print header

אוסף קטעים של יהודה בארקן לזכרו

ביום שישי, ה-23 לאוקטובר 2020, הלך לעולמו עקב מחלת הקורונה יהודה בארקן – מאנשי הקולנוע והטלוויזיה היותר אהובים בישראל. בארקן, שנולד בנתניה כיהודה יחזקאל ברקוביץ' להורים יוצאי רומניה, התחיל לככב כבר בשירותו הצבאי, כאשר הצטרף ללהקת פיקוד צפון, ולאחר שחרורו התגלגל אל עולם הבידור והחל להופיע בסרטים ישראליים. את המתיחות שכה מזוהות עימו הוא החל לבצע בשנות ה-70 ברדיו, ולאחר שכיכב בסרטי הבורקס הקומיים הגדולים של אותם שנים, החל לייצור בעצמו בשנות ה-80 סרטי מתיחות – שהפכו לסוגה ייחודית המזוהה איתו וזכתה להצלחה רבה בארץ. כאשר חזר בתשובה בראשית שנות ה-2000 ושינה את שם משפחתו פעם נוספת, מברקן לבארקן, היו מאחוריו כבר עשרות סרטים וכן תוכניות טלוויזיה שבהם שיחק ואת חלקם גם יצר – אך למעשה הוא לא הפסיק לפעול עד יומו האחרון, ונותר לו חלק נכבד בתעשיית הבידור הישראלית במהלך כל השנים. לכבודו ולזכרו של גיבור התרבות הכה ישראלי הזה, אספנו 10 קטעים המוקדשים לו, ברובם הוא מככב ואחד מוקדש לו לכבוד יום הולדתו האחרון.  


 

סצנת הארוחה אצל הרב ב"חגיגה בסנוקר"

הסצנה הקומית הבאה היא כנראה אחת מהמפורסמות, מהזכורות ומהמצוטטות בתולדות הקולנוע הישראלי. כאן תוכלו לראות את בארקן מגלם את עזריאל, עובד חנות הירקות השלומיאל, מגיע לביתו של הרב יוסף שמש (יעקב בנאי) מלווה בשדכן "חכם חנוכה" (זאב רווח) – הלא הוא חנוכה התחמן, בעל בית הקפה ואולם הסנוקר. השלושה אוכלים צהריים ביחד, כשעזריאל מנסה לקבל את הסכמת הרב להשתדך לבתו. "ימשיך כבודו", "והגית בו אלף לילה ולילה", "יא ווראדי איזה קציצה" ועוד פניני הומור "בורקס" משובח (תלוי בטעם, כמובן) של הצמד בארקן את רווח - הכל בקטע המיתולוגי הבא.

 

מתיחה על ארז טל מתוך "לא דופקים חשבון"

בתחילת שנות ה-90 העליזות כיכבו על מסך הטלוויזיה שלנו שניים: מהצד האחד ארז טל והשעשועון המיתולוגי שלו "גלגל המזל", ומהצד השני יהודה בארקן ותוכנית המתיחות שלו "לא דופק חשבון". כשהשתיים האלו נפגשו יצאה מתיחה מצחיקה במיוחד, שבמסגרתה יהודה "שתל" לארז טל 3 מתמודדים שתפקידם לנחש הכל נכונה, לחרב לטל את התוכנית ולהוציא אותו משיווי משקל, וזה אכן הצליח. כשיהודה יוצא מאחורי הקלעים ומגלה את דבר המתיחה, מבין ארז טל עד כמה הוא נפל עמוק בתרגיל.  

 

צ'יקו בבית המשפט - סצנה מתוך "אבא גנוב"

בארקן אמנם היה ידוע משלל המתיחות המצחיקות וסרטי הבורקס ההומוריסטיים אותם יצר ובהם כיכב, אך היה בו גם צד של שחקן דרמטי מרגש. זה היה ניכר בסדרת סרטי "אבא גנוב", שבהם כיכב כצ'יקו בן דוד, הדייג מן הכנרת שמגדל לבדו את בנו בן ה-8, בן, עד שאשתו לשעבר שבה מארה"ב ודורשת חזקה משלה על הילד. בסצנה הבאה מגיע צ'יקו אל בית המשפט במסגרת דיוני המשמרת, ונושא בפני השופט נאום מרגש על זכויותיו כלפי הילד.

 

מתיחה על יענקל'ה בן-סירא מתוך "לא דופקים חשבון"

יעקב בן-סירא, או יענקל'ה כפי שכולם אהבו לקרוא לו, היה אחד מהשחקנים האהובים בקולנוע הישראלי, והוא שיחק עם בארקן בכמה מסרטיו הראשונים, כמו "הוא הלך בשדות" ו"לופו בניו יורק". זה כמובן לא מנע מבארקן לעבוד על ידידו הוותיק במתיחה חיננית ומצחיקה, שבה בזמן שבן-סירא יושב במסעדה, משפחה שלמה – מטף ועד זקן – מגיעה ומרעיפה על השחקן הידוע קצת יותר מדי אהבה והערצה.

 

קדימון לסרט צ'רלי וחצי

"צ'רלי וחצי" הוא עוד אחד מסרטי הבורקס היותר מיתולוגים שבהם כיכב בארקן; הסרט הביא אל אולמות הקולנוע יותר מחצי מיליון צופים ועם השנים קיבל מעמד של קאלט. בארקן מככב כאן כצ'רלי בן-חנניה, נוכל קטן משכונת מצוקה, אליו מתלווה לכל מקום מיקו (דוד שושן) – יתום צעיר ומופרע, שעוזר לצ'רלי במעלליו. כמובן שגם זאב רווח מככב פה, הפעם בתפקיד ששון, אויבו משכבר הימים של גיבורנו הראשי, והעלילה מתפתחת גם לכיוון רומנטיים כשצ'רלי מתאהב בגילה זהר, בת עשירים מצפון תל אביב. צפו בקדימון הלא רשמי של הסרט – שמכיל כמה מהרגעים הבלתי נשכחים שלו.

 

קטע מתוך הסרט "לופו בניו יורק"

"לופו בניו יורק" הוא עוד אחד מההוכחות ליכולות הדרמטיות של בארקן; יהודה מגלם בסרט הזה, שיצא לאקרנים בשנת 1976, את לופו  - עגלון מזדקן בעל מבטא יידישאי שמתגורר בדרום תל אביב ומתפרנס בדחק מעבודתו כאלטע-זאכן. כשנכדו היחיד, רוני, עומד לנסוע עם הוריו לארה"ב – ליבו של לופו הזקן כמעט ונשבר והבדידות מציפה אותו, ממש כפי שתוכלו לראות בקטע המוזיקלי הבא, שבו על רקע השיר הנוגה "גשם בוא" בביצוע חנן יובל, מסתובב לופו גלמוד ואבוד ברחובות תל אביב לאחר שמשפחתו עזבה את הארץ.

מתיחת נהג המונית מתוך "לא דופקים חשבון"

לא רק על מפורסמים אהב בארקן לעבוד בתוכניתו בערוץ השני, אלא ממש כמו בסרטי המתיחות המפורסמים שלו – גם על האדם הפשוט מן הרחוב. בקטע המצחיק הבא ארגן יהודה תחנת מוניות, שבה אזרחים תמימים שמבקשים לעלות על מונית מקבלים לתדהמתם ילד בן 12 על כיסא הנהג, שמבקש לדעת לאן הם רוצים להגיע ומבקש מהם לעזור לו למצוא איפה מתג ההתנעה של הרכב.

 

קטע הפתיחה מהסרט "בוא נפוצץ מיליון"

גם  ב"סנוקר" וגם ב"צ'ארלי וחצי" גילם בארקן את תפקיד הנוכל השרמנטי וגדוש הכריזמה – וכך הוא המשיך לעשות גם בתפקידו בסרט "בואו נפוצץ מיליון" של הבמאי שמואל אימברמן משנת 1977. בסרט הזה הוא כיכב כעבריין בשם שבי, השב לישראל מניו יורק כדי לבצע עוד פשע אחד אחרון – השוד הגדול בתולדות מדינת ישראל, שבכספיו הוא ושותפיו מתכננים לשקם את שכונת העוני שבה גדל. בסצנת הפתיחה מתוך הסרט, תוכלו לראות את בארקן כשבי החוזר מארה"ב, מלא ביטחון עצמי כהרגלו, ומתחיל להסתבך כבר בשדה התעופה.

 

סצנת הפרידה של צ'יקו ובן מתוך "אבא גנוב" 

עוד קטע מרגש, ואף מזיל דמעות עבור רבים, הוא אותה סצנה מתוך "אבא גנוב" שבה צ'יקו נאלץ להיפרד מבן, בנו האהוב, שנלקח על ידי אימו לארה"ב ומופרד למעשה מהאב שגידל וחינך אותו. "תחזור אחריי: אנחנו לא ניפרד לעולם" – המשפט שאומר צ'יקו לבן ברגעים האחרונים שלהם ביחד לפני שהילד עולה למטוס – הפך לאחת השורות המזוהות ביותר עם הסרט, ונעימת השיר "לתת" המרגשת של בעז שרעבי שמתנגנת ברקע, רק הופכת את הקטע הזה לעוד יותר קורע ולב ומעורר הזדהות.

 

סרטון הוקרה ליהודה בארקן לכבודו יום הולדתו ה-75

לכבוד יום הולדתו האחרון של בארקן, שחל ב-29 במרץ 2020, הכינו לו ילדיו רועי ועידו סרטון הוקרה מרגש שבו מברכים אותו כל ידידיו, מכריו ומוקיריו לאורך השנים. טוביה צפיר, ששי קשת, ניצה שאול, אריה מוסקונה, מיכל ינאי, יגאל שילון, מוטי גלעדי, גדי יגיל ועוד משחקני וכוכבי ארצנו מופיעים כאן ומקדישים לבארקן מילים יפות ואיחולים מלב אל לב. באופן מצער, נדמה שסרטון יום הולדת זה הפך גם לקטע פרידה מיהודה, אך הוא ללא ספק מוכיח את גדולתו של האיש ואת האהבה וההערכה שרחשו לו רבים.  

 

מקור תמונה ראשית: Amir Gilad

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.