print header

12 תמונות מדהימות מן החלל שפורסמו על ידי נאס"א

בעוד זמן קצר (ב-11 לאפריל, 2019) אמורה לנחות על הירח הגשושית "בראשית" שפותחה ויוצרה על ידי עמותת SpaceIL הישראלית, ששוגרה ומתופעלת בשיתוף פעולה עם סוכנות החלל האמריקאית נאס"א. נחיתתה של "בראשית" על הירח תעשה היסטוריה מבחינת מדינת ישראל, ותכניס אותה למועדון המצומצם של מעצמות חלל שהנחיתו גשושיות על הירח. עד ש"בראשית" תפרוץ את הדרך ותשדר תמונות ראשונות תוצרת כחול לבן, אנחנו יכולים ליהנות מצילומי חלל נהדרים שמספקת לנו נאס"א, סוכנות החלל המובילה והגדולה בעולם. 12 התמונות הבאות מגלות בפנינו את מסתורי היקום והחלל הסובבים אותנו, וגם נותנות לנו מבט שונה ונפלא על כדור הארץ שבו אנו חיים...

לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. זריחה ממעבורת החלל קולומביה

תמונות מהחלל של נאסא: זריחה ממעבורת החלל קולומביה
צוות מעבורת החלל קולומביה תיעד את זריחת השמש על כדור הארץ מתא הצוות ב-22 לינואר 2003, יומם השביעי למסע. כ-9 ימים לאחר מכן, ב-1 לפברואר של אותה השנה, התפרקה מעבורת החלל בעת כניסתה לאטמוספרה כששבה לכדור הארץ, וכל חברי הצוות שלה – כולל האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון, נספו באסון.

2. טלסקופ החלל האבל צופה באסטרואיד מסתחרר ומתפרק

תמונות מהחלל של נאסא: אסטרואיד מסתחרר ומתפרק
אסטרואיד קטן שזכה לשם 6478 Gault היה נתון למעקב של טלסקופ החלל האבל בעודו מסתחרר בחלל במהירות גבוהה עד כדי כך שהאבק הבין-כוכבי שעליו ניתז ויוצר שני "זנבות" צרים דמויי כוכבי שביט. כל זנב שכזה מייצג שלב בתהליך שבו האסטרואיד משיל את החומר המרכיב אותו – מה שמהווה הוכחה לכך ש-6478 Gault בדרך להתפרק.

3. "שחר של עידן חדש ביכולת האנושית לטוס לחלל"

תמונות מהחלל של נאסא:

הציטוט שבכותרת שייך לאסטרונאוטית האמריקאית אן מקליין, והוא פורסם רק לאחרונה – ב-3 במרץ 2019, מתחנת החלל הבינלאומית, שם עגנה לראשונה באופן עצמאי החללית דרגון 2.0 של חברת SpaceX. חללית זו אמורה להיות מאויישת בזמן הקרוב, ובינתיים נמצאת בטיסות מבחן המספקות מידע חיוני כדי להבטיח לאסטרונאוטים שיעלו עליה בעתיד טיסה בטוחה, נוחה ומהנה לחלל.

4. טלסקופ החלל האבל חושף במקרה גלקסיה חדשה

תמונות מהחלל של נאסא: גלקסיה חדשה שנחשפה על ידי טלסקופ החלל האבל
על אף גודלו העצום ואולי האינסופי של החלל החיצון, עדיין יש מצבים שגורמי שמיים מסוימים ממוקמים לפני גורמים אחרים ולא מאפשרים לנו לראות אותם. זה המקרה גם בנוגע לגלקסיה הננסית Bedin 1, שהתגלתה במקרה לגמרי על ידי אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ החלל האבל כדי לצלם את צביר הכוכבים NGC 6752 המרוחק מכדור הארץ כ-13,000 שנות אור, אך בעזרת ה"ראייה" החדה של הטלסקופ מצאו במקרה את הגלקסיה הנסתרת הזו – המרוחקת מאיתנו כ-30 מיליון שנות אור לערך.

5. היווצרות כוכב בערפילית אוריון

תמונות מהחלל של נאסא: היווצרות כוכב בערפילית אוריון
אי שם בקבוצת הכוכבים אוריון, בערפילית הגדולה המכונה "מלכת הערפיליות" ומרוחקת ממערכת השמש שלנו כ-1,300 שנות אור, נוצר כוכב. הרוח העוצמתית שנושבת מן התהליך יוצרת את הבועה השחורה המונעת מכוכבים אחרים להיווצר באותו האזור. באותו הזמן הרוח גם דוחפת ענן מולקולרי אל הקצוות ויוצרת מעין שריון צפוף סביב הבועה, שבו בעתיד דורות חדשים של כוכבים יוכלו להיוולד.

6. השכבות ההיסטוריות של מאדים

תמונות מהחלל של נאסא: שכבות גיאולוגיות במאדים

ההיסטוריה הגאולוגית של כל כוכב לכת מסתתרת בין שכבותיו; הסחף קרקעי המתרחש על פני השטח, מביא לחשיפת מספר שכבות תת קרקעיות בגוונים בהירים - וכן גם מרבצי משקעים - כמו אלו שהתגלו בתמונה הזו, שהתקבלה ממצלמת ה-HiRISE הממוקמת על הגשושית MRO המוצבת על המאדים. מצלמה זו מצוידת בעדשות טלסקופיות המאפשרות להפיק תמונות ברזולוציה שלא נראתה קודם לכן במשימות לחקר כוכבים, בעזרתן יכלו המדענים לזהות רכיבים במאדים שגודלם לא עולה על מטר אחד, וללמוד את המורפולוגיה (מבנה פני השטח) של הכוכב באופן מקיף יותר מאי פעם.

7. חור שחור עצום מחולל מזרקה קוסמית

תמונות מהחלל של נאסא: גזים בחור שחור
לפני גילוי החשמל, מזרקות המים של עולמנו התבססו על עקרון כוח המשיכה, שמשך מים ממקום גבוה אל מקום נמוך, וכך נוצר המחזה מרהיב העין שמשך רבים להביט במזרקה. אותו עקרון מתקיים בחלל, שם מזרקות של גזים מתגלות במרכזם של צבירי גלקסיות, כמו למשל זאת המוצגת בתמונה שלפניכם של הצביר Abell 2597. ה"מזרקה" הזו נוצרה כתוצאה מנפילת כמות עצומה של גזים אל תוך חור שחור, כששילוב בין כוח משיכה ושדות אלקטרומגנטיים מושך את הגזים החוצה מן החור במעין מעגל המתמשך כבר מאות מיליוני שנים.

8. טלסקופ החלל האבל תופס את ליבה המבריק של גלקסיה עצומה

תמונות מהחלל של נאסא:
מקור האור המעומעם והמרוחק הזה הוא למעשה גלקסיה אליפטית עצומה, שבה יש לא פחות מ-200 מיליארד כוכבים. שלא כמו גלקסיות ספירליות, שלהן מבנה מסודר והן שולחות מתוכן זרועות ספירליות מרשימות, גלקסיות אליפטיות הן די חלקות וחסרות צורה מוגדרת. האסטרונום הצרפתי שארל מסיה הצליח לגלות את הגלקסיה הזו - ששמהMessier 49  והיא מרוחקת כ-600 אלף שנות אור מפה – כבר לפני יותר מ-300 שנים, ב-1771.

9. ירח מתמלא מואר בחציו מעל כדור הארץ

תמונות מהחלל של נאסא: ירח חצי מלא מעל כדור הארץ
ירח המואר בחציו נוצר כאשר הירח אינו מלא, אך צורתו עדיין גדולה יותר מזו שמופיעה בשמיים מן הרבעון השלישי של החודש ואילך. הירח המואר בחציו צולם מעל כדור הארץ, מתחנת החלל הבינלאומית, שהקיפה את כדור הארץ בגובה 266 מיילים (430 ק"מ) ונמצאה בנקודה מעל האוקיינוס האטלנטי הדרומי.

10. הספירה לאחור להתנתקות מדף הקרח בראנט מאנטרקטיקה

תמונות מהחלל של נאסא: סדק מתגלה בקרחון באנטרטיקה

סדק ההולך וגדל לאורך מדף הקרח בראנט שבאנטרקטיקה, מאיים למעשה לשחרר אל האוקיינוס קרחון שגודלו פי 2 מהעיר ניו יורק. התמונה הזו, שנתפסה על ידי ציוד צילום מיוחד המוצב על גבי הלוויין האמריקאי Landsat 8, תיעדה את המצב באזור כפי שהיה ב-23 לינואר 2019. הסדק, המופיע בחלק העליון של התמונה, התגלה לראשונה בשנת 2016, והוא הלך והעמיק מזרחה, לכיוון אזור המכונה קמט הקרח מקדונלד.

11. רכב החלל קיוריוסיטי נוסע על תוואי שטח חדש לחלוטין במאדים

תמונות מהחלל של נאסא: טוואי שטח במאדים
המעבדה הניידת קיוריוסיטי, המוצבת על מאדים כבר משנת 2012, גילתה לאחרונה תוואי שטח חדש על הכוכב האדום, בזמן שנסעה באזור המכונה גלן טורידון – על שמה של אחת הרמות היפות בסקוטלנד ההררית. התמונה צולמה ב-10 לפברואר 2019 והיא חושפת שטח העשוי מתערובת של מינרלי חרסית.

12. בוקר טוב מתחנת החלל!

תמונות מהחלל של נאסא:

האסטרונאוטית האמריקאית אן מקליין (אותה אתם אולי זוכרים מתמונה מספר 2 בכתבה זו), היא האסטרונאוטית הצעירה ביותר של נאס"א, שהחלה את קריירת החלל שלה כבר בגיל 32. בהתאם לכך היא גם מחוברת מאוד לרשתות החברתיות, וכאשר היא התעוררה בוקר אחד בתחנת החלל הבינלאומית - שבה היא שוהה כבר מחודש דצמבר 2018 – היא מיד צילמה את התמונה הזו ופירסמה אותה ברשת החברתית טוויטר יחד עם הכיתוב: "בוקר טוב לעולם היפה שלנו ולכל האנשים היפים שקוראים לו בית".

מקור התמונות: NASA

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.