print header

11 פיתוחים צבאיים שאנחנו משתמשים בהם ביומיום

למרות שכמעט ואין צדדים חיוביים למלחמה, קיים דבר אחד קטן שגורם לה להיות חשובה למין האנושי, וזו העובדה שהטכנולוגיה מתקדמת מהר יותר במצבי מלחמה. אולי זו הסיבה לכך שישראל ממשיכה למצוא פתרונות לבעיות טכנולוגיות שונות , אבל עד שהם יגיעו לכולם, הנה 11 טכנולוגיות שכולנו מכירים ומשתמשים בהן, אשר פותחו למען מטרות צבאיות.

 

1. GPS

מערכת המיקום הגלובאלית (פירוש ראשי התיבות GPS) היא כנראה הפיתוח הטכנולוגי הצבאי המוכר ביותר בעולם. המערכת תוכננה בזמן המלחמה הקרה כדי לספק מערכת ניווט למשגרי הטילים הבין יבשתיים של טילי הפולאריס התת ימיים של ארה"ב. מערכת ה-GPS כללה 24 לוויינים, שכשכולם עובדים יחדיו, הם יכולים ליידע קולטן אלקטרוני שנמצא בכל מקום בעולם לגבי מיקומו, בסטייה של 2 מטרים בלבד.

עם זאת, ה-GPS לא תמיד היה נגיש לאוכלוסייה האזרחית. במקור היו 2 שידורים בעלי איכות שונה – שידור אזרחי ושידור של צבא ארה"ב (וחבריו הקרובים כמובן). פילוג השידורים בוטל בשנת 2000, ומאז גם האזרחים יכולים לקבל שידור מדויק לגבי מיקומם, והנחיות ברורות לגבי דרכי ההגעה למחוז חפצם.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Aaron Parecki

2. סכין הגילוח המודרנית

סבירל הניח שגברים התחילו להתגלח כשבני האדם למדו לגלף חפצים חדים, אך תמיד הגילוח היה טיפה מסוכן ורק כשג'ילט הציגה לעולם את סכין הגילוח הבטוח שלה, המצב השתנה. הפטנט יצא בשנת 1901 אך לא תפס תאוצה עד שקיבל חוזה אספקה עם הצבא האמריקאי בזמן מלחמת העולם הראשונה. אחרי שחזרו החיילים המנצחים הביתה, סכיני הגילוח הבטוחים התחילו להימכר בכמויות גדולות גם לאזרחים, ובזכותם יש לנו לחיים חלקות ונעימות.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
mjtmail (tiggy)

3. נייר דבק

זאת כנראה ההמצאה השימושית ביותר שתמצאו ברשימה הזאת. נייר הדבק הומצא על ידי ג'ונסון וג'ונסון בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, כדי לאטום קופסאות תחמושת שנפתחו על מנת שלא לחשוף את הקליעים לתנאי הסביבה. היום אנו משתמשים בהם לכל כך הרבה דברים שונים, ויש כך כך הרבה סוגים של נייר דבק, אך לכולם אב משותף ששירת בצבא.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Richard

4. ג'יפ 4X4

למרות שהרעיון לרכב שבו כל הגלגלים מקבלים כוח מהמנוע הומצא כבר בשנת 1901 (רכב חשמלי שעליו עבדה פורשה), רכבי שטח אמתיים לא היו קיימים עד למלחמת העולם השנייה. למרות שקשה לדעת מי היה המעצב המקורי של הרכב, יצרן בשם בנטם הכין דגם שהיה הראשון שנעשה בו שימוש בשטח. למרות שרכבו של בנטם הרשים את הדרג הפיקודי, חוזה היצור הלך לחברת וויליס, וכך נולד הג'יפ המודרני.

COR Wheels

5. תחזית מזג אוויר

למרות שמדע תחזית מזג האוויר השתפר במהלך אלפי שנים, 2 אבני דרך מתבלטות במיוחד, ושתיהן קשורות לצבא. הראשונה היא עבודתו של סיר פרנסיס בופורט שהיה קפטן בצי המלכותי של אנגליה בזמן המלחמות הנפוליאוניות בתחילת המאה ה-19. הוא המציא את סולם בופורט שאתו אנו מודדים את עוצמת הרוח מ-0 (עשן עולה בקו ישר) עד 12 (לנטוש את הספינה) ואנו משתמשים בו עד היום. הפריצה השנייה במדע תחזית מזג האוויר הייתה הקמת מערכת רחבה לתחזית מזג האוויר בארה"ב, בעקבות מספר רב של ספינות מלחמה ששקעו לקרקעית ימות ואגמים כתוצאה מסופות.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Chris Zielecki

6. מיקרוגל

את המיקרוגל תאמינו או לא, גילו בטעות. בתקופת מלחמת העולם השנייה, מהנדס צבאי בשם פרסי ספנסר בדק ובחן מכשיר רדיו בעל עוצמה חזקה במיוחד. הוא גילה את כוח הבישול של המגנטרון אתו עבד בזמן שהמיס שוקולד שהיה בכיסו. המיקרוגל המסחרי הראשון נמכר ב-1947 באנגליה, מחירו היה כ-30,000 פאונד וגדלו כמקרר מודרני. בשנת 1967 התחילו למכור את המיקרוגל במחיר 2,000 פאונד, והוא היה כבר בגודל שמזכיר יותר את המיקרוגל שאנחנו מכירים כיום.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Chris Waits

7. מזרק אפיפן

מזרק האפיפן שכולנו מכירים מערכות האב"כ שלנו משומש ברחבי העולם כתרופה מהירה להפגת תופעות אלרגיה חמורות. רובנו מכירים אותו כמזרק נוגד תופעות נשק כימי בזכות מלחמת המפרץ, ולשם כך הוא פותח במקור על ידי הצבא.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Adam Campbell

8. מזון בפחיות שימורים

הטכנולוגיה העתיקה ביותר ברשימה הזאת תוכננה בזמן המלחמות הנפוליאוניות כתגובה לצורך במזון עמיד, במיוחד על ספינות שנלחמו בלב ים. בתקופה ההיא המשמר העיקרי שהשתמשו בו היה מלח, שעשה עבודה טובה בלשמור על מזון טרי לאורך חודשים, אך דרש הרבה חביות לאכסון ועבד רק על בשר. הירק היחידי שהמלח שימר היה אפונה, מה שגרם לצוות המלחים בספינה לחלות במחלת הצפדינה הנגרמת ממחסור בוויטמין C. על כן החליט הצבא הצרפתי להציע פרס כספי עבור מי שימצא פתרון.

ניקולס אפרט שהיה מבשל אלכוהול צרפתי, גילה שכשמבשלים אוכל בתוך צנצנת זכוכית, הוא נשאר טרי לזמן רב יותר. היות והזכוכית הייתה חומר שלא מומלץ להעלות לספינה, הצנצנות הוחלפו לצנצנות פח – פחיות. המלחמות הנפוליאניות נגמרו ב-1815, לפני שהרעיון של ניקולס הצליח להגיע לצבא, אך הוא זכה להכרה ב-1820, כשהצי המלכותי הבריטי אימץ את פחיות השימורים שלו.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
U.S. Department

9. משקפי טייסים

משקפי ריי באן המזוהות ביותר עם טייסים, קיבלו את מעמדם מסיבה טובה. באמצע שנות ה-20, טייסי חיל האוויר האמריקאי התחילו לדווח על בעיות טיסה בגלל השמש. הם היו צריכים זוג משקפי שמש שיכסו את כל העיניים שלהם בצורה מלאה. חברת טיפולי עיניים אמריקאית בשם בוץ' ולומב הכריזה על פתרון – משקפי הטייסים. במקור הן היו עשויות מפלסטיק והעדשות היו בצבע ירוק. הייתה להן אפילו טבעת בין העדשות, בה יכלו הטייסים להניח את הסיגריה שלהם כשהיו עסוקים בקרבות אוויר-אוויר.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Edward Kimber

10. גומי סינתטי

למרות שהטכנולוגיה הזו לא נשמעת מרגשת במיוחד, גומי סינתטי הוא עסק משתלם ביותר. 10 מיליארד טון של גומי סינתטי מיוצרים מידי שנה (כ-2/3 מאספקת הגומי העולמית) והכל ממכוניות ועד לילדים קטנים יהיו אבודים לחלוטין בלעדיו.

למרות שהגומי הסינתטי סונתז לראשונה בידי מדענים רוסים וגרמנים בתחילת המאה ה-20, היצור התעשייתי שלו התחיל רק בתקופת מלחמת העולם השנייה. משום שמדינות הציר שלטו על רוב מקורות הטבע הטבעיים לגומי (הודות להשתלטות יפן על אסיה), ארה"ב מימנה כמויות אדירות של מחקר ופיתוח של גומי סינתטי עבור צמיגי רכבים, שהייתה תרכובת עמידה מאוד שעדיין משתמשים בה ב-50% מהרכבים כיום. 

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Mykl Roventine

11. האינטרנט

עד היום דנים בשאלה מי היוצר שבזכותו אנו זוכים לתקשר אחד עם השני דרך הרשת העולמית, אך דבר אחד ברור ולא נתון לוויכוח, תפקידה של הסוכנות למחקר ופיתוח פרויקטים האמריקאית (DARPA), ששיחקה תפקיד מפתח בפיתוח האינטרנט.

למרות שהאינטרנט התאפשר בזכות שיתוף פעולה של מדענים רבים, האינטרנט הצבאי של DARPA היה החלוץ. תפקידו היה לקשר בין מחשבי הפנטגון והר צ'ייני – אתר שליטת הטילים הגרעיניים של ארה"ב. האינטרנט הצבאי של DARPA התרחב אט אט, וכלל מוסדות ואוניברסיטאות, והפך לזירת מחקר לתשתית האינטרנט שאנחנו מכירים היום.

11 טכנולוגיות שאנחנו משתמשים בהם ביומיום הודות לצבא
Sean MacEntee
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו