבוננות בתמונות, המשתתפים התבקשו לבחור בין קבלת סכום כסף (20 $) ביום למחרת לבין קבלת סכום גבוה יותר (30 $) בחודש שאחרי. המבדק הראה שכאשר הנשים היו בחזקת מיעוט, גברים נטו לדרוש את הכסף המיידי ולא לחכות חודש.

לדברי החוקרים, התנהגות זו מתרחשת בלא מודע ורוב הגברים לא מודעים להשפעה שיש ליחס בין המינים על הבחירות הפיננסיות שהם מבצעים. ברגע בו גברים קולטים שאין מספיק נשים, הם מגלים התנהגות אימפולסיבית יותר וחסכונית קצת פחות, תוך לקיחת הלוואה גדולה לצורכי רכישות מיידיות.

נשים

בהמשך למחקר, ביקשו החוקרים להפוך את התפקידים ולבדוק כיצד היחס בין המינים משפיע על הבחירות הפיננסיות של נשים. למרבה ההפתעה, הם גילו כי ליחס לא הייתה השפעה על האופן בו נשים בזבזו כספים, אך הוא כן השפיע על הציפיות שלהן מגברים. כך למשל: כאשר נשים הובלו לחשוב כי כמות הגברים גדולה יותר, הן ציפו מהגברים להשקיע הרבה יותר בדייטים, במתנות ובטבעות אירוסים.

"כאשר יש מחסור של נשים, גברים צריכים לצאת מגדרם כדי להרשים" אמר ד"ר גריסקויציוס. ציפייה זאת עומדת בהתאמה להתנהגות של הגברים בסביבה בה יש רוב גברי - כלומר, גם הם מצפים מעצמם ליותר.

כסף

כדי לחזק את התיאוריה, החוקרים החליטו לבדוק את השערתם על נתונים אמיתיים, וחישבו את היחס בין המינים ביותר מ-120 ערים בארה"ב. סקירת הנתונים המגדריים הראתה כי בקהילות בהן היה שפע של רווקים, הגברים הראו בעלות גדולה יותר על כרטיסי אשראי ונמצאו בחובות גדולים יותר.

דוגמא בולטת נמצאה בשני יישובים המרוחקים זה מזה 100 ק"מ בלבד. בקולומבוס ג'ורג'יה, בה יש 1.18 רווקים על כל בחורה, נמצא כי החוב של הגברים היה גבוה יותר בכ-3,500 $ מאשר זה של רווקים במייקון, ג'ורג'יה, שם היו 0.78 רווקים על כל בחורה.

העובדה כי בחברה שלנו היום יש יותר גברים מנשים, מעצבת באופן אוטומטי את הרצונות, ההתנהגויות והפסיכולוגיה שלנו. מסקנת החוקרים היא כי ההשפעה של היחס בין המינים לא רק מתייחסת להתנהגות צרכנית. בהתבסס על מחקרים אחרים, נראה כי יש מתאם חזק בין קהילה בעלת רוב גברי, לבין התנהגות תוקפנית בתוך הקהילה. "זה יותר מכסף" הם אומרים, "זה במימדים גבוהים יותר, הקשורים לאלימות והישרדות".

מקור תמונות: Stuart Miles / David Castillo Dominici / Ambro

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.