print header

תמונות של נפלאות כדור הארץ מהחלל

סוכנות החלל האירופית SEA, היא השער של אירופה לחלל. בסוכנות חברות 20 מדינות מאירופה המבצעות מחקר משותף של החלל. חלק מהעבודה כולל צילומים של כדור הארץ - צילום שיוצר חיבור מופלא בין מדע ויופי.

שדות בקטלוניה, ספרד
השטח החקלאי הזה נמצא בגבול שבין המחוזות קטלוניה במזרח ואראגון במערב. בין הגידולים ניתן למנות חיטה, שעורה, פירות וירקות. השדות המעוגלים מצביעים על השקייה מרכזית מבאר הממומקת בלב החלקה.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

מבנה חקלאי בקנזס
השדות מחולקים למעגלים ומרובעים על פי שיטת ההשקיה. הצבעים אינם משקפים את המציאות והם נוצרו בצורה מלאכותית על מנת לבצע הפרדה חדה יותר בין סוגי הגידולים. נהר סימרון שובר את הדפוסים בצד ימין למטה. לעתים מי הנהר נעלמים כליל מתחת לחול שבקרקעית הנהר. במרכז מימין נראית העיר יוליסס. 4 במאי 2012.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

מדבר סהרה
בתמונה זו נראה אגן הניקוז Tanezrouft, אחד האזורים המבודדים והמדהימים של הסהרה בשטחה של אלג'יריה. האזור ידוע כ'ארץ האימה' בשל המחסור במים וצמחייה. האזור מאופיין בגבעות אבן חול כהות,  קירות קניונים משופעים, מישור מלח הנראים בלבן, רמות אבן, מחשופי אבן חול, דיונות ועוד שלל דפוסים מרהיבים ביופיים. דיונת מהדג'יבאת נראית כזר פרחים צהוב  מימין למעלה, מורכבת מריכוז דיונות הגדלות מעלה במקום לצדדים. 24 ביוני 2009.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

ונציה
בתמונה זו ניתן לראות את בירת הרומנטיקה של איטליה, עיר התעלות ונציה. הגראנד קאנל,  התעלה הגדולה, מתפתלת לאורך מרכז השטח הבנוי. בקצה הצפוני של התעלה נמצאת תחנת הרכבת סנטה לוסיה ובדרום התעלה אגן הניקוז סיינט מארק. ניתן לראות את הגונדולות העוגנות בצדי התעלה ואת האוטובוסים והמוניות הימיים שטים בה. האי המרובע מצפון הוא סיינט מישל, שהיה פעם כלא והפך לבית קברות כאשר כוחות הכיבוש של נפוליאון הכריזו כי קבורה בעיר אינה סניטרית. 22 ביוני 2008.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

הדלתא של הגנגס
בדרום בנגלדש נמצאת הדלתא הגדולה ביותר בעולם, הדלתא של נהר הגנגס. מישור הדלתא משתרע לאורך 350 ק"מ ממזרח למערב במפרץ בנגל. הוא נוצר מחיבור של נהרות הגנגס, בראהמאפוטרה ומגהנה, אשר נשפכים יחד לאוקיינוס ההודי. בתמונות ראדר אין צבע ולכן התמונה הזו הורכבה מ-3 שכבות סינטתיות שצולמו ב-20 בינואר, 24 בפברואר וב-31 במרץ 2009. צבעי הקשת נוצרו כתוצאה משינויים בפני השטח בין צילום אחד למשנהו.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

עיקולי הזהב של איראן
מדבר המלח דסט-א-קאביר של מרכז-צפון איראן. אדמות חול וחימר מכילות ריכוז מלח גבוה הנובע מהתאדות חזקה בחודשי הקיץ. איראן היא אחת המדינות בהן נמצא ריכוז המינרלים הגבוה בעולם ותמונות לוויין מסייעות לאתר את ריכוזים הגדולים שלהם.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

סמטת הקרחונים לברדור, גרינלנד
במרכז נראית חתיכה גדולה שנשברה מהקרחון פטרמן שבגרינלנד, צפה בים לברדור החוצץ בין גרינלנד לקנדה. מעל 1,000 קרחונים צפים בדרום ים לברדור מסוף מאי ועד תחילת יוני, מה שהקנה לאזור את הכינוי 'סמטת הקרחונים'. על פני המים נראות שכבות קרח הזורמות דרומה בחלקה העליון של התמונה. המערבולות הלבנות הן גושי קרח קטנים הנסחפים אל האוקיינוס ומייצגים בעצם את כיוון וצורת הזרמים בים. 4 במאי 2011.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

נווה המדבר אל ג'ווף בלוב
עמוק בתוך מדבר סהרה שוכן נווה המדבר אל ג'ווף. בחלק השמאלי עליון נראית העיר ומימינה נמצאים שטחי חקלאות הנראים כמו כתב ברייל. שני הפסים המקבילים שנמצאים בין השדות לעיר הם מסלולי ההמראה של שדה התעופה קופרה. קוטרם של השדות הגדולים ביותר יכול להגיע עד לק"מ וצורתם התקבלה על ידי שיטת השקייה מרכזית, כשצינור יוצר מבאר הממוקמת בלב השדה. מתחת לפני השטח נמצא מאגר מים גדול המשמש כתחליף לגשם שנעדר מהאזור כמעט לחלוטין.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

דלתת המיסיסיפי
זוהי נקודת המפגש של המיסיסיפי, הנהר הגדל ביותר בארה"ב, עם מפרץ מקסיקו בדרומה של היבשת. הצבעים בתמונה אינם מייצגים את המציאות והקטעים הורודים מייצגים את הצמחייה ואילו משקעים במים מופיעים בכחול וירוק. 3 באוקטובר 2011.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

מדבר נמיב
התמונה צולמה מעלה מדבר נמיב, בנמיביה שבדרום מערב אפריקה. האזורים בכחול ולבן הם קרקעית נהר הטסאוצ'אב. הנקודות השחורות של צמחייה מרוכזות סמוך לנתיב הראשי של הנהר ומצבורי מלח מופיעים בלבן בוהק. במרכז הואדי ניתן לראות כביש החוצה אותו לאורכו ואחד המתחבר אליו לרוחבו. בקצהו התחתון של הכביש המאונך נמצאת דיונה 45, אתר תיירות פופולארי. הצללים לכיוון מערב מעידים כי התמונה צולמה בשעות הבוקר המאוחרות. 7 בינואר 2012.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

פלנקטון בשפע
הגוש התכול היפהפה שבלב הים הוא למעשה מצבור פלנקטון אדיר, המשתרע על פני שטח הגדול משטחה של יוון. התמונה צולמה מעל ים ברנץ בקצה הצפוני של אירופה. 19 באוגוסט 2009.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

נהר ביער הגשם הדרום אמריקאי
נהר ז'ורואה זורם ביערות הגשם של האמזונס במערב ברזיל. לאורך הנהר נוצרו אגמי פרסה, כאשר נתיב הנהר התפתל אל תוך עצמו וניתק קטע ממנו לאגם עצמאי. התמונה צולמה בטכניקת שכבות ולכן צבעיה אינם נראים טבעיים. 2 בינואר, 1 בפברואר ו-3 במרץ 2012.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

שלגים סקנדינביים
עננים מכסים את הים הצפוני ויורדים דרומה לחיבור שבין דנמרק (פינה ימנית תחתונה) ונורווגיה (במרכז למעלה). בחלק הימני עליון נראית שכבה סמיכה יותר של עננים המכסה את דרום מזרח נורווגיה ומתפשטת אל שוודיה. חלק מהפיורדים המפורסמים של נורווגיה נראים כקווים שחורים החורצים את האדמה הלבנה משלג. בחלקה העליון של התמונה ניתן לראות את סונגפיורד, העמוק והארוך ביותר בנורווגיה. מימין למטה, ניתן לראות את חצי האי יוטלנד ואת גופי המים שלו.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

סיביר המושלגת
בחלק השמאלי תחתון ניתן לראות את נהר יניסיי הזורם אל ים קארה בצפונה של רוסיה. הנהר נחשב לגבול שבין מזרח למעבר סיביר. מרבית האזור המצולם שוכן מצפון לחוג הארקטי והאדמה בו קפואה מרבית ימות השנה. 5 במרץ 2012.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

דרום מרכז רומניה
האזור ההררי שבתמונה הוא השטח הגיאוגרפי שמחבר בין רכס הקרפתים שבצפון, למישורים הנמוכים שבדרום. שלושת "הענפים" שבלבן הם תוצאה של שחיקה לאורך נהרות ונחלים כשנהר קוטמנה עובר במרכז התמונה. מבט מעמיק יותר יגלה לנו שהאזור כולו מרושת בשדות חקלאיים. 2 בינואר 2013.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

עמק אימפריאל בקליפורניה
אדמות החקלאות הפוריות של עמק אימפריאל אשר במדבריות של דרום קליפורניה, נראות בתמונה זו כרשת של שדות. השטח מתחיל באזור ים סלטון בצפון וממשיך כ-80 ק"מ לתוך מקסיקו. מימין למטה ניתן לראות את העיר בראולי, בצד השני את ווסטמורלנד ולמעלה את קליפטריה יחד עם האגמים ראמר ופיניי. 4 ביולי 2010.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

חבל פאולוס בצפון מערב ארה"ב
השטחים החקלאיים על הגבעות של חבל פאולוס במדינת קליפורניה שבצפון מערב ארה"ב נראים בתמונה. השטחים בדרום ובמערב שייכם למחוז וולה וולה, בעוד החלק המרכזי מזרחי עליון שייך למחוז קולומביה. השטחים החקלאיים משמשים לגידול של חיטה וקטניות בעיקר והאזור זכה להשוואות לטוסקנה. ניתן לראות בתמונה את דפוסי המחרשות, דרכים ואפילו בניינים. בצד שמאל למטה ניתן לראות את נהר טאוצ'ט הידוע בדגי הטרוטה שבו.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 

 

אי האוצר של קזחסטאן
ממזרח לים הכספי בחבל מנגיסטאו שבקזחסטאן צולמה התמונה בעלת הדפוסים המשונים הללו. בחלקה העליון ניתן לראות מים וביצות עם אזורי שחיקה מימין ולמעלה. מרבית התמונה מכוסה בערבה מישורית העוטרת בצמחיה נמוכה. רשת הדרכים הבהירה שנמצאת למטה משמאל היא שדה הנפט קארקודוק. הריבועים הלבנים ברשת מייצגים את מיקומי הבארות. השם "אי האוצר" נובע מאוצרות הטבע המצויים באזור בשפע, כמו נפט, מינרלים ומתכות. 24 בנובמבר 2012.

תמונות של כדור הארץ מהחלל
 
מקור: חנוך שרעבי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.