print header

מלכי האוקיינוס - הלוויתנים

בגודל של עד 30 מטרים, ומשקל של 170 טון, הלוויתנים הם אחת החיות המגוונות והמלכותיות ביותר בים. לצערנו, חלק מהמינים נמצא בסכנת הכחדה. בעוד שהחיה הזאת מסוגלת להיות אגרסיבית, לעיתים קרובות היא הרבה יותר עדינה וסקרנית - ונוהגת לבדוק חפצים זרים במים כולל סירות וצלמים.

בלנה שחורה
בלנה שחורה
הלוויתן המאסיבי הזה ניגש לצלם הטבע בריאן סקרי עם סקרנות רבה וללא תוקפנות כלל, כאשר צילם במים ליד איי אוקלנד.
לוויתן זה יכול להגיע לאורך של 17 מטר ולשקול כ-70 טון, צבעו שחור ועל ראשו קיימות חתיכות עור קשות לבנות.
לוויתן זה בסכנת הכחדה ומדענים מאמינים שנשארו לא יותר מ-350 פריטים באוקיינוס האטלנטי, 100 פריטים באוקיינוס השקט וכמה אלפים בחצי כדור הדרומי.
 
ראשתן גדול ראש
ראשתן גדול ראש
הוא הגדול שבלווייתני השיניים  — אורך גופו עשוי להגיע ל-18 מטרים ומעלה, מוחו הוא הגדול ביותר בעולם החי וראשו מהווה כשליש מגופו, הוא בעל החיים שמפיק את הרעש החזק ביותר ובעל החיים המסוגל לצלול לעומקים הגדולים ביותר. עד שנות ה-80 של המאה ה-20 ניצוד הראשתן באופן נרחב, והאוכלוסייה העולמית הצטמצמה בצורה דרסטית. כיום, הראשתן עדיין ניצוד בצורה בלתי חוקית, אולם באופן רשמי הוא מוגן ברחבי העולם. חוקרים מאמינים שברחבי העולם קיימים בין 200,000 ל-1,500,000 לוויתנים כאלה.
 
גלובי שחור
גלובי שחור
גופו של הגלובי השחור צבוע בצבע אפור או כחול כהה מאוד. משקלו של פרט בוגר נע בין טון אחד לשלושה טונות, ואילו אורכו של פרט בוגר נע בין ארבעה לשבעה מטרים דבר ההופך אותו לחבר השני בגודלו במשפחת הדולפיניים שבסדרת ה‏לווייתנאים. תוחלת החיים היא כ-45 שנים לזכרים ו-60 שנים לנקבות. הגלובי השחור הוא בעל חיים חברתי והוא חי בקבוצות המונות בין 10 ל-30 פרטים. זהו בעל חיים פעלתני ואינטליגנטי ולעתים אף יתקרב לסירות השטות בקרבתו.
הלוויתן שבתמונה נתפס בסרט במיצרי גיברלטר על ידי קבוצה של ביולוגים ימיים.
 
הלוויתן הכחול
הלוויתן הכחול
גור הלוויתן הכחול שבתמונה הפתיע מדענים בחופי קוסטה ריקה על ידי התקרבות לספינה. הוא ככל הנראה גור הלוויתנים הכחול הראשון שצולם מתחת למים. בדרך כלל, האמהות המגוננות ירחיקו את התינוקות שלהן משם.
בגודל של עד 30 מטרים, ומשקל של 170 טון, לוויתן זה הוא היונק הגדול ביותר בעולם. על אף גודלו, לוויתן זה מצוי גם הוא בסכנת הכחדה עם פחות מ-2000 פריטים ברחבי העולם.
 
לווייתן גדול סנפיר
לווייתן גדול סנפיר
אוכלוסיית הלווייתן גדול הסנפיר הצטמצמה באופן ניכר בעקבות ציד, וכיום הוא נחשב למין מוגן ברוב חלקי העולם.
זהו לווייתן גדול ממדים: אורכו של פרט בוגר נע בין 10 ל-16 מטרים ומשקלו הממוצע הוא כ-27 טונות. למרות גודלו, הלווייתן גדול הסנפיר אקרובטי למדי, והוא ידוע בקפיצותיו החינניות מהמים, בסנפיר הקדמי הגדול ובשירתו המורכבת. הלווייתן גדול הסנפיר חי באוקיינוסים ובימים ברוב חלקי כדור הארץ. לוויתן זה ידוע גם בשל הכישרון הייחודי שלו - שירה. על ידי השירה הוא מתקשר עם פריטים אחרים לצורכי הזדווגות, אוכל וכו'.
 
קטלן
קטלן
הקטלן הוא הלוויתן המפורסם ביותר. אורכו הממוצע של פרט בוגר נע בין 8 ל-10 מטרים ומשקלו נע בין 3 ל-10 טונות. הקטלן ניזון מדגים, דיונונים, עופות ימיים ויונקים ימיים, כולל לווייתנים ממינים שונים. הקטלן נפוץ בכל האוקיינוסים.
 
לבנתן לבן
לבנתן לבן
צבעו הלבן של הלבנתן הלבן הוא רק אחד מהתכונות שאימץ מהסביבה הקרה בה הוא חי. בנוסף, קיימת על גופו שכבה עבה של שומן השומרת על חום גופו במי הקרחונים ובמקום סנפיר גב, על גבו של הלווייתן מצויה מעין בליטה "מרוחה" דבר המאפשר לו לשחות מתחת לקרחונים.
החוליות בצווארו אינן מאוחות, מה שמאפשר לו להפנות את ראשו אחורנית.
 
לווייתן מצוי
לווייתן מצוי
הלווייתן המצוי נמצא בסכנת הכחדה מסיבות רבות בניהם התנגשות הספינות, הסתבכות ברשתות דייגים, הרעבה עם טרף מדולל, צייד לוויתנים בלתי חוקי ועוד. זהו הלווייתן השני בגודלו, ובעל החיים השני בגודלו החי כיום אחרי הלווייתן הכחול. הלווייתן המצוי עשוי להגיע לאורך של כמעט 27 מטר.
 
לוויתן אפור
לוויתן אפור
לוויתנים אפורים מבלים את רוב זמנם בנדידה. במבט מקרוב ניתן לראות בלוטי ים לבנים גדלים על הלוויתן. וטפילים כתומים הניזונים מעורו המת של הלוויתן.
 
חדשן חדקרן
חדשן חדקרן
המאפיין הבולט ביותר של הזכרים הוא החט המסולסל אשר יוצא מצדו השמאלי של הלסת העליונה, החט עשוי להגיע לאורך של 3 מטר (לעומת אורך גוף של 7 עד 8 מטר) ולשקול עד 10 קילוגרם.
על אף שלפי ההערכות קיימים בין 10,000 ל-45,000  פריטים, לוויתן זה עדיין נמצא בסכנה עקב ציידים וחיות טורפות.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.