print header

14 רגעים מרשימים שמדענים תיעדו בעדשת המצלמה

רוב הצלמים בעולם הם חובבי אומנות, ארכיטקטורה או טבע, אך ישנם גם כאלה שיודעים להעריך את עולמנו ברמה מתקדמת ומעמיקה יותר. אנחנו כמובן מדברים על המדענים, שחוקרים תהליכים שונים בתחומי האסטרונומיה, הביולוגיה והגאולוגיה, ולמזלנו, גם הם לפעמים יוצאים לחקור את העולם מצוידים במצלמה ותשוקה רבה לצילום. על אף שהתמונות שלהם יכולות להיראות לא שונות מאלו של צלמים אחרים, הסיפורים שהם יכולים לספר עליהן הם מרתקים במיוחד, ולפניכם 14 רגעים שתיעדו מדענים לרגל תחרות צילום שכל מטרתה היא לפאר את המדע. אחרי שתכירו את הסיפור שעומד מאחורי כל תמונה, מומלץ שתסתכלו עליה שוב כדי שתוכלו להעריך אותה עוד יותר, כמו שמגיע לה.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. "שלושה יהלומים בשמיים" של פטר הוראלק

תמונות שצילמו מדענים: ליקוי חמה
התמונה צולמה בליקוי חמה שהתרחש בשנת 2013, והיא מורכבת מכמה תמונות של הליקוי שחוברו יחדיו לתמונה אחת. ניתן לראות בצד שמאל שיש 2 קווים מוארים סביב הירח, בעוד שבצד ימין יש רק נקודה אחת מוארת. הסיבה לכך היא שהירח אינו בצורת עיגול מושלם כמו שהוא נראה לעינינו, אלא מעט יותר אליפטי.

2. "קפדוקיה, טורקיה: נולדה באש, אדמה, אוויר ומים" של קתרין קשמן

תמונות שצילמו מדענים: כדורים פורחים מעל קפדוקיה שבטורקיה
הנוף שבקפדוקיה נוצר לאחר התפרצויות הר געש (אש) בעזרת אפר געשי (אדמה) ופוסל בעזרת אוויר ומים. התמונה עצמה צולמה מבלון פורח.

3. "חיזור מלכותי: שני שחפים מלכותיים במפגן חיזור" של כריסטיאן בל

תמונות שצילמו מדענים: שחפים בזמן ריקוד חיזור
בוקר בחופי פלורידה שבו שני שחפים מלכותיים התחילו בריקוד משותף. לא רואים זאת בתמונה, אך סביבם יש עוד כ-20 שחפים מלכותיים שצופים בהם בפעולה.

4. "חלון שבור" של ד"ר חאמד ראג'בי

תמונות שצילמו מדענים: כנף שנראית כמו זכוכית שבורה בצילום מיקרוסקופי
אלו הם כנפיים של שפירית בצילום מיקרוסקופי, והצבע הזוהר מעיד על שבירות בממברנות התאים של הכנפיים, שנוצרו ככל הנראה מהתנגשויות של הכנפיים בעצמים שונים.

5. "ערפילית אוריון" של ברנרד מילר

תמונות שצילמו מדענים: ערפילית אוריון
התמונה הזו צולמה בטלסקופ ועברה עיבוד של 6 פילטרים של צבעים, ש-3 מהם לא נראים לעין האנושית באופן טבעי, בתהליך של חשיפה ארוכה למשך 39 שעות.

6. "נטיעת עצים כדי לעצור התפשטות מחלות" של פרופסור פיטר ג'. האדסון.

תמונות שצילמו מדענים: עטלף מלקק פרח
בשנים האחרונות עטלפים גרמו להתפשטות מוגברת של מחלות שונות, כמו איבולה וסארס, בעיקר בחודשי החורף, כשעצי האקליפטוס לא מגדלים פרחים עם מזון עבורם, מה שגורם להם להגיע לאזורים אחרים שבהם חיות משק נדבקות מהם. הפתרון היה לנטוע 5 זנים שונים של עצים אחרים שמספקים להם תזונה באזורי המחייה שלהם.

7. "מאדים" של רוברטו גרסיה רואה

תמונות שצילמו מדענים: ראמים במדבר צחיח
כשהצלם ראה את הראמים האלה נחים באזור צחיח בנמיביה, הוא מיד חשב על מאדים. המראה השלו של החיות האלה הזכיר לו את המאמץ האנושי ליישב את מאדים והראה לו שיצורים חיים יכולים להתקיים גם בתנאים הקשים ביותר.

8. "ציצנית וגרגרי רואן בשלג" של אלווין הרדנבול

תמונות שצילמו מדענים:
הציצניות עפות בלהקות גדולות ומחפשות גרגרים טעימים, אך הן מאוד בררניות. הן נמנעות מגרגרים מסוימים ושומרות אחרים לעונות הקרות, בהן המזון שביכולתן למצוא הוא דל. התמונה הזו צולמה בפינלנד.

9. "תינוק תופס טרמפ" של אנטון סורוקין

תמונות שצילמו מדענים: צפרדע עם ראשן על גבה
רוב החיות שמראות התנהגות הורית הם יונקים וציפורים, ולעיתים רחוקות התנהגות שכזו נצפית בקרב דו חיים. עם זאת, חלקם עדיין משמשים כהורים פעילים לצאצאיהם, כמו למשל הצפרדעים ממשפחת הדנדרובטיים. בתמונה רואים צפרדע זכר עם ראשן על גבו, אותו הוא יעביר בקרוב לגוף מים קטן. לאחר מכן הוא יבדוק מתי הראשן רעב, ויידע על כך את הנקבה כדי שתטיל ביצים לא מופרות שאותן הוא יוכל לאכול עד שיגדל לצפרדע.

10. "קוקו!" של דייוויד מתיוז

תמונות שצילמו מדענים: לטאה בין עלים
בזמן שטייל בטמן נגרה שבמלזיה, הצלם שמע רחש בעצים שלצדו. הוא חשב שימצא שם ציפור או קוף, אך במקום ראה לטאה נקבה עם אצבעות שהותאמו במיוחד לסביבה אקולוגית זו. 

11. "קולוסוס" של אלחנדרו רומן גונזלס

תמונות שצילמו מדענים: נוף מוסתר בעננים ומאחוריהם צל של הר
בתמונה רואים את הצל של הר הגעש טיידה בטנריף. הנוף מוסתר תחת עננים וצבע השמים נובע מגלי אורך שונים של האור שחוזרים מהלובן של העננים בשעת שקיעה.

12. "מערכת אקולוגית חדשה לגמרי" של ד"ר ויקאש סינג

תמונות שצילמו מדענים: טל בצורת עיגול מושלם על עלה שעיר
בתמונה רואים עלה שעליו כמה טיפות טל. אם מסתכלים היטב ניתן לראות שלעלה יש חלקים שמזכירים שיערות, מה שמספק למים שעליו הגנה מפני חרקים. הצלם הוא מיקרוביולוג, והיה מעוניין לחקור את המיקרו-אורגניזמים והחיידקים שחיים בתוך עיגולי הטל האלה, שלדעתו יהיו מגוונים מאוד ביחס לאלו שתמצאו על עלים רגילים אחרים.

13. "צבא פולש של נמלים"

תמונות שצילמו מדענים: עשרות נמלים בזמן נדידה
התמונה הזו מראה תהליך נדידה של נמלים מזן Eciton burchellii בין קן לקן, על מנת להתאחד עם קהילה אחרת של נמלים. זוהי הדרך שלהם לשרוד ולשגשג, כשההתרבות שלהן מתבססת על שילוב הקהילות.

14. "ממלכה מזהב" של לורן מריל

תמונות שצילמו מדענים: ציפור מלכילון וסביבו פרחים בצבע שתואם לו
בתמונה רואים ציפור מלכילון נחה על ענף עם פרחים זהובים בעלי צבע זהה במדויק לזה שבראשה. התמונה צולמה בחודשי האביב בפארק עירוני באילינוי שבארה"ב.
מקור התמונות: royalsociety
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.