print header

האיש הזה נוסע במשך שעות מדי יום כדי להציל חיות ממות בטוח

 מהטמה גנדי אמר פעם כי "עלינו להפוך לשינוי שאנו רוצים לראות בעולם" uבמקרה של פטריק מואלאו, חקלאי צעיר מקניה, המשפט הזה הפך למציאות. הבצורת הקשה שמדינתו עוברת הביאה את בעלי חיים שנמצאים בקניה למצב קשה מאוד ואילצה אותם להיאבק על מקורות המים המעטים שנותרו בסביבתם. בהעדר סיוע, מואלאו נאלץ לצפות בגסיסתם של חיות רבות, עד שהחליט לעשות מעשה אמיץ ואצילי שהציל את חייהם של אלפי בעלי חיים. למרות הדוחק והסכנה, החקלאי הקנייתי הזה בחר להעניק מכל משאביו הזמינים למען האחרים, ועשה שינוי שהפך להשראה מרגשת עבור כולנו. המשיכו לקרוא וגלו את סיפורו הנפלא. 
 
פטריק מואלאו, חקלאי קנייתי
 
כשחושבים על קניה לרוב מדמיינים טיולי סאפרי, שמורות טבע ומרחבים פתוחים של טבע פרוע, אבל הבצורת הקשה והמתמשכת שפוקדת את המדינה מכתיבה מציאות אחרת. ההשפעה הקשה של המחסור במים לא ניכרת רק על בני האדם, והמאבק לחיים גורר התנגשות בין אנשים לחיות, ובינן לבין עצמן. בכפרים המקומיים, עדרי פילים יצרו הרס והביאו אף לתוצאות קטלניות ולהרג בני אדם בניסיון למצוא מזור לצימאונם. מנגד, בני האדם נאלצים להתמודד עם השפעתה של הבצורת על ציד החיות באזורי הפרא - עליו נסמכו כמקור תזונה - מטלה שהפכה לכמעט לבלתי אפשרית. כך המשיכה המעגליות האירונית של שרשרת המזון במדינה המזרח אפריקאית הזו להתגלגל במשך זמן רב עד שאדם אחד החליט לעשות מעשה.
 
אדמה מבוקעת מיובש בקניה
 
עדר פילים מול גבר בערבות קניה
מי שהביט במחזה הקשה הזה מהמרחק הקרוב ביותר הוא פטריק מואלאו, חקלאי קנייתי שמגדל אפונה לפרנסתו, וצפה בדרך בה הבצורת ממוטטת את בעלי החיים במדינה, וכיצד הם הראשונים להיפגע במצב המסוכן הזה. מואלאו בן ה-41, מתנדב בפארק הלאומי טסבו-מערב - שאיבד 40% מבעלי החיים שחיו בו במהלך הבצורת הגדולה הקודמת שהתרחשה בשנת 2009 - לא יכול היה לעמוד מהצד למראה התאואים החלשים והזברות חסרות המנוח שהסתובבו במרחבי האדמה המבוקעת והחליט לקחת על עצמו את המשימה המאתגרת והקשה של הצלת החיות הגוועות מצמא.
 
תאואים שותים ממאגר מים קטן בטבע בקניה
 
תאו סמוך למאגר מים בטבע בקניה
 
מולאלאו יוצא מדי יום, יחד עם מספר מצומצם של מתנדבים, למסע של הובלת מים לחיות המרוחקות ממנו מרחק רב. החקלאי נוהג במשאית שלו מרחק של מעל ל-70 קילומטר, הלוך ושוב, שלוש פעמים ביום, כדי להוביל 3000 ליטר של מים, שימלאו מאגרי מים עבור החיות שבאופן מילולי מאוד היו מתות מצמא אם הוא לא היה עושה זאת.
 
משאית עם צובר מים ליד עדר פילים בפארק לאומי בקניה

 

 
חקלאי קנייתי שופך מים ממשאית בפארק הלאומי
 
זברות שותות ליד משאית בפארק לאומי בקניה
כפי שתוכלו לראות בתמונות הבאות, החקלאי וחבריו אינם מסתפקים במילוי בורות מים קיימים, אלא עומלים על חפירת שקתות שיעזרו לחיות גם בבצורות הבאות. מראה הפילים, התאואים, האנטילופות והזברות הרצים לבורות המים שמואלאו ממלא, מכמיר את הלב וגורם לחשוב על הזדהות וחמלה בקרב כלל היצורים החיים על פני האדמה. "הם מתקבצים סביב המשאית שלי ולא פוגעים בי מכיוון שהם יודעים שבאתי לעזור להם. אם לא אעשה כלום, הם ימותו", אומר מואלאו שכבר זכה לכינוי "איש המים", "איש הפילים", ו"סנדק הבבונים" בקרב המקומיים. 
 
טרקטור חופר בור מים בפארק לאומי בקניה
תאואים שותים ממאגר מים בפארק לאומי בקניה

זברות ובבונים שותים ממאגר מים בפארק לאומי בקניה

מי ייתן ובכל פעם שהעולם שלנו ניצב בפני קשיים יהיו במקום אנשים כמו פטריק מואלאו, שיקדישו מזמנם וישקיעו מאמצים כבירים באחר - אדם או חיה. בינתיים קניה כבר הכריזה בחודש פברואר האחרון על מצב חירום לאומי, וישנם מאמצים מדיניים ובינלאומיים להביא להקלה במצבם של בני האדם ובעלי החיים שנפגעו כתוצאה ממנה. למרות החדשות המעודדות אלו פטריק כבר הודיע שהוא לא מתכוון להפסיק ולא מתכוון לנוח עד שהוא וצוותו יקימו עוד ועוד בורות מים עבור החיות של קניה כדי שהן לא יסבלו יותר כיום, וגם לא במקרה של בצורות עתידיות.

מקור התמונות: buzzfeedPatrick Kilonzo Mwalua / Facebook

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו