print header

נפלאות הרפואה המתקדמת

אומנם המאה ה-21 נפתחה רק לפני 11 שנים, אך העשור הראשון כבר רושם לעצמו תגליות, חידושים והתקדמות שלא נראו כמותם בעולם הרפואה.
הנה לכם כמה מההישגים המרשימים והחשובים ביותר:

נפלאות הרפואה

 

1. חיסון נגד HPV (וירוס הפפילומה)
חיסון זה נעשה זמין בשנת 2006 לנשים ובשנת 2009 לגברים. חיסון זה מאפשר  למנוע זיהום במערכת המין והרבייה, ובעיקר להפחית את הסיכון לסרטן צוואר הרחם. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שניתן למנוע סוג של סרטן עם חיסון.

2. רובוט-כירורגי
עם ידי מתכת זעירות וראש קטנטן, הרובוט יכול להגיע למקומות צרים וחבויים בתוך הגוף ולבצע תפרים עמוקים ומסובכים, אפילו בתוך הלב. אין זו אידיליה אלא מציאות בה ניתוח רובוטי מתרחש מדי יום במספר הולך וגדל של מרכזים רפואיים בעולם המודרני. עד לפני 10 שנים, רוב המטופלים נותרו בדרך כלל עם צלקות גדולות ומכוערות, אבל היתרונות של חתכים קטנים וזמן החלמה קצר, כמו גם היכולת להסיר גושים סרטניים ביתר דיוק וניקיון, הפכו את הרובוט המנתח לאמצעי רפואי יעיל ונחשק. המבקרים טוענים כי עלות החומרה הרובוטית פוגעת ביתרונות האמורים.

3. ניתוחי השתלות בפנים
תופתעו לשמוע, אבל ניתוחי השתלות בפנים לא היו קיימים לפני שנות ה-2000. ליתר דיוק, ניתוח הראשון שבוצעה בו השתלת פנים חלקית התרחש בצרפת רק בשנת 2005. בהמשך, בדצמבר 2008, רופאים בקליבלנד ביצעו בהצלחה ניתוח השתלת פנים שלם על קוני קאלפ, קורבן של פצע ירייה בפנים. למרות שההליך נמצא עדיין בשלבים מוקדמים, רופאים מאמינים כי לא רחוק היום בו ניתן יהיה לשחזר ארשת מוכרת באופן מדויק להפליא.

4. קריאת מחשבות
קריאת המחשבות בעולם הרפואה לא נעשית לצרכים קוסמיים אלא כחלק ממחקר המוח, בניסיון למפות את האופן שבו המוח פועל. נכון להיום פותחו שתי טכניקות מתוחכמות - FMRI ו-RTMS.

FMRI (דימות תהודה מגנטית תפקודי) - עוקב אחר העבודה של נוירונים (תאים במוח) על ידי בחינת השינויים ברמות החמצן ובזרימת הדם למוח, כאשר המוח מבצע מספר פעולות שונות. טכניקה המתבצעת בתוך סורק ה-MRI

RTMS (גירוי מגנטי חוזר) - כלי לטיפול בהפרעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות שונות כולל מיגרנות, שבץ, פרקינסון, דיסטוניה, טיניטוס, דיכאון והזיות.


5. תרופות חדשות לטיפול בסרטן
תרופות שמיועדות למולוקולות ספציפיות ששולטות לא רק בצמיחת התאים אלא גם באספקת הדם המזין את הגידולים הסרטניים. תרופות כגון הרצפטין לטיפול בסרטן השד או Gleevec לטיפול במגוון רחב של סוגי סרטן. התרופות החדשות לטיפול בסרטן שינו לעולם את ההתייחסות אליו ממחלה קטלנית לסוג של מחלה כרונית.

6. השתלות איברים והמחקר לשחזור תאים
מחקרים חדשניים של תאי הגזע חושפים כי השתלת תאי גזע עובריים עוזרת לשחזר איברים, לחדש את צמיחתם, למנוע התפתחות מחלות קטלניות ולחדש רקמות עור ושיער...

7. ננוטכנולוגיה
תחום מחקר העוסק במערכות שגודלן האופייני הוא בין ננומטר בודד לעשרות ננומטרים. מדובר בייצור מדויק ומבוקר של אטומים ומולקולות לתוך התקנים עם מאפיינים ייחודים. ננוטכנולוגיה משמשת לאבחון, טיפול ומניעה של מחלות ופגיעות טראומטיות, להקלת כאב, וככלל לשימור ושיפור בריאות האדם תוך שימוש בכלים מולוקולריים וידע מולוקולרי של הגוף האנושי. טכנולוגיה זו עדיין בשלבי מחקר אך היא מתקדמת בצעדי ענק...

8. מידע טכנולוגי בקרב רופאים וחולים
טכנולוגיית האינטרנט וחופש המידע שינו את האופן בו עולם הרפואה התנהל עד כה. עבור הרופאים - הם יכולים לשאוב מידע רב על מחקרים, מאמרים ומדדים בלחיצת כפתור. עבור החולים - תוצאות מעבדה, קביעת תורים, יישומים רפואיים, מידע על תרופות, תסמינים וטיפולים, זמין להם בכל עת.

9. מיפוי הגנום האנושי
פרויקט מיפוי הגנום האנושי שהתחיל בשנות ה-90 הואץ בשנות ה-2000. מטרתו, לקבוע את רצף הבסיסים המרכיבים את הקוד הגנטי של האדם. במסגרת הפרויקט נסרקו כל הכרומוזומים שקיימים בגוך האנושי ורצפי הDNA שלהם תועדו וקודדו, כך שנכון להיום, עולם הרפואה יכול לקבל מידע שלם על 23,000 הגנים של האדם, כאשר הם מוקרנים על מסך אלקטרוני. מסכי הגנים הופכים לכלי רב עוצמה, לא רק לאבחון מחלות אלא גם לטיפול בהם, וזאת באמצעות הידע הקיים ונפלאות הטכנולוגיה...

 

כאשר פורסים את רשימת ההישגים ומתבוננים מזווית כזו, נדמה שאין רע בקידמה, במודרנה ובפיתוח הטכנולוגי, להפך, האדם בנה מכונות והן מאפשרות לו גילויים פורצי דרך שמטיבים עם המין האנושי.

צפו בסרטון אנימציה מקסים שפורס את נפלאות הרפואה המתקדמת, את יכולות הדיוק, השיחזור, האיחוי והריפוי שמציע לנו העולם הטכנולוגי החדש.
 

 
 

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.