print header

כך תדעו איך הכלב שלכם מרגיש


אחת הסיבות הנפלאות שבגללה אנחנו אוהבים כלבים היא העובדה שהם לא מזייפים את הרגשות שלהם. הם לא יתחנפו אלינו ברגע אחד כדי ללכת ברגע אחר ולצחוק עלינו מאחורי הגב עם חברים. אין ספק שהיכולת שלהם להיות נאמנים לרגשות שלהם היא מקסימה, הבעיה מתחילה כשאנחנו לא יודעים לפענח את הרגשות האלה. הנה מספר מדדים מארגון צער בעלי חיים ASPCA שיסייעו לכם לתרגם את מצב הרוח של הכלב שלכם.

כלב
 

אושר ושמחה: כאשר כלב מאושר, שפת הגוף שלו נינוחה; שריריו רפויים, פיו סגור או פתוח מעט וזנבו ואוזניו נמצאים בעמדות הטבעיות שלהם. הוא עשוי לכשכש בזנב מצד לצד או בתנועה מעגלית, והבעת הפנים שלו תהיה ניטרלית או שזווית הפה תופנה כלפי מעלה כאילו הוא מחייך. קרוב לוודאי שהוא יתנשף בקצב קבוע.

דריכות: כאשר הכלב שלכם דרוך ועירני, הוא ייראה חזק וממוקד. הוא יעמוד זקוף, אוזניו יזדקרו, כמו גם ראשו וצווארו יימתחו כלפי מעלה. זנבו יהיה בעמדה הטבעית או בעמדה אנכית, נוקשה וחסרת תנועה. הוא ישיר מבט לפנים אל הדבר שמושך את תשומת ליבו בריכוז רב. פיו יהיה סגור והוא עלול לנהום או לנבוח.

התרגשות: במקרה זה, הכלב ייראה דרוך כמו בשלב הקודם, רק שהופעתו עשויה להיות שובבה. אוזניו וזנבו יהיו מורמים למעלה והוא עשוי לכשכש בזנב. הוא יביט באובייקט שמרגש אותו וקרוב לוודאי שפיו יהיה פעור. לעיתים הוא עשוי לשלב נביחות.

עוררות: כלב מעורר הוא כלב שמפנה תשומת לב לאיזו התרחשות. לפעמים אין שום דבר מוחשי בסיבה והוא מגורה רק על ידי צליל או ריח. שפת הגוף שלו תשתנה בהתאם ליחס שלו אל אותו מקור מעורר - האם המקור מפחיד אותו? מכעיס אותו? גופו עשוי להיראות בגודל נורמלי או גדול יותר, אוזניו יכולות להיות שטוחות או מתוחות למעלה, זנבו עשוי להתגלגל בין רגליו או להישאר בתנוחה רגילה, הוא יכול להסתכל ישירות על האוביקט שעורר אותו או להרכין ראש. כך או כך או כך הוא לא נראה רגוע.

שובבות: כלב שובב יביע תנועות גוף קופצניות ועליזות. הוא יכול לשלב פיתולים באוויר, קפיצות וריצות סביב הזנב של עצמו. הוא עשוי לקפוץ עליכם בהתרגשות או לרוץ סביבכם. קרוב לוודאי ויעטה הבעה שמחה המאופיינת בפה פתוח חלקית, כאילו והכלב עומד לחייך. כלב במצב רוח שובב עשוי לנהום או לנבוח, תוך שהוא מבקש את תשומת ליבכם בעקשנות.

פחד: כאשר הכלב שלכם מפחד הוא עושה כמיטב יכולתו כדי להיראות קטן. לעיתים קרובות, הגוף שלו ייראה כפוף, זנבו נמוך או תחוב בין רגליו האחוריות ואוזניו יהיו שטוחות לאחור. הוא עלול להתכווץ ולהתכופף אל האדמה ולפהק בצורה מוגזמת. שרירי גופו ופניו יהיו מתוחים ונוקשים.

דומיננטיות: אם הכלב שלכם מרגיש דומיננטי, הוא יעמוד גבוה, לפעמים אפילו על קצות האצבעות או על משטח מורם וינסה להיראות גדול. הוא ימתח את צווארו וייראה כמו קפיץ מתוח. המשקל שלו ינוע בין עמידה יציבה על 4 רגליים או הישענות לפנים. אוזניו יהיו מורמות והזנב גבוה ונוקשה. שערו עשוי לעמוד לאורך כתפיו וגבו. ברוב המקרים, הוא יצור קשר עין עם האחר. הוא עלול לנהום, אבל הפה שלו בדרך כלל יישאר סגור.

כניעה: במקרה זה, הכלב ינסה להעביר מסר שהוא זוטר ולא מהווה איום. כדי לשוות לעצמו גוף קטן הוא עשוי להשתטח על האדמה, לשמור על זנב נמוך או תחוב בין רגליו, לעיתים הוא אף יכשכש בו במהירות. אוזניו יהיו שטוחות לאחור וצווארו נמוך, הוא עשוי להתלקק או להתגרד כדי לא ליצור קשר עין עם האחר. יש כלבים, בעיקר גורים, שמשתינים במצב כזה.

 

יש לכם מדדים נוספים לזיהוי מצב הרוח של הכלב שלכם? שתפו אותנו!
 

ליקטה: טל עזר

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.