print header

לווייני הקובייה שיפקחו עין מלמעלה

 חיסולו של הארכי טרוריסט אוסמה בין לאדן, העלה את הדגש שנותנים במערכות ביטחון ואצל כוחות מיוחדים בפרט, למטרות איכותיות. המצוד אחר מטרות אלה מבוצע באוויר בים וביבשה, ולאחרונה גם בחלל. מקור בפיקוד המבצעים המיוחדים האמריקני, אומר כי הארגון בוחן לוויינים זעירים שיוכלו לעקוב אחר מחבלים מלמעלה. בהמשך נראה איך כל זה קשור לעסקת שליט.

ארה"ב שיגרה לאחרונה מיני לוויינים שמסוגלים לעקוב בחשאי אחר מטרות איכותיות, כמו טרוריסטים באל קעידה: "שיגרנו 4 לוויינים כדי לבדוק את העברת המידע של איתור, תיוג ומעקב", כך אמר דאג ריצ'רדסון מפיקוד המבצעים המיוחדים.
הלוויינים הללו אינם יקרים והם בערך בגודל של כף יד. הם שימשו במשך כמה שנים למשימות מדעיות.

ריצ'רדסון, העובד בתכנית המיוחדת לעיקוב וסיור של פיקוד המבצעים המיוחדים, אחראי על מספר תוכנות שעוצבו כדי לסייע באיתור מטרות איכותיות, תוך שימוש בתגי מעקב חשאיים. האיתור, התיוג והמעקב החשאיים עומדים בניגוד לאותה השיטה המקובלת למעקב אחר כוחות ידידותיים ללא סיווג חשאי, כשההבדל נובע מהצורך להפוך את המעקב לסמוי מעיני האויב.

הלוויינים הם חלק מהמגמה הגוברת של התמקדות במטרות מרכזיות, כפי שהודגם בפשיטה על אחוזתו של בין לאדן וחיסולו. הלוויינים יוכלו לפתור בעיות של מיקום שקיימות כיום. לצורך המחשה, כוח מיוחד שעורך מבצע עיקוב ומודיעין אחר ראש תא טרור באזור כמו אפגניסטן, לא יכול לספח לוויין צבאי לשימושו הבלעדי. אולם עם הטכנולוגיה הזו, חלוקת המשאבים תהפוך את השימוש בלוויינים לזמין יותר עבור הכוחות בשטח.

מטבע הדברים, ריצ'רדסון לא הסכים לפרט אודות טכנלוגית העיקוב, אך חברות פרטיות כבר פירסמו בעבר כי קיימות טכנולוגיות עיקוב באמצעות תדרי רדיו ואף נקודות קוואנטום המסוגלות לעקוב אחר מולקולה בודדת. מדענים אף הציעו שיטות אקזוטיות יותר, כמו שימוש בהורמונים של חרקים. כל מה שריצ'רדסון אמר על לווייני הכוחות המיוחדים הוא ש - "הם עובדים". זה לא אומר בהכרח שהם בשימוש והלוויינים ששוגרו לאחרונה היו לצורכי ניסוי בלבד.

בשל נסיבות החיים במדינה, ישראל הפכה מומחית ובעלת שם עולמי למודיעין מצוין, ולא מן הנמנע שטכנולוגית הלוויינים הזעירים תמצא דרכה גם לשימוש בגופי המודיעין הישראלים. הרי ידוע לכל כי ארגוני ביון של מדינות ידידות משתפים פעולה ביניהם.

בחודש דצמבר 2011, אמור לצאת לפועל החלק השני של עסקת שליט, במסגרתו ישוחררו עוד מעל ל- 500 מחבלים.
לכל אורך העסקה הועלו חששות לגבי שחרור המחבלים ובצדק. המומחים של כל גופי הביטחון הן בארץ והן בארה"ב, הביעו הסתייגות משחרור חלק מהמחבלים ותחזית קודרת לפיה יחזרו לעסוק בטרור.

טכנולוגיית הלוויינים הזעירים עשויה להעמיד את כל החששות הללו באור אחר לחלוטין. אם לישראל תהיה היכולת לבצע מעקב מקביל על מטרות מרובות שהוגדרו כמסוכנות, הסיכון מהן ירד והיכולת לפגוע בהן מבעוד מועד תשתפר פלאים. בואו נקווה שלא יהיה בכך צורך ושהעסקה תהווה זרז לשינוי כיוון, אך עד אז, חיוני שתהיה טכנולוגיה שתאפשר לישון בשקט.

 

עריכה: בועז מזרחי

 

מקור תמונה: Montana State University/NASA

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.