print header

4 כלי בינה מלאכותית שכדאי לכם להכיר וההבדלים שביניהם

בשנים האחרונות יש מושג אחד שאפשר לראות בכותרות ובתיאור מוצרים שצצים בכל פינה – בינה מלאכותית. אכן לאחרונה יש חידושים מופלאים בטכנולוגיית הבינה המלאכותית, ואמנם היא הייתה כאן כבר מזמן גם מבלי שכולנו ידענו, אך כעת היא זמינה לשימוש של כולנו, בין אם ליצירת טקסטים, תמונות או אפילו סרטונים. כמות הכלים שזמינה לקהל הרחב היא עצומה, אך היום נתמקד בכלי ה-LLM, שבעברית פשוטה נקראים ״מודלי שפה גדולים״. כבר שמעתם בטח על שמות הכלים המתקדמים ביותר, אך יתכן שלא ידעתם כיצד ניתן להשתמש בהם או מה אפשר לעשות איתם, וכעת נסביר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת. 
 

לפני הכול – מה זה LLM?

LLM כאמור הוא מודל שפה גדול. מבלי להיכנס יותר מדי לצד הטכני של הדברים, מדובר בסוג של אינטליגנציה מלאכותית שעוצבה באופן שתבין ותייצר טקסט אנושי בהתבסס על המידע שהזינו בה ושעליו אימנו אותה. מודלים שכאלה יכולים לענות לכם על שאלות, לכתוב עבורכם מאמרים, לסכם מידע ועוד הרבה יותר, והם עושים זאת על ידי חיזוי המילה הבאה שצריכה להגיע במשפט. זה נשמע פשוט מאוד, אך הטכנולוגיה הזו עובדת באופן שכיום קשה מאוד להבדיל בין טקסט שנוצר על ידי אדם לעומת טקסט שנוצר על ידי בינה מלאכותית.
 
חשוב לציין שכל הכלים שאנחנו מציגים הם חינמיים, אולם לחלקם יש להם גם גרסאות בתשלום שנחשבות למתקדמות יותר, כך שיתכן שהדברים שנראה לכם שאפשר לבצע לא יהיו זמינים בגרסה החינמית או יראו תוצאות פחות ממושלמות. כך או כך, זו טכנולוגיה שכדאי להתחיל להתרגל להשתמש בה, כי היא משתכללת בקצב מסחרר, ובעזרתה תוכלו לשפר את אופן העבודה שלכם ואף לעשות דברים שלא חשבתם לעולם שהייתם יכולים.
כלי בינה מלאכותית מומלצים: צ׳ט עם בינה מלאכותית

4 מודלי שפה גדולים שאפשר להשתמש בהם בחינם

אמנם מודלי השפה הגדולים האלה יכולים לסייע בדרכים שונות, בהתאם לצרכים שלכם, אך לכל כלי יש יתרונות וחוזקות משלו. הכלים האלה גם משתפרים באופן קבוע, וכל כמה חודשים יוצאת גרסה חדשה שלהם, שלרוב זמינה למשתמשים בתשלום, אך ככל שהגרסה שבתשלום משתפרת, כך המשתמשים של הגרסה החינמית מקבלים גישה למודל מתקדם יותר גם כן. בעת כתיבת שורות אלו, המידע שכאן נכון בנוגע לשימוש בחינם ובתשלום במודלים האלה, אך הכול יכול להשתנות, לכן מומלץ להישאר מעודכנים ולהתנסות בכל אחד מהם בעצמכם כדי להבין מה אפשר לעשות עם כל מודל שכזה.

1. ChatGPT – המלך של מודלי השפה הגדולים

זה אולי המודל הידוע ביותר שהתחיל את "הבהלה לזהב" בכל הנוגע לתחום מודלי השפה הגדולים, וכשמדובר בגרסאות חינמיות, הוא גם נחשב לאיכותי ביותר. הגרסה הנוכחית והמתקדמת ביותר שפתוחה בחינם לכולם היא ChatGPT4O, שבה אפשר לא רק לייצר טקסט, אלא גם תמונות, ויותר מזה – ניתן להעלות תמונה לחלון הצ׳ט ולשאול לגביה שאלות, והתשובות שתקבלו יפתיעו אתכם ביעילותן. חשוב עם זאת לציין שכמות ההודעות מוגבלת למשתמשים החינמיים, והיא מתחדשת מדי מספר שעות, אולם עד שהיא מתחדשת ניתן לעבור להשתמש בגרסה הקודמת – ChatGPT3 – ללא מגבלה.
 
כמות המידע שעליו אומן ChatGPT היא אדירה, והוא יכול לענות על שאלות בכל נושא שתשאלו ובמגוון נושאים. עם זאת המודל הזה, כמו כל מודלי השפה האחרים, עלול להציג ״הזיות״; המודל מאומן לכך שימשיך את הטקסט על פי המילה הבאה בתור שהוא מאמין שצריכה להגיע בטקסט, והוא לא כל כך טוב בלעלות על הטעויות שלו. לכן מומלץ מאוד לבדוק כל מידע שהוא מספק ולוודא שמה שנכתב אכן נכון לפני שאתם מאמינים לו מיד. כך או כך, אנשים רבים משתמשים בו כיועץ, כעוזר לכתיבת מאמרים ואפילו כמעין פסיכולוג.
 
ניתן גם לייצר בו תמונות מכל סוג, וכל מה שצריך לעשות זה לבקש בשפה פשוטה. לדוגמה: ״תייצר תמונה של כלב וחתול חולקים גלידה בחלל״ – תוכלו לראות את התוצאה כאן למטה. כיום ישנה גם ״חנות GPT״ (הכול בחינם לעת עתה), שבה יש אלפי מודלים שאומנו לספק שירותים ספציפיים ולהיות מומחים בתחומים מסוימים, כמו כתיבה, ניתוח מידע, חינוך, תכנות ועוד. החיסרון המהותי שלו עם זאת זה שהוא לא פועל כל כך טוב בעברית כמו מודלים אחרים שנציג בהמשך הרשימה, כך שאם ברצונכם להשתמש בו, מומלץ לדבוק בשפה האנגלית. 
כלי בינה מלאכותית מומלצים: כלב וחתול חולקים גלידה בחלל

2. Claude – המתחרה העיקרי של ChatGPT

קלוד הוא מודל בינה מלאכותית שנחשב למתחרה חזק של ChatGPT, ויש אף אנשים שטוענים שהוא מומלץ יותר לשימוש, אך זאת בהתאם למה שאתם מתכננים לעשות איתו. ראשית יש לו יתרון משמעותי מאוד לקהל הישראלי – הוא עובד הרבה יותר טוב בעברית, כך שאם אתם מעדיפים לתקשר עם הבינה המלאכותית בלי להסתבך עם אנגלית, עדיף להשתמש בקלוד. שנית, הוא מייצר קוד ברמה גבוהה הרבה יותר, לכן הוא מומלץ מאוד גם לאנשי מחשבים שמעוניינים להתייעץ, למצוא באגים ולייצר קוד מאפס לפרויקטים שלהם.
 
יתרה מכך, אם אתם צריכים עזרה בחישובים מתמטיים ובכל דבר שדורש חשיבה בהיגיון, קלוד מראה לעיתים קרובות תוצאות טובות יותר מ-ChatGPT, וגם אליו ניתן להעלות קבצים ולתת לו משימות שנוגעות אליהם, כשהוא מסוגל לשמור על מיקוד מבלי לסבול מהזיות למשך שיחה ארוכה יותר. עם זאת, כל זה נכון בנוגע לגרסה שלו בתשלום (Claude 3 Opus), ואילו הגרסה החינמית שלו (Claude 3 Sonnet) שווה יותר ביכולותיה ל-ChatGPT3. בגרסה החינמית שלו גם חסרות פונקציות שקיימות ב-ChatGPT, למשל הוא לא מסוגל לייצר תמונות.
לכן דרך יעילה להשתמש בו היא בשילוב עם ChatGPT, למשל תוכלו לבקש ממנו לאמת מידע ש-ChatGPT נתן לכם, או אפילו לתרגם אותו לעברית. כל שעליכם לעשות זה להעתיק ולהדביק את התוצאות שקיבלתם מ-ChatGPT לחלון השיחה של קלוד. אם אתם בכל זאת מעוניינים להשתמש בו לצורך כתיבת קוד לתוכנה, מומלץ לשדרג לגרסה שבתשלום.
כלי בינה מלאכותית מומלצים: מחשב עם רובוט קטן בתוכו

3. Gemini – הבינה המלאכותית של גוגל

אי אפשר לצפות שגוגל תישאר מאחור במרוץ אחרי יצירת מודל השפה הגדול הטוב ביותר, ולכן גם היא שחררה מודל משלה, שלמעשה עובד די טוב עם שאר המוצרים שלה. שלא כמו מתחריו, Gemini פחות מומלץ ליצירת מאמרים או קוד, אך הכוח שלו נמצא בהיותו בידיה של גוגל, כלומר מדובר למעשה במעין שדרוג למנוע החיפוש של גוגל.
 
ב-Gemini אפשר לחפש אתרים ומידע על ידי כתיבה בשפה חופשית ולא כמו שהתרגלנו בשורת החיפוש של גוגל, למשל אפשר לכתוב לו דברים בסגנון: ״תראה לי תמונה של טרמיט כדי שאוכל לוודא האם מה שיש לי בבית זה טרמיטים או נמלים״. לא רק ש-Gemini יספק לכם תמונה מתוך המאגר העצום שקיים ברשת, אלא שהוא גם יתאר כיצד ניתן להבדיל בין השניים ואף יספק קישורים למאמרים באינטרנט שיסייעו לכם להשיג מידע נוסף בנושא. אם צריך לאמת את המידע, ישנו כפתור ייעודי ב-Gemini שמטרתו להראות לכם מאיפה בדיוק המודל הביא את המידע שסיפק לכם.
 
כך למעשה אפשר לעשות ב-Gemini כל שימוש שהתרגלתם לעשות בגוגל, ויותר מזה; ב-Gemini ישנן תוספות שמקשרות אותו לשירותי גוגל נוספים, ביניהם מפות, מציאת טיסות ובתי מלון, המלצות לסרטונים ביוטיוב ועוד. לדוגמה, תוכלו לבקש מ-Gemini לייצר טבלה עם מידע מסוים, ולאחר מכן לייצא את הטבלה הזו ל-Google Sheets. כמובן שכמו בגוגל, גם ב-Gemini אפשר להשתמש בעברית ולצפות לקבל תוצאות טובות, אך שימו לב שהוא נוטה ל"הזיות" וטעויות יותר מהמודלים האחרים אם נותנים לו משימות מורכבות מדי, לכן מומלץ תמיד לוודא את המידע שהוא מספק.
כלי בינה מלאכותית מומלצים: רובוט משתמש במחשב

4. Copilot – בינה מלאכותית להמונים

קופיילוט מגיע אלינו מבית מיקרוסופט, והוא למעשה גרסה של ChatGPT שבה מיקרוסופט עושה שימוש בשלל הכלים שהיא מספקת, ביניהם מנוע החיפוש בינג, תוכנת המסרים המיידיים סקייפ ומערכת ההפעלה ווינדוס. יתכן שכבר עדכנתם את מערכת ההפעלה שלכם והקופיילוט כבר נמצא במחשב שלכם, והוא יכול לעשות כמעט כל דבר ש-ChatGPT מסוגל, אולם עם אפשרויות מצומצמות יותר.
 
לעומת ChatGPT, קופיילוט היא גרסה נגישה הרבה יותר למי שלא מנוסה בטכנולוגיה, וצורת השיחה איתו מעט פשוטה יותר, כשהוא בעל אופי ״אנושי״ מסוים ואף נוטה להשתמש באימוג׳ים כדי להעביר את ״מצב הרוח״ שלו בתשובותיו. הוא גם עובד הרבה יותר טוב בעברית, כך שגם הוא אפשרות שמומלצת למי שמעדיף להתכתב עם בינה מלאכותית בשפתנו. גם בו אפשר לייצר תמונות, וכל מה שצריך לעשות זה לבקש בשפה פשוטה, ממש כמו ב-ChatGPT.
 
אמנם אין בו מגבלה על כמות ההודעות שניתן לשלוח, אך כן יש מגבלה לאורך השיחה, לדוגמה באתר תוכלו להתכתב איתו לאורך 4 הודעות בלבד, ולאחר מכן תצטרכו להתחיל שיחה חדשה. תוכלו להוריד את האפליקציה של קופיילוט לסמארטפון ולדבר איתו באריכות שם, או להשתמש בו ישירות במחשב אם אתם מריצים את מערכת ההפעלה ווינדוס. אם שדרגתם את מערכת ההפעלה לגרסה המתקדמת ביותר, תמצאו את האייקון של קופיילוט בפינה השמאלית התחתונה לצד השעון, ושם תוכלו לבחור את האופי של המודל (יצירתי או מדויק יותר), וכן לבקש ממנו לבצע פעולות במחשב עצמו, למשל להעביר את המחשב למצב לילה, להפעיל את הבלוטות׳, להשתיק את ההתראות ועוד.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.