print header

ילדים ממאדים וילדות מנוגה - הבדלים מולדים


את מנסה לגרום לגבר שלך לומר לך מה מטריד אותו ולא מצליחה? תוהה מדוע לא נראה שמעניין אותו במיוחד איך עבר עלייך היום? כועסת שהוא לא יוזם שיחה על הבעיות שלכם? אל תדאגי, זה לא שלא איכפת לו או שהוא מנסה להיראות קשוח. מחקר חדש מצא שרוב המין הזכרי חושב ש"לדבר על הדברים" זה פשוט בזבוז של זמן. ההבדל הזה אינו תקף רק למבוגרים! גברים ממאדים ונשים מנוגה? זה תקף גם לילדים.

 

לא מעט נכתב על הבדלי התקשורת והדינאמיקה שבין גברים לנשים. ספרו של ד"ר ג'ון גריי "גברים ממאדים נשים מנוגה" (1992) נחשב בזמנו כפורץ דרך בתפיסת ההבדלים בין המינים כמולדים ומושרשים, והציע הסבר כיצד להתמודד עם הקצר הבסיסי בתקשורת. אין זה אומר ששני הצדדים לא יכולים להסתדר, אך למצוא את עמק השווה, זה כנראה כמו לדלג בין שני כוכבי לכת המרוחקים זה מזה אלפי שנות אור. 

ההבדלים הללו אינם בלעדיים רק למבוגרים, מחקר חדש שעתיד להתפרסם בכתב העת האמריקאי "התפתחות הילד" מצא שכשמדובר על פתיחות בנושאים אישיים,
ילדים מרגישים אותו הדבר כמו גברים - הם פשוט מוצאים את זה מיותר.

"במשך שנים, פסיכולוגים רבים התעקשו שגברים, נערים וילדים מעוניינים לדבר על הבעיות שלהם, אבל נמנעים מלעשות זאת, כיוון שהם מונעים ממבוכה ומפחד להיראות חלשים" מסבירה אמנדה רוז, פרופסור למדעי הפסיכולוגיה מאוניברסיטת מיזורי, שערכה את המחקר. "עם זאת, כאשר שאלנו צעירים כיצד ירגישו אם ישוחחו על הבעיות שלהם, הם לא ביטאו תחושה של חרדה או מצוקה ששונה מזו שבנות עשויות להרגיש, במקום זה, התגובות שלהם הראו כי הם פשוט לא מוצאים את זה שימושי במיוחד"

החוקרים מאוניברסיטת מיזורי הריצו ארבעה מחקרים נפרדים ואספו מידע על כמעט 2000 ילדים ובני נוער. התוצאות הראו מגמה כמעט אחידה - בעוד שבנות מעידות כי לדבר על הבעיות גורם להן להרגיש בטוחות יותר ומובנות יותר, הבנים לא בהכרח שותפים לאותה התחושה; הם לא חוששים ששיחה על הדברים תעורר ויכוח או אלימות והם לא נבוכים מלהיחשב פגיעים וחלשים "בנים דיווחו כי לדבר על הדברים גורם להם להרגיש מוזר ונתפס בעיניהם כבזבוז זמן".

 

הבדלי תקשורת וציפיות שונות, יכולות להוביל לבעיות גדולות ביחסים זוגיים. נשים יכולות לדחוף את בן זוגן לתקשורת פתוחה ולליבון הבעיות, מתוך הנחה כי זה הפיתרון הנכון, מבלי לקחת בחשבון כי בני זוגן אינם מוצאים בזה פיתרון שימושי ויחשבו שיש דרכים אחרות להרגיש טוב יותר.

לאור הממצאים, ממליצים החוקרים לחתור אל העמק השווה כבר מילדות - כלומר לא לחשוב שכל בעיה יכולה להיפתר בשיחה, אך גם לא לוותר על דיון בדברים החשובים. בעוד שדיון בבעיות ושיתוף ברגשות, עשוי לעזור לנשים לחוש בטוחות יותר ולשפר את מצב-רוחן ותחושותיהן בתוך הקשר, הרי שאצל רוב הגברים, שיחה על הבעיות, נתפסת כאמצעי מיותר ומקשה. "דווקא בגלל שזה לא בא להם בקלות" מסבירים החוקרים "יש להקפיד על חינוך כבר מגיל צעיר".

הם ממליצים להורים לחנך את הילדים לפתיחות ולהידברות, אך לקחת בחשבון כי לבנים זה לא בא בצורה טבעית, לכן יש להסביר להם שיש דברים שחשוב לדבר עליהם וצריך לדבר עליהם. כך שגם אם האימפולס שלהם יורה להם שזה בזבוז זמן, הרי שהאמון שיבנו בתוך מערכת תקשורת פתוחה, יעודד אותם למצוא את השיתוף כפיתרון שימושי ויעיל. "בכל הנוגע לבנות", ממליצים החוקרים "יש להסביר להן כי לדבר על כל דבר זה לא הפיתרון היחיד".

 

מצחיק, איך למרות שההבדלים בין גברים לנשים ידועים ומוכחים מדעית, עדיין קשה לנו להפנים כי מערך הציפיות שלנו זה מזה הוא שונה וכי צורת ההתמודדות שלנו עם החיים, היא אחרת. אולי באמת רק חינוך מגיל צעיר יסייע לנו להיות קצת פחות מופתעים. אולי, אם היו אומרים לנו בגיל צעיר שגברים לעולם לא יצליחו לדבר בשפה של נשים ולהפך, לא היינו מסתובבים עם כל כך הרבה סימני שאלה מסביב לראש ומבזבזים את הזמן. אולי...  

 

ליקטה וכתבה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.