print header

12 הפסלים היפים והמרשימים ביותר בישראל

כשאנחנו מטיילים בחו"ל אנו מתרשמים מהפסלים והמבנים הייחודיים למקום, אך גם בארצנו הקטנה ישנם כמה וכמה פסלים שמראים את הכישרון הרב של הפסלים הישראלים. בירושלים, אשדוד, נתניה, קריית טבעון וכל שאר חלקי הארץ מפוזרות יצירות אומנות מרשימות וייחודיות, ויתכן כי התעלמתם מהן עד היום או שבכלל לא ידעתם על קיומן. לכן הגיע הזמן לשפוך קצת אור על 12 פסלים ישראלים מרשימים עם סיפורים ועיצובים מפתיעים, ואחרי שתכירו אותם לא תסתכלו עליהם שוב באותה צורה.
 
 

1. פגישת הרצל והקיסר וילהלם השני במקווה ישראל – מוטי מזרחי

פסלים בישראל: פסל פגישת הרצל והקיסר וילהלם השני
עוד בימיו של הרצל, התבקש דוד וולפסון להנציח את הפגישה של אבי הציונות המדינית עם קיסר גרמניה. הבעיה היא שוולפסון לא היה צלם מוכשר כל כך, והוא הצליח רק לתעד את הקיסר יושב על סוס לבן ומביט על קצה רגלו של הרצל, שהופיעה בתמונה ללא שאר גופו. רק כשפיתחו את התמונה התגלתה התקלה, ולכן השתמשו בטכניקה שנקראת פוטומונטז' על מנת לשלב בין תמונה מבוימת של הרצל על גג בניין לבין התמנה עם הקיסר, שבעצמו הועבר לסוס השחור. את התוצאה הנציחו בצורת פסל ב-2 למאי 2012 – יום הולדתו ה-152 של הרצל.
פסלים בישראל: צילום פגישת הרצל והקיסר וילהלם השני

2. עין השמש באשדוד – מוטי מזרחי

פסלים בישראל: כיכר עין השמש
במעגל התנועה השני בגודלו בישראל, אחרי כיכר המדינה שבתל אביב, ישנו פסל שנראה כמו צלחת מעופפת שהתרסקה באדמה. אף על פי שרבים מכנים את הפסל כ"חללית" מדובר למעשה בעדשה ענקית שצדה המזרחי הצהוב מייצג את השמש, וצדה המערבי האפור/כסוף מייצג את הירח. במרכז ישנה עדשת זכוכית חצי שקופה שבה השמש והירח נבלעים בזוויות מסוימות, בהתאם לשעות היום והלילה, ובשעות הלילה הפסל מואר בשלל צבעים מרהיבים.

3. אנדרטת הניצחון בנתניה – סאלוואט שרבקוב וחן וינקלר

פסלים בישראל: אנדרטת הניצחון בנתניה
האנדרטה הגבוהה בעלת צורת הכנפיים ומבנה האבן שלצדה לא הוקמו עבור ניצחון של מדינת ישראל באחת ממלחמות העבר שלה, אלא לציון ניצחון הצבא האדום על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. שני חלקי האנדרטה מסמלים את המעבר מחושך לאור ואת הקשר שבין ניצחון הצבא הרוסי לבין עצירת השואה ובעקבותיה הקמת המדינה בישראל. המלחמה מתוארת בבונקר השחור, שבו גם ישנו תיאור בתבליטים של שואת יהודי אירופה, בעוד שפסל הכנפיים מסמל את הניצחון, התקווה והשלום.

4. אנדרטת אלכסנדר זייד בקריית טבעון – דוד פולוס

פסלים בישראל: אנדרטת אלכסנדר זייד
אלכסנדר זייד היה ידוע כאחד ממקימי ארגון בר גיורא, ארגון השומר וארגון אגודת השומרים, שכולם היו קשורים לרעיון ההגנה על היישובים המוקדמים בישראל. האנדרטה מציגה בגודל אמיתי את זייד על הסוסה שלו דומיה, בעודו מביט לכיוון מזרח ולבוש בבגדי עבודה, וכך הוא מיוצג כעומד על המשמר שסורק את עמק יזרעאל ומחפש פולשים. אגדות אורבניות מספרות שפסלים שכאלה מסמלים בעזרת רגלי הסוס את גורלו של האדם שעליו, כשסוס עם ארבע רגליים על הקרקע מסמל על כך שהאדם שרוכב עליו מת מחוץ לקרב, ואכן זייד נרצח כאשר היה בדרכו לאסיפת חברים בקבוצת אלונים.
 

5. פסל הברית בגן הערים התאומות בחולון – משה כילף

פסלים בישראל: פסל הברית בגן הערים התאומות
הפסל הזה מוקף בזרועות בעלות קווי מתאר מעוגלים שבתוכן יש צינורות שמזרימים מים אל בריכת המים שמתחת לפסל. במרכזו משובץ כדור הארץ, וקווי המתאר שעוטפים אותו מבטאים את מערכת היחסים בין חולון לבין הערים התאומות שלה – הם יוצרים מעגלים שמשלימים אחד את השני. הפסל הוקם לכבוד הברית של העיר חולון עם הערים התאומות שלה מרחבי העולם: דייטון, מיטה (שכונה בברלין), הן-מינדן וסירן. 

6. פסל אליהו בקרן הכרמל – נג'יב נואפי

פסלים בישראל: פסל אליהו
בקרן הכרמל יש כמה וכמה פסלי אבן, אך הבולט ביותר הוא ללא ספק פסל אליהו, שאף הפך לסמל של המקום כולו. נואפי פיסל את אליהו לא על פי איך שראו אותו ביהדות, אלא על פי איך שהתייחסו אליו בנצרות, כנביא לוחם שאוחז בחרב שנוטפת דם, בעוד שרגלו דורכת על ראש כרות של אחד מנביאי הבעל. עם זאת, הפסל שנמצא בקרן הכרמל הוא לא הפסל המקורי של אליהו, כשהמקור נוצר על ידי נזיר כרמליתי מבוואריה, אז ראשו של אליהו היה שמוט, כאילו ביטא צער, מה שמתאים יותר לתפיסה היהודית. חיילים טורקים כרתו את ידו וראשו, ועל כן נבנה פסל חדש.

7. האנדרטה לזכר קרבנות אסון מגדלי התאומים בירושלים – אליעזר ויסהוף

פסלים בישראל: האנדרטה לזכר קרבנות אסון מגדלי התאומים
האנדרטה הזו הוקמה על ידי קק"ל ועלותה מוערכת בכ-10 מיליון שקלים. צורת האנדרטה היא דגל ארה"ב שמתנופף אל על לגובה 9 מטר, ובסיסה של האנדרטה עשוי מגוש מתכת שהגיע לארץ מן ההריסות של מגדלי התאומים. על שולי הבסיס רשומים שמות הנספים, ביניהם 5 ישראלים, וזוהי האנדרטה הראשונה והיחידה מחוץ לארה"ב שמציינת את שמותיהם של הנספים באירוע הנוראי הזה.

8. זיג זג בפארק רעננה – בוקי שוורץ

פסלים בישראל: זיגזג בפארק רעננה
עד שלא תעמדו במקום הנכון, לא תבינו למה מפוזרים חלקי מתכת בפארק רעננה, בשביל מה ישנו מצפה בפארק ומה אמורים בדיוק לראות ממנו. ברחבי הפארק, במרחק כמה מטרים אחד מן השני, מצויים עמודי מתכת עקומים ומוזרים למדי, אך כשעומדים באותה בנקודת התצפית המתאימה רואים את הפסל המושלם – צורת זיג זג שממזגת בתוכה את כל עמודי המתכת. מומלץ מאוד לראות את הפסל השלם מנקודת מבטכם במקום.
פסלים בישראל: עמודי מתכת שמרכיבים את פסל הזיגזג

9. עץ תפוז מרחף ביפו – רן מורין

פסלים בישראל: עץ תפוז מרחף
מי שטייל בין סמטאות יפו העתיקה וחקר אותן לעומק, עבר ככל הנראה בסמוך לפסל החבוי הזה. העץ עצמו הוא חי ואינו מפוסל, אולם הוא תלוי באוויר בתוך כד חרס גדול שקשור בשרשראות מתכת לקירות המבנים שסביבו. העץ נראה כאילו הוא בוקע מתוך מכל אליפטי, והאמן ניסה להדגיש את הניתוק שהולך וגובר בין האדם לטבע בעזרת "יצור שגדל במכל".

10. עצים בתשליל בתל אביב – מנשה קדישמן

פסלים בישראל:
ככל הנראה הפסל המוכר ביותר של קדישמן הוא "התרוממות" שבמתחם תיאטרון הבימה, אשר עשוי מ-3 עיגולי ברזל שבנויים אחד על גבי השני באלכסון בגובה 15 מטר, אך האמן הידוע מוכר גם בזכות יצירותיו הרבות שמתקשרות עם הטבע. דוגמה נהדרת לכך היא פסלי פלדת הקורטן האלה, הממוקמים לצד עצי זית בצד האחורי של מרכז רבין לשלום. בכל אחד מהם נחתך חלק בצורה של עץ אחר, והם מסמלים את התערבות האדם בטבע. אם מסתכלים דרך חלקי החיתוך של העצים, ניתן לראות מבעדם את העצים האחרים שסביבתם, אשר משלימים את המראה החסר.

11. פסל המנורה בהר הרצל, ירושלים – בן ציון צפוני

פסלים בישראל: פסל המנורה בהר הרצל
יתכן שביקרתם בהר הרצל פעמים רבות, אך פספסתם את פסל המנורה הזה, שעליו מופיעים סמלי 12 השבטים. הפסל היה אמור להיות מוצב ברחבת הכותל, אך רב הכותל של אותה תקופה, מאיר יהודה גץ, סירב לכך. לפי ההסבר שלו, אסור לחקות את כלי בית המקדש, לכן התבקש הפסל להוסיף לפסל 2 קנים נוספים. על כן לפסל יש 7 קנים עם עיצוב של כפתור ופרח, ושניים נוספים ללא פרחים, מה שבעצם יוצר מנורה בתוך חנוכייה. את הפסל הוחלט לבסוף למקם בכניסה להר הרצל, והאמן הקדיש אותו לחיילים שקבורים שם באומרו "אני לא הייתי רחוק מלהיות קבור בהר הרצל, אז במקום זאת, הנחתי שם את המנורה, זה חלק ממני".

12. דגם ירושלים בסוף ימי בית שני במוזיאון ירושלים – פרופסור מיכאל אבי יונה

פסלים בישראל: דגם ירושלים בסוף ימי בית שני
זהו אמנם לא פסל קלאסי, אך קשה שלא להתרשם מהמראה של דגם תלת ממדי של ירושלים בשלהי תקופת בית שני, ארבע שנים לפני החורבן. הדגם הזה נבנה לפי פרשנותו של הפרופסור מיכאל אבי יונה לתיאורים של יוסף מתתיהו, ושטחו הוא 2,000 מ"ר. קנה המידה הוא 1:50, והחלק הבולט ביותר הוא בית המקדש. עד לשנת 2006 הדגם הוצב בשטח של מלון הולילנד, לכן הוא גם נקרא "דגם הולילנד", אך בשנת 2006 הוא שופץ על פי מחקרים חדשים והעבירו אותו למוזיאון ישראל שם כולנו יכולים ליהנות ממנו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.