maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

הקניבלים הכי חמודים בטבע

 
קניבליזם הוא נורמלי וחלק מהטבע. אחרי הכל, למה לתת למזון טוב להתבזבז, גם אם פעם הוא היה החבר הכי טוב שלך? אלו הם בעלי החיים החמודים שאנחנו רואים בפינות הליטוף, גני החיות או ספרי הילדים אך הם בעצם קניבלים אכזריים!
 
1. ארנבים
אם יש שני דברים שארנבים ידועים בהם, אלו האוזניים הגדולות והיכולת לייצר כמות אדירה של צאצאים. אחת מתופעות הלוואי האבולוציוניות של הבאת הצאצאים המעולים שלהם, היא שהם אפילו לא מנסים לגדל גורים אם הם חושבים שהם פשוט ימותו בכל מקרה. למה לטרוח כאשר הכמות הבאה מגיעה בעוד רגע? בכל המלטה הארנבת תאכל חלק מהגורים על מנת להחזיר לעצמה חלק מהאנרגיה שהושקעה בלידה.
למרבה הצער לא צריך הרבה כדי לגרום לארנבים להפוך את הילדים שלהם לחטיף. נביחת כלב, נוכחותו של אדם זר, מחסור במזון או אפילו רעש חזק - מספיקים. לפעמים הם אפילו אוכלים את הוולדות שלהם במקרה. לאחר הלידה, הארנבים אוכלים את השלייה, אבל לפעמים הם נסחפים ואוכלים בטעות אחד מהגורים גם כן.
 
קניבליזם בטבע
 
2. קופי שימפנזה ננסי
קופי השימפנזה הננסי או הבונובו, ידועים בעיקר בזכות היותם בעל החיים הקרוב ביותר לבני האדם, וכן בזכות היותם מיניים מאוד. בעוד בני האדם בונים מערכת יחסים באמצעות מחוות כמו לחיצת ידיים וזיוף צחוק מבדיחות לא מצחיקות, השימפנזות האלה פיתחו 17 דרכים שונות לומר "שלום" עם איברי המין שלהם. כמובן, שקופי השימפנזה הננסיים תמיד מוכנים להושיט יד (או חלק גוף אחר) לקופים במצוקה.
לכן זה כל כך מפתיע לגלות שדווקא הם רוצחים מאורגנים מאוד, עם חיבה לבשר גורים. חוקרים זיהו קבוצה בקונגו שצדה קופים אחרים. הם תפסו עמדה בשקט סביב בסיס של עץ ותקפו בפתאומיות כשהם תופסים כל קוף שהם יכולים, בדרך כלל צעיר. אחר כך הקופים קרעו אותו לגזרים ואכלו אותו. בהזדמנות אחרת, חוקרים זיהו להקת שימפנזים אוכלת אחד משלהם. אם נשאה את גופתו של גור שמת מסיבות טבעיות במשך יום. לאחר שזה נראה שלשאר הלהקה נמאס, הם לקחו את הגופה בכוח מאמו, ואכלו אותה מולה.
 
קניבליזם בטבע
 
3. דובי קוטב
לפחות השימפנזים חיכו עד שהגור מת לפני אכילתו. לדובי הקוטב, לעומת זאת, אין זמן לבזבז. קניבליזם זוהה אצל דובי קוטב, בדרך כלל כאשר זכרים גדולים מתחילים להבין שדובים קטנים יותר יכולים להיות חטיף טוב.
למרות שזה התרחש מאז ומעולם, בשנים האחרונות היו יותר ויותר דיווחים על קניבליזם בקרב דובי קוטב. כנראה שזוהי אחת מתופעות הלוואי של שינוי האקלים. הדובים לרוב צדים כלבי ים שנסחפו על גבי קרח שנמס, אך כעת, כאשר הקרח נמס מוקדם יותר ומתגבש מאוחר יותר, נראה כי דובי הקוטב לא משיגים מספיק כלבי ים.
 
קניבליזם בטבע
 
4. אריות ים
אמנם אריות הים גם הם קניבלים, אבל  שלא כמו דובי קוטב, להם אין באמת תירוץ. במקום זאת, נראה שהסיבה שלהם היא עצלות ושעמום. אריות ים זכרים נתפסו מול חופי ניו זילנד כאשר הם גונבים צאצאים מהנקבות הקטנות והחלשות, שכמובן לא היו מאושרות מזה שצאצאיהן נגנבו, אולם לא יכלו לעשות  דבר כדי לעצור את זה. חוקרים לא יודעים בדיוק מדוע הם עושים את זה, אלא אם כן תיאוריית העצלות והשעמום נכונה. תיאוריות אחרות טוענות כי הגורים הם פשוט טרף קל ומפתה, ואילו אחרות משערות כי הם הורגים בעיקר למען צמצום התחרות בין הזכרים, ואכילתם היא מטעמי חיסכון בלבד.
 
קניבליזם בטבע
 
5. חלזונות
הם לא ממש חמודים כמו שאר החיות ברשימה, אך חלזונות הם בהחלט החמודים של עולם הרכיכות. מפתיע לגלות שחלקם קניבלים אגרסיביים. חילזון הזאב הוורוד, הוא מין שמשתמש בגודל ובמהירות שלו כדי לצוד חלזונות אחרים ולאכול אותם, עם הקונכייה. כאשר הזאב הוורוד מוצא נתיב ריר, הוא עוקב אחריו כשמחושיו על הרצפה (ומכאן שמו - הזאב). אלו ציידים עשויים ללא חת שעוקבים אחר טרפם על עצים ואפילו מתחת למים.
אחרי שהוא מאתר את טרפו, יש לו שתי דרכים להתמודד עמו. את החלזונות הגדולים הוא אוכל יחד עם הקונכייה, אבל כשהוא טורף ארוחות גדולות יותר, הוא פולש לתוך הקונכייה של החילזון האחר ואוכל אותו מבפנים. במילים פשוטות, חילזון הזאב הוא צייד ממש, ממש טוב - אחרי הכל, הם מתחילים מוקדם. מהרגע שהם נולדים, הזאבים הוורודים מתחילים לאכול אחד את השני, כולל הביצים שעדיין לא בקעו. יש מומחים שיתארו מפגש משפחתי של חלזונות הזאב כ"לא כל כך נעימים".
 
קניבליזם בטבע
 
 
6. סנאים
קשה למצוא בעלי חיים שדואגים לצאצאיהם פחות מסנאי קרקע. כנראה ישנו קשר לעובדה שהצעירים שלהם הם בתחתית שרשרת המזון, ויש להם כישורי הישרדות של פוחלץ. רק חלק זעיר מהם ישרוד את השנה הראשונה לחייהם, כשהשאר ימותו מקור, רעב, או טורפים - הכוללים סנאים אחרים.
המבוגרים לא צריכים תירוץ כדי להכין ארוחה מהתינוקות, אך הם אינם טיפשים לחלוטין - הם אוכלים סנאים שאינם קשורים אליהם. במובן מסוים, זהו מעגל קסמים, כאשר סנאי מאבד את צאצאיו, הוא לרוב יעבור לאזור בטוח יותר ויגנוב את מאורתו של סנאי אחר, תוך כדי שהוא אוכל את הגורים שנותרו. דבר זה גורם לסנאי שמאורתו נגנבה לגנוב מאורה משלו, להרוג צאצאים אחרים, וכך הלאה. הם אוכלים גורים משתי סיבות: ראשית, להרוג גורים של אחרים זו דרך מצוינת לחסל תחרות, ושנית, הם מזינים.
 
קניבליזם בטבע
 
7. תמנונים
למרות שקשה לחבק אותם, תמנונים הם עדיין די חמודים. יש להם אינטליגנציה מפתיעה ועיניים סקרניות, אך מדי פעם נטייה לקניבליזם. זה לא בלתי מתקבל על הדעת שתמנונים יתחילו לצוד אחד את השני כאשר מזון הוא נדיר,  אבל בשנת 2007 חוקרים הופתעו לראות נקבת תמנונים טורפת זכר קטן ממנה לאחר שהזדווגה עמו. זו הייתה הפעם הראשונה שמישהו ראה דבר כזה, והחוקרים תיעדו אותו צעד אחר צעד.
הנקבה שחתה, עסוקה בענייניה, כאשר זכר קטן הגיע והתחיל להתעניין. הם הזדווגו 13 פעמים במשך שלוש וחצי שעות. אחרי הפעם השתיים עשרה, תמנון שלישי הגיע יחד, אבל בקושי נמלט על חייו לאחר שהנקבה תקפה אותו באגרסיביות והבריחה אותו. שני התמנונים חזרו לעיסוקם שוב, אבל הפעם היא לא הרפתה ברגע שהם סיימו. במקום זאת, היא חנקה את הזכר לאט, ולאחר מכן גררה את הגופה למאורה שלה ואכלה אותה במשך יומיים. ויכוח מתנהל עדיין בקהילה המדעית לגבי האם הזכר מת עם חיוך על פניו או לא.
 
קניבליזם בטבע
 
8. תרנגולות
יש המון בדיחות על מדוע התרנגולת חצתה את הכביש. אולי זה פשוט כי היא רצתה להגיע לצד השני, או אולי היא פשוט ניסתה לברוח לפני ששאר הלול יבלע אותה חיה. קניבליזם הוא בעיה גדולה במשק עופות, ובמיוחד באלה שבהם לבעלי החיים אין הרבה מקום לזוז.
זה מתחיל בתמימות - תרנגולות מנקרות סביבן בחיפוש אחר מזון, ומדי פעם הן מנקרות זו את זו. לפעמים, נגיסות אלה מקיזות דם, והן מגלות שהן אוהבות את הטעם. ברגע שהפצע פתוח, המשחק מתחיל. כל התרנגולות האחרות מנסות להגיע אל הקרבן האומלל, כדי לנקר להן חתיכה. ניסיון להילחם בחזרה רק ימשוך יותר תשומת לב ויחמיר את המצב.  בסופו של יום, זה לא באשמתן שיש להן טעם של עוף.
 
קניבליזם בטבע
 
9. ראשנים
עם כל בעלי החיים הבוגרים שאוכלים ילדים, נחמד שיש שינוי מרענן  - כשבעלי חיים צעירים אוכלים זה את זה, לפחות הם נטפלים למישהו בגודל שלהם. במקרה של הקרפדות, רק חלק קטן מהראשנים שלהן יגדל, והשאר יהפכו למזון של אותם בני המזל, וככל שאלה אוכלים יותר, הם גדלים יותר ויותר. ברגע שהם נעשים גדולים יותר פי כמה מחבריהם, הם יכולים לצוד אותם בקלות, אך למרבה הפלא, הראשנים מסוגלים לזהות את אחיהם ולהימנע מאכילתם.
הסיבה לכך שהם צדים זה את זה היא פשוטה, הראשנים מבלים את ילדותם כשהם חיים בשלולית קטנה ולא עובר זמן רב עד שהשלולית מתייבשת. הסיכוי היחיד שלהם לשרוד הוא להתבגר מהר ככל האפשר. גידול מהיר דורש בשר, בהעדר מסעדת בשרים בסביבה, הם צריכים לאכול אחד את השני.
 
קניבליזם בטבע
 
10. סוריקטות
הסוריקטה היא כנראה אחד מבעלי החיים הכי חמודים על פני כדור הארץ. הסוריקטות חיות יחד בלהקות, מגדלות ילדים יחד, ויש להן פרצוף קטנטן חמוד ופרוותי. הנטיות הקניבליות שלה לעומת זאת, הן קצת פחות חמודות. הבעיה היא שבחיי המדבר, אין מספיק אוכל כדי לתמוך בכל הצאצאים. בדרך כלל יש רק מספיק להמלטה אחת בכל פעם, וכל אם בלהקה תעשה את כל מה שהיא יכולה כדי לוודא שזו תהיה ההמלטה שלה.
כל נקבה בהריון הורגת כל גור סוריקטה שהיא יכולה להניח את שיניה עליו. פחות פיות להאכיל בלהקה, אומר יותר אוכל לילדים שלה. אמהות דומיננטיות יותר, יגרשו נקבות אחרות מהלהקה כדי למנוע מהן להיכנס להריון. לאחר שהתינוקות חסרי המזל נאכלו ובני המזל נולדו, הנקבות שגורשו יחזרו, והמושבה כולה תגדל את השורדים הצעירים יחד.
 
קניבליזם בטבע
 
 

מקור תמונות: aaron loganböhringer friedrich, ,Kabiralbert kok, JJ Harrison, Dylan ParkerKor!An

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו