print header

הפסיכולוגיה מאחורי הודעת SMS


עם הפופולאריות הבלתי מעורערת של טכנולוגית המסרונים, גם הפסיכולוגיה מאחורי תופעה זו הולכת וצוברת תאוצה. למרות שהמחקר בתחום עדיין בחיתוליו, הרי שאפשר כבר להסיק דבר או שניים על ההתנהגות האנושית שמאחורי ה-SMS.

לפי מה שעולה ממחקרים (וגם על פי התבוננות פשוטה), בני האדם אוהבים מאוד לשלוח ולקבל הודעות SMS. כבר ידוע שלטלפונים סלולריים יש מגוון רב של שימושים, אבל אין ספק שיש משהו בטכנולוגיית ה-SMS ששינה באופן מהותי את צורת התקשורת שלנו. מה שהופך את תופעת ה-SMS למעניינת עבור פסיכולוגים רבים היא העובדה כי הטכנולוגיה מאפשרת לאנשים להתבטא בצורה חופשית הרבה יותר מאשר יכלו להתבטא פנים מול פנים. למה? קרוב לוודאי מכיוון שהודעות SMS מעניקות מעט יותר מרווח נשימה ביננו לבין הנמענים; זו קומבינציה של תקשורת בין אישית ותקשורת המונים אשר מתגברת על החסרונות של שתיהן ומציעה יתרון משמעותי - הרבה יותר חופש ביטוי, הרבה פחות פחד קהל.

מסרונים הופכים את התקשורת לתמסורת - מצד אחד היא אימפולסיבית, מצד שני היא מאפשרת הרבה מאוד עריכה וסינון אישי. מצד אחד היא עניינית, מצד שני היא מתעסקת בתפל ובסתמי. מצד אחד היא מאפשרת לאנשים להיות ישירים, מצד שני היא מסיכה חסרת מחויבות שרבים נוטים להסתתר מאחוריה. היכולת לפלוש אל המרחב הפרטי של הנמען ללא הודעה מוקדמת "ולכפות" עליו את המסר שלנו, היא חיובית ושלילית כאחד.

אוסקר ווילד אמר כי אדם הוא פחות עצמו כאשר הוא מדבר בשם עצמו, אך אם ניתן לו מסיכה, קרוב לוודאי שהוא יגיד אמת. באופן פרדוקסלי למדיי, המסיכה של המסרונים עוזרת לנו להיות אנחנו, ללא מסיכה.

מסרון

הפסיכיאטר ד"ר אלן מנביץ מאוניברסיטת ניו יורק, החליט לשלב את ההיבט החיובי של מסרונים בשיטת הטיפול שלו. הוא מבקש מהמטופלים שלו לשלוח אליו בזמן אמת הודעת SMS של תחושה או התרחשות. "פעם אנשים היו באים אל ספת הפסיכיאטר ומדברים על אסוציאציות חופשיות מתוך הדימיון והזיכרון, כאלה ששינו צורה בפרספקטיבה של זמן" אומר ד"ר מנביץ. "היום, הטקסטים מאפשרים לנו לתפוס קולות של אנשים במצבים בהם הם נמצאים, בו ברגע שהם חווים אותם. ואז כאשר הם מגיעים למשרד, גם הם וגם אני ערוכים לדבר על מה שקרה".

ד"ר מנביץ טוען כי הטקסטים מאפשרים למטופלים להרגיש נוח יותר, כמו גם להיפתח ולדבר ביתר חופשיות על חוויותיהם. נכון הדבר בעיקר אצל אצל בני נוער, טוען ד"ר מנביץ, שעל פי רוב מתביישים לחשוף עצמם במעמד פנים מול פנים.

בעוד שד"ר מנביץ, כאמור, גייס את יתרון ה-SMS אל שורותיו, הרי שיש לא מעט שמנצלים את חסרונות השיטה ומרשים לעצמם קצת יותר מדיי. מספר מחקרים שנערכו לאחרונה מצאו כי אנשים משתמשים בטכנולוגיה לדברים הרבה פחות חיוניים וחיוביים, כמו הצקות, בריונות והודעות סקס. מחקר שנערך לאחרונה מצא כי "טקסט בריונות" על גבול ההטרדה הנפשית, הפך להיות שכיח מאוד בשנים האחרונות. מחקר נוסף גילה כי 13% מכלל הילדים, משתמשים בטכנולוגית ה-SMS כדי לשלוח הודעות סקס, רמיזות מיניות או תמונות עירום. זה גבול מאוד דק בין חוויה חיובית בלתי מזיקה לבין הטרדה מינית, אמרו עורכי המחקר וטענו כי יש קשר בין הודעות סקס לבין השכיחות הגבוהה של דיכאון ונסיונות התאבדות בקרב בני נוער. יחד עם זאת, מציינים החוקרים, טיב הקשר בין שני המשתנים טרם נמדד ולא בטוח שאחד גורם לשני.

מסרון

למרות שרוב המחקרים הפסיכולוגיים נעשים בקרב מתבגרים, זה כמעט בטוח לומר כי גם מבוגרים משתמשים בהודעות טקסט בצורה יצירתית, כלומר "שולחים הודעות אימפוליסיביות מבלי לחשוב" אומר ד"ר מנביץ.

מבוגרים נוטים להשתמש ב-SMS כדי לשלוח הודעות זעם לבן זוג, לבוס או לחבר. כעסים שלא תמיד יכולים לבוא לידי ביטוי פנים מול פנים, לא רק בגלל המבוכה הפרונטלית, אלא בעיקר בגלל שלא תמיד הנמען מסכים לקיים תקשורת פנים מול פנים. הודעת SMS כמו מתגברת על הצורך בנמען ממשי, או יותר נכון, מבטלת אותו. היא מאפשרת למוען לספק דחף מיידי בצורת מונולוג, כזה שלא תמיד זקוק לאוזן קשבת (או במקרה זה, לעין רואה).

הודעת SMS היא לא רק צורה של תיעוד עצמי, אלא גם של ביקורת עצמית. להבדיל מתקשורת פנים אל פנים, מעמד הכתיבה מאפשר לקורא לערוך ולסגנן את מסריו, לדייק את כוונותיו, ולחזור ולקרוא אותן בארכיון ההודעות אחרי השליחה. זה אומנם יתרון אבל זה גם חרב פיפיות, שכן תופעת ה-SMS כבר מזמן אינה אמצעי לתקשורת, אלא תכתיב חדש לתקשורת ואין ספק שזה נושא מעניין שרצוי להמשיך ולחקור אותו.

עד שזה יקרה, נסו לבחון זאת בעצמכם.
כיצד הושפעה התקשורת שלכם מטכנולוגיית ה-SMS? והאם היא שונה בכל אמצעי תקשורת - SMS, דוא"ל, טלפון או תקשורת בין אישית?

ליקטה וכתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.