print header

החניה היא כל עולמנו – המדריך המלא

 תסתכלו על זה איך שתירצו, אבל חלק לא מבוטל מאחזקת רכב הוא בכלל החניה שלו. יש חניה בבניין, ליד הבית, בעבודה ולפעמים גם חניה מזדמנת, טיפה גדולה יותר ממידות הרכב שלך עד שנדמה כי כדי להיכנס אליה צריך בכלל אישור מהנדס. לפעמים, ריבוי כניסות ויציאות מחניה, בעיקר ברכב המעביר את מרבית שנותיו בעיר הצפופה, גורם לו לבלאי שאינו סביר. מכות, שפשופים, מעיכות ולפעמים אפילו, לא עלינו, פנס שבור או פגוש קרוע. פגיעות כגון אלה, יכולות לעלות בשקט כמה אלפי שקלים, תלוי במוסך ובטיב חלקי החילוף בהם תשתמשו, וזאת עוד סיבה לבצע השוואת מחירי ביטוח רכב לפני שרוכשים אותו ולא אחרי - כדי לוודא מה גובה ההשתתפות העצמית במקרה פגיעה. בכתבה הבאה נעסוק בהרגלי חניה נכונה, אביזרים לחניה ובציוד בטיחותי לאזור החניה. המטרה היא לשמור על הרכב בסביבה הקרובה לבית, משום שדווקא זה המקום בו הוא הכי חשוף לפגיעות ושפשופים מעצבנים במיוחד.
 
מדריך לחניה עם המכונית: מכוניות חונות

למה כל זה חשוב בכלל?

נתחיל מהבסיס, "למה בכלל?". אז נאמר שפגיעות ושפשופי פח לא כל כך מעניינים, הרכב נועד לשרת אותך ואין חשיבות לשריטות, אין בעיה. אך מה יקרה שהפגיעות יהפכו לחלודה ואז לחורים? ומה יקרה עם פגיעה שהיא קצת יותר משפשוף, ושלא יהיה את מי לתבוע והעלויות יהיו עליך בלבד? הו, אז תהיה בעיה. כי תיקון יהיה יקר, לעיתים מאוד, ואם יופעל הביטוח, התיקון אולי יעלה פחות בטווח הקרוב, אך יעלה הרבה יותר במעמד חידוש הביטוח בשנים הקרובות כשלא תהיה הנחה בגין היעדר תביעות. חבל, אלו סכומי כסף שעם קצת זהירות ניתן בהחלט לחסוך.

איך לחנות נכון?

אם סיימת זה מכבר, לפני לא מעט שנים, את שיעורי הנהיגה שלך ועדיין אין לך התמחות בחניה ברוורס, אל פחד. זוהי מיומנות שניתן לשפר בקלות יחסית, עם קצת תירגול וקצת עזרה. אחסוך ממך את התיאור המילולי של כיצד כדאי לחנות, תיאור שכזה יהיה שווה ערך ללנסות להסביר במילים מהו טעם של תות שדה, יש דברים שעדיף פשוט לנסות בעצמך. ברשת ישנם אינספור סירטוני הדרכה וטיפים לחניה נכונה ובטוחה. במישור המעשי, הכי טוב לקחת אדם נוסף, מהזן הסבלני, שיעזור, יכוון ויתרגל. אחרי ניסיונות ספורים השיפור יהיה עצום.

אבזור לחניה הפרטית

ישנם לא מעט אביזרים פשוטים שימנעו פגיעות לרכב שלך, מצד אחד, וימנעו ממך להפעיל את ביטוח הרכב צד ג' שלך, מצד שני.
מעצורי חניה: כמה פשוט, ככה יעיל. מעצור חניה הינו פס גומי ברוחב של כ-180 ס"מ ובגובה של כ-15 ס"מ שמונע בעדינות מרכבך להתקדם עד מעבר לנקודה אותה קבעת. כך ניתן לנצל מקסימום חניה, במינימום סיכון לנזק ובעלות מזערית.
עמודים גמישים: אלה מכם המחזיקים בחניה פרטית בבניין, בוודאי מכירים את תחושת התסכול כשרכב אחר נצמד לרכבך מהצד. עמודי חניה מותקנים על הפס המפריד, הם גמישים ואינם גורמים נזק לרכב, אך עוזרים לחונים להתמקם נכון ביחס למרכז החניה ובכך לשמור על סדר ומרווח בין החונים. פשוט וטוב.

ציוד בטיחות כללי לחניון

אם רכבך חונה בחניון, בוודאי שמת לב למגוון הפינות הנסתרות והאפשרויות הרבות לתאונות קטנות המסתתרות בכל פינה. ובכן, חשוב לצייד את החניון במקסימום אביזרי בטיחות ועזר כדי למנוע כמה שיותר מפגשים.

מראות פנורמיות: בעיקר בצמתים בתוך החניון, הראות לא טובה במיוחד. מראות פנורמיות מסייעות לנהגים לצפות מראש מפגש לא מתוכנן עם רכב שמגיע מאזור נסתר בחניה.

עיני חתול: מחזירי האור הפשוטים למראה הללו ממלאים תפקיד חשוב, במיוחד בשעות החשיכה כאשר הראות לקויה. עינינו מתרגלות אליהן ונעזרות בהן למיקום במרחב, הבנה של רוחב הנתיב וגם איתור מקרה של סטייה מהנתיב והתקרבות לרכבים על ידי הרעדת ההגה במקרה הצורך.

פסי האטה: מעצבן אך הכרחי. אין מה לעשות, ללא אלה, נהגים פשוט היו נוסעים הרבה יותר מהר, גם בחניון הצר והמסוכן.

לסיכום, זה שרכבך נח לו בחניה לא אומר שלא צריך לדאוג לו. הוא חשוף לפגיעות בדיוק כמו בכביש. לכן, מומלץ לדאוג למקום נוח ומרווח עד כמה שניתן כדי לחנות בו ואף להתקין מגני שפשוף במידת הצורך. חניה נעימה.

מקור תמונה ראשית: www.shutterstock.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.