print header

מה הקשר בין צבע עיניים וסרטן העור?

 

העיניים שלנו יכולות לגלות עלינו הרבה דברים; אם זה מצב רוח, רגשות או מצב עייפות. לאחרונה התגלה במחקר מעניין כי העיניים יכולות לגלות לנו משהו גם על הסיכוי שלנו ללקות במחלות עור. תוצאות של מחקר גנטי הראו כי אנשים בעלי עיניים כחולות היו בעלי סיכוי נמוך יותר לפתח ויטיליגו. במקביל, בעלי עיניים חומות היו בעלי סיכוי רב יותר לחלות במחלת העור.

רגע לפני שנפרוש את הממצאים ונסביר את משמעותם, הבה נבין באילו מחלות מדובר. כאמור, שתי המחלות בהן עוסק המחקר הן מחלות עור. הראשונה היא ויטיליגו. זוהי מחלה אוטואימיונית, כלומר מצב בו המערכת החיסונית תוקפת תאים בגוף. המחלה מתבטאת בכתמים בהירים על העור או על השיער, באזורים בהם תקפה המחלה את הפיגמנטים. הביטוי הויזואלי הזה העניק למחלה גם את השם "בהרת". המחלה אינה מסוכנת כלל ומלבד ההבדל האסתטי, אין לה משמעות מיוחדת. עם זאת, החולים בויטיליגו הם בעלי סיכון גבוה יותר ללקות במחלות אוטואימיוניות אחרות, כמו סכרת סוג 1, דלקת פרקים כרונית וזאבת.

המחלה השנייה היא מלנומה. זהו הסוג הנפוץ והקטלני ביותר של סרטן עור הקיים במדינות מערביות. כמו בסוגי סרטן רבים, מדובר בחלוקה בלתי תקינה של תאים (תאי עור במקרה זה), מה שבא לידי ביטוי בכתמים ובגידולים על העור.

אחרי שהבנו במה מדובר, ניכנס יותר לעומק. החוקרים אומרים שהממצאים הקושרים צבע עיניים לויטיליגו, מצביעים גם על כך שלצבע העיניים יש יכולת השלכה מהותית על הסיכוי לחלות במלנומה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה ששתי המחלות הללו קשורות גנטית זו בזו.

"מבחינה גנטית, ויטיליגו ומלנומה הן מחלות קוטביות בכמה מובנים" מסביר ד"ר ריצ'רד ספריטס, מנהל התכנית לגנטיקה וגנומיקה רפואית אנושית, בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קולורדו. "חלק מההבדלים הגנטיים שהופכים אדם מסויים לבעל סיכוי מוגבר ללקות בויטיליגו, הופכים אותו לבעל סיכוי נמוך ללקות במלנומה ולהיפך".

המחקר, שפורסם בגיליון של Nature Genetics, בחן את הגנים הקשורים בויטיליגו אצל 450 אנשים בעלי מחלות עור. בנוסף, נבחנה קבוצת ביקורת של 3,200 אמריקאים שמוצאם אינו היספאני או אמריקאי. נושא המוצא חשוב במקרה זה, בשל שושלות ועצים גנטיים, המשפיעים על התוצאות.

בניתוח הממצאים התגלו 13 גנים חדשים הגורמים לאנשים לנטייה לחלות בויטיליגו. התוצאות הראו בנוסף כי אחוז נמוך של בעלי עיניים כחולות או אפורות חלו בויטיליגו, לעומת אחוז גבוה של בעלי עיניים חומות. המספרים היו הרבה מעבר למצופה בפיזור נורמלי של צבעי עיניים. כך למשל, בקבוצת המחקר העיקרית:

27% היו בעלי עיניים כחולות או אפורות והיו חולים, לעומת 52% שלא חלו.

43% היו בעלי עיניים חומות וכהות והיו חולים לעומת  27% שלא חלו.

30% היו בעלי עיניים ירוקות או בצבע דבש והיו חולים לעומת 22% שלא חלו.

החוקרים אומרים שהתגובה החיסונית החריגה הקשורה בויטיליגו, יכולה להיות בעלת אפקט המקטין סיכון לחלות במלנומה.

"אנו סבורים שויטיליגו מייצגת פעילות יתר של תהליך נורמלי, בו מערכת החיסון של אדם מסויים מאתרת ומשמידה תאי סרטן מלנומיים מוקדמים", אומר ספריטס.
הוא מוסיף ואומר שעם שהחוקרים ילמדו עוד על הגנים הקשורים בויטיליגו, הם יכולים ללמוד עוד על הגנים המעורבים במחלות אוטואימיוניות אחרות, כמו גם במלנומה.

המחקר הזה מביא לנו למעשה חדשות מרעישות. אפשר לומר בגדול שמדובר ב-"מחלה טובה" שכן מלבד אפקט ויזואלי, אין לה צד שלילי, בעוד שהצד החיובי שלה, מניעת סרטן, הוא מציל חיים של ממש. נושא הגנטיקה הוא מדהים וככל שהתחום מתקדם ונחקר יותר לעומק, אנו למדים על קשרים שלא היינו מאמינים, כמו במקרה הזה. נחכה ונראה מה עוד יגלה המדע.

 

עריכה: בועז מזרחי

מקור: medicinenet.com

תמונות: graur codrinPixomar

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.