print header

10 אתרים מפורסמים במיוחד מרחבי העולם, ותאומיהם המפורסמים קצת פחות

תאומים היא תופעה טבעית מעניינית למדי – במקרים רבים (אף שלא תמיד) ניתן לראות שעל אף הדמיון, שלעיתים הוא כמעט מושלם, תאום אחד נוטה להצליח הרבה יותר מהשני, לפעמים בצדק ולפעמים לא. מתברר שזה לא קורה רק בתחומי המשפחה, אלא גם כשמדובר באטרקציות תיירותיות – כאשר שני אתרים דומים או אף זהים זה לזה מצליחים במידה שונה, כשאחד הופך למפורסם ביותר והשני מדשדש מעט מאחור במקרה הטוב, ובמקרה הרע נשאר אנונימי לחלוטין. החלטנו להציג בפניכם 10 אתרים "תאומים" שכאלו, האחד מוצלח ופופולארי שאתם ודאי מכירים ואת "אחיו" שוודאי תשמחו להכיר. שפטו בעצמכם את מידת דמיונם והחליטו מי לטעמכם ה"תאום" השווה יותר:

לחצו על תמונת האתר המפורסם על מנת לגלות כיצד נראה תאומו  

1. קתדרלת נוטרדאם, פריז, צרפת – קתדרלת אמיין, אמיין, צרפת

קתדרלת נוטרדאם, פריז, צרפת
כשמסתכלים על התמונות של שתי הקתדרלות הגותיות הללו, עולה חשק להתחיל לשחק "מצא את ההבדלים". אז ראשית כל: נוטרדאם המפורסמת יושבת בפריז הבירה, כשאמיין ממוקמת בצפון המדינה. נוטרדאם זכתה ליחסי ציבור טובים יותר, בעיקר בזכות ספרו המפורסם של ויקטור הוגו "הגיבן מנוטרדאם", שעובד לסרט מצויר של דיסני, אך אמיין גדולה ויפה מהכנסייה הפריזאית לא פחות ואולי אפילו יותר, ותוכלו להתרשם מעושרה וייחודיותה מבלי להמתין בתורי ענק כמו אלו שמחכים למבקרים בנוטרדאם, שנכון לשנת 2022 עדיין סגורה למבקרים בעקבות שריפה שהתרחשה ב-2019.

2. כנסיית ואסילי הקדוש, מוסקבה, רוסיה – כנסיית הגואל שעל הדם, סנקט פטרבורג, רוסיה

כנסיית ואסילי הקדוש, מוסקבה, רוסיה

כיפותיה הצבעוניות של כנסיית ואסילי הקדוש, שנבנתה במאה ה-16 בהוראת שליט רוסיה איוואן האיום, הן מהסמלים המפורסמים ביותר של העיר מוסקבה בפרט ושל רוסיה בכלל. לעומתה, כנסיית הגואל שעל הדם היא אמנם סמל עירוני מובהק בסנקט פטרסבורג, וכנסייה יפיפייה בשל עצמה, אך היא מוכרת קצת פחות תאומתה המוסקבאית, על אף שנבנתה בצלמה ובדמותה במהלך המאה ה-17.

3. סטונהנג', מחוז ווילטשייר,  אנגליה – איוובורי, מחוז ווילטשייר, אנגליה

'סטונהנג, אנגליה
שני ה"תאומים" שלפנינו לא רק דומים מאוד בצורתם ובמבנם, אלא גם שוכנים סמוך מאוד האחד אל השני – 32 ק"מ בסך הכל מפרידים בין שני האתרים. יש הטוענים כי סטונהנג', מעגל האבן המפורסם והמתוייר לעייפה, מוערך בעולם יתר על המידה. מן הצד השני כאמור שוכן איוובורי, מונומנט דומה למדי, אך בעל היסטוריה עשירה וארוכה יותר מסטונהנג', שנחשב גם לנגיש יותר והכניסה אליו היא ללא עלות. אז בפעם הבאה שאתם באזור, שיקלו טוב לאיזה מהאתרים לגשת. 

4. אקרופוליס, אתונה, יוון – אפסוס, טורקיה

אקרופוליס, אתונה, יוון
הריסותיה של עיר קדומה, שרידיהם של תיאטראות עתיקים, מקדשים ועמודים – כל אלו מתקשרים לרוב אל בירת יוון, אתונה, שם ניתן למצוא את האקרופליס - שריד עתיק לימי האימפריה היוונית הגדולה. אך תתפלאו לשמוע שגם לטורקיה, ששטחה היה בידי האימפריה היוונית בזמנים עברו, יש לא פחות מה להציע בעניין זה; העיר היוונית העתיקה אפסוס אינה מפורסמת כמו האקרופוליס אמנם, אך עובדה זה לא הופכת אותה לפחות מרשימה ומיוחדת, מבחינה היסטורית ועיצובית.

5. אנגקור ואט, קמבודיה – בורובודור, אינדונזיה

אנגקור ואט, קמבודיה
המקדש הבודהיסטי אנגקור ואט, השוכן בעיר המקדשים אנגקור שבקמבודיה, הפך זה מכבר לאחד מהאתרים המתוירים ביותר באזור זה של העולם, שתיירים רבים פוקדים את המבנה העתיק מן המאה ה-12, מסתובבים בתחומיו ומחפשים אחר הארה רוחנית. את תאומו האינדונזי העתיק ממנו, מקדש בורבודור שנבנה במהלך המאה ה-9, מכירים הרבה פחות, אך הוא מרשים ומרתק לא פחות ממנו, ואולי אף יותר. 
 

6. פטרה, ירדן – לליבלה, אתיופיה

פטרה, ירדן

את פטרה, העיר העתיקה ששוכנת בלב ממלכת ירדן לא רק אנחנו מכירים מן השיר "הסלע האדום", אלא גם תיירים מכל העולם שבאים לבקר במקום מדי שנה. מאידך את תאומתה האפריקאית לליבלה, היושבת בגובה של 2,630 מטר ברמת אתיופיה – מכירים הרבה פחות אנשים, וחבל שכך. לליבלה היא עיר עתיקה שנבנתה במאות ה-12 וה-13, ושוכן בה מתחם של כנסיות מרהיבות חצובות באבן שהופכות אותה לשנייה בחשיבות קדושתה באתיופיה, ומעניקות לה את הכינוי "ירושלים החדשה".

7. הקולוסאום ברומא, איטליה  - אמפיתאטרון פולה בקרואטיה

הקולוסאום ברומא, איטליה

הקולוסאום ברומא הוא ללא ספק מן המבנים המפורסמים ביותר בעולם, אך את המבנה התאום והכמעט זהה שלו, האמפיתיאטרון הרומי העתיק שבפולה, בקרואטיה – מכירים מעט פחות. המבנה הזה, שהוקם במאה ה-1 לספירה כדי לקרב את התרבות של רומא העתיקה לזו שהתפתחה באזור שכיום נמצא תחת שליטת קרואטיה, מזכיר את הקולוסאום באופן מפליא וכולל גם הוא סידור קומתי וסיטוטי אבן שנשארו בשלמותם עד היום.

8. מאצ'ו פיצ'ו, פרו – איסלה דל סול, בוליביה

מאצ'ו פיצ'ו, פרו

העיר העתיקה מאצ'ו פיצ'ו שבפרו היא משרידיו המפורסמים והמרשימים ביותר של שבט האינקה ששלט בעבר הרחוק באזור דרום אמריקה, ולמרות שלא פשוט להגיע אליו והוא מוגבל מבחינת מספר השוהים בו בכל רגע נתון, אלפים מבקרים בו מדי שנה. לעומת זאת, איסלה דל סול – "אי השמש" – שבלב אגם טיטיקקה בגבול בוליביה-פרו, הוא מקום הרבה יותר רוגע ושקט, אך לא פחות יפה, וגם בו אפשר למצוא שרידים מדהימים מימי הזוהר של תרבות האינקה.

9. הביג בן, לונדון, אנגליה –גבעת הפרלמנט, אוטווה, קנדה

הביג בן, לונדון, אנגליה

אי אפשר לומר שגבעת הפרלמנט שבאוטווה, בירת קנדה, היא אתר זניח. המקום שבו ממוקמים מוסדות הממשל הקנדי זוכה ל-3 מיליון מבקרים מדי שנה, אך למרות זאת לא ניתן להשוות את המספרים האלו לעשרות המיליונים שמבקרים בלונדון ומשתהים מול הביג בן, אותו מזכיר עד מאוד בניין הפרלמנט הקנדי.

10. גשר הזהב, סן פרנסיסקו, ארה"ב – גשר ה-25 באפריל, ליסבון, פורטוגל

גשר הזהב, סן פרנסיסקו

ישנם הרבה גשרים בעולם, אך ספק אם יש מפורסם ופופולארי כמו גשר הזהב האייקוני שמחבר בין העיר סן פרנסיסקו למחוז מרין סמוך לחופי האוקיינוס השקט, ומוכר לנו כל כך משלל הסרטים והסדרות האמריקאיות בהן כיכבה תמונתו. לא פלא שישנם כמה וכמה גשרים ברחבי העולם שמתיימרים להיות תאומיו של גשר הזהב, אך הדומה מכולם הוא גשר ה-25 באפריל שמחבר בין בירת פורטוגל ליסבון לעיר אלמדה ונבנה על ידי חברת "אמריקן ברידג'" שבנתה לא מעט גשרים מפורסמים בארה"ב, אבל לא את גשר הזהב.

מקור התמונות: SergioAJVA.DaveyCarlos Delgado; CC-BY-SA

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.