print header

איך להתמודד עם החשש מאיבוד העבודה לאור עלייתה של הבינה המלאכותית?

הבינה המלאכותית הפכה לחלק בלתי נפרד מהחיים של רובנו, והשפעתה על הקריירה והעבודה שלנו היא בלתי נמנעת. אם זה לא קרה עד עכשיו, סביר להניח שהבינה המלאכותית תיכנס לתחום שלכם כבר בשנים הקרובות, וההתקדמות המהירה והפתאומית הזו יוצרת חרדה בקרב אנשים רבים – הן אלו שעוקבים אחרי ההתפתחויות הטכנולוגיות והן אלו שרק שומעים עליהן בחדשות. גם מי שמתעסק במחשבים במשך רוב חייו עשוי לגלות שטכנולוגיות ה-AI החדשות הן לא כמו שום דבר שאי פעם חווינו בעבר. האמת היא שלאף אחד אין את התשובה לשאלה ״לאן העולם שלנו הולך?״ מהבחינה הזו, אך אפשר להתכונן לכך באופן מנטלי וגם מעשי כדי שנוכל להתמודד עם כל כיוון שאליו נגיע, או לכל הפחות נהיה פחות לחוצים מהדרך ומהיעד. אם אתם חוששים שתאבדו את העבודה שלכם לבינה מלאכותית, הנה כמה דברים שעליכם לדעת עליה, וגם טיפים שיסייעו לכם לנהל את החששות שלכם ולהתכונן בהתאם.

למה בינה מלאכותית יוצרת חרדה בנוגע לעתיד הקריירה והעבודה?

אנשים רבים חוששים כיום לגבי יציבות הקריירה שלהם ממספר סיבות, כשאחת מהנפוצות שבהן היא חשש מכך שהבינה המלאכותית תוכל לבצע את עבודתם בצורה זהה או אפילו טובה יותר בעתיד הקרוב. הפחד הזה אינו בדיוני, מכיוון שהבינה המלאכותית כבר התחילה לעשות זאת, ולצורך דוגמה חברת גולדמן זקס, המתמחה בבנקאות והשקעות, הודיעה בעקבות מחקר שביצעה כי בינה מלאכותית תוכל להחליף כ-300 מיליון עובדים במשרה מלאה ברחבי העולם. 
איך להתמודד עם החשש שהבינה המלאכותית תגנוב לך את העבודה: רובוט עובד מול מחשב
עם זאת, מחקרים מראים ש-60% מהאנשים היום עוסקים בעבודות שלא היו קיימות לפני קצת פחות מ-100 שנה, מה שמרמז על כך שהטכנולוגיה יכולה דווקא להמציא משרות חדשות ולא רק להשתלט על קיימות. הבינה המלאכותית תוכל להחליף עבודה חזרתית שאפשר לבצע בצורה אוטומטית, ותייעל את התהליכים כמו שמכונות החליפו פועלים במפעלים. אך היא תהיה אף יותר מזה, מכיוון שכיום לכל אחד מאיתנו יש גישה לטכנולוגיה הזו, ולכן צריך לראות בה כלי שיכול לסייע לכולם לשפר את האופן שבו הם מבצעים את עבודתם, וביכולתה אף לפנות לכם זמן לביצוע דברים אחרים שעד היום לא יכולתם להתפנות אליהם, או לייצר לכם אפיקי הכנסה חדשים שלא שיערתם שיהיו זמינים לכם.

אילו תעשיות ומקצועות יושפעו על ידי בינה מלאכותית?

על פי הפורום הכלכלי העולמי, עבודה פיזית ומטלות כמו הנהלת חשבונות, הגהה ומתן שירותי רפואה שונים יוכלו להתבצע על ידי בינה מלאכותית, משמע יתכן כי אנשים שעוסקים בעבודות שכאלה אכן יוחלפו במכונות. מקצועות נוספים שיכולים לראות צמצום משמעותי בכוח אדם הם אלו שקשורים להנדסה חקלאית, מחקר מדעי, תובלה ומנהל משפטי.
 
יחד עם זאת, כל עבודה שדורשת יצירתיות ושימוש בהיגיון, יכולת שיפוט ויכולות תקשורת תושפע פחות מהבינה המלאכותית. תחומים כמו כתיבה, עריכת דין, פיתוח תוכנה ועיצוב גרפי אמנם עלולים לחוות פגיעה מסוימת, אך לא כוללת, ואנשים בעלי יכולות ניהול ותקשורת יוכלו לשרוד ולשגשג. לשם כך, האנשים שעוסקים בעבודות שכאלה צריכים לחדד את יכולותיהם, ללמוד כיצד להישאר רלוונטיים בעולם שבו הבינה המלאכותית משתלטת על מקומות עבודה, ולהבין כיצד ביכולתם לשפר את עבודתם בעזרתה.
איך להתמודד עם החשש שהבינה המלאכותית תגנוב לך את העבודה: יד אדם ורובוט מפגישות אגרופים

איך להתמודד עם החרדה מפני איבוד העבודה לבינה המלאכותית?

זה בסדר לחשוש ולפחד ממשהו שאינו ידוע. כולנו שומעים על הבינה המלאכותית דרך אפיקים שונים, ואף רואים יותר ויותר תוצאות שלה ברחבי הרשת, וזה עלול ליצור עומס על הנפש. אך אל תתנו לזה להשפיע לרעה על רגשותיכם, הנה 5 טיפים שיסייעו לכם להתמודד עם החרדה:

1. הכירו ברגשותיכם

דבר ראשון התחילו בלתת שם לרגשות שאתם חווים. כתבו אותם על דף וכבר באותו הרגע תוכלו להרגיש קצת הקלה. הבנת הרגשות שלכם תסייע לכם להשתלט עליהם ולהבין ממה בדיוק אתם חוששים, וכך גם איך לנצח את אותו פחד.

2. דברו על הנושא

תקשורת פתוחה בנושא הבינה המלאכותית עם המעסיק שלכם תוכל להפחית את החרדות שיש לכם בנושא, ואתם יכולים גם לדבר על זה עם עמיתים וחברים. יתכן שיש להם ידע מסוים שלכם אין בנושא, ואולי הם יוכלו לספק לכם פרטים שלא ידעתם או חשבתם עליהם, כמו גם לעזור לכם להסתגל במידה שיש להם ידע רב יותר מזה שלכם בנוגע לבינה מלאכותית בתחומכם. תוכלו לעשות זאת גם בקבוצות בפייסבוק שקשורות למקצוע שלכם.

3. התחייבו ללמידה ולשיפור יכולותיכם

אם אתם לא יודעים דבר על בינה מלאכותית, עכשיו זה הזמן ללמוד עליה ולהבין שהיא לא איום, אלא כלי. אתם צריכים למצוא את הדרך שבה אתם תוכלו לעשות בה שימוש לטובתכם, וזה אומר שיהיה עליכם ללמוד יכולות חדשות. חפשו קורסים ברשת או סדנאות שילמדו אתכם את היכולות שתזדקקו להן, וזכרו שבעתיד יהיה יתרון גם למי שיחדד גם את יכולות היצירתיות, החשיבה הקריטית והאינטליגנציה הרגשית שלו.
איך להתמודד עם החשש שהבינה המלאכותית תגנוב לך את העבודה: אישה מול מסך הולוגרמה

4. אל תפחדו לשחק עם בינה מלאכותית

בכל יום צצים עוד ועוד כלים חדשים שעושים שימוש בבינה מלאכותית – חלקם חינמיים וחלקם בתשלום – ואחרי שגיליתם אילו מהם יוכלו לעזור לכם לשפר את עבודתכם או לבצע את הדברים שתמיד רציתם אך לא ידעתם איך, זה הזמן שלכם להתנסות בהם ולראות מה הם באמת מסוגלים לעשות. הכלים האלה יכולים לסייע לכם רבות לא רק בביצוע עבודתכם, אלא גם בשיווק עצמי למשל, או במטלות שהייתם צריכים עזרה של איש מקצוע כדי לבצע אותן, כמו יצירת לוגו לעסק שלכם, עריכת סרטונים, יצירת מצגות ועוד. אם לא תתנסו לא תדעו.  

5. שקלו שינוי במסלול הקריירה

אם אתם עדיין מרגישים שהכול אבוד, יתכן שכדאי לכם לשקול לפנות לכיוון אחר בקריירה שקשור לתחומי העניין וליכולות שלכם. היום אנחנו נמצאים בזמן המושלם לפצוח בקריירה עצמאית מבחינה טכנולוגית, כולל יעוץ ויזמות, בעיקר מכיוון שהבינה המלאכותית הופכת את האפשרויות השונות לזמינות עבורכם יותר מאי פעם. יתרה מכך, מאחר שרבים עוד אינם יודעים כיצד להשתמש בטכנולוגיות האלה, אם תלמדו אותן תוכלו ללמד אותן בעצמכם לאנשים שזקוקים לחידוד יכולותיהם בתחומים שדומים לאלו שלכם.
 
כמה מילים לסיום
אנחנו בעיצומה של מהפכה, אך אתם לא חייבים להישאר מאחור ואינכם צריכים לחשוש מכך. זכרו שגם לנוכח יכולותיה של הבינה המלאכותית, אין תחליף לבני אדם בכל מה שנוגע לאמפתיה, יצירתיות וחשיבה קריטית. הפחדים והחששות שלכם מוצדקים, אך הם לא מגדירים את עתידכם. המסע שלכם להצלחה יכול להתחיל כבר עכשיו, ולשם כך עליכם להתחייב להתפתח וללמוד דברים חדשים. זה יכול להיות מפחיד, אך גם מרגש, וזכרו את הדבר הכי חשוב – ברוב המקרים, הבינה המלאכותית היא לא זו שתחליף אתכם, אלא האנשים שיודעים כיצד להשתמש בה, לכן עשו כל שביכולתכם כדי ללמוד מה אתם יכולים לעשות בעזרתה ואיך.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.