print header

סוגי פרחים מרהיבים שתשמחו לגלות עליהם פרטים מעניינים

כחלק מהצמחייה המרהיבה שמכסה את ארצנו הקטנה, נמנים סוגים רבים ומגוונים של פרחים יפהפיים, שמעטרים בענווה גינות, שדות ולא פעם גם את האגרטל המעוצב שמונח בביתנו. מעבר לעובדה שהניחוח שלהם נפלא והמראה שלהם מרהיב אף יותר, יש מספר פרטים נוספים שתשמחו להכיר בנוגע לפרחים האהובים, שללא ספק יעשירו את ידיעתכם. אז פנו לכם כמה רגעים, ותוכלו להתוודע ל-22 פרחים שונים בדרך מיוחדת ומרתקת. 

 

אדמונית החורש

פרטים מרתקים על פרחים
Michael Wolf

צמח זה נפוץ בעולם בין מרוקו לאיראן, אך בארצנו אדמונית החורש מאוד נדירה ואם תרצו להתרשם ממנה במו עיניכם תוכלו לעשות זאת רק בשמורת הר מירון שבגליל העליון. אדמונית החורש לא רק מרשימה ביופייה, אלא היא גם שימשה במשך שנים רבות כצמח מרפא מועדף ביוון, וגם כיום משתמשים בה ברפואה העממית לריפוי בעיות בקיבה, מחלות עצבים וכטיפול מונע בסיוטי לילה. 

בורית 

פרטים מרתקים על פרחים
Hectonichus

לבורית יש מספר מיני צמחים בולטים בעלי פרחים, השייכים למשפחת הציפורניים. תוכלו למצוא מספר סבונים טבעיים שמכילים את עלי ושורשי הצמח, ששימשו כחומרי ניקוי כבר בימי הרנסאנס. הפרחים הנהדרים הללו מתפארים ב-5 עלי כותרת, כשצבעם תלוי בזן של אותו המין, והצבעים הנפוצים ביותר הם סגול, ורוד וצהוב. 

געדה 

פרטים מרתקים על פרחים
H. Zell

מדובר בסוג של שיח שכולל 250 מינים ממשפחת השפתניים, אשר מצויים ברוב חלקי הארץ, בעיקר במדבר ובערבה. בזמן שרוב בני משפחת השפתניים מאופיינים בפרחים שדומים לזוג שפתיים, פרחיהם של מיני הגעדה כוללים שפה תחתונה בלבד. בישראל ניתן להתרשם מ-12 מיני געדה, והיא נמנית בין צמחי התה והצמחים הארץ ישראליים החשובים ביותר. 

דבורנית 

פרטים מרתקים על פרחים
 Carsten Niehaus

דבורנית היא פרח מדהים ביופיו, שמצליח למשוך אליו תיירים רבים שמגיעים לצפות בסוג הסחלב הזה. ישנם חוקרים שטוענים כי לדבורנית יש 20 מינים, בזמן שאחרים טוענים שצמח זה מונה יותר מ-200 מינים שונים. בין שהראשונים או האחרונים צודקים, אנו יכולים ליהנות בישראל מ-8 מינים יפהפיים, שמזכירים במראה שלהם את נקבת הדבור, עובדה שזיכתה את הפרח בשם שלו.

 

הדס

פרטים מרתקים על פרחים
Ilena Gecan

ההדס שמשמש כאחד מארבעת המינים בחג הסוכות, תופס מקום נכבד במיתולוגיה ובדת של עמים נוספים מלבדנו. הרומאים ראו בו את השיח של האלה ונוס, ובמקומות שונים באירופה נוהגים לקלוע את עלי ההדס בעטרת הכלה, כשבדת היהודית נוהגים לשמח את החתן והכלה בליווי ההדס. תוכלו לצאת לטיול במורדות הגולן או בדרום הכרמל בכדי להתרשם מיופיו של הפרח הזה בחיק הטבע.

וינקה 

פרטים מרתקים על פרחים
Rameshng

וינקה הינו סוג של צמחים בעלי פרחים ממשפחת ההרדופיים, ומקורו באירופה, צפון-מערב אפריקה ודרום-מערב אסיה. ניתן ליהנות מפריחת הוינקה ברוב ימות השנה, כשצורתה פשוטה וחמשת עלי הכותרת שלה בדרך כלל סגולים, אך ניתן למצוא גם כאלה לבנים. מיני וינקה רבים אמנם נחשבים כרעילים, אך בו בעת מגדלים את המין "וינקה ורודה" באופן תעשייתי, בכדי להפיק ממנו תרופות לטיפול במחלות סרטן שונות. 

זוטה לבנה 

פרטים מרתקים על פרחים
Gideon Pisanty

הזוטה הלבנה הוא צמח בעל גבעולים זקופים שמגיעים לגובה של 100-40 ס"מ לערך, וריחו דומה מאוד לזה של הנענע והאזוב המצוי. עלי הכותרת שמזכירים את צורת השפתיים, מתהדרים בצבע לבן או קרם שמקושט בכתמים בצבע לילך. ודאי תשמחו לשמוע שצמח מיוחד זה נחשב לצמח מרפא, ותוכלו למצוא אותו בין רכיבי תרופות הסבתא וחליטות להורדת לחץ דם, שמטפלות גם בכאבי בטן ובהצטננות ושיעול. 

חיננית הבתה 

פרטים מרתקים על פרחים
Alvesgaspar

מדובר בעשב רב שנתי שניתן למצוא בישראל ממישור החוף ועד החרמון, כשעונת הפריחה שלו מתרחשת מדצמבר ועד מרץ. לאחר הפריחה עלי הכותרת הינם לבנים עם שאריות מזעריות של סגול-ורוד, בעיקר בצדם התחתון. פרט מעניין שעולה בנוגע לחיננית הבתה, הוא שהמשורר לוין קיפניס כתב על דמותו של פרח זה שיר שנקרא "מרגנית חיננית", בזמן שכלל לא מדובר בפרח המרגנית אלא בחיננית בלבד.

טופח 

פרטים מרתקים על פרחים
Amada44

טופח הינו צמח ממשפחת הפרפרניים, המונה כ-160 מינים של עשבוניים חד שנתיים או רב שנתיים. פרחי הטופח המרשימים נישאים על גבעול כיחידים או כאשכולות, בעלי ריח נהדר והם מפרישים צוף שמושך אליהם בעלי חיים שמספקים לצמח את צרכיו השונים. בישראל תוכלו להתרשם מ-15 מינים של טופח, כשמבניהם רק טופח הגליל הינו רב שנתי, כשהשאר הינם חד שנתיים. 

יקינתון 

פרטים מרתקים על פרחים
The wub

ככל הנראה הדבר הראשון שקופץ לראשכם כרגע הוא שיר הילדים "פזמון ליקינתון", שכתבה לאה גולדברג שזכה לביצועים רבים ונהדרים, וזו הסיבה שנתייחס מעט ליופיו של הפרח. מבט אחד בתמונה יכול להספיק בכדי להתרשם מייחודו של צמח זה, משום שהפרחים שלו מזכירים את דמות הפעמון וסדורים על עמוד תפרחת בלתי מסועף. לא בכדי מקור השם מגיע משמו של נער יפה תואר שמופיע במיתולוגיה היוונית...

כתלית יהודה

פרטים מרתקים על פרחים
Hectonichus

כתלית יהודה הינה שיח ממשפחת הסרפדיים, והיא נפוצה בעיקר במקומות מיושבים. לכתלית יש גבעול מרשים וייחודי בצבע אדום או ורוד, ועליו גדלים בחן פרחים לבנים או ורודים קטנטנים. אם הנכם רגישים יותר וסובלים מאסטמה, כדאי שתשמרו על מרחק מאבקני הכתלית, שנחשבים כגורם אלרגיה נפוץ.

לוע הארי  

פרטים מרתקים על פרחים
Haplochromis

זן צמחים זה מאופיין בצמיחה עשבונית עם פרחים שמזכירים בצורתם פה של חיה, ומסיבה זו נבחר שמו. אם תרצו לנסות לגדל פרח זה בעצמכם, תוכלו לעשות זאת על ידי איסוף הזרעים שנפלו מהפירות שהתייבשו, וכדי שתוכלו ליהנות מפריחה איכותית באביב, מומלץ שתזרעו אותם באוקטובר. 

מרווה

פרטים מרתקים על פרחים
 NoahElhardt

מעבר לעובדה שהמרווה היא אחד מצמחי המרפא והתבלין הנפוצים ביותר בישראל, היא גם מתפארת בעלי כותרת מיוחדים כיאה לצמחים ששייכים למשפחת השפתניים המרשימה. תוכלו ליהנות בארצנו מ-24 מינים מתוך 700 הקיימים בעולם, ומלא מעט תכונות חיוביות של הצמח שתורמות לאדם, כגון: צמח גן ונוי בעל פריחה יפה עם ניחוח נעים, מקור חומצות שומן חיוניות שמקורן בזרעי הצמח, שימוש בעלה המרווה לחליטת תה ולתיבול מאכלים ועוד.

נזמית 

פרטים מרתקים על פרחים
Hedwig Storch

מיני צמח זה הינם עשבים חד שנתיים או רב שנתיים, והם מאופיינים בעלים משוננים ומחוספסים. במשפחת הנזמית אפשר למצוא כ-50 מינים שונים, ובישראל גדלים 4 מתוכם; נזמית לבנה, נזמית קטועה – שנחשבת לצמח נדיר מאוד, נזמית לופתת ונזמית מקווקוות. שמו של הנזמית ניתן לו בעקבות הדמיון שלו לנזם (צדי האף), מקום נפוץ לענידת פירסינג. 

סייפן 

פרטים מרתקים על פרחים
William Pembroke

הסייפן, שנקרא לעתים "שושן החרב", הינו צמח ממשפחת האירוסיים. צמחים רב שנתיים אלה זקוקים לאקלים מתון בכדי לצמוח, אך עם זאת הרבו אותם בצורה נרחבת, כך שקיים מגוון רב של צבעי פרחים מהונדסים גנטית. בארצנו הקטנה תוכלו לחזות בשני מינים נפלאים של סייפן שהינם סייפן התבואה וסייפן הסגול, שזכו להכרה כצמחים מוגנים.

עולש 

פרטים מרתקים על פרחים
Alvesgaspar

צמח העולש מוכר גם בשם ציקוריה, כשהמין המוכר ביותר הינו העולש המצוי, שגדל במהירות באזורים רבים בעולם. הפרח הכחלחל הזה מצליח למשוך את העין בפשטותו, ואין ספק שאם תתקלו בו תגלו שאתם יכולים להתבונן בו שעות ארוכות. ישנה אפשרות שיצא לכם לטעום את צמח העולש כתחליף לקפה או כתבלין למזון, והוא גם משמש ברפואה העממית כפתרון לבעיות כבד וזיהומים בגוף.

פולמונריה  

פרטים מרתקים על פרחים
 Olegivvi 

השם המדעי של הפולמונריה נגזר מהשפה הלטינית ומשמעותה ריאות, זאת מאחר והעלים הסגלגלים המנוקדים נחשבו לסמל של ריאות חולות עם כיבים, ואותם העלים הם גם אלו ששימשו כטיפול בדלקת הריאות. צמח זה ככל הנראה כולל 18-10 מינים שונים, וכל מין בעל שתי צורות שונות של פרחים.

ציפורני חתול 

פרטים מרתקים על פרחים
Wouter Hagens

הפרח הנהדר הזה פורח גם בישראל, והוא סוג של צמח בר, בעל פרחים צהובים או כתומים. מומחי גינון רבים טוענים שפרחיו של ציפורני החתול נמצאים בין הפרחים הרב תכליתיים הטובים ביותר לגינה, מכיוון שהם עמידים לקור וקל מאוד לגדל אותם. מקור שמו העברי של צמח זה נובע מהעובדה שפירותיו כפופים כלפי המרכז, ובכך מזכירים בצורתם ציפורניים שלופות של חתול. עם זאת, אל תתנו לפרט מידע זה להפחיד אתכם, משום שלמעשה פרחי הצמח ידועים ביכולתם לחדש רקמות עור ולאחות פצעים.

קיפודנית 

פרטים מרתקים על פרחים
Ulf Eliasson

הקיפודנית הינה צמח רב שנתי בעל גבעולים גבוהים שנישאים לגובה של 140 סנטימטרים, ועליהם השעירים בדרך כלל בעלי מרקם גס. פרח הקיפודנית מרשים וייחודי במראה שלו, שבמרכזו מונחים זרעי הצמח שצורתם כזו של קוץ, ועלי הכותרת שלו מצליחים להפנט בזכות גווני הוורוד והסגול העדינים. מחקר של אוניברסיטת קונטיקט שנערך בשבת 2007, הסיק ששימוש בצמח זה עשוי להקטין בחצי את הסיכוי לחלות בסוגי הצטננויות שונים. 

רותם 

פרטים מרתקים על פרחים
Frank Vincentz

מדובר בשיח מדברי שבדרך כלל נטול עלים, והפריחה שמתחרשת באביב חושפת את פרחיו הלבנים בעלי גביע סגול יפהפה. מומחים שונים מניחים שמקור שמו של הפרח הוא מהשורש רת"ם, וזאת מאחר שהוא גדל באזורי דיונות בהן החול נודד ממקום למקום, ולכן שורשיו נאלצים "לרתום" את האדמה סביבם, בכדי שלא ינתקו מהאדמה. 

שינן רפואי 

פרטים מרתקים על פרחים
Petar Milošević

שינן רפואי שמוכר גם בשם שן הארי, הינו צמח רב שנתי המצוי באזורים ממוזגים כגון מדשאות, מדרכות, גדות ובמקומות נוספים בהם הקרקע לחה. השינן אמנם נחשב לצמח שוטה מאחר והוא פוגם בגידולי השדה, אך בו בעת הוא משמש כעשב מרפא בתחום הנטורופתיה. עלי הכותרת הצהובים הופכים בתום פריחתם לכדור כסף סיבי שמכונה "סבא", אשר עף ברוח בדיוק כמו פרח הסביון. תוכלו ליהנות מיופיו בישראל באזורים מדבריים בדרום הארץ, בין החודשים מרץ למאי. 

תלתן 

פרטים מרתקים על פרחים
rria Belli
התלתן הינו סוג של עשב ממשפחת הקטניות, עליו מורכבים משלושה עלעלים ומכאן מקור השם שלו. הפרחים המשגעים מתאפיינים בגביע בן 5 שיניים ירוקות ו-5 עלי כותרת שמופיעים בצבעים שונים. כמו כן, שם התלתן מופע במשנה, אך כיום ישנה סברה כי מדובר למעשה בצמח החילבה, שהינו תלתן קדום. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.