print header

10 המוזיאונים המובילים והמומלצים במדריד

 את עיר הבירה הספרדית מדריד אנחנו מניחים שאין סיבה להציג בהרחבה. הכרך הגדול והתוסס הזה, לב ליבה של האומה הספרדית הגאה, משמש כמרכז תיירותי זה שנים רבות שכמובן אהוב מאוד על הישראלים בזכות האווירה הנינוחה שלו, שלל האטרקציות לכל המשפחה שניתן למצוא בו, וגם מוסדות התרבות שלא חסרים בו. חלק חשוב מאותם מוסדות מדוברים של מדריד הם המוזיאונים הרבים שבה –  שלא כדאי לפספס בשום אופן כשאתם מבקרים במקום. אז כדי שבאמת תוכלו לראות את המיטב שבמוזיאוני מדריד, הכנו לכם רשימה של 10 המומלצים ביותר, ובפעם הבאה שאתם מבקרים בה אל תהססו להגיע אליהם!

1. מוזיאון הפראדו (Museo del Prado)

מוזיאונים במדריד: מוזיאון הפראדו

הפראדו הוא מוזיאון הדגל של מדריד – אחד המוסדות הגדולים והמפורסמים ביותר בבירת ספרד, ששורשיו מגיעים הרחק אל המאה ה-18. את המבנה המרשים בו שוכן המוזיאון הורה לבנות המלך קרלוס השלישי בשנת 1785 כדי לשפר את מראה עיר, והוא יועד תחילה לשמש כמוזיאון למדעי הטבע. מאז תהפוכות רבות התרחשו, ורק ב-1819, תחת שלטונו של המלך פרדיננד השביעי, נכדו של המלך קרלוס, נחנך במקום מוזיאון לציור ולפיסול. כיום המקום מכיל אוסף ציורים של לא פחות מ-8,600 יצירות, חלקן נדירות במיוחד, כמו גם 5,000 איורים, כאלף מטבעות ומדליות, 700 פסלים ועוד. במקום שוכנות לא מעט מן היצירות המובחרות ביותר של גדולי האמנים האירופאיים, ותוכלו להסתובב כאן במשך ימים שלמים ועדיין לא תראו את הכל.

2. מוזיאון ריינה סופיה (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)

מוזיאונים במדריד: מוזיאון ריינה סופיה

בזכות יותר מ-20,000 יצירות אמנות שמאוגדות בין קירותיו, נחשב מוזיאון ריינה סופיה לאחד מן המוזיאונים המובילים ביותר במדריד, יחד עם הפראדו שהצגנו לכם כאן קודם. המוזיאון הזה, שנפתח בשנת 1992 ונקרא על שם מי שהייתה מלכת ספרד עד שנת 2014, מתמחה בעיקר באמנות מודרנית מן המאה ה-20. היצירה המפורסמת ביותר ששוכנת פה היא הגרניקה – ציורו הידוע של פבאלו פיקאסו משנת 1937, שנוצר כתגובה להפצצה העיירה גרניקה במהלך מלחמת האזרחים בספרד. לצד יצירה זו, תוכלו למצוא כאן גם אוסף מיצירותיו של האמן הספרדי האהוב סלבדור דאלי, וזאת לצד עבודותיהם של אמנים ידועי נוספים שם מן העולם שפעלו במהלך המאה הקודמת, כמו הצלמת והאמנית האמריקאית סינדי שרמן, האמן היהודי אמריקאי מאן ריי, הצייר הסוריאליסטי מקס ארנסט ועוד ועוד.

3. המוזיאון הלאומי לרומנטיקה (Museo del Romanticismo)

מוזיאונים במדריד: המוזיאון הלאומי לרומנטיקה

אם אתם חובבי קיטש ואמנות רומנטית (ממש אין מה להתבייש או לחשוש מלהודות בכך) – זה המקום בשבילכם. המוזיאון הלאומי לרומנטיקה מציג את מיטב חפצי האמנות והיצירות מתקופת התנועה הרומנטית, שפעלה במרכז ומערב אירופה בשלהי המאה ה-18 ובמהלך המאה ה-19, והתאפיינה בהאדרת האופי האינדיבידואליסטי וחשיבות הביטוי האישי. הוא אמנם נראה קטן מבחוץ, אך בתוכו תפגשו לא פחות מ-16,000 פריטים, ביניהם ציורים, רישומים, פסלים, רהיטים, תמונות ושלל חפצים המאפיינים תקופה זו.

4. מוזיאון אמריקה (Museo de América)

מוזיאונים במדריד: מוזיאון אמריקה

במוזיאון אמריקה, ששוכן בקרבת מספר מבני ממשלה ברובע מונקלואה, תמצאו עושר רב של פריטים ארכיאולוגים, אומנותיים ואתנוגרפיים מתרבויות שונות שחיו ביבשת אמריקה החל מן התקופות הפרה היסטוריות ועד ימינו. המוזיאון מחולק ל-5 חלקים שונים, שכל אחד מהם שם דגש על תגליות שונות ותחומי ידע מגוונים שנאספו ביבשת שמעבר לאוקיינוס האטלנטי ועל התפתחות התרבויות, החברות, השפות ואמצעי התקשורת בה. אמנם המוזיאון עצמו נפתח רק בשנת 1962, אך אתם יכולים לנחש שמתוקף היותה של ספרד האימפריה ששלטה באזורים נרחבים משטחי אמריקה, המגוון הגדול של הפריטים המוצגים נאסף במשך מאות שנים. 

5. מוזיאון הרכבת (Museo del Ferrocarril)

מוזיאונים במדריד: מוזיאון הרכבת

המיקום של המוזיאון הזה לא היה יכול להיות יותר מדיוק – ממש בתוככי תחנת הרכבת ההיסטורית דליסיאס בעלת האלגנטיות המיושנת שנפתחה לציבור בשנת 1880 אך נסגרה פחות מ-100 שנה לאחר מכן, בשנת 1969. ב-1984 הוקם על חורבות התחנה המוזיאון הזה, שבו תצוגות של רכבות משוחזרות, שלל ציוד שבו השתמשו עובדי הרכבות במהלך השנים, צילומים היסטוריים ושאר פריטי זיכרונות נחמדים ונוסטלגיים. המוזיאון הזה מומלץ לא רק לחובבי תחבורה ורכבות, אלא גם למשפחות עם ילדים – מכיוון שהוא מאפשר לילדים לטפס על הרכבות המשוחזרות, להיכנס אל חדרי המנוע שלהם ולחוות חוויה מהנה במיוחד.

6. מוזיאון סורולה (Museo Sorolla)

מוזיאונים במדריד: הגן במוזיאון סורולה

הצייר הספרדי יליד ולנסיה חואקין סורולה היה מחשובי הציירים האימפרסיוניסטים בספרד, ופעל במהלך סוף המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20. הוא הותיר אחריו בית יפיפייה ומעוצב בלב מדריד, שהפך למוזיאון הקרוי על שמו ומציג את יצירותיו, מהן אתם יכולים ללמוד על המסורות של האמנות הספרדית. חדרי המקום גדושים ברהיטים ופריטי עיצוב מקוריים, והגן הקסום, הירוק והמטופח הצמוד לבית יכול להוות מקום מפלט נעים מהמולת היומיום של מדריד הבירה.

7. המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה (Museo Arqueológico Nacional)

מוזיאונים במדריד: המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה

צו מלכותי שהוציאה מלכת ספרד איזבלה ה-2 בשנת 1867 הוא שהוביל להקמתו של המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה, הכולל אוסף מרשים במיוחד של אמנות דקורטיבית ושרידים ארכיאולוגיים מן האוספים שהיו שייכים למשפחת המלוכה הספרדית. באוצר המוזיאון יש שלל מוצגים היסטוריים מרתקים, החל ממצאים פרה-היסטוריים קדומים ועד פריטים מן המאה ה-19, בייחוד כאלו שהגיעו מאזור חצי האיברי שבו שוכנת ספרד. בנוסף תוכלו לראות כאן מומיות וארונות קבורה מצריים, פסלים מימי יוון העתיקה, אוסף פסיפסים רומיים ועוד מוצגים נוספים שירתקו כל חובב היסטוריה באשר הוא.

8. מוזיאון התלבושות (Museo del Traje)

מוזיאונים במדריד:

יחסית למוזיאונים הוותיקים האחרים שהוצגו עד כה, מוזיאון התלבושות הוא מצטרף חדש יחסית לשורת המוזיאונים של העיר והוא נפתח בשנת 2014. עם זאת, אל לשום חובב אופנה וטקסטיל לפספס אותו; בתצוגה הכרונולוגית שיש כאן תמצאו לא פחות מ-160,000 פרטי לבוש המספרים את סיפורו של עולם האופנה והלבוש הספרדי לדורותיו. יש כאן חדרי תצוגה ואוספים המוקדשים למעצבים ספרדים מובילים כמו מריאנו פורטוני וכריסטובל בלנסיאגה, וכן נערכים במקום הרבה אירועים הקשורים לתחום האופנה ותערוכות זמניות מיוחדות, לכן כדאי להתעדכן מה קורה במקום טרם אתם מגיעים אליו.  

9. המוזיאון הלאומי למדעים (Museo Nacional de Ciencias Naturales)

מוזיאונים במדריד: המוזיאון הלאומי למדעים

ממש בלב מדריד, לצד שדרת קסטיאנה המרכזית שחוצה את העיר, תמצאו את המוסד המכובד ששייך למוזיאון הלאומי למדעים, שנוסד כבר בשנת 1772 בהוראתו של קרלוס השלישי, מלך ספרד. תמצאו פה שלל מוצגים המספרים את סיפור התפתחות העולם והאנושות, מתקופת הדינוזאורים – ש-2 שלדים בגודל מלא שלהם, המתנשאים לגובה 20 מטר, נמצאים בתוככי המוזיאון – ועד ימינו אנו. בנוסף חלק מהתצוגות כאן הן אינטראקטיביות, כשהמוצגים ניתנים למגע ולמשחק, ולכן בהחלט שווה להגיע לכאן עם הילדים, שיוכלו ליהנות פה מחוויה מרתקת ומהנה.

10. מוזיאון תיסן בורנמיסה (Museo Nacional Thyssen-Bornemisza)

מוזיאונים במדריד: מוזיאון תיסן בורנמיסה

לצד מוזיאון הפראדו ומוזיאון ריינה סופיה שהזכרנו כאן קודם לכן, מוזיאון תיסן בורנמיסה סוגר את שלישיית המוזיאונים המדרידאים שלכל חובב אמנות המבקר בעיר מומלץ בחום לפקוד. מדובר בגלריה חשובה ומרשימה ביותר, הכוללת אוסף מיצירותיהם של כמה מחשובי האומנים האירופיים לאורך ההיסטוריה: מונה, רמברנדט, רנואר, דגה, ואן גוך, קאראווג'ו, פיקאסו ועוד; חלק מן העבודות כאן מתוארך אפילו לימי הביניים. ראשיתו של האוסף המוצג במקום הוא בשנת 1920, והוא היה שייך למשפחת הברונים תיסן בורנמיסה, על שמה קרוי המוזיאון שנפתח בשנת 1992.

מקור התמונות: rene boulaJosé María MateosSecretaría de Cultura de la NaciónCarole RaddatoPanhardAlejandroZaratemanJuan Antonio SegalLuis García

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.