print header

10 שמורות הטבע מדהימות ברחבי העולם

 

פלאי טבע עוצרי נשימה היו מאז ומתמיד יעד מבוקש עבור מיליוני אנשים ברחבי העולם בעיקר בזכות החי, הצומח והנוף המרהיב שמצוי במרחביהם. בשנים האחרונות בגלל החרפת הזיהום הסביבתי וצפיפות האוכלוסין ההולכת וגדלה, הפכו השמורות והפארקים למבוקשים עוד יותר מכיוון שהם מספקים לנו מפלט מחיי היומיום, וכעת גם אתם יכולים לקבל הצצה אל המקומות המדהימים האלו. אז הכינו את המקל והתרמיל, וצאו לטיול אל 10 שמורות טבע ייחודיות שכל אחד צריך להכיר ולראות!

 

לחצו על שם המקום כדי לראות את מיקומו על המפה

 

1. בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה, פולין/בלארוס

שמורות טבע
 
היער הבתולי בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה משתרע על פני שטח עצום שנמצא באחריות המדינות בלארוס ופולין, כאשר הגבול בין שתי המדינות חוצה את היער ואין אשרות לעבור אותו באופן עצמאי. החלק הפולני של הפארק נחשב ליעד תיירותי מבוקש ולמעשה זהו השריד היחידי מיער גדול יותר שהשתרע בין הרי אורל שבמרכז רוסיה להרי הפירנאים שבספרד. בשל צפיפות האוכלוסין הרבה באירופה לא נשארו בה שמורות טבע רבות ביחס לשאר היבשות, וכיום השטח הכולל של בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה עומד על 876 קמ"ר. בשל ייחודו, הוא זכה בשנת 1992 למעמד של אתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו והוכר כשמורה ביוספרית, כלומר, שמורת טבע בקרבת מגורי אדם.
 
שמורות טבע
 
שמורות טבע
 

2. צפון מזרח גרינלנד

שמורות טבע
Rita Willaert

הפארק הלאומי בצפון מזרח גרינלנד הוא הפארק הגדול ביותר בכל העולם ושטחו משתרע על פני 972,000 קמ"ר, מה שהופך אותו לגדול יותר מ-215 מדינות שונות (מתוך 245 מדינות בסך הכל). הפארק הוקם בשנת 1974 והוכרז כשמורה ביוספרית בשנת 1977. רוב השטח אמנם מכוסה קרח, אך קיימים גם אזורים רבים לאורך החוף ובחלקו הצפוני שאינם כוללים הצטברות קרח כלל. הפארק מאוכלס במגוון בעלי חיים ביניהם דובי קוטב, סוסי ים, ארנבות קוטב, שועלי שלג, ינשופים ושוורים וכל שנה מגיעים יותר ויותר מבקרים כדי לצפות ביופי המרהיב והמרתק של הפארק הנפלא הזה.

שמורות טבע
Steve Sayles
שמורות טבע
Rita Willaert

3. יער האמזונס

שמורות טבע
CIAT
 
המרחבים הירוקים האינסופיים שאתם רואים בתמונות האלו מציגים את היער הגדול ביותר בתבל שמשתרע על פני תשע מדינות ביבשת אמריקה הדרומית. שטחו של יער האמזונס הוא מעל ל-6,000,000 קמ"ר והוא קרוי על שם נהר האמזונאס הזורם בו. היער היה אחד המקומות היחידים בעולם שבני אדם עדיין לא הספיקו להשתלט עליהם לחלוטין, אך בשנים האחרונות החלו איכרים וחקלאים, יחד עם חברות עצים למיניהם, להצית חלקים מסוימים בו כדי לכבוש שטחי עיבוד חדשים. למרות זאת, בזכות מאמצי שימור של ארגונים ואנשים מכל רחבי העולם, מאכלס היער עד היום את מגוון המינים הרחב ביותר שלא נמצא באף מקום אחר, ובשנת 2011 נבחרו היער יחד עם נהר האמזונס לאחד משבעת פלאי עולם הטבע.
 
שמורות טבע
 
שמורות טבע
CIAT

4. ילוסטון, ארה"ב

שמורות טבע
Jeff Gunn
פארק ילוסטון השוכן במדינות ויומינג, איידהו ומונטנה בארה"ב, הוא הפארק הלאומי הראשון בעולם. שטחו של הפארק מתפרש על פני 8,983 קמ"ר ובמרחביו תוכלו להתפעל מקניונים, אתרים גאותרמיים, מעט מרכס הרי רוקי, מפלי מים ומספר אגמים שביניהם נמצא גם האגם הגבוה ביותר בצפון אמריקה, ילוסטון, שעל שמו נקרא המקום. הפארק הוקם ב-1 במרץ בשנת 1872, ושני המקומות הפופולאריים ביותר בו הם הגייזר "אולד פייתפול" (הזקן הנאמן) שמתפרץ מהאדמה בתדירות גבוהה במיוחד והמעיין החם והצבעוני "תפארת הבוקר" שמקבל את צבעו מהחיידקים במימיו. כמו כן, הפארק מפורסם בזכות מאות מינים של יונקים, דגים וזוחלים שחיים בו, שחלקם אף מצויים בסכנת הכחדה. ייחודיותו של הפארק ויופיו מושכים אליו מיליוני תיירים מדי שנה ולאחרונה נבנו במקום שבילים סלולים כדי שגם אנשים בעלי מוגבלויות יוכלו לטייל וליהנות מהמקום המדהים הזה.
 
שמורות טבע
David Fulmer
שמורות טבע
Greg Willis
5. רמת פוטוראנה, רוסיה
שמורות טבע
Vitaly Repin
שמורת הטבע הלאומית פוטוראנה נמצאת במחוז קרסנויארסק שבמזרח רוסיה, ושטחה משתרע על פני 1,887,251 קמ"ר. בשנת 2010 הוכרזה השמורה כאתר מורשת עולמית בעיקר בשל אוכלוסיית איילי הצפון הגדולה וכבשי השלג שנמצאים בסכנת הכחדה. הנוף המרשים ברמת פוטוראנה משלב בין רכסי הרים מבודדים, חורשות צפופות, מישורים, מפלים ואגמים, דבר שבהחלט מצדיק את משמעות השם פוטוראנה – ארץ של אגמים על גדות תלולות. מבקרים רבים מספרים שמלבד המחזה המדהים והנוף מסביב, בלילות אחדים אף מתגלה בשטחיה הזוהר הצפוני. צפו בסרטון הבא כדי להתפעל מיופייה המרהיב של רמת פוטוראנה שברוסיה.
 
 
6. קאפו, זמביה
שמורות טבע
הפארק הלאומי הגדול ביותר בזמביה משתרע על פני 22,400 קמ"ר וחלקו עדיין לא נחקר אפילו עד היום. הפארק הוקם בשנת 1924 על ידי ממשלת בריטניה, שפינתה ממנו מספר שבטים וילידים כדי להפוך את השטח לאטרקציה תיירותית. בפארק אפשר למצוא מספר מינים נדירים של בעלי חיים בסכנת הכחדה כמו פילי סוואנה אפריקאיים, ברדלסים וזאבי טלוא המכונים גם כלבי בר אפריקאים. ברחבי הפארק תוכלו לחזות בנוף מישורי ובנהר הקאפו הזורם לאיטו מצפון הפארק ומגיע עד לחורשות הצפופות וסלעי הגרניט. זהו הנהר הגדול והארוך ביותר בזמביה שמהווה חלק חשוב במערכת האקולוגית של המדינה ולאורכו ניתן למצוא  שרקרקיים, היפופוטמים, לוטרות ותנינים.
 
שמורות טבע
Hans Hillewaert
שמורות טבע
Viridiflavus
7. טונגרירו, ניו זילנד
שמורות טבע
בשנת 1887, בזכות היותו אזור בעל חשיבות רוחנית ותרבותית רבה לילידים המקומיים, היה טונגרירו הפארק הראשון בניו זילנד שהוכר כפארק לאומי. כ-100 שנה מאוחר יותר הפארק הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, בזכות התופעות הגעשיות והגאולוגיות שבו. שטחו הכולל של הפארק הוא 796 ק"מ, ושמו ניתן לו בשל הר הגעש טונגרירו המתנשא לגובה של 1,978 מטרים. מלבד טונגרירו, הפארק מכיל שני הרי געש נוספים, הר נגאורוהורה והר רואפהו (שהתפרץ ב-1996), הגבוהים ממנו ובחלקו הצפוני של הפארק נמצאים גם מספר אגמים ו-8 קרחונים. הפעילויות העיקריות בפארק כוללות טיפוס הרים בקיץ, סקי בחורף ובעיקר טיול רגלי במסלול הפופולרי במהלכו ניתן להיחשף לתופעות וולקניות ייחודיות ולאגם האזמרגד שנחשב לאחד האתרים המפורסמים ביותר שלו. צפו בסרטון שצילם אחד המטיילים במקום כדי להתרשם מהמסלול המרתק והנוף הקסום שבאזור.
 
 
8. הורטובאג', הונגריה
שמורות טבע
Nyar94
בשנת 1999 הפארק הלאומי הורטובאג' שבמזרח הונגריה הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. הפארק שמשתרע על פני שטח של 800 קמ"ר, הוקם בשנת 1973 והוא חלק מהמישור ההונגרי הגדול, האזור המישורי הטבעי הגדול ביותר באירופה. אחד האתרים המפורסמים ביותר בפארק הוא גשר תשע הקשתות שנבנה בין השנים 1827 ל-1833 וקיבל את שמו בזכות תשע הקשתות שמחזיקות אותו. מדובר בגשר האבן הארוך ביותר בהונגריה באורך כולל של כ-167 מטרים, שמושך אליו מבקרים מכל רחבי העולם שנהנים לסייר ברחבי השמורה המדהימה הזו ולהתפעל מיופייה המרהיב.
 
שמורות טבע
Lily15
שמורות טבע
Nyar94
9. קרוגרמוזמביק
שמורות טבע
Nicolas Raymond

הפארק הלאומי הגדול ביותר בדרום אפריקה ומהגדולים בעולם כולו, הוא פארק קרוגר שקרוי על שם מנהיג הרפובליקה הדרום אפריקאית בטרנסוואל, פול קרוגר. הפארק משתרע על פני 18,989 קמ"ר ויחד עם הפארק הלאומי לימפופו שבמוזמביק וגונרזהו שבזימבבואה, השטח הענק הזה מהווה חלק מ"שמורת השלום", אזור מוגן חוצה גבולות המאפשר נדידה חופשית של בעלי חיים בתוכו. פארק קרוגר הוכרז רשמית כפארק לאומי בשנת 1926 ומצויים בו כ-1,982 מיני צמחים, כ-517 עופות ו-5 היונקים הגדולים של כל ספארי; האריה, הפיל האפריקני, התאו האפריקני, הנמר והקרנף השחור. צפו בסרטון של כמה מהחיות והטורפים השוכנים בפארק הנפלא הזה.

10. צ'אגוס, האוקיינוס ההודי
שמורות טבע
Anne Sheppard
השמורה הימית צ'אגוס משתרעת על פני 640,000 קמ"ר, שטח שמגיע כמעט לגודלה של צרפת. השמורה נמצאת באזור של 55 איים זעירים באוקיינוס ההודי אך היא הוקמה ומנוהלת כיום על ידי ממשלת בריטניה. בשמורה הימית נמצאים לא פחות מ-220 סוגים שונים של אלמוגים והיא מספקת אתרי קינון ל-1,500 צבים שונים וביניהם גם הצב הירוק הנדיר. בנוסף, עד כה נמצאו בשמורה כ-784 סוגים שונים של דגים וכמה מינים נדירים כמו כריש המשי, אך רבים משערים כי קרוב לקרקעית האוקיינוס חיים עוד כמה מינים שהעולם טרם הספיק להכיר...
 
שמורות טבע
Daniel Schwen
שמורות טבע
Charles and Anne Sheppard

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו