maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מדפסת הזרקת דיו, מדפסת לייזר או מדפסת פוטו?

שתי טכנולוגיות ההדפסה העיקריות כיום הן הזרקת דיו ולייזר, והבחירה בסוג המדפסת הרצוי תלויה בעיקר בהיקף ההדפסה ובסוג התוכן המודפס. אף שמדפסת הזרקת דיו היא המדפסת הפופולרית בקרב המשתמשים הביתיים, הירידה במחיריהן של מדפסות הלייזר לצד היצע מגוון של דגמים קומפקטיים יחסית, הפכו את מדפסת הלייזר לבחירה הגיונית ומשתלמת עבור המשתמש הביתי שמדפיס בכמויות גדולות.

להדפסה בהיקפים קטנים של טקסט, גרפיקה ותמונות תתאים מדפסת הזרקת דיו, ואילו להדפסת דפי טקסט בהיקפים גדולים מדפסת לייזר שחור תהיה אידיאלית. להדפסת מסמכים בצבע בכמות גדולה אפשר לשקול מדפסת לייזר צבעונית, ובמקרים מסוימים כדאי לשקול רכישה של שתי מדפסות – מדפסת לייזר שחור ולצדה מדפסת הזרקת דיו או מדפסת פוטו ייעודית.

המדריך הבא מציג את המאפיינים העיקריים של סוגי המדפסות השונים, שיסייעו לכם לבחור את הסוג המתאים.

מדפסת הזרקת דיו.

מדפסת הזרקת דיו מתאימה לצרכים רב תכליתיים האופייניים לשימוש ביתי, בהם הדפסת מסמכי טקסט, גרפיקה וכן להדפסת תמונות באיכות טובה עד מעולה. כיום, תמורת תוספת מחיר קטנה ניתן להשיג מדפסת הזרקת דיו משולבת הכוללת יישומי צילום, סריקה ופקס. אמנם קיימות מדפסות לייזר משולבות אך הן יקרות ממדפסות הזרקת דיו משולבות.
 
עלות הדפסה ועמידות: ככל שהיקף ההדפסות גדול יותר, מדפסת הזרקת דיו פחות משתלמת לטווח הארוך עקב העלות הגבוהה של מחסניות הדיו, כמו גם עמידותה הנמוכה בהשוואה למדפסת לייזר. המשתמש הביתי שמדפיס כמה עשרות דפים בחודש יכול בהחלט להסתפק במדפסת הזרקת דיו.

איכות ההדפסה: מדפסת הזרקת דיו מדפיסה טקסט באיכות טובה, ויש מדפסות שמציעות איכות מצוינת. בהדפסת תמונות עדיפה מדפסת הזרקת דיו, הן בשל איכות ההדפסה הגבוהה והן בגלל העלות הגבוהה מאוד של מדפסת לייזר צבעונית. מדפסת הזרקת דיו בעלת תכונות ייעודיות להדפסת תמונות מדפיסה תמונות באיכות מעולה, העולה על זו של מדפסת לייזר צבעונית. בנוסף, מדפסת כזו כוללת בדרך כלל תכונות לטיפול בתמונות ללא תלות במחשב, בהן חיבור PictBridge ישיר למצלמה, חריצים לכרטיסי זיכרון של המצלמה ומסך LCD לתצוגה מקדימה של תמונות.

מהירות הדפסה: מהירות הדפסת טקסט במדפסת דיו לרוב נמוכה מזו של מדפסת לייזר, אם כי מדפסות הזרקת דיו מתקדמות מציעות מהירות הדפסה גבוהה שמתקרבת ולעתים אף זהה לזו של מדפסת לייזר בסיסית.

מחיר: מדפסת הזרקת דיו מוצעת במגוון רחב של דגמים בעלי יכולות ואיכויות שונות ובטווח גדול של מחירים שמתחיל ב-200 שקל. מחיר התחלתי למדפסת הזרקת דיו משולבת הוא 300 שקל.
מדפסת הזרקת דיו
 
מדפסת לייזר

בשנים האחרונות ניתן למצוא יותר ויותר מדפסות לייזר קטנות יחסית שהולמות את הסביבה הביתית, ומי שזקוק למדפסת בעלת עמידות גבוהה להדפסה אינטנסיבית ומרובה יכול למצוא בלייזר מענה הולם לצרכיו.

עלות הדפסה ועמידות: מדפסת לייזר מתאימה להדפסה בהיקפים גדולים של מאות דפים בחודש ויותר, וככל שכמות ההדפסות גדלה מדפסת לייזר משתלמת יותר ומחזירה את ההשקעה בתוך זמן קצר יותר. מחסנית טונר אמנם יקרה ממחסנית דיו, אך היא מספיקה לכמות גדולה יותר של הדפסות, וכיום ניתן להשיג מחסניות טונר חלופיות וחסכוניות יותר. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמדפסות הלייזר הקטנות שמיועדות לשימוש ביתי, מצוידות לעתים במחסנית טונר קטנה יחסית וכדאי לבדוק את כמות ההדפסות של המחסנית לפני הקנייה.

מדפסת לייזר אמינה ועמידה ממדפסת הזרקת דיו. היא בנויה לעבוד בעומסים גדולים ולאורך זמן ולהפיק כמות גדולה של הדפסות במינימום שחיקה ובלאי. אמנם במדפסת לייזר יש חלקים כמו תוף ו-Fuser שצריך להחליף בשלב מסוים, אך מדובר באלפי הדפסות ואף יותר לפני שמגיע הזמן להחליפם. כך שגם מי שבסופו של דבר יגיע לשלב שבו הוא צריך להחליף חלק זה או אחר, זה רק אומר שהוא אכן זקוק למדפסת לייזר ושהיא עדיין תהיה משתלמת יותר.

איכות ההדפסה: איכות הדפסת טקסט במדפסת לייזר טובה מאוד ולרוב עולה על זו של מדפסת הזרקת דיו. מדפסות לייזר טובות מפיקות טקסט נקי וחד וברמה מקצועית. אם לצד הדפסות דפי טקסט מרובות נדרשת לעתים הדפסת צבע, כדאי לשקול רכישת מדפסת הזרקת דיו פשוטה שתשמש לצד מדפסת לייזר שחור; ואם מדובר בהדפסת תמונות בלבד, יתכן שהבחירה הטובה תהיה מדפסת פוטו קטנה. לעומת זאת, להדפסה אינטנסיבית ומרובה של מסמכים בצבע, תתאים מדפסת לייזר צבעונית. איכות הדפסת תמונות בלייזר לרוב נופלת מזו של מדפסת הזרקת דיו בעלת תכונות ייעודיות, אך מי שלא מחפש איכות גבוהה במיוחד יכול להסתפק בתוצאות שמפיקה מדפסת לייזר צבעונית.

מהירות הדפסה: מהירות הדפסת טקסט במדפסת לייזר בדרך כלל גבוהה ממדפסת הזרקת דיו ממוצעת, ובהדפסת גרפיקה ומסמכים מורכבים בצבע המהירות תלויה במידה רבה בדגם הספציפי, בגודל הזיכרון ובמהירות המעבד.

מחיר: מחיר התחלתי למדפסת לייזר שחור שתתאים לצרכים ביתיים עומד על כ-400 שקל. מחירן של מדפסות הלייזר הצבעוניות מתחיל ב- 800 שקל. מחירה של מדפסת לייזר שחור משולבת, הכוללת את שלושת היישומים – צילום, סריקה ופקס, מתחיל ב-1,000 שקל.
מדפסת לייזר
 
מדפסת פוטו

מדפסות הזרקת דיו בעלות תכונות ייעודיות להדפסת תמונות מפיקות תמונות באיכות גבוהה, אך מי שמעוניין במדפסת ייעודית שתבטיח תוצאה איכותית במיוחד ונוחות בשימוש, יכול לבחור מדפסת פוטו שמיועדת להדפסת תמונות בלבד.

חשוב לא להתבלבל בין מדפסות הזרקת דיו רגילות המשווקות כמדפסות פוטו בשל תכונות ייעודיות להדפסת תמונות שקיימות בהן, ובין מדפסות פוטו רשמיות. האחרונות אינן מתאימות להדפסת טקסט, ורבות מהן מוגבלות לגודל דף הקטן מ-A4, ומיועדות להדפיס בעיקר תמונות בגודל סטנדרטי של 10x15.

מדפסות פוטו בדרך כלל קומפקטיות וקלות משקל וחלקן ניידות ומצוידות בסוללות ובחיבורים אלחוטיים. בנוסף, מדפסות פוטו כוללות חלק או את כל התכונות הבאות: חיבור PictBridge ישיר למצלמה, חריצים לכרטיסי זיכרון, מסך LCD לצפייה בתמונות ופונקציות לעיבוד תמונה.
 
מדפסת פוטו פועלת בטכנולוגיית אידוי צבע ( Dye Sublimationאו
Thermal Dye). בטכנולוגיה זו הצבע מהמדפסת עובר לנייר דרך רצועה מיוחדת ויוצר ציפוי מיוחד שמקנה לתמונה מראה מבריק ועמידות גבוהה וממושכת. המדפסת מתאימה להדפסת תמונות, בין היתר הודות ליכולתה להדפיס את כל אחד מצבעי הבסיס ב-256 גוונים שונים. כתוצאה מכך, ברזולוציה של 300dpi בלבד היא מפיקה תמונה באיכות הדומה לרזולוציה של 4800x1200dpi של מדפסת הזרקת דיו רגילה.

הדפסת תמונות במעבדת צילום תמיד תהיה חסכונית ומשתלמת יותר, אך מי שמעונין להדפיס תמונות בבית באיכות מעולה יכול לבחור מדפסת פוטו במחיר התחלתי של כ-300 שקל. יתרה מכך, במקרים רבים ניתן להדפיס בבית תמונות באיכות גבוהה מזו שבמעבדה, לא בגלל איכות המדפסת כמו תשומת הלב שיכול המשתמש הביתי להקדיש לעיבוד התמונה ולשיפורה טרם ההדפסה.
מדפסת פוטו
מקור: wisebuy.co.il
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: מחשבים, טיפים, צריכה
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו