print header

9 תגליות ארכאולוגיות ששינו את מה שחשבנו על ההיסטוריה

אם לא נבין את עברנו לא נדע מה חבוי בעתידנו, ולכן חשוב שיהיו בינינו לא רק אנשים שמשקיעים מאמץ ביצירת עתיד טוב יותר בשבילנו, אלא גם בכאלה שחוקרים את העבר הרחוק של האנושות. ההיסטוריה של העולם שלנו היא ארוכה יותר ממה שנדמה לנו, ומדי יום ארכיאולוגים מכל רחבי תבל מכריזים על תגליות שמשנות את כל מה שחשבו ההיסטוריונים. כמה מהתגליות החדשות ביותר בתחום הארכיאולוגיה עשו הד גדול בקהילת חוקרי ההיסטוריה והתרבות, והיום אתם תגלו 9 מהן שיפתיעו גם אתכם.
 

1. הספינה הטרופה העתיקה ביותר נמצאה בתחתית הים השחור

תגליות ארכיאולוגיות: ספינה טרופה
יותר מקילומטר וחצי מתחת לפני הים השחור נמצאה ספינת סוחרים יוונית שהחוקרים מאמינים כי היא בת יותר מ-2,400 שנה, מה שהופך אותה לספינה הטרופה העתיקה ביותר שנמצאה בשלמותה. הספינה נמצאה במהלך פרויקט ארכיאולוגיה ימי שנערך בקרבת חופי בולגריה, ומשום שבתחתית הים השחור אין חמצן, שאריות הספינה נותרו במצב יוצא דופן ביחס לגילה. העובדה הזו סיפקה לחוקרים את האפשרות לבחון את הספינה לפרטי פרטים ולגלות דברים שלא ידענו מעולם על בניית ספינות בתקופה העתיקה.

2. נמצאה המאפייה הראשונה – מלפני 14,400 שנים

תגליות ארכיאולוגיות: שרידים של תנור עתיק
מתברר שלפני 14,400 שנים, כ-4,000 שנה לפני פיתוח החקלאות, בני אדם כבר התנסו במתכונים שונים ליצירת פיתות טעימות ומאכלים דומים. חוקרים מאוניברסיטת קופנהאגן מצאו מחנה שהיה שייך לתרבות הנאטופית, שבו יש עדויות לתוצרים דמויי לחם שהעלו את סקרנותם. התברר להם שהתרבות הזו ככל הנראה המציאה את התנור, וחבריה אספו דגנים כדי להכין קמח ולחם. לפי טענתם של החוקרים, באותה התקופה המאכלים האלה לא היו נפוצים כפי שהיו בתקופות מאוחרות יותר, ומדובר היה במאכל שהכינו אך ורק לאירועים מיוחדים. 

3. הבקטריה שגרמה למוות השחור נמצאה על שלדים משנת 3,800 לפנה"ס

תגליות ארכיאולוגיות: שלדים
על מגפת המוות השחור שתקפה את אירופה במהלך המאה ה-14 כולם שמעו ,היא הרי גבתה יותר מ-50 מיליון קורבנות, מה שגרם לה להיזכר כאחת המחלות הקטלניות ביותר שתקפו את האדם לאורך ההיסטוריה. עם זאת, לאחרונה ארכיאולוגים עשו תגלית מדהימה, כשמצאו שלדים משנת 3,800 לפנה"ס עם חיידק Yersinia Pestis – אותו חיידק שגרם למגפה המדוברת. 
 
התגלית הזו מצביעה על כך שהחיידק הזה היה קיים עוד בתקופת הברונזה, והמשמעות של זה היא שככל הנראה הייתה מגיפה קודמת שהתפשטה בין אירופה לאסיה ושגרמה לתוצאות דומות. כראיה נוספת לכך, ידוע שלאחר אותה תקופה הייתה הגירה גדולה של אנשים ממזרח אירופה אל מערב אירופה, בין השנים 3,000-2,500 לפנה"ס. עד היום חוקרים לא ידעו מה גרם להגירה הזו, אך כעת הבקטריה הקטנה שנמצאה מספקת תשובה אפשרית.

4. נחשף החלק האחרון של חורבות פומפיי

תגליות ארכיאולוגיות: ארכיאולוג חושף ציור קיר
לאחר שנים ארוכות של מחקר בחורבות פומפיי, כשליש מהעיר ההיסטורית עדיין נותר חבוי ומלא בסודות, כך לפחות זה היה עד לשנת 2018. אזור מסוים שנחשף כבר בעבר היה תחת סכנה בעקבות הידרדרות של בוץ, אפר ואבנים מאזור שעוד לא נחקר, ולכן הארכיאולוגים מיהרו לפנות ממנו את אותם גורמים. כתוצאה מכך הם חשפו את האזור האחרון של פומפיי שעוד לא נחקר, אשר עונה לשם Regio V. בתוך האזור הזה החוקרים מצאו ציורי קיר וחדר שנבנה כמקדש עבור אלים שהיו אמורים לשמור על הבתים והשדות של התרבות העתיקה.

5. התגלו טביעות הרגל הקדומות ביותר של האדם

תגליות ארכיאולוגיות: טביעת רגל פרה היסטורית
טביעת הרגל שבתמונה התגלתה באי קאלוורט שבקולומביה הבריטית, קנדה, והמומחים מעריכים שגילה הוא לכל הפחות 13,000 שנים. לצדה התגלו עוד שתי טביעות רגל, ושלושתן היו ככל הנראה של שני מבוגרים וילד. תביעות הרגליים נשתמרו היטב משום שככל הנראה שלושת האנשים שיצרו אותה הלכו על חמר רטוב שהתקשה וכוסה בחול. הארכיאולוגים מצאו גם פיסת עץ קטנה לצד טביעות הרגליים, שעזרה לבדוק מה התאריך המשוער שלהן בעזרת תהליך של תיארוך פחמן-14, אחת מהשיטות המדויקות ביותר להערכת גילם של ממצאים שונים נכון להיום.

6. נמצאו כלים שככל הנראה היו שייכים לילידים הראשונים של אמריקה

תגליות ארכיאולוגיות: כלים פרה היסטוריים
עד היום, חוקרים חשבו שהילידים הראשונים של יבשת אמריקה היו מתרבות הקלוביס, שנקראת גם "תרבות לאנו" – אינדיאנים פרה היסטוריים מלפני כ-11,000 שנים שהגיעו ליבשת מסיביר. כיום, אחרי שנערך מחקר מעמיק בנושא, מדענים מאמינים שהמתיישבים הראשונים ביבשת אמריקה הגיעו אליה עוד לפני כן. בחפירות שנערכו בטקסס נמצאו כלים שגילם מתוארך לבין 16,000-20,000 שנים. הכלים האלה עתיקים מאלו של תרבות הקלוביס בכמה אלפי שנים.

7. התגלה השרטוט הראשון באנושות

תגליות ארכיאולוגיות: אבן עם קווים אדומים
בשנת 2018 ארכיאולוגים מצאו אבן שעליה מצוירים פסים אדומים, והם מאמינים שגילה הוא 73,000 שנה, מה שהופך אותה לאבן העתיקה ביותר שאי פעם נמצאה עם ציור עליה. במערה שבה נמצאה האבן התגלו גם כלים ועצמות של אדם, ואפילו חרוזים מצדפות. הממצא הזה מספק מידע חדש על השימוש של האדם הקדום בסמלים, שככל הנראה מציגים את המצאת השפה הכתובה בשלביה הראשונים. בעזרת מיקרוסקופ מדענים גילו שעל האבן ציירו בעזרת אוכרה אדומה – צבע שהשתמשו באופן קבוע בציורים פרה היסטוריים על קירות מערות.

8. נמצא התיאור הקדום ביותר של חלקי גוף אנושיים

תגליות ארכיאולוגיות: ממצאים ארכיאולוגיים של פסל יד ממתכת
ארכיאולוגים משווייץ הכריזו שהם מצאו את התיאורים הקדומים ביותר של חלקי גוף אדם באירופה, בצורת פסל כף יד. מדובר למעשה במתכות שנמצאו בשנת 2017 בעזרת גלאי מתכות, יחד עם סכין מברונזה ועצם של צלע. הארכיאולוגים טענו בתחילה שהם מעולם לא ראו שום דבר שכזה, והם אפילו לא ידעו אם מדובר בממצא אמין או לא, אך לאחרונה, לאחר שבדקו את הממצאים, התברר שהם אכן אמינים ומתוארכים לאמצע תקופת הברונזה. לפי טענתם, מתכות היו דבר נדיר מאוד בתקופת הברונזה, ולכן חלקי הפסל שנמצאו הם ממצא מרגש וחשוב במיוחד.

9. משערים שהאדם שתה בירה הרבה לפני מה שחשבנו

תגליות ארכיאולוגיות: בירה
חפירות שנערכו כאן במדינתנו הקטנה ישראל חשפו פרט מעניין מאוד – ככל הנראה בישלו את הבירה העתיקה ביותר באזור הכרמל לפני יותר מ-13,000 שנה. ההשערה הזו עלתה לאחר שנמצאו במערת רקפת מכתשים שבהם אוחסנו דגנים שונים בשלבי התססה, וחוקרים מאוניברסיטת חיפה מאמינים שיצירת האלכוהול וצריכתו היו חלק מטקס האשכבה של התרבות הנטופית, שהייתה אחת הראשונות שנתנה חשיבות רבה לטקסי אשכבה.
 
מקור: boredpanda

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.