print header

מדריך לשימוש באפליקציות התשלום עבור נסיעות בתחבורה ציבורית

כמה פעמים עליתם על אוטובוס וגיליתם שאין עליכם מספיק מזומן, או לחלופין שאין בכרטיס הרב-קו שלכם מספיק כסף או שהוא בכלל לא עובר? לי זה קרה הרבה פעמים, לכן שמחתי לגלות על הרפורמה של משרד התחבורה בנוגע לאמצעי התשלום עבור נסיעות בתחבורה ציבורית. במסגרת הרפורמה הזו, תוכלו לשלם על נסיעות באוטובוסים ובמטרוניות בעזרת 4 אפליקציות – אחת של משרד התחבורה, ו-3 מטעם חברות פרטיות שזכו במכרז ממשלתי. את חלקן אתם מכירים מצוין ואולי כבר משתמשים בהן כדי לתזמן נסיעות, וכעת תכירו את האפשרות החדשה והמבורכת שהתווספה אליהן. בכתבה הבאה תגלו את כל מה שעליכם לדעת על הרפורמה החדשה ויתרונותיה, תלמדו את 5 השלבים הפשוטים לשימוש באפליקציות ותכירו קצת יותר לעומק את כל אחת מהן. בואו נצא לדרך!
 

דברים שכדאי לדעת על הרפורמה ויתרונותיה

מאחורי הרפורמה והאפליקציות החדשות או השירותים שהתווספו לאילו הקיימות, עומד רעיון אחד – להפוך את התשלום על הנסיעה בתחבורה הציבורית ליותר קל ונגיש. הנה כמה פרטי מידע חשובים שעליכם לדעת אודות הרפורמה ושירותי התשלום שב-4 האפליקציות, שלדענו הם יתרונות נהדרים.

תשלום על נסיעה בלחיצת כפתור

במקום להסתבך עם מזומן או כרטיס רב קו שלא תמיד טעון או עובד, תוכלו לשלם על הנסיעה שלכם בלחיצת כפתור יחסית פשוטה. מחיר הנסיעה שייגבה מכם נקבע לפי המרחק שאתם מתכננים לעבור, בהתאם ל"שיטת הטבעות" שמחלקת את המדינה ל-6 טבעות חיוב, כשהקטנה ביותר היא ברדיוס של 15 ק"מ מהנקודה שבה אתם נמצאים ושממנה אתם עולים על האוטובוס. שימו לב שאישור הנסיעה יהיה נגיש לשליפה מתוך האפליקציה בעת הצורך.

חיוב חודשי

אם עד כה התרגלתם לשלם על הנסיעה שלכם מראש, בעת העלייה לאוטובוס, כעת אתם תחויבו באופן גורף במסגרת החיוב החודשי – ורק עבור הנסיעות שבצעתם בפועל. במהלך החודש הזה, אתם יכולים לעקוב אחרי היסטוריית הנסיעות שלכם בכל אפליקציה (נסביר בהמשך כיצד לעשות זאת), ולראות כמה עלתה לכם כל נסיעה שערכתם באוטובוס או במטרונית. בסוף כל חודש תישלח חשבונית לכתובת המייל שתזינו בעת ההרשמה לאפליקציה שבה תבחרו להשתמש.
 
אפליקציות תשלום לנסיעות באוטובוסים: אנשים נוסעים באוטובוס

קבלת הנחות

גם בשימוש באפליקציות תזכו להנחות שקיבלתם עד היום בעת תשלום במזומן או ברב קו:

  • לפי פרופילים – בכל אפליקציה ניתן להזין את הפרופיל שלכם (למשל, סטודנט, אזרח ותיק, נכה, מקבל קצבת ביטוח לאומי ועוד) וכך לקבל את ההנחה שאתם זכאים לה, כפי שהיה עד היום. לשם כך, עליכם להעלות לאפליקציה שבה תבחרו להשתמש את המסמכים הנדרשים, ולאחר קבלת אישור זכאותכם מהחברה שמפעילה אותה – תוכלו ליהנות מההנחה שמגיעה לכם. עד שתקבלו אותו, תצטרכו לשלם מחיר נסיעה מלא, לכן מומלץ לטפל בנושא הזה מראש.
  • תקרה יומית והנחה חודשית – ישנה תקרה יומית של תשלום על נסיעות, כמו גם הנחה חודשית נוספת על סכומים הגבוהים מ-200 שקל.
  • הטבת מעבר 90 דקות בחינם – כמו בתשלום עם רב קו, גם בעת שימוש באפליקציות האלו תזכו בהטבה המבורכת הזו, שבה אפשר לעבור במהלך שעה וחצי בין קווי אוטובוס במרחק של 15 ק"מ מנקודת המוצא הראשונה שלכם באותו יום – במחיר של כרטיס נסיעה אחד. חשוב לציין שעליכם להקפיד ולתקף את הנסיעה, כלומר, לסרוק את קוד ה-QR כפי שתלמדו בהמשך, בכל עלייה לאוטובוס.

תכנון מסלול

בכל אפליקציה אתם יכולים לבחור את תחנת היעד שלכם – ולקבל מידע אודות מספר התחנות ומשך הזמן שנותרו לכם עד ההגעה אליה. בחלק מהאפליקציות גם תוכלו לקבל מספר אפשרויות של מסלולי נסיעה ואת המחירים של כל אחת מהן, ולבחור בזו שהכי זולה ומשתלמת לכם.

תמיד איתך

הכי חשוב, כפי שציינו, מעכשיו לא תצטרכו לדאוג יותר שיהיה לכם מזומן או כרטיס רב קו טעון בארנק, וגם לא לחדש חוזי נסיעה תקופתיים כמו "חופשי חודשי". כולם יכולם להשתמש באפליקציות שאתם עומדים להכיר כל עוד יש להם סמארטפון, והן תמיד אתכם (כל עוד אתם לא שוכחים אותו בבית או במשרד כמובן).
אפליקציות תשלום לנסיעות באוטובוסים: בחורה מחזיקה סמארטפון וכוס קפה

איך האפליקציות עובדות?

כפי שאמרנו, מאחורי השירותים הבאים עומד אותו רעיון, ולכן הם עובדים כמעט באותו אופן. תוכלו להירשם לשירות באפליקציה שבחרתם ולתקף (כלומר, לאשר) את הנסיעה שלכם ב-5 שלבים בלבד. כדי לחסוך זמן, מומלץ לערוך את שלבים 1-3 לעשות כבר עכשיו, בטרם אתם עולים על האוטובוס – אל דאגה, הפרטים שתזינו בהם ישמרו.
 
1. הורידו את האפליקציה הרצויה מחנות האפליקציות – בכל אחת מהן נצרף קישור להורדה לאייפון ולאנדרואיד.
2. הזינו פרטים אישיים נדרשים כמו מספר טלפון, קוד אימות ופרטי אשראי.
3. הזינו את הפרופיל שלכם – בוגר או זה שנחוץ לכם לקבלת הנחה שאתם זכאים לה. אם בחרתם בפרופיל מיוחד, עליכם לסרוק ולהעלות מסמכים המוכיחים זאת. תוכלו לעשות זאת גם מהעמוד האישי שלכם, אליו ניתן לגשת בקלות דרך התפריט הראשי.
4. תקפו את הנסיעה שלכם בעזרת סריקת קוד QR. אם אתם עוברים לשלב הזה מיד לאחר הזנת הנתונים, אתם כבר תראו שתיפתח על המסך שלכם מצלמה. אם כבר הזנתם את הפרטים ואתם פותחים את האפליקציה עם העלייה לאוטובוס, תוכלו להפעיל את הסריקה בלחיצת כפתור בהתאם למה שנכתוב עבור כל אחד מ-4 השירותים. לאחר שהמצלמה תיפתח, כל שעליכם לעשות הוא לסרוק עימה את קוד הQR שנמצא ליד הנהג או בסמוך לדלתות האחוריות באוטובוס.
5. בחרו את תחנת הירידה שלכם ואשרו את הנסיעה ואת הפרטים שלה.
אפליקציות תשלום לנסיעות באוטובוסים: אנשים יושבים בתוך אוטובוס

4 אפליקציות התשלום

כעת, נציג בפניכם את האפליקציות – אתם כבר תראו שחלקן מוכרות למדי. כפי שכתבנו, אופן השימוש בהן דומה, ולכן נציג בפניכם דגשים חשובים עבור כל אחת מהן, וגם נצרף סרטון שיסביר ומדגים את השימוש בהן.

1. Moovit

אפליקציית Moovit קיימת בשוק כבר משנת 2012, ואם עדיין לא הכרתם אותה או למדתם כיצד להשתמש בה, אתם מוזמנים להיכנס למדריך המלא הבא. השירות החדש שמתווסף אליה מגיע מבית Moovit ופנגו, ובשותפות של בנק הפועלים – מה שאומר שאם יש לכם משתמש בפנגו, אתם יכולים לשלם גם דרכו. להרשמה, עליכם ללחוץ על כפתור ה"הצטרף עכשיו" שנמצא במרכז המסך. בסרטון הבא תגלו כיצד לתקף ולשלם בעזרת האפליקציה הזו אחרי שהזנתם בה פרטים, כשכל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על כפתור ה"תקף", לסרוק את קוד ה-QR, לבחור את מרחק הנסיעה לפי תחנות היציאה והירידה, ולאשר את הנסיעה. כדי לראות את היסטוריית הנסיעה שלכם, היכנסו ל"הנסיעות שלי" שבתפריט הראשי, ולחצו שם על "היסטוריית נסיעות".
 
 
 

2. הופאון רב-פס

האפליקציה הזו מגיעה מבית הופאון וסלופארק, בשיתוף עם בנק דיסקונט. היא הפתרון המושלם עבורכם אם אתם עדיין לא מוכנים להיפטר מכרטיס הרב קו שלכם, כי היא האפליקציה היחידה שמאפשרת לכם לטעון אותו בחוזים תקופתיים או בערך צבור כפי שעשיתם עד היום, כל עוד אתם משתמשים במכשיר שתומך ב-NFC (טכנולוגיית תקשורת טווח אפס). כדי להשתמש באפליקציה, לחצו תחילה על "הרשמה לשירות", והמשיכו כפי שציינו מעלה. את היסטוריית הנסיעה והחיובים שלכם תוכלו לראות ב"היסטוריית נסיעות וחיובים" שבפרופיל האישי שלכם. בנוסף לכך, תוכלו להזין תחנת מוצא ויעד כדי לקבל הצעות מחיר למסלולים שונים, ולבחור באפשרות שהכי משתלמת וזולה עבורכם. הסרטון הבא ילמד אתכם וימחיש כיצד להשתמש באפליקציה.
 
 

3. Any way מבית ישראכרט

האפליקציה הזו מנוהלת על ידי ישראכרט, אך אפשר לשלם דרכה גם עם כל כרטיס אשראי אחר. בדומה לקודמותיה שהצגנו עד כה, גם בה השימוש די פשוט, כאשר עליכם להזין בה פרטים מבעוד מועד. לשם תיקוף הנסיעה, כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על כפתור ה"אוטובוס", לסרוק את קוד ה-QR, לבחור את מספר הקו ותחנת הירידה – ולבסוף ללחוץ על "חיוב נסיעה". כדי לבדוק את היסטוריית הנסיעות שלכם, היכנסו ל"נסיעות וחיובים" דרך התפריט הראשי. אם ההסבר הזה נראה לכם מהיר מדי או לא ברור – אתם מוזמנים לצפות בהמחשה שבסרטון הקצר הבא.
 
 
 

4. התחנה

האפליקציה האחרונה שנציג בפניכם הושקה מטעם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, וגם השימוש בה דומה לקודמותיה. כמו באפליקציית רב פס, גם בה תוכלו להזין נקודות מוצא ויעד כדי לקבל הצעות מחיר ולתכנן את המסלול המשתלם עבורכם. על מנת לראות את היסטוריית החיובים, היכנסו ל"חיובים ונסיעות" שבתפריט הראשי, וכדי לתקף עליכם ללחוץ על "תשלום" ואז על "אישור" בחלונית שנפתחה בפניכם, כפי שניתן לראות בתמונה הבאה.
אפליקציות תשלום לנסיעות באוטובוסים: הדף הראשי של אפליקציית "התחנה"

בסרטון הבא תכירו את האפליקציה קצת יותר לעומק:

 

האם אפשר להשתמש עדיין במזומן וברב קו, ועוד דגשים

רבים מכם כנראה יחשבו שמדובר ברפורמה מבורכת, אך אלו מכם שעדיין רוצים להשתמש בכרטיס רב קו – עדיין יכולים לעשות זאת. חשוב לציין שהאפליקציות לא מסונכרנות עם הכרטיס שכבר יש ברשותכם, ולכן אם אתם רוצים להשתמש בכסף שמוטען בו וגם באפליקציות – מומלץ קודם כל להשתמש בו, ורק אז לעבור אליהן. באשר לשימוש במזומן, נכון ליוני 2020 שרת התחבורה הנחתה לאפשר תשלום בעזרתו ל-3 פלחי אוכלוסייה – אזרחים ותיקים, מלווים של עיוורים ונוסעי קווי יהודה ושומרון. עם זאת, הנוהל הזה מעט בעייתי בימי קורונה שבהם נהגים רבים מעדיפים להימנע ממעבר של שטרות ומטבעות. בכל מקרה, משרד התחבורה פועל לכך שאף אחד מבני האוכלוסיות הללו לא יורד מאוטובוסים רק משום שלא הצטייד במזומן, רב קו טעון או אחת מהאפליקציות שהצגנו.
 
בנוסף, חשוב לציין שנכון לינואר 2021, הרפורמה תקפה רק לאוטובוסים ומטרוניות, ועשויה להתרחב בהמשך גם לרכבת ישראל, הרכבת הקלה בירושלים, הכרמלית ומוניות השירות – כך שבהחלט יש למה לצפות.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.