print header

11 בתי הכנסת היפים והמיוחדים בישראל

 בין שאתם מאלו הפוקדים את בית הכנסת השכונתי מדי יום ביומו, ובין שאתם נוהגים להגיע אליו עם הילדים רק במהלך מועדי ישראל, או אפילו מבקרים בו רק במסגרת אירועים משפחתיים ותו לא – אתם וודאי מכירים בחשיבות שתופס בית התפילה במסורת עמנו במשך אלפי שנים. בתי כנסת הוקמו בארץ ישראל החל מתקופת נפילת בית ראשון ועד היום, כשכיום ישנם אלפים מהם, המשמשים ציבורים גדולים ביותר לא רק לשם התפילה המסורתית, אלא גם עבור התכנסות רוחנית וחברתית. גם אם אינכם נוהגים לפקוד בתי כנסת על בסיס קבוע, מומלץ לכם לראות את 11 בתי הכנסת היפים והמיוחדים ביותר בארץ על מנת ללמוד על ההיסטוריה והמורשת של עמנו וארצנו, וגם כדי להתפעל מעושר העיצוב, העיטור והאדריכלות המאפיינים אותם.    

 

1. מרכז עולמי לתורה וחסידות בעלז, ירושלים

 

בתי הכנסת היפים בארץ: מרכז עולמי לתורה וחסידות בעלז

אחד מבתי הכנסת המרשימים והגדולים ביותר בירושלים, השייך לחסידות בעלז המפורסמת ששורשיה מגליציה שבאירופה, נחנך בשנת 2002 לאחר יותר מ-15 שנות תכנון ובנייה. צורתו המהודרת והייחודית נועדה להזכיר את בית המדרש הישן של החסידות בגליציה, והמספרים במקום אדיר המימדים הזה מדברים בעד עצמם: גובהו של המבנה הוא 20 מטר, בתקרתו יש 9 נברשות שמשקלן הכולל הוא 750 ק"ג, בהיכלו הפנימי ישנם יותר מ-2,000 מקומות ישיבה ו-70 ספרי תורה מאוכסנים בתוך ארון הקודש שבו. רק על מנת לחוש בעצמכם את כל הפאר וההדר הזה שווה לכם לעלות לירושלים ולהגיע לביקור במקום, ואם תזכו להיכנס אליו בעת אחת מן התפילות המתרחשות בו, תוכלו גם כן להתרשם מן האקוסטיקה הנהדרת השוררת בו.

בתי הכנסת היפים בארץ: מרכז עולמי לתורה וחסידות בעלז

2. בית הכנסת והמרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה, תל אביב

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת והמרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה
בית הכנסת המרשים הזה, היושב במרכז הקמפוס של אוניברסיטת ת"א, הוקם למען מטרה ראויה ביותר: לתרום לחיזוק והגברת קירוב הלבבות בין הזרמים השונים ביהדות. המבנה הייחודי של בית הכנסת עוצב על ידי האדריכל השוויצרי מריו בוטה כשני מגדלים זהים בגובה 13.5 מטר, שנדמים מן הצד כמעין ספר תורה - הגורם המאחד סביבו את עם ישראל. אפילו חומרי הבניין מהם נבנה בית הכנסת הם יוצאי דופן, והובאו עבורו מן הניכר: הגוון האדמדם של קירותיו החיצוניים נוצר בזכות אבנים שהגיעו מהרי הדולומיטים שבאיטליה, הציפוי של חללו הפנימי מורכב מאבנים שעשו דרכן מטוסקנה וציפוי ארון הקודש נעשה בעזרת אבני שוהם שהגיעו מפקיסטן הרחוקה. אם כבר יש לכם חשק לבקר בבית הכנסת היפייפה הזה על מנת להתרשם ממנו בעצמכם, דעו לכם כי הוא פעיל בימי חול בלבד וסגור בסופי שבוע ובמהלך חופשות אקדמיות.
בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת והמרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה

3. בית הכנסת "אור תורה", עכו

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת אור תורה
לא מעט מבני דת מרשימים מצטופפים יחדיו ברחובות עכו העתיקה, כשבית הכנסת אור תורה, שהוקם בשנות ה-50 על ידי עולים מתוניסיה, הוא ללא ספק מהיפים ביותר שבהם. כבר ממבט במראהו החיצוני ניתן להתרשם מאופן עיטורו המרהיב של בית הכנסת הזה, אך רק כשנכנסים פנימה התמונה מתבהרת לחלוטין ומבינים מדוע שמו יצא למרחקים: את החלל הגדול מקשטות מאות מיליוני אבני פסיפס צבעוניות וטבעיות שמכסות לחלוטין את תקרתו וגם חלק מרצפתו, 140 חלונות ויטראז' מעטרים את קירותיו, ולא פחות מ-7 ארונות קודש מהודרים, שדלתותיהם עשויות כסף, הותקנו בו. בעת הביקור במקום שווה לכם להתמקד בשלל הפסיפסים והוויטראז'ים השונים, העוסקים כולם בתולדות עם ישראל וארץ ישראל.  
בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת אור תורה

4. בית הכנסת "החורבה", ירושלים

בתי הכנסת היפים בארץ: בית כנסת החורבה

לא נראה שאפשר לדבר על בתי כנסת יפים ומיוחדים בישראל מבלי להזכיר את בית הכנסת החורבה, ששורשיו נטועים היטב בהיסטוריה היהודית המרתקת של עיר בירתנו. המקום המרתק הזה, השוכן במרכז הרובע היהודי של העיר העתיקה, הוקם לראשונה לפני כ-300 שנה לערך, ומאז הספיק להיחרב ולקום מחדש עוד מספר פעמים. ב-2010 נחנך בית הכנסת בפעם הרביעית, לאחר שעבר הליך שיפוץ ושחזור נרחב, במסגרתו שולבו שרידי בית התפילה הישן, שנהרס במהלך מלחמת העצמאות, עם המבנה החדש. מן הכיפה הגדולה העומדת בראש בית הכנסת, שממנה תוכלו להשקיף על כל העיר העתיקה, ועד פנים בית הכנסת המרהיב ביופיו ובהדרו – ביקור בחורבה הוא ללא ספק פעילות חובה כאשר אתם נמצאים ברובע היהודי של ירושלים העתיקה. 

בתי הכנסת היפים בארץ: בית כנסת החורבה
 

5. בית הכנסת העתיק, פקיעין

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת העתיק בפקיעין

בית כנסת זה נמצא ברשימה פחות בגלל יופיו והדרו, והרבה יותר עקב הילת הקדושה והמסתורין האופפת אותו. ההיסטוריה של בית התפילה הזה הולכת אחורה עד לימי בית שני, אז פעל כאן בית המדרש של התנא רבי יהושע בן חנניה ולאחריו בית כנסת קדום. לוחות אבן מיוחדים ומעוטרי תבליטים - שרידים מאותה תקופה עתיקה - שולבו בין קירותיו של בית הכנסת הנוכחי. כמו כן, נמצאו פה גם שרידיו של ספר תורה עתיק במיוחד, שלפי הערכות ההיסטוריונים היה שייך לפליטים שנסו מירושלים לאחר חורבן הבית השני. לבית הכנסת, הממוקם במרכז הישוב הדרוזי פקיעין, לא ניתן להגיע סתם כך – מפתחות המקום מוחזקים בידי מרגלית זנאתי, נצר למשפחת זנאתי המתגוררת בפקיעין מזה דורי דורות, וכדי לבקר במקום יש צורך לתאם איתה הגעה מראש.  

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת העתיק בפקיעין

6. בית הכנסת האר"י האשכנזי, צפת

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת האר"י האשכנזי

הכינוי שדבק בצפת, "עיר המקובלים", לא ניתן לה סתם כך, שכן כאן חי ופעל האר"י הקדוש - אחד מגדולי המקובלים במאה ה-16, שעל שמו נקרא בית הכנסת העתיק הזה שהוקם בשנת 1578. על פי המסורת, בית הכנסת הזה הוקם באזור השדה אליו היו יוצאים האר"י ותלמידיו לקבל את השבת. שווה לבקר בבית הכנסת לא רק בשל הקדושה שמאמינים כי טמונה בו, אלא גם על מנת לחזות מקרוב בארון הקודש המעוטר והמרהיב ביופיו, המוצב כאן ומתנשא לגובה רב. הארון נבנה בשנת 1857 ע"י נגר שמקורו מגליציה, יחד עם בית הכנסת כולו, שנחנך מחדש באותה השנה לאחר שנחרב ברעידת האדמה שפקדה את צפת 20 שנים לפני כן. 

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת האר"י האשכנזי

7. בית הכנסת היכל יהודה, תל אביב

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת היכל יהודה

את פרסומו ותהילתו קנה לו בית הכנסת הזה, השוכן במרכז ת"א, בזכות מראהו החיצוני יוצא הדופן והמרהיב הנראה כצדפה. לא בכדי בחרו אדריכלי המקום בצורה זאת – בית הכנסת נועד לשמש את קהילת יוצאי העיר סלוניקי, והצדפים מסמלים את חופיה של עיר הנמל היוונית. גם חזית המבנה עשויית הבטון החשוף יפה לא פחות מצורתו הכללית של המבנה, וכוללת בתוכה תבליטים אומנותיים וקישוטים ממיטב מסורות העם היהודי. גודלו של בית הכנסת הזה גם הוא מעורר כבוד, כשקרוב ל-600 איש יכולים להתכנס בין קירותיו אשר מעוטרים בחלונות ויטראז' צבעוניים המתארים את קדושת השבת ואת חגי ישראל. 

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת היכל יהודה

8. בית הכנסת האיטלקי של קונליאנו ונטו, ירושלים

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת האיטלקי של קונליאנו ונטו

בית כנסת הממוקם בתוך מוזיאון ומשמש בעצמו כמעין מוצג מוזיאוני, זה לא דבר שפוגשים כל יום – אך זה בדיוק מה שתראו אם תגיעו לביקור בבית הכנסת האיטלקי של קונליאנו ונטו, המוצב בקומה השנייה של מוזיאון יהדות איטליה בירושלים. בית התפילה הזה הועתק כמעט בשלמותו בשנת 1951 ממקום מושבו בעיירה האיטלקית קונליאנו ונטו, שם נוסד בשנת 1398, אל המוזיאון בירושלים, ביוזמתם של מספר אישי ציבור שעלו מאיטליה אל עיר הבירה. עיצובו המרהיב של בית הכנסת, הכולל ארון קודש שנבנה במאה ה-17 ועטוי עלי זהב, הופך את הביקור במקום למומלץ במיוחד.

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת האיטלקי של קונליאנו ונטו

9. בית הכנסת אבוהב, צפת  

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת אבוהבבבית הכנסת אבוהב שמור אחד מספרי התורה העתיקים ביותר המצויים בצפת, שעל פי המסורת נכתב על ידי רבי יצחק אבוהב - מחכמי ספרד במאה ה-15 שעל שמו קרוי המקום. את ספר התורה הזה מוציאים החוצה רק בשלושה מועדים בשנה: יום כיפור, שבועות וראש השנה. אמנם ניתן להגיע לבית הכנסת במיוחד באירועים האלו כדי לחזות בטקס הוצאתו של הספר, אך שווה להגיע לכאן גם במהלך כל השנה – מדובר ללא ספק באחד מהמבנים היפים והמרשימים ביותר בצפת כולה, שעיצובו המרהיב מושפע עד מאוד מתורת הקבלה והנסתר.
בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת אבוהב

10. בתי הכנסת הספרדיים, ירושלים

בתי הכנסת היפים בארץ: בתי הכנסת הספרדיים

לא אחד – אלא ארבעה בתי כנסת השייכים לעדה הספרדית שוכנים זה לצד פתחו של זה במתחם רחב הידיים שבמרכז הרובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים, והם הוקמו על ידי היהודים מגורשי ספרד שהגיעו לירושלים בראשית המאה ה-16. הראשון להיווסד היה בית הכנסת יוחנן בן זכאי, ולאחריו נבנו לפי הסדר: בית הכנסת האיסטנבולי, בית הכנסת אליהו הנביא ובית הכנסת האמצעי. לכל אחד מבתי הכנסת הללו מאפייני עיצוב ייחודיים משלו, ולכן כה מרתק להסתובב במתחם ולבחון את יופיו ומקוריותו של כל אחד מהם. 

בתי הכנסת היפים בארץ: בתי הכנסת הספרדיים

11. בית הכנסת הגדול, ראשון לציון

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת הגדול בראשון לציון

על פסגת הגבעה הרמה, שהפכה לאחד מרחובותיה הראשיים הראשונים של המושבה ראשון לציון, מתנשא לו מבנה בית הכנסת הגדול, על חזיתו המהודרת הצבועה לבן בוהק. בית הכנסת הזה, שהוקם בין השנים 1885-1889 ושופץ בשנת 2013, יכול להכיל בתחומו יותר מ-150 מתפללים, וחלונותיו הצבעוניים ומעוטרי הוויטראז'ים מוסיפים לו פאר ויוקרה. כיום נחשב בית הכנסת לא רק כמקום התכנסות ותפילה לרבים מתושבי העיר, אלא גם כאחד המבנים ההיסטוריים המרכזיים שלה, ולאחר שתבקרו בו ותתרשמו מיופיו, תוכלו ליהנות גם מסיור במוזיאון ראשון לציון, הנמצא ממש בסמוך אליו ומספר את סיפורה של העיר.  

בתי הכנסת היפים בארץ: בית הכנסת הגדול בראשון לציון

מקור התמונות:  Daniel Ventura ,Bennygrossאילן קוסטיקה ,FLLL, דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי (1) (2) (3), Ark vol ,Shirleykatz  ,מיכאל יעקובסון , Mickytc ,RonAlmog ,Deror_avi (1) (2)  ,Roylindman ,oren valdmanפרה ,Abruth ,SpaceFalcon2001israeltourismגדי מינץ. מתוך אתר פיקיוויקי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.