print header

האם הקידמה יכולה לשנות את מושג האהבה?

מומחים רבים צופים כי המגמות הטכנולוגיות המתקדמות, עתידות לשנות באופן מהותי את האופן בו אנשים יתאהבו וינהלו קשרים רומנטיים. אך האם תרבות השיתוף, שחוצה גבולות גיאוגרפיים ושוברת מחסומים רגשיים, באמת יכולה לשנות את מושג האהבה? הצצה קטנה אל האופן בו הטכנולוגיה מחלחלת אל הלבבות שלנו...

לבבות

רומנטיקה
ממכתבי אהבה לאימליים מתוקים. זו המגמה. התרבות האנושית עוברת מתקשורת מודפסת וכתובה לתקשורת אלקטרונית ומקוונת, ומשנה את יחסי הכוחות בין סבלנות וסיפוק יצרים. "רוב הזוגות, מעדיפים לנהל תקשורת מיידית ומהירה", אומרת לינדה יאנג, יועצת זוגיות מוושינגטון. זה אומר שאנשים כבר לא מורגלים בדחיית סיפוקים.
  אם בעבר, אדם שכתב מכתב אהבה ושלח אותו בדואר, נדרש להמתין מספר ימים עד שקיבל (אם בכלל) איתות אהבה חזרה, הרי שהיום, כותב המיילים המודרני, מצפה לתשובה תוך 24 עד 48 שעות מקסימום, בעוד שכותב המסרונים הזריז רוצה תשובה מיידית כאן ועכשיו. לטענתה, הזמינות, הניידות והקצב, מכתיבים את אופי החיזור וגורמים לאנשים לאבד את תחושת הציפייה וההשתוקקות, כמו גם לאבד סבלנות מאוד מהר.

חשבו על זה: פעם, יכולנו להאשים את שירות הדואר שאיבד את מכתב האהבה, היום, כשאנחנו סומכים על התקשורת המקוונת בעיניים עצומות, מדדי השיפוט השתנו; אם לא התקבל איתות אהבה באחד או יותר מאמצעי התקשורת האלקטרוניים, קרוב לוודאי שהאהבה פשוט לא קיימת. 

תקשורת משופרת יכולה לסייע לאנשים לתקשר זה עם זה, אבל יכולה גם להוות הסחת דעת. מצד אחד אנשים משתפים מעולמם הפרטי באינטרנט, מה שאמור להגדיל את מעגל ההזדמנויות ולשבור מחיצות של פרטיות, אך מצד שני, זה בא על חשבון ההנאה מהרגע. כך למשל, במקום שאדם יהנה ממסיבה אליה הוזמן, הוא עסוק בתיעוד המסיבה ובהעלאת תמונות "בשידור חי" לאינטרנט. יותר מזה, במקום שבחור רווק או בחורה פנויה יחפשו להכיר זו את זה באותה המסיבה, הם מאמינים כי התמונות המוצלחות שהעלו לאינטרנט, יהוו את פלטפורמת ההיכרות (ובחלק מהמקרים מעדיפים זאת על חשבון היכרות פנים מול פנים).

אך לא הכול שלילי במערכה המקוונת, אין ספק שהטכנולוגיה המתקדמת שברה גבולות גיאוגרפיים והרחיבה באופן משמעותי את האפשרויות הרומנטיות בקנה מידה עולמי.

חשבו על זה: אם בעבר, מערכת יחסים בשלט רחוק הייתה מכשול משמעותי, היום, הרבה יותר פשוט לשמור על קשר רומנטי או אפילו להתחיל אחד כזה, עם מישהו בקצה השני של העולם. בהיבט זה, הרי שאפשרויות האהבה גדלו.

לבבות

היכרויות באינטרנט
אתרי הכרויות השפיעו באופן משמעותי על הדרך בה אנשים מתייחסים זה לזה. כך לפי דו"ח שהתפרסם לאחרונה בכתב העת
Psychological Science. הדו"ח, שריכז דיון של 5 פסיכולוגים על מגמות עתידיות שונות, קבע כי אתרי היכרויות שינו באופן משמעותי את הנוף הרומנטי.

"כאשר אתרי ההיכרויות עלו לאוויר בשנת 1990, רוב האנשים חשבו שמי שנרשם אליהם הוא נפל חברתי", מסבירה הלן פישר, אנתרופולוגית מאוניברסיטת ראטגרס. "עכשו כולם עושים את זה, כי זה קל וזול". מחקר שהתפרסם לאחרונה על ידי אחד מאתרי ההיכרויות המובילים בארה"ב חשף כי עד שנת 2010, 1 מכל 5 קשרים חדשים התחיל באינטרנט.

אתרי ההכרויות המקוונים נמצאו כאמצעי יעיל שמגביר את סיכויי האהבה בפרק ב' של החיים, כמו גם עבור קהל צעיר ששולט בטכנולוגיה האלקטרונית ויוצק לתוכו את עולמו.

אחד היתרונות הברורים של היכרויות באינטרנט, טוענים המומחים, הוא העובדה שהזרות מתבטלת. לפני שאנשים מכירים זה את זה או פונים זה לזה, הם יכולים לקרוא את "דף הפרופיל" של כל מנוי ולקבל מידע בסיסי שיעזור להם לבחון את מידת ההתאמה. התרבות המקוונות ומגמת השיתוף, מאפשרות ללמוד על השידוך הפוטנציאלי ולהגיע לבליינד-דייט עם הרבה יותר מושג ורקע חיוני.

רוב המומחים טוענים כי השיתוף באינטרנט הוא לא מגמה חולפת. במחקר שנערך על ידי ארגון Pew Research Center בקרב 895 מומחי אינטרנט, שני שליש מהם סברו כי אנשים שנולדו אחרי שנת 1980 ימשיכו להיות פעילים ברשת ולחשוף הרבה מאוד מעולמם הפרטי, גם כשיהיו מתבגרים ובעלי משפחות, כיוון שזו המציאות בה התעצבו.
"ככל שפלטפורמות המדיה החברתית יגדלו, כך אנשים יחלקו יותר ויותר" אומרת פישר.

לצד העובדה שרשת האינטרנט שוברת מחיצות, היא גם מקדשת קהילות קטנות. אם בעבר, אנשים היו מתייעצים עם בני משפחה, קרובים וחברים לגבי השידוך הפוטנציאלי, היום, התרבות המקוונת מאפשרת ללמוד עליו באותה המידה, גם בלי לגור באותה העיירה. אומנם הרשת החברתית ענפה, אך היא מבוססת על "כורי עכביש", שמצמצמים בעצם את ההימור העיוור. לדעת המומחים, היכרות באינטרנט נתפסת היום כמעשית ואטרקטיבית הרבה יותר מהיכרות בפאב.

והרי שהמגמה הזו רק עתידה להתפתח. בעתיד הרחוק יותר, אנשים יוכלו לדעת הרבה יותר ממה שאחרים ישתפו בטכנולוגיות חברתיות, שכן יהיו פיתוחים שיאפשרו למדוד רגשות מתוך רמזים לא רצוניים, יהיו פיתוחים שיבחנו התאמה גנטית ומשיכה מינית.

לבבות

חופש הבחירה
חופש הבחירה יכול להגדיל את מעגל ההזדמנויות, אבל גם במידה מסויימת להקשות על הבחירה. שירותי היכרויות באינטרנט, אומנם מתהדרים במספר חסר תקדים של אפשרויות, אך יתרון זה עשוי לעיתים להיחשב כקושי. פסיכולוגים מודעים זמן רב לתופעה לפיה, אדם שמוצף במלאי של אפשרויות, נהיה בררן או לא בוחר כלל.

כדי לעקוף את הנטייה, רוב אתרי ההיכרויות משתדלים לטפח את הרעיון של קהילות קטנות, לפיו כל אדם יכול לבצע חיפוש ממוקד, לבחון סיכויי התאמה ספציפיים ולנהל תקשורת פרטית. אלמנטים אלה, מנסים לשמר את המימד הרומנטי בגבול הטעם הטוב, כדי שאהבה לא תהפוך לעניין טכני גרידא.

לבבות

לדעת המומחים, למרות הטכנולוגיה המתקדמת ולמרות המגמות שמשנות את אופי החיזור ותנאי ההיכרות, הרי שמהות היחסים, ובכללם מושג האהבה, לא יכולים להשתנות. לטענת רבים, ייתכן שהאינטרנט הוא האמצעי להיכרות ואין ספק שהוא מגדיל את הסיכוי לאהבה, אך המשך התקשורת, בשלב כזה או אחר, יהיה חייב להתקיים פנים מול פנים. כך שכל כמה שאמצעי התקשורת מספקים את הצרכים המיידים שלנו, הרי שלא ניתן למצוא תחליף ראוי לאינטראקציה פשוטה בין שני אוהבים שמסתכלים זה לזה בעיניים, מחזיקים ידיים ומתחבקים. מה דעתכם?

 

רוצים להגדיל את סיכויי האהבה? לחצו כאן!

 

חיברה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.