maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

12 החומרים המשונים והמדליקים ביותר בעולם

  למרות שתחומי המדע השונים התקדמו במידה ניכרת במהלך השנים, עדיין רב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע למה שאנו יודעים על כדור הארץ ומה שהוא מכיל בתוכו. בכל שנה מדענים מגלים דברים חדשים שאיש לא היה חושב עליהם בעבר, והם משלבים את הידע שצברו עם הגילויים הללו כדי ליצור דברים מדהימים שיצעידו את כולנו קדימה. דוגמאות מעולות לכך הן 12 החומרים המיוחדים הבאים שמדענים פיתחו או גילו ושבהחלט ניתן להגדיר אותם כמשונים ומעניינים. ממתכת שנמסה במגע עם היד, דרך ג'ל חזק במיוחד ועד גז שניתן להניח עליו חפצים – אלו הם החומרים שמשנים את פני העתיד.
 

1. גליום – המתכת שנמסה במגע יד

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: אצבע ממיסה מתכת כסופה
אנו רגילים לחשוב על מתכות שונות כחומרים חזקים ועמידים שלא נכנעים למגע יד, אך גליום כנראה מעולם לא שמעה על המוניטין הזה של מתכות, שכן היא נמסה בטמפרטורת החדר! מספיק לגעת במתכת הייחודית הזו כדי לגרום לה לשנות את צורתה ולהפוך לדמויית נוזל, וכשמכניסים אותה למים, היא נמסה ממש מול עינינו כמו קסם.
החומרים המשונים והמגניבים בעולם: סרטון של כפית שנמסה במים

2. חומרים הידרופוביים ש"פוחדים" ממים

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: טיפות מים על עצם קשיח
פירושו המילולי של המונח היווני הידרופובי הוא "פוחד ממים", ומדענים פיתחו חומרים שדוחים מים כדי להשתמש בהם ביום יום. אותם חומרים הידרופוביים נוצרים על ננו-חלקיקים של סיליקון דיאוקסיד וטיטניום, וניתן להשתמש בהם כדי ליצור בגדים, הנעלה, מפות שולחן וגם חומרי בניין שדוחים מים ואינם נהרסים בגללם.
החומרים המשונים והמגניבים בעולם: כדורים הידרופוביים קופצים
 

3. אירוג'ל – החומר שקל יותר מאוויר

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: יד מחזיקה ביריעת אירוג'ל
קשה לחשוב על חומרים שקלילים יותר מהאוויר, אך המדענים אינם נותנים לאתגרים כאלו להכשיל אותם. אירוג'ל הוא חומר ייחודי שמבוסס על גרפן – יריעה דו ממדית של אטומי פחמן, שמשקלה קטן פי 7.5 מאוויר. למרות המסה הנמוכה שלו, אירוג'ל הוא חומר קשיח, שקוף עמיד לחום גבוה ואפילו ללהבות. עם כל היתרונות הללו, זה לא מפתיע שאירוג'ל הוא אחד החומרים היקרים ביותר כיום, כשחתיכה בגודל כף היד, שלא מגיעה למשקל של 5 גרם, עולה 100$!
החומרים המשונים והמגניבים בעולם: לבנה מונחת על יריעת אירוג'ל

4. צסיום – המתכת הפעילה ביותר בעולם

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: צילום מיקרוסקופי של צסיום
מלבד היותו פעיל כימית, צסיום יכול להיות מוגדר כמתכת הרגישה ביותר בעולם כשרק פרנציום מתחרה בו. לצסיום יש נקודת התכה נמוכה של 29 מעלות צלסיוס, ומגע יד קל גורם לו לשנות את צורתו. כאשר עוזבים את המתכת לבדה, היא יוצרת קריסטלים יפיפיים בעלי שימושים נרחבים בהנעת שעונים אטומיים – השעונים המדויקים ביותר בעולם.

5. חול מגנטי ש"בולע" מתכות

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: חול מגנטי על קוביית מתכת
חול מגנטי, שרבים משתמשים בו כמו משחק, מכיל מיקרו חלקיקים מגנטיים שנטענים במגע עם מגנטים. כאשר מניחים את החול הייחודי הזה על פריטים ממתכת, הוא אופף אותם כך שהם ממש נבלעים בתוכו וצריך לחלץ אותם באופן ידני.

6. גרפן – פחמן טהור שישנה את פני ההנדסה

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: רצועת חיטה מתחת לגרפן
גרפן הוא יריעה דו-ממדית המורכבת מאטומי פחמן ואשר מוליכה חשמל בצורה יעילה במיוחד, אפילו יותר מנחושת. החומר הפחמני הזה חזק פי 200 מפלדה וקל ממנה פי 6. הוא שקוף כמעט לחלוטין וניתן להשתמש בו ליישומים שונים של הנדסה אלקטרונית בצורה טובה יותר מפלדה ומתכות אחרות.

7. חומרים ש"מרפאים" את עצמם

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: צילום מיקרוסקופי של חומר שריפא את עצמו
לרבים מאיתנו קרה שהטלפון הנייד שלנו נפל מידינו, וכשהרמנו אותו גילינו שהמסך התנפץ לחלוטין. כדי לפתור את הבעיה הזו ועוד רבות אחרות, מדענים הצליחו לפתח חומרים שמרפאים את עצמם, כלומר בעתיד המסך שלכם יוכל לתקן את עצמו. כיצד הם עושים זאת? החומרים הללו מכילים חלקיקים זעירים שמגיבים לנזק סביבם ומתקנים אותו כאשר הוא מתרחש. הטכנולוגיה הזו תהיה בשימוש במגוון תחומים החל מתיקון של מסכי טלפונים ניידים, דרך חומרי בניין ועד האספלט בכבישים שיוכל לתקן את עצמו.

8. קרח חם – החומר שקופא במקומו

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: צורות שונות של קרח חם
קרח חם, או בשמו המדעי "סודיום אצטט" הופך ממצב צבירה נוזלי לקריסטל מוצק כאשר יש עליו השפעות חיצוניות. הקרח החם מייצר צורות ותבניות דומות לקרח שנוצר ממים, אך למרות הדמיון הזה – סודיום אצטט הוא חומר חם! בזכות התכונות הייחודיות הללו, הוא משמש לייצור פדים לחימום שנועדו לסייע במגוון בעיות גופניות, כמו כאבי שרירים.
החומרים המשונים והמגניבים בעולם: סרטון של קרח חם מתגבש

9. מתכת עם זיכרון לטווח ארוך

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: מתכת בצורת האות W על כף יד
בדרך כלל, כשאנו מעקמים מתכת כלשהי לצורה מסוימת, רק אנחנו יכולים להחזיר אותה לצורתה המקורית, שכן היא לא תעשה זאת בכוחות עצמה. ניטינול לא נכלל בקטגוריה הזו, והמתכת הזו, שהיא סגסוגת של טיטניום וניקל, זוכרת את הצורה המקורית שלה באופן מדהים. לאחר שמעקמים את המתכת הזו וחושפים אותה לחום היא מסוגלת לחזור אחורה בזמן לצורתה הראשונית.
החומרים המשונים והמגניבים בעולם: סרטון של מתכת שחוזרת לצורתה לאחר מזיגת מים עליה

10. אבקה נפיצה שיוצרת עננים סגולים

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: סרטון של ענן עשן שנוצר לאחר מגע בין חומרים עם נוצה
כשאתם נמצאים ליד שילוב של ניטרוגן טריוד וכסף, מומלץ בחום לא לעשות תנועות פתאומיות לידם, מפני שכל מגע קטן עם החומרים הללו גורם להם להתפוצץ. מלבד האפקט המדליק של הפיצוץ, שמשחרר ענן גז סגול, אין לחומרים הללו שימוש מיוחד כיום, ומשתדלים שלא להעביר אותם יחדיו ממקום למקום כדי למנוע בעיות.

11. עץ חכם שניתן לתכנת

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: סרטון של יריעות עץ דקות מתעקמות
הדפסות תלת ממד עתידות לעשות מהפיכה בתחומים רבים, אך יש אפילו טכנולוגיה מתקדמת יותר - הדפסות ארבע ממדיות. מומחים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס הצליחו להדפיס עץ חכם בשילוב עם חומרים נוספים, שבמגע עם מים מאמץ צורות שהוא אמור לקבל.

12. גז "מוצק" שאפשר להניח עליו פריטים

החומרים המשונים והמגניבים בעולם: סרטון של ריבוע אלומיניום צף על גז כבד
אנו רגילים לחשוב על שלושה מצבי צבירה אוניברסליים שהם גז, מוצק ונוזל. אמנם זה נכון שאלו שלושת המצבים האופייניים של חומרים שונים, אך לכל כלל יש גם יוצא מן הכלל, בייחוד בתחום המדע. בתחום הגזים, ישנו סוג מיוחד של גז שנקרא "הקספלואוריד" או SF6 שכבד פי 5 מהאוויר שאנו נושמים. התכונה הזו מאפשרת לגז הייחודי הזה להתנהג לעתים כמו מוצק, וניתן אפילו להניח עליו פריטים מסוימים, ממש כאילו הוא שולחן שקוף.

מקור: brightside

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו