print header

יכולות על טבעיות בעולם התת מימי

בני האדם יכולים להיות כישרוניים ומוצלחים, אך הם לעולם לא ישתוו ליכולות הטבעיות שיש לחיות הימיות. בין אם הן קופצות מדי פעם על היבשה או משנות את מגדרן מזכר לנקבה, חיות תת ימיות התקדמו אבולוציונית הרבה מעבר למה שאנו יכולים לדמיין. בכתבה זו נגלה לכם על 15 חיות מדהימות שהסתגלו ופתחו יכולות על טבעיות!
 

1. יבשתן - קופץ הבוץ

חיות טבע

היבשתן הוא דג אמפיבי, כלומר, כשהיבשתן יוצא מהמים הוא מסתגל לסביבתו ומשתמש בסנפיריו כזרועות איתן הוא הולך על היבשה. היבשתנים זקוקים לרטיבות מתמדת בכדי לנשום ולכן ברגע השפל הם מנתרים לאוויר בעזרת שרירים חזקים עד שהוא נוחתים שוב במים.

 

2. בלען שחור - פה גדול אוכל הכל

חיות טבע

הבלען השחור הוא דג קטן המגיע באורכו לכ-25 סנטימטרים, אך בטנו יכולה להמתח ולהתרחב, כך מתאפשר לו לאכול דגים הרבה יותר גדולים ממנו, תכונה שימושית בעומק בו הוא חי, שם רק לעיתים רחוקות ניתן לצוד טרף.

 

3. תוכידג - קבלן החופים

חיות טבע

התוכידג מקבל את שמו מצבעיו הססגוניים, ויש לו שיניים חזקות בהן הוא משתמש בכדי לאכול אלמוגים קשיחים, כלומר, הוא לועס חומר בעל תכונות סלעיות. כשהוא מסיים לאכול ולעכל הוא משחרר חול ים שמתפקד כקרקע וחופים.

 

4. דג הגרזן - רוח רפאים טורפת

חיות טבע

דגי גרזן קיבלו את שמם בזכות מבנה גופם, דג מעמקים זה הוא בעל יכולות תאורה ביולוגיות המאפשרות לו לשלוט בפיגמנטים זרחניים שגופו מפיק. תכונה זו , יחד עם גופו הדקיק, מאפשרת לדג הגרזן להסתוות כבלתי נראה מול דגים אחרים.

5. מיקסינה - מייצר השריונות

חיות טבע

המיקסינה הוא זן דג דמוי צלופח הנחשב למאובן חי בימינו, כלומר, לא חל בו שינוי אבולוציוני עוד מתקופת הדינוזאורים. כל דג בים מכוסה בשכבת ריר המאפשרת לו שחיה אקוודינמית וחלקלקה. דג המיקסינה יכול להפריש מגופו ריר סמיך ועבה במיוחד, בעל טעם איום, שמונע מדגים אחרים לאכול אותו.

 

6. מסורן - הקרדיולוג הימי

חיות טבע

המסורנים, הנקראים גם "דגי מסור", נקראים כך מפני שאפם דמוי מסור חשמלי. מעבר לתקיפה, הגנה ואפילו חפירה בקרקעית הים, למסור של המסורן נקבוביות רגישות המאפשרות לו לזהות את דופק הלב של כל יצור חי בסביבתו, גם אם אינו יכול לראותו.

 

7. דג קרח אנטארקטי - שחיין הכפור

חיות טבע

דג הקרח אטלנטי הוא זן של דג בקלה, המצוי באזור אנטארקטיקה ויכול לשרוד במצב של כמעט קיפאון, זאת מפני שהוא מסוגל להפריש מגופו חלבון נוגד קיפאון המגן עליו באופן טבעי מתנאי האקלים הארקטי הקפוא.

 

8. שושנון - הדג הפמיניסטי

חיות טבע

השושנון מקבל את שמו מקשרו הסמביוטי עם שושנת ים. הוא ידוע גם בתור "דג הליצן" וזאת בזכות צבעיו הבוהקים. דגי ליצן נולדים זכרים ומתפתחים לנקבות בהמשך חייהם. הנקבה הגדולה ביותר בלהקת דגי ליצן ממוצעת היא המנהיגה, במקרה בו המנהיגה מתה הזכר הגדול ביותר יהפוך לנקבה בכדי להנהיג.

 

9.אבנון - הטורף הנסתר

חיות טבע

האבנון הוא דג טורף שאינו נע הרבה, נייחותו מאפשרת התפתחות של אצות ובעלי חיים קטנים המשווים לו מראה של אבן או אלמוג. דג זה מסתתר בין אלמוגים ובקרקעית הים ומכיל ארס חזק מספיק בשביל להרוג אפילו בני אדם.

 

10. לסתן - השמרטף הנאמן

חיות טבע

דג הלסתן הוא דג קטן וארוך, ופיו גדול באופן חסר פרופורציה לשאר גופו. לאחר הזיווג, הנקבה מטילה ביצים והזכר פותח את פיו לגודלו המקסימלי ומאכסן אותן בתוכו. לאחר בקיעת הביצים, הדגיגים ממשיכים להתגורר בפיו של אביהם. בצורה זו הוא יכול להגן על ילדיו ולדעת היכן הם נמצאים בכל זמן.

 

11. דג נמר - צייד הציפורים

חיות טבע

דג הנמר מגיע מיבשת אפריקה ומקבל את שמו בזכות שיניו האימתניות, הוא ידוע בתור דג מסוכן וצידתו נחשבת להישג משמעותי בענף הדיג. האיום הגדול של דג זה הוא יכולתו לתקוף בזינוק אל מחוץ למים, ובפה פעור לתפוס ציפורים באוויר.

 

12. דג הנפוחית - הכדור הרעיל

חיות טבע

דג ממשפחת הנפחותאים המוכרים בסלנג כ-"אבו נפחא". דג הנפוחית, הנקרא גם "פוגו" הוא בעל יכולת להתנפח לגודל של כדור כדורגל. הפוגו נחשב למעדן יפני המצריך שף מיומן בטכניקה בה מנקים ומפלטים אותו, וזאת מפני שהוא מכיל רעל שיכול להרוג אדם בביס אחד. 

 

13. אלתית - ה-GPS של הטבע

חיות טבע

דגי האלתית, המוכרים גם בשמם הלועזי "סלמון", מתחילים את חייהם בנהרות ומשם שוחים לאוקיינוסים. הם חיים את כל חייהם בים הפתוח ולעת זקנה חוזרים ישירות לנהר בו נולדו. מדענים ימיים משערים שהם עושים זאת בזכות יכולתם לקרוא שינויים בשדה המגנטי של כדור הארץ כמפה.

 

14.צלופח חשמלי - הדינמו החי

חיות טבע

הצלופחים הם קבוצת דגים מוארכת ללא קשקשים. שלושה רבעים ממבנה גופם של הצלופחים החשמליים מורכב מזוגות איברים שיוצרים מטענים חשמליים המגיעים עד ל-600 וולט. מעבר לתקיפה והגנה, הזרמים החשמליים משמשים אותם גם ככלי תקשורת זה עם זה. 
 

15. תמנון דמבו - שוחה בעזרת האוזניים

חיות טבע

תמנון דמבו קיבל את שמו משני סנפיריו הרחבים שנמצאים בצידי ראשו ומזכירים את אוזניו של הפיל המצויר. הוא חי במעמקים ומנפנף באוזניו על מנת לשחות, בזמן שזרועותיו פרוסות בהכנה לתפוס טרף חולף מתחתיו.
 
מקור: עידן כהן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו