print header

14 התיאטראות העתיקים היפים ביותר בעולם

 יש לנו את כל הסיבות שבעולם להתגאות בתיאטרון שבקיסריה, שנחשב לשריד מרהיב של תקופת השלטון הרומי בישראל ולכזה שהשתמר באופן מעורר הערצה. אך אם נשים את קיסריה לרגע בצד, האימפריה הרומית והיוונית לפניה, חלשו על מרחבים עצומים לאורכו של אגן הים התיכון, והנציחו בהם את תקופות שלטונן הארוכות בעזרת שלל מבנים מעוררי השתאות. אתם מוזמנים להכיר את 14 התיאטראות העתיקים המפוארים ביותר שהצליחו להשתמר למרות מעבר הזמן, ומספקים לנו הצצה מרתקת אל תרבות הפנאי של העת העתיקה.
 
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. התיאטרון של אספנדוס (Aspendos Theatre), טורקיה

לעיר העתיקה אספנדוס שבדרום מערב טורקיה יש בהחלט במה להתגאות בזכות העובדה שהיא מציעה למבקריה את אחד מן התיאטראות הרומיים השמורים ביותר של העת העתיקה. תיאטרון אספנדוס נבנה בשנת 155 לספירה בתקופת שלטונו של הקיסר מרקוס אורליוס, ויכול להושיב עד ל-20 אלף צופים. מעבר להתפעלות מגודלו המרשים, מבקרי במקום יכולים לחזות במו עיניהם במבנה העתיק שכמעט ולא איבד אף אחת מתכונותיו המקוריות.
 
האמפיתיאטרון של אספנדוס
 

2. האודאון של הרודס אטיקוס (Odeon of Herodes Atticus), יוון

האקרופוליס שבאתונה היא מקום משכנם של כמה מן השרידים הידועים והמרהיבים ביותר של יוון בעת העתיקה. בין השרידים השונים שבמקום ניתן למצוא בחלקה הדרומי את האודיאון של הרודס אטיקוס, תיאטרון אשר נבנה בשנת 161 לספירה על ידי הפילוסוף הרודס אטיקוס לזכר אשתו, ושימש כ"אולם הבית" של הצגות וקונצרטים רבים באתונה העתיקה.
האודאון של הרודס אטיקוס

3. התיאטרון הרומי העתיק של אורנז' (Roman Theatre of Orange), צרפת

אל שלל התשובות לשאלה מדוע כדאי לבקר בדרומה של צרפת, מצטרף אחר כבוד התיאטרון הגדול של העיר אורנז'. מעבר להיותו שריד מפואר ודוגמה מופתית לארכיטקטורה הרומית של המאה ה-1 לספירה, מדובר באחד מן התיאטראות השמורים ביותר בעולם, לאחר ששוקם במאה ה-19 וחזר לארח פסטיבלים ואירועים שונים גם בעת המודרנית.
התיאטרון הרומי העתיק של אורנז'

4. התיאטרון היווני של טאורמינה (Greco-Roman Theatre), איטליה

מעבר לקסמה שובה הלב של העיירה המנומנמת טאורמינה (Taormina) שבסיציליה, היא גם מהווה תזכורת מרתקת למושבה היוונית הקדומה ששכנה בחופו המזרחי של האי. אחד מן המונומנטים העיקריים שבה הוא התיאטרון היווני העתיק שנבנה במאה ה-2 לפני הספירה. לאלו שלא יסתפקו ביופיו של המבנה המרשים, קרוב לוודאי שהנוף אל מפרץ נקסוס ואל הר אטנה יעשה את העבודה.
התיאטרון היווני של טאורמינה

5. התיאטרון הדרומי של ג'רש (Jerash south Theatre), ירדן

בשל תור הזהב ממנו נהנתה בתקופת השלטון הרומי, העיר ג'רש נחשבת היום לאחד מן האתרים הארכיאולוגיים הפופולריים והשמורים ביותר בירדן. בעוד שערים רבות מסתפקות בתיאטרון אחד, כאן ניתן למצוא שניים: התיאטרון הצפוני והקטן יכול להכיל 1,600 אנשים והתיאטרון הדרומי הגדול בו ניתן להושיב עד  ל-3,000 צופים.
האמפיתיאטרון הדרומי של ג'רש

6. התיאטרון של סברתה (Sabratha Theatre), לוב

עיר הנמל סברתה שבלוב הוקמה באזור שנת 500 לפנה"ס, אך הגיעה לשיאה רק מאות שנים מאוחר יותר תחת שלטונה של האימפריה הרומית אשר ראתה בה נקודת מוצא לסחר עם יבשת אפריקה. אחת מנקודות הציון של שגשוגה של העיר היא הקמתו של התיאטרון המפואר הזה במאה ה-2 לספירה. בתקופתו היו לתיאטרון 25 כניסות, והוא יכל להושיב כ-5,000 צופים.
האמפיתיאטרון של סברתה
 

7. התיאטרון של פרגמון (Pergamum Theatre), טורקיה

פרגמון הייתה עיר עתיקה שנוסדה על ידי מתיישבים יווניים בצמוד לגדותיו של חוף הים האגאי של אנטוליה. למרות שכיום הוא נחשב לאחד מן האתרים הארכיאולוגיים הפחות מוכרים של טורקיה, ניתן למצוא בו שרידים היסטוריים בולטים וביניהם התיאטרון של פרגמון. מבנהו אמנם איננו מוקף בחומות מרשימות, אך משכנו על ההר ויכולתו להושיב כ-10 אלף צופים, בהחלט מעניקים לו קסם וייחודיות.
האמפיתיאטרון של פרגמון

8. התיאטרון של אפידאורוס (Epidaurus), יוון

התיאטרון של אפידאורוס, הממוקם בצפון מזרח חצי האי פלופונסוס שביוון, נבנה במאה ה-4 לפני הספירה ונחשב עד היום לאחד מן התיאטראות היווניים היפים ביותר בעולם. מעבר לעובדה שהוא יכול להכיל כ-14 אלף צופים, התיאטרון נהנה מאקוסטיקה יוצאת דופן ושרידיו כמעט שלא ניזוקו במהלך השנים.
האמפיתיאטרון של אפידאורוס

9. התיאטרון של מרידה (Theatre of Merida), ספרד

על פי כתובות רומיות עתיקות, התיאטרון הרומי של מרידה, עיר הממוקמת בדרום מערב ספרד, נבנה בשנת 16 לפנה"ס בפקודתו של אגריפס, גנרל בכיר וחבר קרוב של אוגוסטוס קיסר, דמות מפתח הנחשבת לקיסר הרומי הראשון. מבנה עתיק זה יכול לאכלס עד 6,000 צופים ומכיל בתוכו מגוון של קישוטיים מרהיבים.
האמפיתיאטרון של מרידה

 

10. התיאטרון של בוסרה (Bosra), סוריה

מלחמת האזרחים הסורית אמנם הביאה להחרבתם של שרידים היסטוריים רבים, אך בצפון המדינה עדיין ניתן למצוא את כמה מן המונומנטים המרשימים ביותר בעולם וביניהם התיאטרון של בוסרה. את התיאטרון הקימו הרומאים במאה ה-2 לספירה לאחר שהפכו את העיר לבירת המחוז הרומי המקומי, וניתן להושיב בו כ-15 אלף בני אדם.
 
התיאטרון של בוסרה

11. התיאטרון של אפסוס (Great Theatre of Ephesus), טורקיה

העיר היוונית העתיקה אפסוס שעל חופיה המערביים של טורקיה, נחשבת לאתר תיירות פופולרי במיוחד אך מהווה גם כבית לכמה מן השרידים השמורים ביותר באגן הים התיכון. מבין מבניה הרבים, התיאטרון הגדול מתבלט במראהו המרשים וביכולתו להכיל 25 אלף צופים. תחילה שימש התיאטרון להצגות, אך בתקופה רומית מאוחרת יותר אירח גם לא מעט קרבות גלדיאטורים.
האמפיתיאטרון של אפסוס

12. התיאטרון הרומי בעמאן (Roman Theatre of Amman), ירדן

במרכזה של העיר עמאן, בירתה של ירדן השכנה, ניצב לו התיאטרון הרומי העתיק אשר נבנה בתקופת שלטונו של הקיסר מרקוס אורליוס במאה ה-2 לספירה. מעבר ליכולתו של המבנה להושיב כ-6000 צופים, תכנונו נחשב ליצירת מופת אקוסטית בה קולם של השחקנים העומדים במרכז הבמה יכול להישמע גם במושביו הגבוהים והמרוחקים ביותר.
התיאטרון הרומי בעמאן

13. התיאטרון של סידה (Theatre of Side), טורקיה

העיר היוונית העתיקה סידה אמנם נחשבת כיום ליעד נופש קיצי פופולרי, אך בשל היותה אחד ממרכזי הסחר החשובים ביותר בעת העתיקה, היא גם בית ללא מעט מבנים מרשימים. בין היתר יכולים הנופשים להתרשם מן התיאטרון הגדול שיכול להכיל עד 20 אלף בני אדם, ונבנה לאחר שהאזור הפך לפרובינציה רומית.
התיאטרון של סידה

14. התיאטרון של דלפי (Delphi Theatre), יוון

בימי קדם נחשבה העיר דלפי לאחד מאתרי הדת הבולטים ביותר ביוון העתיקה כשהיא מכילה בתוכה את בית משכנו של האורקל של אפולו – מרכז דת ופולחן חשוב בעברו. עדות נוספת ומרשימה לא פחות לחשיבותה ההיסטורית היא התיאטרון העתיק הצופה לנוף הררי ומוריק.
 
התיאטרון של דלפי

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו