print header

מעבירה לחמאס מליונים ומתגאה בסיכול הטרור

 
מאת: ערן הילדסהיים, אתר הכלכלה האמיתית
 
יולי 2013, מכתב מונח על שולחנו של ראש הממשלה נתניהו ובו נכתב "אל תתנו יד לאויב לייצר טילים". מועמד למועצת העיר באשקלון כתב את המכתב בנסיון נואש למנוע את העברתם של קרוב לחצי מליארד ש"ח לחמאס בעזה. שמונה חודשים לאחר מכן אותה ממשלה חוגגת וגוזרת קופון על סיכול הברחת טילים לעזה ואף אחד לא שואל איך העברת הכספים לחמאס מסתדרת עם המלחמה הבלתי מתפשרת בו? 
 
בימים הקרובים נראה בכירים חמורי סבר מהממשלה מצולמים בכל מיני פוזות עם כל מני כלי נשק שיועדו לעזה. מדובר בנשק שנתפס על ספינת "קלוז סי" במבצע שדמה יותר להפקת תכנית ראליטי מאשר מבצע צבאי. המשתתפים בתכנית, אותם לוחמים שהשתלטו על הספינה, קיבלו מצלמות לצורך תעוד הפעולה כאילו היו באמצע צילומים ל"מחוברים". המפיקים יעלון וגנץ ישבו בחדר הבקרה כאילו מנסים לשחזר סצנה מקבילה מתוך הסרט "מבצע אנטבה"(בסרט זה נראה אמין יותר). רק אסי עזר היה חסר בפאנל כדי לפתוח את הקווים לשליחת אס אם אסים לבחירת מפקד האירוע המצטיין של המבצע. ברקע היו שותפים מאות לוחמים בהשתלטות על 17 אנשי צוות משועממים שרק רצו להגיע הביתה בשלום. נראה לרגע שגם חבורת נערים עם נפצי פורים היתה עושה את העבודה. אבל הפוליטיקאים צריכים לייצר דרמה, מפקדי הצבא רוצים לגזור קופונים והתקשורת צריכה רייטינג.
 

הנשק מאוניית קלוז סי, צילום: דובר צה"ל
 
גם השרים הצטרפו כמובן לחגיגה. הפעם לפיד נשאר מחוץ למסיבה - אחרי הכל המעורבים בפרשה אינם חרדים. הדמות הראשית בממשלה נתניהו העניק ראיונות נדירים לכלי תקשורת ישראלים שחשפו את "פרצופה האמיתי של איראן".
 
גם בצבא יצאו מגדרם כדי לנפח את גודל האירוע. דובר צה"ל הודיע בדרמטיות כי במידה והטילים היו מגיעים ליעדם - אל ארגוני הטרור ברצועת עזה - "הם היו מסכנים מיליונים מאזרחי מדינת ישראל". מי שעבר בדיוק באותו הזמן ליד הטלויזיה היה יכול לחשוב לרגע שעל הספינה מצאו טילים גרעיניים. בצבא כנראה שכחו מהן פרופורציות. מספר הטילים שנמצאו על הספינה על פי הדיווחים מהווה פחות מ-0.1% מכלל כל הטילים שמכוונים בכל רגע לעבר ישראל מכיוון חיזבאללה והחמאס. טילים שראש אמ"ן כינה אותם רק לאחרונה כמדויקים ומסוכנים יותר מבעבר.
 
אבל הנה פרט קטן שקצת פוגם בחגיגות "חשיפת פרצופה האמיתי של איראן". ביולי 2013 התכנסה וועדת הכספים של הכנסת ודנה, בין היתר, באישור העברת כספים לרצועת עזה בשווי 480 מיליון ש"ח. רגע לפני הדיון פנה אזרח אשקלון שי רובין, שהתמודד אז על מקום במועצת העיר, במכתב לראש הממשלה וכתב לו בין השאר כך:
"אין עוררין כי מדובר במצב אבסורדי. אנו תושבי הדרום אשר חיים תחת מתקפה יומיומית של ירי טילים לעברנו, זכאים מהמדינה שלנו להגנה בסיסית ולא שהמדינה תיתן יד לאויב על ידי העברת כספים שמסייעים לאוייב להתחמש ולצבור תאוצה שתשמש לנו כרועץ. הנני שב ומבקש, שבקשה זו תובא לסדר היום ולא תיפול על אוזניים ערלות. אנא שקלו בכובד ראש את העברת הכספים לייצור רקטות נגד תושבי מדינת ישראל".
המקום היחיד שבו פורסם המכתב יחד עם העברת הכספים לעזה היה במקומון אשקלוני.
 
רק לאחרונה חשף ח"כ משה פייגלין שבכל שנה מועברים בממוצע לרשות הפלסטינית למעלה מ-4.5 מיליארדי שקלים. חלק נכבד מהכספים מועבר ישירות לעזה. זה בנוסף ל250 משאיות של אספקה הומניטרית חיונית שנכנסות לעזה בכל יום. למרות זאת אף כלי תקשורת לא מעלה את הנושא לראש סדר היום הציבורי. אולי כי זה הורס את הרייטינג או את הגאווה הלאומית. אולי בגלל שמדובר בסך הכל בתושבי הדרום שגם כך מעולם לא אפשרנו להם להפריע לנו בחגיגות.
 

באדיבות אתר הכלכלה האמיתית

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו